Lidé z hor

Československo, 1968, 24 min

Jan Špáta

Luboš Fišer

Eduard Cupák

Ještě lepší, než dokument o Irsku - syrový a přitom bez sebemenší snahy šokovat, či jinak lacině zaujmout. Výjimečně zajímavý region poskytující dostatek inspirace i menším kalibrům, než byl J. Špáta.(14.12.2010)

Jakpak je tam dneska..(31.12.2014)

Jsem na konci prvního disku špátovské sady a trošku rozpačitý. Špáta má skvělé kameramanské oko a je pohotový (přesněji možná: umí si připravit situace, které působí bezprostředně), na Lidi z hor se opět krásně kouká, jenže je to taková idylka, až za tím člověk cítí zjednodušování a autorskou manipulaci v množství větším než malém. Preferoval bych míň ne tak docela uvěřitelných „zajímavostí“ a cirkusových výstupů a víc skutečného života.(28.9.2012)

Líp už to opravdu natočit nešlo. Filmu nic nechybí ani nepřebývá. Ale věřit tomuto tvrzení opravdu nemůžu: "V devadesáti letech se oženil s šestnáctiletou dívkou a měl s ní třináct dětí."(19.5.2014)

Snad si to nepletu s ničím jiným, ale mělo by se jednat o portrét lidí z horských oblastí, kam donedávna nevstoupila civilizace. Lidé i bez léků se dožívají vysokého věku a jsou šťastní.(22.3.2011)