Catfish

• Austrálie

Catfish

Dokumentární

USA, 2010, 87 min

Internet je džungle, kde je možné všechno. Jestliže v reálném životě platí "důvěřuj, ale prověřuj," ve virtuální džungli to platí stokrát víc. Tenhle příběh nakonec skončil v podstatě dobře, i když konfrontace s realitou asi nebyla nic příjemného. Trošku zdlouhavý, ale jinak výborný a důležitý dokument.(1.9.2012)

SPOILERY Osobně mám na komunikaci skrze všechny ty sociální sítě, seznamky, internety a podobně svůj vlastní názor a navíc jsem paranoidní i u lidí, který znám, tím pádem jsem v první půlce celkem trpěl nad bandou notebookově investigativních objevitelů Ameriky, kteří nemohou uvěřit vlastním bulvám, že je někdo může skrze Fejzbůk tahat za fusekli. Svoje eso ale tahá Catfish zejména v druhé půlce tím bezprostředním nárazem na realitu, na který není nikdo ze štábu připravenej. Ta tam jsou silácký kecy o tom, jak tvůrkyni dosavadního imaginária vypičujou do lesa a večer se budou nad Heinekenem držet za koule, protože najednou všem dojde, že nikdo ze sebe nedělá na netu Tonyho Starka proto, aby si nad tim pohonilo jeho virtuální okolí, ale jako únik před vlastní malostí a neschopností. A ve smutně upřímné poslední čtvrtině filmu je vlastně mimoděk popsáno, jak internet poslední léta funguje. Jako přístroj doktora Frankensteina, ve kterém si malí lidé vytvářejí vlastní monstrum z prvků, kterými vždycky chtěli být, ale jsou na ně moc líný nebo neschopný. Škoda jen toho lacinýho volání po senzaci tvůrců, kteří přistupují k tomuhle problému internetových identit jak africkýmu hladomoru a film nechají zakončit retardovanym monologem totálně vyleptanýho manžela hlavní aktérky, který měl metaforicky vysvětlit, proč jsou lidi jako ona důležití. Což je stejně stupidní jako brát vážně diskutující (heh sorry za to slovo) na zpravodajských serverech. EDIT: Pokud existují Ilumináti, ZOG, NWO či jiná konspirační organizace, tak internet je jejich nejsilnějším produktem, protože umožňuje se lidem vyřádit v domnění, že je někdo poslouchá, do vzduchoprázdna. Být internet již v osmdesátých letech, pořád maj děti nad tabulí obrázek Lenina. Imho, pokud by současná evropská situace propukla před padesáti lety, tak je Starý kontinent v plamenech. Protesty dneska mají podobu tlačítka "like" u FB místnosti "Za návrat starých pořádků!". Dá se to udělat z domova, může se u toho jíst a slznej plyn vám nikdo z monitoru nespustí...(3.5.2012)

Sociální sonda do života jednoho z amerických umělců, kteří své umění propagují pomocí silného marketingového nástroje – Facebooku. Nev Schulman, newyorský fotograf, s pomocí svého bratra Ariela a dalšího kamaráda (Henry Joost), se kterými společně bydlí, začíná natáčet dokument. Příběh, který se ze začátku pomalu odvíjí a nevědomého diváka (což jsem byla i já) docela odrazuje. Film jsem pozastavila a vyhledala si pár informací, které mě navnadily k opětovnému sledování s tím, že se tedy nechám přesvědčit. Po zhruba třetině se opravdu dokument rozjíždí, byť ne nijak dramaticky, ale dokáže udržet pozornost. No a nejdůležitější, naprosto fantastickou částí, zůstává poslední třetina. Nebudu prozrazovat, doporučuji na vlastní oči vidět a uvědomit si, co všechno na sociálních sítích o sobě sdílíme a svěřujeme kolikrát naprosto cizím lidem. Dokument je natočen amatérsky, ale výborně zpracovaný. A je jedno, zda-li to natočili autenticky nebo „jenom“ nahráli. Odkaz to má jasný a přepad z roviny internetu do reality skvěle ukazuje, jak tvrdé „přistání na hubu“ může být.(8.9.2013)

Rozhodně zajímavý "dokument", jehož největším tahákem je jednoznačně Facebook a celá ta komunikace na sociálních sítich současnosti. Asi každý ví o rizicích spojených s anonymitou nicku, ale vše je tak vzdálené že na to často zapomínáme. Catfish však divákovi ukazuje realitu a jak moc do hloubky se dá vlastně něco takového vyvořit. Otázkou sice zůstává, zda se jedná o hraný film či pravý dokument. Autoři sice v každém interview prohlašují, že vše je 100% a každá scéna je reálná, ale já tak nějak po Banskym už moc nevěřím. Každopádně, ať je to tak nebo tak, nic to nemění na tom, že se jedná o silný "film" s aktuálním a trochu "wierd" tématem. Set it up, organise a time with me, put together some materials, emails, we'll get the Facebook conversations printed out and we'll really talk about it. (30.10.2011)

Na doporučení Zacha Braffa na facebooku.... jsem to stahla a čekala jsem vic jak pul roku, jestli se najde nekdo, kdo udela ceske titulky, vzdala jsem cekani a rekla jsem si, ze to dam s anglickymi, ze to bude stacit, ze to prece jen neni tezka konverzacka o smyslu vesmiru, pak jsem zjistila, ze k me stazene verzi (ze sundance) nemuzu sehnat ani anglicke titulky.. No presto jsem to dala :) Chapu, ze jit na tohle do kina a nevedet, absolutne nevedet, co me ceka a jen jit na dokumentarni film, tak me to asi dostane o dost vic. Film byhc rozdelila na tri casti: okouzleni, probuzeni a zjisteni, ze nic neni, jak se na prvni ani druhy pohled zda. PS: Neva Shulmana uz jsem si pridala na facebooku :)(4.6.2011)