Catfish

• Austrálie

Catfish

Dokumentární

USA, 2010, 87 min

Nevim, jak moc je tenhle dokument… kvalitní. Myslim tim z nějakýho dokumentárního hlediska, jak moc dokumentární dokument to je, ale můžu vám říct, že je to fakt dobrej film. A jak moc na ty trailery nejsem, u tohohle filmu je možná dobrý ho vidět, jelikož to vědomí toho, co se tam má stát, respektive, že se tam NĚCO má stát, hodně pomůže přehoupnout se přes začátek a fakt se těšit, co se stane dál, chtít to mermomocí vědět. Pak když Nev poprvý najde ty písničky, ten mrazivej pocit z traileru se vrátí v plný síle a přerůstá v jakousi auru povědomýho surreálna, kdy se cítíte skoro jako při sledování dílu seriálu Black Mirror, že sledujete něco vzdálenýho, ale někde v pozadí je pořád ten dojem, že se vás to až příliš reálně může dotýkat. Když pak bráchové opravdu přijedou na místo a dojde na konfrontaci, přichází další přirozená změna tónu, něco jako kocovina z tý dosavadní skoro až hrůzný atmosféry, a dostává se na řadu neuvěřitelně silnej, lidskej… ani ne tak příběh, jako spíš podtón, kdy se snímek na první pohled nesnaží dojmout, ale zároveň se mu to celkem dobře daří. I tohleto, i to střídání emocí i ta dobrá řemeslná práce nechá člověka jenom zírat a dokáže v něm vyvolat jakousi nerozhodnost, jestli se vám nechce věřit, že je snímek opravdovej, protože je tak dobrej, nebo spíš že nevěříte, že by moh bejt tak dobrej, kdyby byl opravdovej. Tohle je zkrátka příběh, kterej možná napsal sám život, možná ne, ale vyniká právě díky svý brilantní režii.(1.7.2014)

Aneb na Facebook v roce 2010 trochu jinak - nefincherovsky - přesto triumfálně. Catfish obstává jako malý dokument s malými lidmi uprostřed obrovské sociální sítě. Ne vždy se totiž za falešnou identitou skrývá masturbující penis či exhibicionistický kabát... A právě tohle polidštění a zároveň šokující zjištění musí diváka přitáhnout k mladým protagonistům filmu. Spolu s Exit Through the Gift Shop vynikající námět na pekelnou dokumentovou diskusi. 85 %(31.1.2011)

Zamyslete se nad svou historií komunikace po internetu, pěkně od začátku. S kolika lidmi, které neznáte osobně, jste tak mohli komunikovat? Možná s několika desítkami, stovkami, možná i tisíci. Čím více smyslových informací o dané osobě máte, čím více jsou tyto informace provázané, tím se stává reálnější. Vizuální podoba, jejich hlas, jakýkoliv rádoby doklad o jejich fyzické existenci. Nakonec si to dokážeme propojit sami a idealizovat. Naplňujeme tak určitou představu, která je spíš zbožným přáním, kterému chceme uvěřit, než realitou. Catfish pro mě nese jakožto dokument nezaměnitelné kvality. Zaprvé se věnuje omámenému i mámivé a sleduje jak motivace, tak následky z obou stran. Přibližuje nás k pravému důvodu toho, proč vůbec vzniká virtuální realita a proč se k ní člověk upíná častěji s větší vervou, než vlastnímu bytí. A kdo vlastně říká, že tohle jsem já a tohle už nemůžu být já? Copak utváření si vlastního obrazu sebe sama nevytváří naše pravé já, narozdíl od toho, ve kterém jsme přirozeně uvězněni? Příliš mnoho otázek. Zadruhé, je to podchycené od začátku až do konce, zodpovídá to většinu otázek, na které bych já sama chtěla znát odpověď. Příběh se přirozeně nenásilně odvíjí s každým dalším odhaleným tajemstvím. Třetí, nejvíce fascinující bod pro mě je přemýšlet nad tímto filmem jakožto fikcí. Říkám si, že by muselo působit až směšně, jak neuvěřitelné to je. Scénář k takovému filmu by byl asi označen jako přehnaný a vyhrocený. Ale... život. Teda doufám, že to není nějaký podvrh. Moc moc moc.(10.8.2014)

This is internet for you. Nejde ani tak o to jestli tenhle "dokument" je realny, nebo ne (podle me ani nahodou), jde spis o fakt, ze to co zobrazuje se deje naprosto bezne a proto je to pusobive. To, ze se u toho tvurci tvari jakoby prave objevili Ameriku uz je vec druha, nicmene i kdyz tohle clovek prestane resit a prijme to jako fikci, stale se jedna o pomerne depresivni story z internetoveho zivota, ktera se muze stat kazdemu a kdykoliv, proto to pro mnohe lidi muze fungovat i jako pomerne efektivni wake up facka. 6/10(7.2.2013)

Na doporučení Zacha Braffa na facebooku.... jsem to stahla a čekala jsem vic jak pul roku, jestli se najde nekdo, kdo udela ceske titulky, vzdala jsem cekani a rekla jsem si, ze to dam s anglickymi, ze to bude stacit, ze to prece jen neni tezka konverzacka o smyslu vesmiru, pak jsem zjistila, ze k me stazene verzi (ze sundance) nemuzu sehnat ani anglicke titulky.. No presto jsem to dala :) Chapu, ze jit na tohle do kina a nevedet, absolutne nevedet, co me ceka a jen jit na dokumentarni film, tak me to asi dostane o dost vic. Film byhc rozdelila na tri casti: okouzleni, probuzeni a zjisteni, ze nic neni, jak se na prvni ani druhy pohled zda. PS: Neva Shulmana uz jsem si pridala na facebooku :)(4.6.2011)