Zánik civilizace (TV film)

Aftermath: Population Zero

Koniec sveta

Dokumentární / Sci-Fi

USA / Kanada, 2008, 90 min

Reg E. Cathey

Vůbec to nebylo špatné, hlavně ze začátku hodně poutavé a zajímavé. Sám jsem zjistil hromadu věcí, které by mě v souvislosti se zmizením lidstva nenapadlo. Bohužel, od poloviny se to spíš táhlo, v některých případech zbytečně opakovalo a časové skoky byly zbytečně malé. Ale jinak hodně dobrá podívaná, která v člověku zanechá mnohé myšlenky. Nelze nepodotknout ani občas výborně vyvedené až realistické efekty.(10.10.2015)

Odhliadnuc od stupídneho slovenského distribučného názvu, toto (a následný seriálový spinoff Aftermath) je príkladom skutočne kvalitného špekulatívneho dokumentu. Naozaj do detailov premyslené následky prostého nápadu o záhadnom zmiznutí ľudstva zo sekundy na sekundu. Závery o postupnom rozpade ľudských artefaktov a pozostatkov priemyselného znečistenia a opätovnom zdivení Zeme ma síce neprekvapili, ale všetky boli pekne názorne zdôvodnené. Oceňujem aj to, že na rozdiel od Life After People nebola polovica dokumentu zabratá znudenými interview s odborníkmi.(7.9.2012)

Země se bez nás obejde, ale my bez ní nepřežijeme.... Hodně zajímavý a poutavě natočený dokument, který nám poskytne příležitost zjistit, jak nakládáme s "naší" Zemí a za jak dlouho je schopna si s naším působením poradit. Paradoxní je, že nejdéle z lidských výtvorů nevydrží mrakodrapy či technologiemi, nápady a vymoženostmi překypující stavby. Nejdéle budou odolávat pyramidy a Velká čínská zeď. Trvalo nám tisíce a tisíce let, než jsme z planety Země udělali to, čím dnes je, ale přírodě bude trvat jen pár stovek let, než si vše vezme zase zpět. Na závěr bych vyzvedl grafické zpracování, naopak hvězdu dolů dávám za přílišně zaměření na USA a jeho okolí, Evropa je tam jen zřídka. Přeci jenom je vidět, že film byl vytvořen Američany.(20.7.2014)

Bez sebemenšího zaváhání - jeden z nejlepších dokumentů svého oboru. Originalita - veliká a zpracování není sic graficky tak brilantní, jak by být mohlo, nýbrž neubírá na celkovém požitku. Při sledování každému z nás dojde, jak člověk planetu proti její vůli ničí, využívá, a že je jedno jestli tu žije, nebo jestli hned zmizí, podstatné je, že jí bude ničit i když zde nebude... - 8/10 -(10.10.2015)

Zajímavý dokument o tom co by bylo, kdyby lidé najednou zmizeli ze Země. Je tu zobrazeno všechno možné včetně ovzduší, teploty, dopadu neúdržby stále stojících elektráren a dalších, přežití domácích zvířat a podobné. Část je taky věnovaná vybraným monumentům lidstva a jejich výdrži vůči živlům. V devadesáti minutách se to bere všechno trošku hopem a podrobněji na to jdou asi až v seriálu Life after people, každopádně jako krátký pohled na to jak by to vypadalo je to udělané docela slušně poutavě. :)(30.6.2010)