Halloween

• USA Halloween (více)

Před čtyřiceti lety dokázala Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) jako jedna z mála přežít řádění maskovaného zabijáka Michaela Myerse. Útok, který se odehrál o halloweenské noci, v ní však zanechal hluboké jizvy na duši. Od noci, během které vyšinutý mladík ubodal její přátele, jen aby mohl připravit o život i ji, se důsledně připravuje na jeho návrat. Žije v ústraní, v domě plném důmyslných pastí, zoufale si nerozumí s dcerou (Judy Greer), která ji kvůli téhle posedlosti považuje za blázna, a velmi těžce si hledá i cestu k dospívající vnučce. To vše navzdory tomu, že Myers dožívá v jedné z nejpřísněji střežených psychiatrických léčeben a možnost jeho útěku je jen teoretická. Blíží se však Halloween a všechny Lauriiny obavy se rázem zhmotní po havárii vězeňského autobusu, který převážel nebezpečné psychiatrické pacienty do nového ústavu. Některým z nich se podařilo uprchnout. Michael Myers byl mezi nimi a o svou nezdravou fixaci na Laurii nepřišel. (CinemArt)

mchnk

Atmosféra založena jen na nostalgickém nádechu této sáhodlouhé série, zajímalo by mne, jestli tato zbrusu nová Michaelova vyvražďovačka dala znalcům něco nového, třeba pohled do jeho mysli plné zloby, jež proměňuje ve skutečnost. U mě nic, já zhlédl jen klasický příběh, ve kterém má, vždy na správném místě se objevující, vrah nejdříve navrch a krom novorozeňat v postýlkách či malých koledníků bezmyšlenkovitě podřeže každého na potkání. Nakonec si ho vychutnají ženy tří generací. Omlouvám se fanouškům, ale jedno zhlédnutí mi bohatě stačilo. [Kino Citadela] ()

pornogrind

Až poslední den v roce 2018 se mi podařilo dohnat rest v podobě Halloweenu na kterej jsem z časových důvodů nestíhal do kina. Pro Michael(a) Myerse mám slabost a po chvalozpěvech a ohlasech z kin jsem se těšil o to víc. Nakonec je pro mě ale film zklamáním. Za mě tomu prostě chyběla šťáva, mrazivá atmosféra a pořádnej kus napětí. Topornost herců taky udělala svý. Ani samotná J. L. Curtis už není ve formě jako kdysi což je vzhledem k věku pochopitelný. J. L. Curtis uznávám ale tady působyla spíš nechtěně vtipně. Za mě je Halloween (2018) průměrným slasherem, kterej originálu nesahá ani po kotníky. Slabší 3 hvězdy. ()

Goldbeater

Michael Myers nemá rád, když ho někdo nutí do konverzace. Nový Halloween je konvenční (jinak to ani udělat nešlo), ale velmi slušně natočené pokračování, které ze všeho nejvíc ctí originál - věrně opisuje prostředí a vybrané scény původního filmu, některé hravě obměňuje a rozšiřuje. Navíc velmi dobře pracuje s nostalgií (když si Michael nasadil svou ikonickou masku, celý narvaný kinosál explodoval euforií). Film by se dal pomyslně rozdělit na dvě části - v první se nám dostane nemálo vražedného řádění napříč městem Haddonfield, kde Michael likviduje celou řadu víceméně plochých charakterů, ke kterým divák nestačí emocionálně přilnout, a tak si v této části přijdou na své hlavně fanoušci čistokrevného slasheru a všemožného škrcení, bodání a lámání vazu. Přibližně v polovině přichází velice diskutabilní zvrat v chování jedné z postav, což slouží jen jako berlička pro posun děje. A nakonec v druhé polovině se přesouváme do prostředí jednoho domu, kde začíná naháněčka hlavních hrdinek, na kterých divákovi konečně záleží, a v tu chvíli se dostavuje opravdu intenzivní hororové napětí a nejsilnější chvilky filmu. David Gordon Green se za svůj příspěvek do hororové série rozhodně nemusí stydět. A je zajímavé vysledovat, že kvalitní Halloween přijde jen jednou za dvacet let (1978, 1998, 2018). [Sitges 2018] ()

mzss1

(74%) Halloween po 40 letech! A musím říci, že se víceméně povedl. Dějově je to tentokrát zasazeno jako pokračování prvního dílu z r.1978. Takže veškeré další části to ignoruje, což mi rozhodně nevadilo. Máme tu stárnoucí postavu Laurii Strodeové, kterou zahrála Jamie Lee Curtis. A musím uznat, že mě bavila jako vždy. Děj je poměrně jednoduchý, žádnou nelogickou díru teda nemá. Stárnoucí M.Myers, který uteče z vězeňského busu si opět na Halloween zařádí. Tempo je pomalejší, což mi nevadí, jen bych snímku takových aspoň 20 minut ještě přidal. Vraždy jsou solidní, sice nás už moc nepřekvapí, ale nemůžu jim nic vytknout. Až na jednu nejsou moc nápadité, brutální jsou tak přiměřeně. Závěrečné finále je dobré, jen už postrádá to pravé napětí a atmosféru, vše je takové předvídatelné. Hudba je tentokrát skvělá. John Carpenter si s ní hezky pohrál a úvodní theme je prostě skvělé, připomene nám to první dva filmy. Takže jsem nakonec spokojen, mohlo to být ještě lepší, potenciál to mělo, ale jsou v této dobré sérii i mnohem slabší díly. Doufám, že ještě v budoucnu nějaký solidní Halloween vznikne. Příběhově je to vždy takové všelijaké (myslím tím s návratem Michaela), ale tvůrci si jistě nějak poradí. ()

kingik

Legendárního maskovaného zabijáka Michaela Myerse se během čtyřiceti let, které uběhly k tomuto jeho poslednímu výletu za lidským teplem, snažilo zabít hned několik více či méně talentovaných tvůrců. Michael nejenže přežil, ale je připraven na finální střet se svojí znepřátelenou sestrou Laurie. A tentokrát pod patronátem tvůrců, pro které horor/slasher není doménou. A přece se scenáristický podíl Dannyho McBridea a režijní zakotvení Davida Gordona Greena ukazuje v nevyčpělém světle, ačkoliv si každý snadno spočítá, že z pověstného zabijáka už je dnes penzista, a bylo zapotřebí ignorovat někdejší smrt jeho sestry, aby k jejich vzájemné konfrontaci ještě vůbec mohlo dojít. Načež nový tvůrčí tým se svolením otce stvořitele Johna Carpentera svorně i lišácky ignoroval úctyhodnou řádku děl vzniklých po prvním bodnutí, k němuž došlo už v roce 1978, a jednoduše zde máme díl právoplatně navazující na svůj originál. Ovšem nechvalme Michaela před halloweenským večerem, neb časový skok je značný, tudíž vždy se najde nějaký ten rušivý moment. Avšak dalo se to ustát. Michael je relativně v kondici, stařecká demence jej netrápí natolik, aby se při svých toulkách i choutkách mimo psychiatrické sanatorium zapomínal všude se prokazovat ve své roztomilé masce, kterou odkládá jen zcela výjimečně a která k němu neodmyslitelně patří. Tvůrci zvolili spíše přímočarý koncept, zastávek v minulosti moc neabsolvujeme, ani nedojde na fatální rozkrytí jeho osobnosti. Rozjezd není z nejsvižnějších, ovšem hned několik pasáží je velmi působivě natočeno a rozhodně to nejsou ty, v nichž se vraždí. Samotné zabíjení není z nejbrutálnějších, dokonce by se dalo označit i za poměrně umírněné vzhledem k pověsti, jaká našeho zabijáka předchází. Též závěr nepatří k výstavním a určitě by se dal vylepšit nápaditějším zpracováním. Ale na své si přijde ten divák, který rád postupně odškrtává zabité účinkující z hereckého rejstříku, který disponuje příjemnou kvalitou i neokoukanými tvářemi. A samozřejmě mu vévodí zkušená harcovnice Jamie Lee Curtis, se sérií doživotně spojená. Předpokládám, že Myers, který se i tentokrát prezentuje nezničitelným dojmem, se ještě nesčetněkrát utká s dalšími (tvůrčími) vyzyvateli, tudíž má velkou šanci kvalitativně si vylepšit pošramocené skóre špatnými bodnutími z let minulých. 9/10 ()

dr.horrible

Botič to zhrnul úplne presne. Ps: Pri Zombieho Halloween dvojke som robil rebríček všetkých častí a Greenova novinka mi v ňom zaberá slušné štvrté miesto, ako zároveň štvrtý a posledný, výraznejšie nadpriemerný film. Trochu mám teraz dilemu, koľkatá je to vlastne časť. Dohromady jedenásty film, mimo rebooty devina, príbehovo dvojka. A to ma práve mrzí, že ignoruje dva najlepšie diely (h20, h2). Ale budiš, dobrý film. ()

InJo

Michael Myers is back and slashers are not dead. Krásná, čistá práce, která neskrývaně ctí originál, a J. L. Curtis v módu Sarah Connor v T2 je cool. Konečně je zase v kinech tradičně laděný horor, při jehož sledování si člověk nemusí připadat jako úplný retard. Škoda, že podobně (dobře) nedopadl i nový Predátor... 80 % ()

Anderton

Jamie Lee Curtis mi v novom Halloweene pripomenula vývoj inej hororovej ikonickej bojovníčky s monštrom, Sigourney Weaver. Je tu zďaleka najdrsnejšia ženská, pričom sa tejto úlohe dokáže rýchlejšie prispôsobiť vnučka ako jej dcéra, ale ani tej nič iné nezostane. Nový H je pre mňa celkom milým prekvapením, nečakal som prúser, ale ani som si nerobil ilúzie, že ma to môže rovnako "rozsekať" ako H ročník 78, čo sa ani pochopiteľne nestalo, už len kvôli veku. Na to tu nie je až tak pečlivo pripravená atmosféra a rozbehne sa to na môj vkus už príliš skoro. Zážitku ale pomohlo aj plné kino v dnešný dátum, proste Halloween se vším všudy. 70% ()

Frajer42

Bohužel musím konstatovat, že se mi na celém filmu líbila snad jen ústřední melodie. Orgasmy jsem neprožíval ani u prvopočátečního dílu z roku 1978, takže se nyní nemohu příliš rozplývat nad tím, jak se tvůrcům podařilo navázat. Oceňuji několik milých vraždiček. Zejména už jsem dlouho neviděl v hororu zemřít dítě, takže to byl velice příjemný a osvěžující pohled. Celá ta dějová linka na pozadí působí naprosto dementně a to co předváděli všichni ti ochotníci, to se snad nevidí ani v Ordinaci v růžové zahradě. Za mě, horového experta, dávám slabé dva kousky. ()

Socrates

Majkl jenom chodí. Naneštěstí. Nemluví, neběhá, neutíká před vámi, prostě jenom chodí, takže je prakticky nemožný ho dostat, jako třeba zastřelit, když jde na zahradě proti vám, nebo když v baráku před vámi schází schody. Navíc pohrdá střelnými zbraněmi, což vás při každým střetu s ním taky dost znevýhodňuje. No, ale teď to vypadá, že už dochodil. I když...!? Tohle všechno mě vždycky strašně drtilo, ale prostě to k Halloweenům patří a tento byl jeden z lepších kousků, za mě dokonce šťavnatější než ten původní, tudíž mu musím napálit i víc pumpkinpointů, takže za čtyři*. [70%] ()

Kudly4

Bylo mi asi 14 let a můj první film co jsem si půjčil ve videopůjčovně byl právě Halloween. A byl to právě Michael Myerse, který odstartoval moji Hororovou horečku. Husina při vraždění (možná bych přidal na brutalitě), parádní atmosféra, krásná Andi Matichak. Slabších pět. ()

RUSSELL

Po dlouhých 40 letech se původní Halloween konečně dočkal přímého pokračování, jaké si tento zásadní hororový milník zasloužil. Nový Halloween je dělaný vyznavači původní verze pro všechny její skalní fanoušky a pokud mezi ně patříte, tak nemůžete být zklamaní. Navíc je na něm skvělé, že funguje současně jako sequel i remake v jednom balení. Film sice nepřináší nic nového či objeveného, ale ani se o to nesnaží – poslat to někam jinam zkoušeli už v 90. letech a všichni víme, jak to dopadlo. Danny McBride s Davidem Gordonem Greenem k látce přistoupili přesně naopak a přišli s tím správným receptem, jak úspěšně natočit nový Halloween a to jest: Vzdát hold originálu, jak jen to půjde (hromada easter eggs a všemožných narážek na určité momenty z prvního dílu, které potěší každého fandu); pojmout to jako oldschoolový slasher bez neduh většiny moderních hororů; nebát se přitlačit na brutalitě; zvýšit počet vražd; zachovat Michaela jako čisté zlo bez opodstatnění a nechat ho být tou nelidskou bestií bez příčiny jakou má být; revitalizovat postavu Laurie jako silnou ženu, která je schopna se Michaelovi postavit; přidat pár nečekaných překvapení, ale zároveň se nesnažit podvratně podrazit nohy originálu a hodit jeho děj do úplně jiného světla (to považuji za naprosto zásadní věc, jelikož se tvůrci do těchto praktik v sequelech často pouštějí); nechat nezaměnitelný původní hudební motiv a zároveň soundtrack oživit novým vkladem samotného Johna Carpentera. Tohle vše jsou podle mě hlavní přísady, díky kterým film exceluje. Neužijí si to pouze ti, kteří od toho čekají něco víc. Sám Halloween jako takový v roce 1978 přišel s něčím novým a nevídaným, dnes už ale žádné podobné ambice nemá a nikdo by od něho ani neměl čekat, že opět změní žánr. Halloween rozjel slasherovou horečku, kterou dvě dekády po něm symbolický pohřbil Wes Craven a jeho Scream, po kterém tenhle prosťoučký subžánr s ničím novým snad ani přijít nemůže. S čím ale slashery i dnes přijít mohou, tak to je poctivá nálož krvavé zábavy, jež ctí zásady a tradice žánru a obsahuje všechny klišé prvky, které kritizujeme, ale zároveň je tam chceme, jelikož bez nich to prostě není ono. A přesně takový je ve zkratce nový Halloween. Jde o precizně natočenou staromódní záležitost pro jasně stanovené cílové publikum. 2018-10-31 – The Night He Finally Came Home. ()

Campbell

Třetí nejlepší Halloween k dnešnímu dni. Samotného mě překvapilo jak mě to bavilo.Je pravda že film je hodně pomalý ale atmosféra celkem funguje. Potěšilo docela dost herců(i když v pidi roličkách), kteří se vrátily. Michael se opět s nikým nesere, a to ani s dětma, což je super. Pomrknutí po divácích je též příjemné. Solidní slasher který nedělá ostudu a jsem zvědavý jak se tato nová trilogie vyvine. ()

Ant

Postavy se chovaly tak dementně, že Michael z toho vyšel nejinteligentněji a na konci mu člověk snad musel fandit. ()

PetrPan

V kině s pubescenty i prepubescenty na Halloweenu. Zážitek. Nedospělci chichotající se při vraždění a v jediné scéně, kdy to dostane s porcí nadhledu Michael, jsem se uchechtl sám.... Jinak je to důstojná pocta kultu, dnes opravdu nebývalé, jako bych se vrátil v čase. Carpenter si evidentně svůj klenot pohlídal, ale kromě oné úcty vlastně  nic. Fanoušky, počítám se mezi ně, rozhodně potěší, ta hudba!, ale kdykoliv se přece můžu podívat na původní film. Asi dám vždycky přednost prvnímu Zombiemu, který přišel s něčím novým, ale pořád to byl Halloween.  Čtyři. ()

Yoshitsune

Je zapotřebí uvést jeden podstatný důvod, proč se tvůrci rozhodli ignorovat všechny díly po jedničce a je to velice prostý důvod. Michael Myers, ve svých předchozích filmech, dostal totiž mnoho darů, jako je teleportace, nesmrtelnost, regenerace a taky dokázal otupovat své oběti a tak jediný, kdo se mu dokázal postavit, vždy a pouze, byl Dr. Loomis, ze kterého se stávalo monstrum, které bylo Michaelem posedlé. Z velké trojky, Freddy Krueger, Jason Voorhees a Michael Myers, byl právě Michael, vždy bez emocí, bez citů, byl to jenom stroj na zabíjení, který jel až do své smrti, aby v dalším filmu opět obživl. A zatímco, Freddy a Jason, na svůj velký comeback stále čekají, tichý Michael je předběhl a dokázal, že i po čtyřiceti letech, dokáže do kina nalákat tolik lidí a ti mu zaslouženě věnují pozornost. A když tady mluvím, o velkém návratu, tak je to opravdu velký návrat, Michael je sice už prošedivělý, ale je při síle, při obrovské síle. Michael se naučil pár nových chvatů a svoje řádění rozšířil, na vícero sečných a bodných zbraní, ale pozadu neni ani Laurie, která se na něho připravovala a do jisté míry se z ní stal další Lumis, je totiž Michaelem posedlá. Film má pár překvapení a příjemných odkazů, na minulé díly, ale ty spíš slouží jako pomrknutí pro fanoušky. Je třeba se ještě zmínit, o démonickém soundtracku, od samotného Johna Carpentera a však jeho ruka, neni znát jenom na hudbě, ale citelně na celém filmu. Je radost vidět, že John Carpenter je zpět při síle a má co nabídnout, i po takové době. A tak ještě jednou naposled, Michael utopí Halloween v krvi. ()

silentname

Jak natočíte nové pokračovanie kultovému filmu po štyridsitiatich rokoch? "Halloween" to skúša a mám pocit, že nakoniec to aj celkom filmu vyšlo. S výsledkom som celkom spokojný, no je tu aj pár mínusov, ktoré si bude treba povedať. Niektoré sú vyslovene scénky, ktoré dokopy nič nepridali... iné sú detaily, ktoré sú akési nedopilované a vytiahli ma von z atmosféry. V prvom rade scénka s policajtmi, čo debatujú o jedle je zbytočná. Scénka s pascami na myši je absolútne zbytočná. Scénka, kde Oliver vyznáva Alysson lásku je absolútne zbytočná. Patetický rozchod s jej frajerom je absolútne zbytočný. Všetky tieto scénky mohli ísť z filmu von a absolútne o nič by sme reálne neprišli. Okrem toho prvé vraždy sú v mojich očiach spracované maximálne neosobne a nefungujú. Alebo to trošku upravím. Keď Michael začne zabíjať ľudí v domoch so svojou kultovou maskou, akosi reálne som nič necítil. Keď zabil Vicky, v podstate to tomu nič nepridalo, lebo to emocionálne nikoho nijako v skutočnosti nezasiahlo. Dokonca sa to ani jej najlepšia kamarátka Alysson počas filmu nikdy nedozvie. to nie je zrovná najlepšia voľba. Pretože potom sú tie scénky často maximálne neosobné a nevedia tomu dať atmosféru. Sú to proste len scénky. A potom pár nedomyslených detailov ako keby Michael vždy presne vedel, kde nájde osoby, ktoré potrebuje zabiť. Lebo niečo majú, čo potrebuje. Ako napríklad jeho masku. Ako vedel, kde budú? Alebo to bola len náhodička? Tomu neverím. A potom je tu scénka, kde Alysson uteká pred Michaelom a klope na okno domu so žalúžiami... a ak budete pozorne sledovať, tak vás určite napadne ako mohla tá scénka fungovať strašidelnejšie. Okey. Toľko mínusy. Teraz plusy. Jamie Lee Curtis je vynikajúca. Myslím si, že to nemohla zvládnuť lepšiea a verím jej po štyridsiatich rokoch traumatizovanú Laurie všetkými desiatimi. Michael Myers je vynikajúci. Ako tichý zabijak dokáže skutočne nabudiť atmosféru a cítime jeho prítomnosť vo filme. Skvelé. Záverečných 30 minút filmu, kde máme finálny súboj je spracovaný rovnako vynikajúco. Užil som si to naplno a konečne dostal film aj nejakú atmosféru. Hudba vo filme je ikonická a fantastická. Tam nemám čo viac dodať. Proste kvalitka. Okrem toho je aj film celkom dobre natočený a vyzerá to, že sa tvorcovia snažili tomu dať čo najlepší feeling. A ja som s celkovým výsledkom spokojný. Okrem toho je tu aj jeden celkom dobrý zvrat, ktorý ale nebudem spoilovať. Povedzme iba toľko, že náš pán doktor skrýva viac tajomstiev, než som si myslel. Výsledne je to teda podľa mňa celkom dobrý film, no je tu aj veľa miest, ktoré ma z toho ťahali von. A sú tu postavy, ktoré sú takisto len zrelé na odpis. Myslím si, že fanúšikovia budú spokojní a aj nováčikovia ako ja budú spokojní. Ide o dobrý hororový počin. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: B ()

Slarque

Old school slasher, který vypadá jakoby 40 let starému prvnímu dílu z očního otvoru masky vypadl. Snad jen mobilní telefony a posun Jamie Lee Curtis do kategorie babička dávají vědět, kolik času mezitím uplynulo. Dokonce i jednoduchá, leč dokonale funkční Carpenterova hudba zůstala zachována. Takže ano, pro jednou je takovéto retro v kině osvěžující, ale pokud tímto stylem hodlají rozjet další sérii, tak mé nadšení zřejmě poletí střemhlav dolů (70%). ()

Joker Punx

Nejnovější díl Halloweenu, opět s Jamie Lee Curtis v hlavní roli. Poprvé jsem viděl konečně nějakej díl Halloweenu v kině a bylo to skvělý. Co mě sralo v kině, byly nějaký asi čtrnáctiletý krávy co tam u toho mlely, kundy zasraný, nechápu jak na tohle můžou takový krávy chodit když jim je ten film úplně u prdele. Dnešní mladý fakani jsou na facku a hororům rozumí tak velký hovno. Jo po tolika letech díl co má s původním Halloweenem zase něco společnýho a Jamie Lee Curtis i když už je tak stará, tak svojí roli hraje pořád skvěle. A jak to dělaj pořád, tak Michaela Myerse hraje zase někdo jinej :D Atmosféra je skvělá a v kině jsem se dobře bavil. Byla to dobrá nostalgie na první díl z dětství. Na další díl Halloween zabíjí určitě taky zajdu do kina. ()

Nový Vymítač ďábla je v problémech

Nový Vymítač ďábla je v problémech

12.01.2024

Hollywoodská studia Universal Pictures a Blumhouse Productions měla velké plány, co se týče nedávného oživení série Vymítač ďábla s podtitulem Znamení víry. Společnost NBCUniversal v roce 2021… (více)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly