Halloween Returns

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2018, 106 min

Green dokáže i zbytečným vedlejším postavám dát jednu sympatickou scénu, po níž budete doufat, aby zrovna tohohle nebožáka nechal maskovaný golem na pokoji. Ale v souladu s pravidly subžánru, z nichž moc často nevybočíme, nemá naprostá většina z nich šanci. Samozřejmě až na nezlomnou Jamie Lee Curtis, která poněkolikáté a zase z trochu jiného úhlu čelí řádění svého soka. Zároveň stihne i v souladu s dobovými požadavky stát v čele girl power, jež musí zachránit bezmocné či neschopné chlapy. Inu, Green dokázal vystihnout dobu a prostřednictvím osvědčených metod v aktuálním hávu vlastně definovat leccos z dnešní doby i žánru. Dobře odvedená práce, ale za mě se žádné zpovykané nadšení nekoná.(25.10.2018)

• BoPo

Mala to byť pocta prapôvodnému filmu. Najväčší prúser je fakt, že Laurie si roky buduje pasť na Michaela a kvalita tohto plánu zodpovedná hodinovému premýšľaniu. Aký význam má behať po dome v tme s brokovnicou? Nebolo by lepšie dom vysvietiť ako štadión? A prečo, keď má svoj cieľ u nôh a v ruke nabitú pušku, začne utekať a za každú cenu dokončovať dopredu naplánovanú pomstu? Zabíjania bolo síce viac než dosť, ale v tomto prípade kvantita zabila kvalitu. Celé to postrádalo trošku mozgovej kôry a predovšetkým atmosféru. Kultový hudobný motív sám o sebe nič nevytvorí.(17.2.2019)

Michael Myers nemá rád, když ho někdo nutí do konverzace. Nový Halloween je konvenční (jinak to ani udělat nešlo), ale velmi slušně natočené pokračování, které ze všeho nejvíc ctí originál - věrně opisuje prostředí a vybrané scény původního filmu, některé hravě obměňuje a rozšiřuje. Navíc velmi dobře pracuje s nostalgií (když si Michael nasadil svou ikonickou masku, celý narvaný kinosál explodoval euforií). Film by se dal pomyslně rozdělit na dvě části - v první se nám dostane nemálo vražedného řádění napříč městem Haddonfield, kde Michael likviduje celou řadu víceméně plochých charakterů, ke kterým divák nestačí emocionálně přilnout, a tak si v této části přijdou na své hlavně fanoušci čistokrevného slasheru a všemožného škrcení, bodání a lámání vazu. Přibližně v polovině přichází velice diskutabilní zvrat v chování jedné z postav, což slouží jen jako berlička pro posun děje. A nakonec v druhé polovině se přesouváme do prostředí jednoho domu, kde začíná naháněčka hlavních hrdinek, na kterých divákovi konečně záleží, a v tu chvíli se dostavuje opravdu intenzivní hororové napětí a nejsilnější chvilky filmu. David Gordon Green se za svůj příspěvek do hororové série rozhodně nemusí stydět. A je zajímavé vysledovat, že kvalitní Halloween přijde jen jednou za dvacet let (1978, 1998, 2018). [Sitges 2018](13.10.2018)

70%. Halloween 21.století. Po celou dobu se pohybuje na hranici mezi třemi a čtyřmi hvězdami, přesto jsem se nakonec přiklonil ke kladnějšímu hodnocení, a to z několika důvodů: Za prvé, oproti předchozím moderním remakům a pokračováním tento díl vzdává naprosto dokonale poctu originálu. Ať už jsou to úvodní titulky, které vzbuzují krutou nostalgii; ať už jsou to flashbacky s použitím původních scén; ať už je to ten naprosto geniální a bezprecedentní hudební podkres, bez něhož by ani původní Halloween nikdy nebyl ani zdaleka tím, čím je; ať už jsou to "remasterované" scény z originálu, jako třeba scéna ve školní lavici; z nového Halloweenu je zkrátka cítit duše, kterou si propůjčil z originálu a zde ji velmi umě rozvrstvuje. Za druhé, třebaže je legendární Michael Myers i zde - dle předpokladů - prakticky nesmrtelný, velmi se mi líbí ta obrácená filozofie, s kterou byl nový díl napsán a režírován. Kromě toho, že se zde objevuje řada prvků z originálu, stává se i tento díl originálním, a to v tom, že Michaela už nepředstavuje pouze jako chladnokrevného zabijáka, ale i jako oběť. Režijně se to geniálně odráží v kultovních scénách, které známe už z původního Halloweenu, ale tentokrát jsou převrácené a na straně lovce stojí Laurie (ať už třeba právě scénou ze školní lavice, nebo scénou, kde Michael shodí Laurie z okna). Michael je tak postaven nejen do pozice lovce, ale i loveného, což novému Halloweenu přidává na dynamice a posouvá ho - dokonce i oproti originálu - k narativně zajímavějšímu a pestřejšímu dílu. Za třetí, ač bych neměl, zákonitě porovnávám tento kousek s předchozími snahami o návrat k Michaelu Myersovi z let 2007 a 2009, a oproti těmto velmi nepovedeným až tragickým remakům, které subsvět Haddonfieldu spíše zbouraly, ho nový Halloween znovu postavil do podoby, která takové legendě náleží. Na druhé straně, i tento díl se bohužel musí potýkat s dobou, a tak kromě zmíněných tří největších (avšak ne jediných) kladů uvedu i tři největší (avšak ne jediné) zápory. Za prvé, vedlejší postavy jsou (ne, že by to u originálu bylo jinak) velmi ploché, emočně prázdné a absolutně bez charakteru; chvílemi jsem měl dojem, že některé postavy byly napsány "na tělo" Michaelovi, jen aby měl koho vraždit. Z toho plyne fakt, že především v první polovině je tu řada scén, které nerozvíjejí děj, ale jsou napsané a natočené ryze na efekt. To je škoda, protože např. postava Laurie tu dostala úplně nový psychologický rozměr; ostatním postavám však vesměs chybí, a tak se nový díl dopouští klasických žánrových klišé jako nelogické chování postav či zbytečné a předvídatelné lekačky. Za druhé, co se hudby týče, třebaže se Carpenter vrací ke svým klasickým znělkám, které byly v obou zmíněných remacích naprosto zdeformované (nutno říct, že je nekomponoval Carpenter), je škoda, že některé hudební prvky známé z originálu se tady vůbec neobjevují, a hlavní motiv se objevuje asi méně často, než bych si u pocty takového formátu přál. Za třetí, je moc fajn z pohledu zarytého fanouška originálu vidět ulice Haddonfieldu a vracet se k režijně odpovídajícím prvkům, které známe z původního Halloweenu, ale osobně mě velmi mrzí, že se tady neobjevuje dům Michaela Myerse (kromě jedné výjimky), který měl velkou účast na atmosféře, jíž původní Halloween disponoval. Sečteno, podtrženo, nový Halloween je krásná pocta originálu, která se umí i po 40 letech vracet ke známé a jedinečné atmosféře, ale dělá to méně často, než by bylo vhodné, zvlášť v první polovině. Hodně toho, co vám první polovina vezme, ale vynahrazuje polovinou druhou, a především naprosto epickou závěrečnou půlhodinou, která už je zase přesně tím, co od Halloweenu čekáte - napínavým, dech beroucím a nervy drásajícím bojem o přežití. Nejsem si jist, nakolik film jako samostatný prvek dokáže docenit někdo, kdo nezná, neviděl a nebo neprožíval originál, ale jako věrný fanoušek původního Halloweenu jsem byl v první polovině trochu zklamaný, aby mi David Gordon Green zavřel hubu ve druhé části, která má všechno, a ještě mnohem víc, než jsem od novinky čekal. Navíc, psychologický faktor posttraumatického stresu u Laurie, který celý příběh provází, je zajímavou a líbivou změnou, a třebaže se Green v první polovině zbytečně moc odvolává na moderní dobu, ve finále - kdo by to byl řekl - je Halloween z roku 2018 třetím nejlepším Halloweenem, pochopitelně po prvních dvou originálech, a v některých bodech kritiky si dokonce nezadá ani s originály, které formovaly žánr slasher před 40 lety, kdy se točily horory, které už dnes prakticky nikdo neumí (a v případě slasherů bez hloubky vlastně už ani nechce) točit. Greenovi se podařilo hodně se tomu přiblížit; hloubku nehledejte, pořád je to "jenom" slasher, ale sakra efektivní, protože pocity, které jsem měl při záběru na Michaela se známým hudebním motivem v pozadí, byly tak intenzivní, že už jsem se při první projekci nemohl dočkat, až jej uvidím podruhé. Při takových emocích jsem se musel přiklonit k lepšímu hodnocení, třebaže nový Halloween má rezervy, které se - jak doufám - podaří v příštím díle (a já doufám, že vznikne) co možná nejvíc eliminovat.(22.10.2018)

Upřímně jsem čekal mnohem více než jsem dostal, půlka nebo spíše skoro všechny vraždy vůbec nebyli vidět hrozný na horor. Čekal jsem masakr a velké krve prolití ale kde se přišlo už bylo po no, z Michaela nešel dvakrát velký strach byl takový zpomalený ale aspoň se špičkově povedla hudba a herci hráli velmi dobře aspoň něco super, konec mohl být přeci lepší ale budiž spokojenost je velká s místem a příběhem ale hodně věci má prostě mínus no.(24.12.2018)

• st.ranger

Zatímco první polovina filmu je takový restart / reboot obsahující plno odkazů na původní film od okamžiku, kdy je Mike sražen policejním autem, začíná zcela nový a děsivě nudný film.(7.3.2019)

Je zapotřebí uvést jeden podstatný důvod, proč se tvůrci rozhodli ignorovat všechny díly, po jedničce a je to velice prostý důvod. Michael Myers, ve svých předchozích filmech, dostal totiž mnoho darů, jako je teleportace, nesmrtelnost, regenerace a taky otupovat své oběti, ve filmech a tak jediný, kdo se mu dokázal postavit, vždy a pouze, byl Dr. Loomis, ze kterého se stávalo monstrum, které bylo Michaelem posedlé. Z velké trojky, Freddy Krueger, Jason Voorhees a Michael Myers, byl právě Michael, vždy bez emocí, bez citů, byl to jenom efektivní stroj na zabíjení, který jel až do své smrti, aby v dalším filmu opět obživl. A zatímco, Freddy a Jason, na svůj velký combeck stále čekají, tichý Michael je předběhl a dokázal, že i po čtyřiceti letech, dokáže do kina nalákat tolik lidí, tolik lidí, tolik pozornosti je Michaelovi věnováno a zaslouženě. A když tady mluvím, o velkém návratu, tak je to opravdu velký návrat, Michael je sice už prošedivělý, ale je při síle, při obrovské síle. Michael se naučil pár nových chvatů a svoje řádění rozšířil, na vícero sečných a bodných zbraní, ale pozadu neni ani Laurie, která se na něho připravovala a do jisté míry se z ní stal další Lumis, je totiž Michaelem posedlá. Film má pár překvapení a příjemných odkazů, na minulé díly, ale ty spíš slouží jako pomrknutí pro pamětníky. Je třeba se ještě zmínit, o démonickém soundtracku, od samotného Johna Carpentera a však jeho ruka, neni znát jenom na hudbě, ale citelně na celém filmu. Je radost vidět, Johna Carpentera v akci, je radost vidět, jakou radost z tohohle filmu on má. A tak, ještě jednou Michael, rozjede takový jatka, na který nikdo nezapomene, ještě jednou naposled, utopí Halloween v krvi.(20.10.2018)

Až poslední den v roce 2018 se mi podařilo dohnat rest v podobě Halloweenu na kterej jsem z časových důvodů nestíhal do kina. Pro Michael(a) Myerse mám slabost a po chvalozpěvech a ohlasech z kin jsem se těšil o to víc. Nakonec je pro mě ale film zklamáním. Za mě tomu prostě chyběla šťáva, mrazivá atmosféra a pořádnej kus napětí. Topornost herců taky udělala svý. Ani samotná J. L. Curtis už není ve formě jako kdysi což je vzhledem k věku pochopitelný. J. L. Curtis uznávám ale tady působyla spíš nechtěně vtipně. Za mě je Halloween (2018) průměrným slasherem, kterej originálu nesahá ani po kotníky. Slabší 3 hvězdy.(31.12.2018)

Halloween již zas po několikáté vtrhl na filmové plátno a hororové překvapení je tu mezi námi v mžiku kmitu dobře nabroušené kudly. Režisér David Gordon Green natočil momentálně svůj nejlepší film, který kvalitativně se hodně přiblížil k dílu prvnímu, neb hold je ve filmu znát každým coulem. Hudba od Carpenterů je nesmírně působivá, podtrhává děsivou atmosféru filmu, která se neustále nese na krví promáčené nitce brutálního napětí. Michael Myers je po několika nepříliš zdařilých variací na dané téma zpět v plné síle a my můžeme pět ódy chvály na film, který se tvůrcům opravdu, ale opravdu povedl.(18.10.2018)

Nový Halloween je vlastne celkom zbytočné komentovať - je tam všetko, čo tam má byť a ako tam má byť.(18.10.2018)

Carpenterův Halloween je kultovní klasika, ale jedinou inovací je, byl a bude Halloween od Roba Zombieho. ___ Film, který sází na poctu prvního dílu téměř vším, ale kromě finále mu chybí pořádné napětí. Očekával jsem víc.(26.10.2018)

Plnohodnotné pokračovanie pôvodného Halloweenu malo zostúpiť do najnižších podlaží pekla, nie iba komentovať svoj predobraz a odkazovať na neho. Okrem toho, obrátenie rolí sme tu už raz mali (H20) a zdá sa mi, že tam v ďaleko zábavnejšej podobe - či už čo sa týka postáv, vrážd alebo čo do roviny Michael Myers vs. Laurie. Nerozumejme sa zle - až na chabý (nevýrazný, nepresvedčivý...) casting, kde to zlyháva úplne, je to kvalitný kus práce. Len nie v tej kategórii, v akej by sa patrilo ho odviezť, aby bol odkaz zúročený a naplnený.(29.10.2018)

Mno, jak moc dobře to začalo, tak to skončilo docela slabě. Vraždy jsou zajímavé a dobře natočené, líbilo se mi obsazení (Judy Greer, Will Patton), ale ten závěr asi nezkousnu. Michael ale má pořád kule, i navzdory svému věku a pořád se řadí k mým nejoblíbenějším záporákům. Zábavné je, jak film ignoruje všechny díly po jedničce, ale stejně na některé z nich odkazuje.(30.5.2019)

Halloween 2018 je relativně povedená slasherová podívaná, kterou na velkém plátně v dnešní době jen tak neuvidíte. Na kráse začíná značně nabírat v momentě, kdy poznáváte easter eggy odkazující na jejího 40 let starého předchůdce. Pokud jste oldschooler s láskou pro Michaela Myerse a máte houževnatý práh pozornosti, rozhodně Greenovu verzi vyzkoušejte. Celá recenze zde.(17.11.2018)

• Frajer42

Bohužel musím konstatovat, že se mi na celém filmu líbila snad jen ústřední melodie. Orgasmy jsem neprožíval ani u prvopočátečního dílu z roku 1978, takže se nyní nemohu příliš rozplývat nad tím, jak se tvůrcům podařilo navázat. Oceňuji několik milých vraždiček. Zejména už jsem dlouho neviděl v hororu zemřít dítě, takže to byl velice příjemný a osvěžující pohled. Celá ta dějová linka na pozadí působí naprosto dementně a to co předváděli všichni ti ochotníci, to se snad nevidí ani v Ordinaci v růžové zahradě. Za mě, horového experta, dávám slabé dva kousky.(12.1.2019)

Nostalgie dobrá, hudba skvělá, ale konání postav nepochopitelné a nesmyslné, děj pokulhávající, celkově spíš zklamání.(17.10.2018)

Nový Halloween se jaksepatří povedl. Oproti prvnímu dílu, který mě nikdy nijak zvláště nenadchnul se jedná o poctivý slasher, který až na jedno šlápnutí do úsměvu zabíjí poměrně reálnými způsoby. Hlavní je tady ale četnost vraždění, kde si tvůrci vůbec neberou servítky a zabíjí hezky dům od domu. Díky tomu nemá klasický divák čas zívat nad údajně postupným budováním atmosféry. Tím neříkám, že bych takový postup neměl rád, ale v originu mě to absolutně nebavilo - tam na mě působila jen hudba, která tady dostala trochu složitější motiv, což je na jednu stranu škoda, ale na druhou to nikterak neobtěžuje. Lehce to možná kazí jen přestřelený konec, který měl skvělé momenty (třeba vydlabané hlavy), ale občasně jsem musel nad logikou trochu přivírat oči. I tak je to ale jasný progres a Michael si čtyři hvězdy zaslouží.(26.10.2018)

V rámci žánru je to rozhodně povedený film. Neznám původní sérii, an si nepotrpím na horory, ale tohle nebylo tak špatné. Jako každý horor to převážně spoléhá na lekačky, ale jsou tam i dost atmosférické creepy momenty... Já si to jen tak sama nikdy nepustím, ale jsem ráda, že jsem film viděla. 3*(22.10.2018)

• zablaga

bleh! možno mi vyčítať, že nepoznám iné Halloween-y a teda sa nostalgicky nerozplývam nad scénami, ktoré pripomínajú minulé diely, ale aj takí diváci musia byť v vzorke pozorovateľov a čo sa týka samotného filmu je hrozný. Ale oceňujem vtipné scény, celé kino sa smialo :)(26.10.2018)

Má to fajn scény aj atmosféru. Niekoľko dobrých odkazov a Curtisku vo forme. Postavy celkom sympatické alebo teda aspoň menej lezúce na nervy a pekné finále. Ale Majkl je skrátka nezáživný záporák. Hovoriť o ňom ako o ultimátnom zle mi príde prehnané. Nebavia ma filmy, kde sa o postavy nebojíme. A nebavia ma filmy, ktoré prezentujú záporáka, ktorý je skôr toporný a smiešny. Carpenter mal silnejšie zárezy v hororovom žánri. Majkl aj napriek kultovosti k nim pre mňa nepatril. A je fajn, že Gordon Green natočil akúsi poctu. Ale nová generácia je odchovaná na novej vlne hororov a strachu. Nech bude tých novodobých Halloweenov aj tisíc. Ak budú mať stále takúto formu budú mať zmysel skôr pre pamätníkov. Masový nesmrteľný vrahovia už skrátka nie sú in nejakú tú dekádu.(16.3.2019)

Osobně jsem nikdy nepatřil mezi skalní fandy této série a Michael Myers mi nikdy nepřirostl moc k srdci (oproti takovému Freddymu nebo Jasonovi), ale první dva Halloweeny a H2O považuji za velmi slušné slashery. Těšil jsem se však znovu na konfrontaci hlavní hvězdy Jamie Lee Curtis se svým filmových bratrem a po této stránce jsem byl docela spokojený. Jasně podepsal se na nich už zub času (no rozhodně už nebyla tak sexy jako kdysi, ale to je pochopitelné), nicméně coby herečka je pořád solidní. Zdatně jí sekundovala i její filmová dcera Judy Greer a vnučka Andi Matichak. Zbytek tu byl do počtu, ale to už tak u vyvražďovaček bývá. Michael se opravdu činil (však se ho také ujali rovnou dva herci), aby to nebyla žádná nuda a počet mrtvých do náběhu závěrečných titulek pěkně narostl. Což bylo okořeněno i o několik vskutku působivých gore efektů. Atmosféra taky nebyla z nejhorších, ale na originál to prostě nemělo ani náhodou. Občas na nás vykoukla i nějaká ta nelogičnost či sebeparodie. No a samozřejmě si nešlo nevšimnout ani množství odkazů na „sebe samo“. Za vůbec nejhloupější nápad však považuji potřebu stvořit něco jako „Loomise“ číslo 2 – protože Dr. Sartain byl úplně mimo mísu. Nesympatická a hlavně přihlouplá postava. Jeho osud sice přinesl trochu toho okořenění a šťávy, ale bez jeho přítomnosti bych se klidně obešel. Nejnovější Halloween tak sice nenaplnil mé očekávání, ale ani vyloženě nezklamal. Je to celkem slušný film, který složil poctu originálu, ale nějak výrazně nepřekročil práh průměrného slasheru.60%(17.4.2019)