Halloween

• USA Halloween (více)

Před čtyřiceti lety dokázala Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) jako jedna z mála přežít řádění maskovaného zabijáka Michaela Myerse. Útok, který se odehrál o halloweenské noci, v ní však zanechal hluboké jizvy na duši. Od noci, během které vyšinutý mladík ubodal její přátele, jen aby mohl připravit o život i ji, se důsledně připravuje na jeho návrat. Žije v ústraní, v domě plném důmyslných pastí, zoufale si nerozumí s dcerou (Judy Greer), která ji kvůli téhle posedlosti považuje za blázna, a velmi těžce si hledá i cestu k dospívající vnučce. To vše navzdory tomu, že Myers dožívá v jedné z nejpřísněji střežených psychiatrických léčeben a možnost jeho útěku je jen teoretická. Blíží se však Halloween a všechny Lauriiny obavy se rázem zhmotní po havárii vězeňského autobusu, který převážel nebezpečné psychiatrické pacienty do nového ústavu. Některým z nich se podařilo uprchnout. Michael Myers byl mezi nimi a o svou nezdravou fixaci na Laurii nepřišel. (CinemArt)

Claw

Tohoto "Halloweena" jsem fakt nějak nepobral... Obrovský hype a pak rozpačité dojmy. Jsou tam dobré věci (vraždy) a pár fakt vypjatých scén. Ale jinak mi to přišlo jaksi podivně poslepované, děj jsem vůbec nepobíral, záběr byl úplně WTF, ale ve špatném smyslu. Za každou cenu z toho vytřískat ještě co nejvíc. Stará Curtisová, podobně jako Hamiltonová v "Terminátorovi", trapná... a nějak sem to prostě nepřijal. /50%/ ()

SeBig

Nostalgická vyvraždovačka s Myersem, jiný úhled pohledu jak by film mohl jinak pokračovat vůbec neuškodil, leč mi to přišlo trochu zbytečně zdlouhavý ale bavil jsem se a jsem mega rád, že slashery v kinech ješte nejsou dead a tohle to celkem oživí. Sice hodnotím průměrně, ale ten zážitek vidět legendu slasherového žánru na kinovém plátně je euforický plus ta hudba z který občas nějaká ta husina byla. ()

Arsenal83

Halloween láme kinorekordy, lenže ja si nectím ani originálnu verziu. Už v roku 1978 šlo o nič moc pseudohoror, ale to isté natočiť v roku 2018? Žiadna zmena, nič naviac, len trápny zloduch chodiaci s nožom v ruke? Zdá sa, že to ale mnohým stačí. Okrem hudby tu ale nevidím nič pozitívne. ()

korbitch22

Moje očekávání bylo schizofrenní stejně jako výsledný film. Sice jsem se strašně těšil, ale tak nějak jsem tušil, že se to nepovede tak...jak fanoušci čekali a tak, jak tvůrci slibovali. Michael Myerse je můj nejoblíbenější zabiják a Carpentrova ústřední melodie je asi to nejúžasnější, co kdy jako hudební motiv vůbec vzniklo, mám dost rád i špatně hodnocené díly z téhle série a přesto jsem se v kině nudil a odešel bez jediné pozitivní emoce. Carpenter kydal hnůj snad na všechny díly na kterých se nepodílel a ještě hůř reagoval na Zombieho remake. Přitom evidentně zapomíná, že jeho jednička sice dala základy, ale bez hudebního motivu by byla poloviční a navíc on sám natočil tolik šílených sraček, že by měl raději mlčet. Po svojí egoistické kanonádě svěřil pokračování do rukou komediálního scénáristy a komediálního režiséra, kteří nedokázali absolutně udržet ve filmu atmosféru a diváka něčím strhnout. Laurie je neskutečně otravná, charaktery nezajímavé, atmosféra se podaří jen u několika scén ale hned zase zmizí. WTF s novým doktorem asi nepoberu nikdy a když už se malinko dostanu na vlnu v závěrečném twistu, přijde naprosto bezradný a odfláknutý konec. Halloween sám o sobě je zvláštní značkou, plnou odboček a spinoffových pokračování. Nový film není ničím jiným, než neinvenčním pokračováním plným klišé, které vlastně do jisté míry paradoxně remakuje H20 a první díl. Jestli tohle Carpenter považuje za dobré a lepší, než natočili předešlí tvůrci, je víc senilní, než sem si myslel. Nejlepším dílem ze série tak dál zůstává unikatní H20, která svojí svižnou stopáží a skvělou atmosférou jednoznačně vede. Nejlepším dílem z vedlejší dějové linie zůstává naprosto brutální čtyřka, která má atmosféru jako málokterý slasher kdy vůbec měl a nejlepším dílem vůbec je první díl Roba Zombieho, který perfektně příběh Michaela rozvedl a dal celému Halloweenu úplně jiný rozměr. Carpenter se může dušovat jak chce, ale kdyby Rob totálně nedojebal halucinogení dvojku, byl by v téhle sérii jednoznačný vítěz. Skončít s původním dějem se mělo už v roce 1998, protože nadupaná H20 měla i efektivní konec, bohužel co mělo potom znamenat Znovuzrození, to už asi nikdy nikdo nepochopí. kdyby celá látka zůstala u ledu, už by se asi nic nestalo. To, že nový Halloween ignoruje Znovuzrození je fajn, že ignoruje H20 fajn není, protože nedosahuje jejích kvalit. Takový přístup si zasloužil víc péče a hororového režiséra s vizí, ale to Carpenter nechtěl, Carpenter chtěl svojí neinovativní rutinu a tak nám jí prostě naservíroval, stejný ignorant jako Ridley Scott a jeho doprznění Vetřelce...''já natočil jedničku, já to celý vymyslel, já sem king'' leda hovno pánové. Nejlepší díly z obou sérií mají na svědomí úplně jiní tvůrci, než vy. Doma tomu dám ještě samozřejmě šanci, ale ten film jsem více či méně prozíval a to mě strašně mrzí.60%. ()

Chrustyn

Hororový nadšenci, natočili hororovou podívanou, pro ostatní hororové fandy. Nový Halloween je přímým pokračováním 30 let staré klasiky, které úplně ignoruje všechna vzniklá pokračování. Je to horor, který nepřináší žádné nové postupy a vypadá jako by vznikl před 20 lety, což je fakt, který nejspíše odradí fandy novodobých vyvražďovaček. (které vznikly hlavně díky prvnímu Halloweenu ). Naopak pro všechny, kteří hledali film, který by se přiblížil hororovým klasikám, udělá tato novinka radost. Nechybí původní hudba, doplněná novými motivy, původní postavy (po dlouhé době výtečná Jamie Lee) ani původní Michael, který má stále dost sil a už taková scéna, nasazení ikonické masky, způsobí úsměv i mrazení všem hororovým fanouškům. Film nijak nepřekvapuje a občas trochu naštve nelogickým chováním postav, to ale k danému žánru neodmyslitelně patří a já si tenhle výlet do minulosti (přestože se film odehrává v současnosti) náramně užil a z fleku bych si dal stejně kvalitní pokračování. ()

Marze

Brutální připomenutí mezigenerační bolesti a způsobech mužské krutosti. Postavy zde dělají idiotská rozhodnutí. V roce 2018 přišel zbrusu nový restart, protože tento nový Halloween je přímým pokračováním toho úplně prvního Haloweenu z roku 1978 po čtyřiceti letech, přičemž zcela ignoruje všechny ty filmy natočené v průběhu onoho čtyřicetiletého mezidobí. Znovu se v něm vrací Jamie Lee Curtis (teď už v roli babičky), která žije sama v domě prošpikovaném pastmi, zbrojním arzenálem a bezpečnostními opatřeními, kde zároveň vychovala svou dceru, a touží po pomstě. A vrací se i Michael, jenž je zavřený pod dohledem v ústavu, ale když má být na čtyřicáté výročí svého vraždění (shodou okolností zrovna na Halloween) přesunut do jiného zařízení, tak se mu samozřejmě podaří utéct z transportního autobusu a ocitnout se na svobodě. Hlavní hrdinka totiž prošla zajímavou proměnou, kdy namísto nemohoucí křičící oběti vidíte na plátně silnou a odhodlanou ženu. Stále nemluvný a tajemný Michael je pak vylíčen jako čisté zlo v podobě démonického přízraku, který toho vydrží až překvapivě mnoho díky tomu, že ho udržuje naživu nutkání zabíjet a hlavně osudové poslání konečně odpravit tak dlouho vyčkávající Laurie. Film se však bohužel pořádně rozjede až spolu s Michaelovým útěkem na svobodu, a to nejen z hlediska slasherové zábavy, ale i filmařsky. V první třetině příběhu je totiž potřeba se prokousat nutným úvodem, který zřejmě i samotné tvůrce nudil, ačkoli si byli vědomi toho, že jej nesmějí opomenout. Výsledkem jsou rutinní a nezajímavé expozice řady osob, které nejsou nijak režijně ani scenáristicky ozvláštněné, a nejen kvůli tomu se tvůrcům moc nedaří zainteresovat diváka do postav dostatečně na to, aby mu pak na nich záleželo a bál se o ně. Nejvíce to zamrzí u dcery hlavní hrdinky Judy. Jakmile ale dojde na očekávané vraždění, tak David Gordon Green začne předvádět, že dokáže být nápaditý jak ve vytváření celkové atmosféry, tak v realizaci konkrétních scén (skvělá pasáž se světlem na pohybové čidlo), a že je schopen dopřát fanouškům série to, co si vysnili. Z velké části se sice spoléhá na atributy, které sérii proslavily už prvním Halloweenem (zejména fyzické vzezření Michaela ve strašidelné masce a nekonečně působivá Carpenterova hudba – přítomná v asi čtyřech různých variacích), ale využívá je velmi zručně a ku prospěchu věci. Dění ve druhých dvou třetinách tepe v konzistentně dynamickém tempu, krvavé scény jsou patřičně brutální a v přímočarém příběhu je u všech postav vždy zřejmé, co která z nich chce a proč, aniž by to přitom působilo hloupě, nejasně nebo nesmyslně. Nový Halloween tak nakonec dodává hororovým nadšencům přesně to, co by jim správně pokračování Halloweenu dodávat mělo, aby pro ně bylo dostatečně uspokojivé. Pořád je to sice nadstandardně natočená, ale jinak celkem obyčejná vyvražďovačka, v níž se maskovaný zabiják prochází po městě a po domech, kde útočí na lidi, kteří se před ním snaží utéct, případně ho sami zabít. Chybí tomu nějaká nová úroveň, sofistikovanější průběh, zajímavý zvrat, zkrátka něco navíc. () (méně) (více)

classic

« Michael Myers si dlhých 40 rokov brúsil zuby na svojho najuhlávnejšieho nepriateľa č. 1, na Laurie Strode, a pokiaľ príde na ňu rada, zanechá po sebe obrovskú spúšť » 『 Keď už spomínam obidve kultové postavy, ktoré na plátnach kín po prvý-krát oživil John Carpenter, teda v roku 1978 i úspešne premiérovali, tak teraz som mal najnovší pocit taký, že sa pozerám na nepremožiteľného Terminátora z pohľadu Michaela, keď Laurie mi zase pripadala, ako Sarah Connor, aj s jej podzemným arzenálom zbraní, a to by som chcel ešte skombinovať s Laurieinými tajnými miestnosťami, ako vystrihnutými z thrilleru Úkryt, režiséra Davida Finchera, ktorý nás prišiel pozrieť v roku 2002, kde si zahrali Jodie Foster s Kristen Stewart...』 _ Režisér „Trávičky zelenej” , t. j. David Gordon Green si do Halloweenu odtiaľ priniesol herca Dannyho McBridea, ktorý sa tentokrát podieľal na spolu-scenári, že chlapci sa zasa držali starých, povestných klišé, nezrozumiteľností, či zvláštnych správaní sa jednotlivých charakterov. V samom úvode istý investigatívny novinár provokuje Michaela jeho typicky legendárnou maskou, na tom by nebolo ešte nič až tak divné, že neskôr si ho aj následne podal, aby tesne predtým s ním väzenský autobus havaroval pri prevoze, a to je opäť častou chybou všetkých scenáristov, ako jednoducho pracujú so zápletkou. Našťastie nám to vykompenzoval častými infarktovými sekvenciami jeho obetí, ktoré nešetrí, nožom vie zaobchádzať, ako nikto iný, je to besné, je to brutálne, až priam atmosferické, pokiaľ dôjde „do Bastily” , krvilačne zmasakruje najmenej desiatku nič netušiacich obyvateľov, a to sú vážení a milí, extrémne naturalistické scény, ktoré ma priklincovali do sedačky !!! Len pre silné žáludky. Blížiace sa finále, má svoj potenciál zaujať, už predtým som zhliadol vkusnú, ale aj trochu prehnanú vyvražďovačku, Jamie Lee podáva pozoruhodný výkon, no mňa osobne film viac fascinoval v tých spomínaných pasážach, ako s trojicou hrdiniek v dome, kam ich prišiel navštíviť starý kamarát... ()

heyda

Několikrát převařený horor, který už nemá moc čím překvapit. Zabiják na to, že má 2 metry na výšku a asi tak 120 kilo se pohybuje jak víla, tudíž nikdo neví odkud udeří a ve tmě asi létá, protože jednou ho máte před sebou a v druhém záběru stojí za vámi a už vám drtí lebku. Jako béčko to uteče docela dobře, ale rozhodně od toho neočekávejte nic spešl. 40% ()

Oktavianus

Díkybohu. Po nepovedených pokusech zoufalého neumětela Roba Zombieho, které naštěstí můžeme spláchnout do hajzlu, je Myers zpět. Jistě, logiku nutno nechat doma, jinak by hodnocení bylo ještě nižší, ale jako Michaelův dlouholetý fanoušek na to kašlu. Jinak bych se moc podivoval nad tím, jak Laurie po 40 letech příprav může dělat tak školácký chyby, proč se v závěru neřešilo, co s jednou z postav (nechci spoilerovat, pardon), nebo dost podivuhodnej zvrat po zhruba dvou třetinách děje. A tak dále. Ale čert to vem, jsem mimořádně spokojenej: je to jízda. Začátek v blázinci bere dech a z nastoupeného tempa se neuhne o milimetr. Krev stříká, Michael likviduje všechny, co mu zkříží cestu, nechybí napětí, skvělá Carpenterova melodie ani odkazy na jiné filmy v televizi - Season of the Witch rules! A pokud někdo nemá originál z osmasedmdesátýho nakoukanej i pozpátku, neuškodí na něj před projekcí mrknout. Díky tomu se pochytá spousta nastražených odkazů na původní film, mnohdy vtipně variovaných. A k tomu atmosféra illinoiského Halloweenu, oldschool ladění, přidržení se ducha originálu a já jsem po dlouhý době z něčeho nadšenej. Navzdory nezničitelnosti pana Myerse i paní Strodeové. Anebo možná právě proto. ()

Flego

Halloweenská klasika ( prvý film ) patrí k neodmyslitelnej výbave každého fanúšika žánru. Tento film sa trochu viacej priblížil k súčasnému divákovi, ktorý potrebuje expresívnejšie postupy, ale drží sa v medziach. Potešil známy hudobný motív a pochopiteľne aj Jamie Lee Curtis. ()

Jinny

70 % Nový Halloween je rozhodne "gory", přesně tak, jak to mají fanoušci žánru rádi. Michael Myers je stále působivý strašák s nadlidskou silou, takže za něj taky dávám palec nahoru. Co si tvůrci mohli odpustit, tak je vnucované feministické poselství. ()

Pítrs85

Další z řady (nepřiznaných) remaků, další z naprosto zbytečných filmů. Do odpadu se mi to házet nechce (na rozdíl od nové Blair Witch), z respektu k legendě Michaela Myerse, ale na víc než na 1* to fuckt není. Nerad to píšu (jako někdo, kdo byl ještě docela nedávno schopen sjet deset hororů za týden), ale horror movie is dead. Happy Halloween! ()

TheEvilTwin

Jako student mediciny jsem si šel do kina na Halloween prohloubit své pitevni znalosti, a to se docela povedlo, protože vražd je tam požehnaně, jakože fakt hodně a kvalitně zpracované. Kreativita by mohla být větší co se týče zabíjení, ale je to prostě Myers s nožem, takže to jako mínus nevidím. Chodí prostě od domu k domu a zabíjí všechny, co mu přijdou pod ruku. Hudba byla taky super, takový upgradovaný soundrack, podobně jako u nového Sawu. Ale teď ta horší část recenze. Jde o scénář, kdy tvůrci zřejmě spoléhali na to, že stačí oživit starou klasiku a lidi z toho budou hotoví a budou film vyzvedávat do nebes, ale světe div se, tohle fakt nestačí. Jak může někomu nepřijít absolutně stupidní chování postav?? Nebudu zmiňovat hlavní teen holku, která místo aby zdrhala po cestě, utiká do temnych lesů a dalši nesmysly. Jde mi spíš o Jamie lee curtis, která musí prostě během hodiny říct alespoň stokrát větu “na michaela jsem se připravovala 40 let” a bla bla bla, a nakonec ve finální akci jde po Michaelovi ve svem domě s dvoumetrovou brokovnicí se kterou se pomalu v mistnosti neotočí a její “z detstvi trenovana” dcera na něho chce z 5 metrů střilet odstřelovačkou. Mimo to, ze má ženská ve sklepě arsenál zbraní jak na 2 světovou válku. Lidi pls zkuste vnímat trochu i logiku filmu a ne jen brát v potaz to, že po X letech máme nový Halloween. Dlouho jsem nebyl takhle zklamaný, ve výsledku lehce nadprůměrný slasher, který má velký hype od fanoušků původniho Halloweenu, ale jsem si jistý, že časem mu rapidně spadne hodnocení. ()

SOLOM.

Osobně jsem nikdy nepatřil mezi skalní fandy této série a Michael Myers mi nikdy nepřirostl moc k srdci (oproti takovému Freddymu nebo Jasonovi), ale první dva Halloweeny a H2O považuji za velmi slušné slashery. Těšil jsem se však znovu na konfrontaci hlavní hvězdy Jamie Lee Curtis se svým filmových bratrem a po této stránce jsem byl docela spokojený. Jasně podepsal se na nich už zub času (no rozhodně už nebyla tak sexy jako kdysi, ale to je pochopitelné), nicméně coby herečka je pořád solidní. Zdatně jí sekundovala i její filmová dcera Judy Greer a vnučka Andi Matichak. Zbytek tu byl do počtu, ale to už tak u vyvražďovaček bývá. Michael se opravdu činil (však se ho také ujali rovnou dva herci), aby to nebyla žádná nuda a počet mrtvých do náběhu závěrečných titulek pěkně narostl. Což bylo okořeněno i o několik vskutku působivých gore efektů. Atmosféra taky nebyla z nejhorších, ale na originál to prostě nemělo ani náhodou. Občas na nás vykoukla i nějaká ta nelogičnost či sebeparodie. No a samozřejmě si nešlo nevšimnout ani množství odkazů na „sebe samo“. Za vůbec nejhloupější nápad však považuji potřebu stvořit něco jako „Loomise“ číslo 2 – protože Dr. Sartain byl úplně mimo mísu. Nesympatická a hlavně přihlouplá postava. Jeho osud sice přinesl trochu toho okořenění a šťávy, ale bez jeho přítomnosti bych se klidně obešel. Nejnovější Halloween tak sice nenaplnil mé očekávání, ale ani vyloženě nezklamal. Je to celkem slušný film, který složil poctu originálu, ale nějak výrazně nepřekročil práh průměrného slasheru.60% ()

eraserhead666

Mno, jak moc dobře to začalo, tak to skončilo docela slabě. Vraždy jsou zajímavé a dobře natočené, líbilo se mi obsazení (Judy Greer, Will Patton), ale ten závěr asi nezkousnu. Michael ale má pořád kule, i navzdory svému věku a pořád se řadí k mým nejoblíbenějším záporákům. Zábavné je, jak film ignoruje všechny díly po jedničce, ale stejně na některé z nich odkazuje. ()

claudel

Dlouho jsem neviděl žádný horor, takže na sobotní deštivou noc ideální žánrová volba. Upřímně si nepamatuji kolik a které díly z celé série jsem viděl a neviděl. Nepamatoval jsem si už ani vztah mezi Myersem a Laurie. Ono to ale zase není až tak podstatné, základní schéma je totožné, vypnete si mozek a sledujete řádění masového vraha, kterého se všichni snaží dostat, živého či mrtvého. ()

ARI50

Upřímně jsem čekal mnohem více než jsem dostal, půlka nebo spíše skoro všechny vraždy vůbec nebyli vidět hrozný na horor. Čekal jsem masakr a velké krve prolití ale kde se přišlo už bylo po no, z Michaela nešel dvakrát velký strach byl takový zpomalený ale aspoň se špičkově povedla hudba a herci hráli velmi dobře aspoň něco super, konec mohl být přeci lepší ale budiž spokojenost je velká s místem a příběhem ale hodně věci má prostě mínus no. ()

matestlust

Já jsem nadšený !!! Tohle je maximální návrat do těch nejoldschoolovějších slasherských vod ! Skvělá jízda, nekompromisní Michael, spousta vynikajících ,,kill" scén, nešetří se krví a gore je na jedničku. Atmosféra mě hodila zpět do krajních osmdesátek, kdy tenhle subžánr plodil ty nejlepší kusy ! Tohle je návrat legendy tou nejlepší cestou. Moje hororové srdíčko plesá :). ()

JASON_X

Sázka na jistotu, žádný divoký experimenty, ale klasická halloweenská zabijačka s návazností na starší halloweenský zabijačky s J.L.C. (která mch. vypadá furt dobře). I když jde o úplně nový film, stejně máte chvílema pocit, jako kdybyste ho už někdy viděli. A není divu, hromada scén jsou totiž variace na hromady scén z předchozích Halloweenů, a tak divákovi přijdou důvěrně známé. Mně osobně se hodně líbila třeba ta z benzinkových hajzlíků s vášnivým rendez-vous Michaela Myerse a párečku bulvárních novinářských filcek. Mocinky bych takový konec přál všem bulvárním novinářským filckám. Na druhou stranu mě docela zklamal závěr z Lauriina 'safe housu' uvedeného do bojového módu, protože scénáristická bezradnost tu už hraničila se stupiditou: Laurie celej svůj dospělej život jakoby zasvětila a podřídila tomu, že se připravovala na konfrontaci se svým jebnutým bráškou a tunila k tý příležitosti svůj barák. A pak po něm běhá po tmě s kvérem, rozráží dveře a hledá Michaela v takový spoustě místností zasviněných takovým množstvím harampádí, že by se v tom schovalo klidně deset Michaelů. To já bych na to šel jinak - kdybych věděl, že Michael po mně jde, nebudu ho jak trubka sám nahánět, ale sednu si za těžkej kulomet do rohu nějakýho prázdnýho pokoje, daleko od oken i dveří abych měl krytý záda i boky, no a jakmile by Michael strčil dovnitř palici, okamžitě bych mu jí rozsračkoval, žádná velká věda. Ale i tak parádní oldschoolovej biják s parádní muzikou. ()

Nový Vymítač ďábla je v problémech

Nový Vymítač ďábla je v problémech

12.01.2024

Hollywoodská studia Universal Pictures a Blumhouse Productions měla velké plány, co se týče nedávného oživení série Vymítač ďábla s podtitulem Znamení víry. Společnost NBCUniversal v roce 2021… (více)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly