Halloween Returns

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2018, 106 min

No plus mínus je to takový jaký jsem to čekal ať už co se pozitiv i negativ týče. K tomu pozitivnímu : Věděl jsem, že v rukou tvůrců původní série to nemůže skončit tak hrozně jako ten vejškrab z opičí kundy v podání Zombieho, kterým se před časem můj nejoblíbenější zabiják v masce smutně loučil s filmovým světem. Teď už je sice dědeček, ale pořád v nezničitelný formě. Všechno je přizpůsobeno pro fanoušky originálu. Pomalé tempo, budování atmosféry, hudební podmaz co přímo od Carpentera zní stejně nejlíp a nekompromisní surové mordy v typicky Myersovském stylu s tím však jde ruku v ruce i to negativní. Tvůrci se prostě rozhodli, že fanoušky umlátí odkazy. I když tenhle film se ofiko hlásí jenom k jedničce našel jsem tu odkazy i na Dvojku, čtyřku, nebo H20. Problém je v tom, že film nemá čím překvapit. Tohle všechno už znalý fanda Halloweenu viděl, byť v oldschool provedení je to fajn, ale originalita na rozdíl třeba od H20 který přišel s pár novými prvky, je zde na bodu nula. Vývoj každé scény je odhadnutelný a předvídatelný dopředu, ale je to fajn vzpomínka na staré časy.65%(17.10.2018)

Psal se roce 1978 a tehdy vznikl nenápadný horror za nějakých 300-325 tisíc dolarů, vznikající při těch nejlevnějších produkčních podmínkách, s režii Johna Carpantera- Halloween. Levně pořízená věc ale hned lidi zaujmula a stala se hitem, který si tehdy přišel na slušných 70 milionů dolarů, především ale šokoval spoustu lidí, dočkal se veliké kultovního statusu a pořádně nakopl horrový podžánr Slasher. Vzniklo hned několik pokračování ale o žádném se nedá tak úplně říct, že by se blížil k originálu: Celkově je asi pořád nejlépe přijímaná Halloween 2, která v roce 1981 přišla se zásadním twistem, že Laurie Strode je vlastně Michaelova sestra a proto po ní tolik touží, celý film poté skončil tím, že měl Michael umřít. O rok později v roce 1982 vznikl Halloween 3, který se musel obejít bez Michaela Myerse a měl nějak nastartovat to, že by se z Halloweenu stala anthology série. Halloween 3 je ale nenáviděn a především tolik neuspěl, takže bylo jasné, že se to bez Michaela Myerse prostě neobejde. Následně se Halloween 4-6 museli obejít bez Laurie Strodové (a tím pádem Jamie Lee Curtis) a místo toho se věnovali Lauřině dceři a všechny ty filmy jsou prostě špatný. V roce 1998 přišel Halloween: H20 (Halloween 20 years later), který ignoroval všechny filmy kromě prvních dvou a vrátil Laurie mezi živé a stal se po jedničce a dvojce jedním z top dílů série. V roce 2002 bohužel přišlo Halloween: Zmrtvýchvstání, které sérii pohřbilo (doslova) a v roce 2007 musel přijít Rob Zombie, který se pokusil o nový, psychologičtější Michaelův příběh a i když se na to poprvé ještě dalo celkem koukat, podruhé z toho vznikl už jednoduše špatný film a jakékoliv plány na Halloween 3, kde by místo Michaela převzala masku kapitána Kirka Laurie přišli v niveč. Vypadalo to, že je Halloween mrtev. Jenže ejhle... před rokem se David Gordon Green a Danny McBride rozhodli, že chtějí natočit důstojného nástupce Halloweenu, který bude brát v potaz jenom jedničku (tím pádem se Halloween 2-Halloween: Zmrtvýchvstání a i Zombieho verze nikdy nestali a Laurie už není sestra Michaela). Hlavní snahou Greena na režijní sesli a McBridea, který psal scénář bylo to aby vznikl film, který naváže na jedničku a nebude jí dělat ostudu. A povedlo se to? Já bych řekl, že velmi! Nový Halloween je pecka! A to tak velká, že se automaticky stává mým nejoblíbenějším dílem série. Jsem především překvapen, že i když je film od Greena a McBridea, kteří stojí především za komedií Travička zhulená, k novému Halloweenu přistupují s láskou a úctou a to až tak takový, že byste nepoznali, že nerežíruje John Carpenter. Tvůrce originálu John Carpenter se sice nevrací na režijní sesli, fungoval ale jako hlavní konzultant a především stejně jako u originálu složil hudbu, se kterou mu pomáhal syn Cody. Soundtrack k novému Halloweenu je prostě úžasná záležitost, ale o tom až za chvíli. Pravdou je nicméně ta, že Green a McBride nový Halloween utáhli a i přesto, že je jejich scenáristický otisk v několika scénách hmatatelně poznat, vůbec neruší skvěle vypracovanou atmosféru filmu. Nový Halloween připomíná filmy, které se už dnes netočí a to je jenom dobře- Halloween se úplně vymyká současným, klasickým horrovým pravidlům a zkouší to jinak- Nečekejte, že se v úvodní scéně dostane Michael ven a bude následovat 100 minut brutálního vraždění. Gordon a Green si s Michaelem poctivě hrají, budují napětí a teprve poté ho vypustí ze řetězu, aby rozpoutal peklo na zemi. Především se nesází jenom na Michaela a Laurie, ale vztah se dá vytvořit i k vedlejším postavám a i když jsou to občas pěkný pankáči, začne vás trochu mrzet, když se Michael vrací k svému oblíbenému koníčku a vám je jasné jak to s nimi skončí i když to občas pěkně zamrzí. Halloween si také uvědomuje, že je to už 40 let od originálu, kolik nevypečených a WTF sequelů vzniklo a utahuje si z nich: Twist vymazaný z existence, spočívající v tom, že je Laurie Michaelova sestra, je vyhozen jako pouhá legenda, která není pravdivá. A i když tím pádem tedy nevíme pravý důvod, proč Michael zrovna tak touží po Laurie, vůbec to nevadí. Michael si totiž pořád drží své tajemno: Může mluvit, ale nechce. Záběr na jeho obličej je pouze v detailech nebo z dáli a nikdy není viděn ve své kráse. Pořád je to zrůda o které nikdo pořádně nic neví a u které je stále otázka proč z ničeho nic zabil svojí sestru. O Michaelovi se tedy i po nejnovějším Halloweenu pořád moc nic neví, to ale beru jako klad. Jamie Lee Curtis se vrací jako Laurie Strode a je prostě parádní.... vývoj její postavy z původního do novějšího Halloweenu bych přirovnal k Sarah Connorové mezi prvním a druhým Terminátorem, tedy z nevinné oběti se stává bránící se terč. S brokovnicí jí to jde velice zdatně a kdyby někdy vznikla ta dámská verze Expendables, někdo musí okamžitě zavolat právě jí. Velice se předvedla i Judy Greer jako dcera Laurie- Karen. Ta se narodila až po událostech Michaelovo napadnutí a byla proto vychovaná matkou, které šlo především o přípravu o život a Karen kvůli tomu trpí stresy, které ale musí uzemnit kvůli nevyhnutelnému střetu s Michaelem. Mimochodem bych rád pochválil Andi Matichak, která ve filmu debutuje (stejně jako v roce 1978 v Halloweenu debutovala Jamie Lee Curtis) jako vnučka Laurie- Alysson. Alysson je více podobná původní Laurie, ale zvládla uhrát nejenom scény jekotu ale i scény, které sází především na dialogy. Věštím jí slušnou budoucnost.... Nový Halloween je samosebou brutálnější a umře v něm mnohem více lidí- Není to ale klasické ,, uděláme pokračování větší, krvavější´´..... Greena a McBridea zajímá mnohem psychologické pocity postav a toho jak lidí Michaela vnímají.... scény jsou ale brutálně surově a realisticky krvavé, takže za to taky plusové body. Celé to postupně graduje a někde uprostřed přijde zvrat, který nemohl prostě čekat nikdo a opět nastaví divákovi neuvěřitelný prostředníček. Čím víc nad tím zvratem přemýšlím, přijde mi prostě fajn. Zatím poslední zúčtování s Michaelem mi poté přišlo napínavé, hrající na obě strany barikády a především surové. Když do toho navíc hraje Carpenterův soundtrack, který perfektně sedí snad do každé možné scény, vyjde z toho neuvěřitelná filmařská pochutina. Horror roku? Dost možná. Nový Halloween je projekt, se kterým si dali tvůrci práci a výsledek stojí za to. Sice se hraje na starou školu, ale to je na tom to výborné. Na rozdíl od nových bolavých pokusů o nové Pátky třinactého nebo Noční můry v Elm Street, vznikl perfektní film, který by měl vidět každý. Já už se těším na druhou projekci a kdyby se někdo s takovou láskou chopil i právě nového Pátku třinactého, nové Noční můry v Elm Street nebo nového Candymana byl bych nadšen. A jestli u Halloweenu 3.0 bude stejné produkční zázemí jako tady, budu se těšit. Byla by škoda tu sérii opět potopit, tak snad se to nestane. VELICE NADŠENÝ PALEC NAHORU! Viděno v kině: 4x(18.10.2018)

Pokračování Halloweenu po čtyřiceti letech je celkem fajn, čímž by komentář mohl skončit, protože vystihuje úplně všechno. David Gordon Green nepřichází s žádnou inovací, ale jen a pouze vytěžuje postupy nastolené legendárním předchůdcem. Logika se pochopitelně řešit nesmí, k čemuž naštěstí není moc prostoru, protože atmosféra je potřebně hutná a ke všemu navíc hraje nepřekonatelná mnimalistická hudba mistra Carpentera, pravda lehce zmodernizovaná, naštěstí ale velmi decentně. Vysloveně potěší účast zestárlé Jamie Lee Curtis, která je stále výborná, jen je tu dost málo a ostatní nijak nezaujmou. Oceňuji i nápadité způsoby úmrtí a svižné tempo. Jen si autoři mohli odpustit velké množství krve, protože o tom Halloween nikdy nebyl, ale dá se chápat to, že je to úlitba mladším divákům zvyklým na aktuální trend. Hallowen ve verzi 2018 je dobrý film a svému vzoru nedělá ostudu, na rozdíl od něj ale nemusí být viděn vícekrát, protože už později nemá co nabídnout. 70 %(16.4.2019)

"Fuck the college, go to Mexico." To je moudrá rada od někoho, kdo už si v životě něčím prošel. Nový HALLOWEEN je takové vše v jednom. Tím myslim vzkříšení a zároveň zakončení série (snad už konečně, i když kdo si počká do konce závěrečných titulků, zůstane na pochybách), pocta originálu, ignorance všech ostatních dílů a tím daná alternativní linie/universum, ale zároveň citace scén právě třeba i z H20, ale i předchozích dílů. Nejedná se však o doslovné kopírování scén, nýbrž naznačení, odkazy nebo obrácení z pohledu postav. A to nemluvím o kostýmech jednotlivých charakterů, které vyloženě odkazují na oblečení postav v originálu. Už jen kvůli tomu film vůbec nevypadá, jako by se měl odehrávat v roce 2018, nýbrž na konci 70. let. Je tam minimalismus a umělecká čistota původního filmu, ale přitom vraždy jsou podobně brutální jako v Zombieho verzi. Každý si přijde na své. Je tam hromada klišé, kvůli kterým se na to těšíme, ale zároveň to nejede podle Randyho pravidel "panny neumíraj... ". Takhle se točí filmy s láskou. Nejedná se o žádnou redefinici žánru plnou překvapení, ale o poctivou oldschool vyvražďovačku se vším, co k tomu patří. Carpenter spolu se svým synem Codym prohnali původní hudbu moderními mašinkami, přidali trochu víc synťáků a říznuté kytary spolu se závěrečným orgasmickým sólem a je z toho soundtrack, který si pustíte i samostatně do sluchátek. Slasher je sice jako subžánr hororu mrtvý, ale tohle je nejlepší vyvražďovačka od dob SCREAM a HALLOWEEN H20. Na základě rekordních tržeb očekávám pokračování série s nově zažehnutou linií v čele s vnučkou Laurie.(19.10.2018)

Naprosto dokonalá hudba, nejraději bych díky ní dala 5 hvězd, ale samotný dej mě moc nenadchnul (bez ní bych dala jen 3, ale nemůžu, ta hudba je prostě neskutečná). Už si ani nepamatuji, kdy mě v poslední době (myslím co se současných filmů týče) hudba tolik dostala. Slyšela jsem i nějaké fragmenty samostatně (před shlédnutím filmu), ovšem tohle se prostě musí poslouchat i s tím filmem. ;-) Mile mě překvapil také fakt, asice že několik vražd bylo buď vidět jen v náznacích, anebo bylo úplně mimo záběr - očekávala jsem jatka, a tak jsem skutečně potěšena, neboť i když sleduji horory ráda, paradoxně nesnáším potoky krve a bezduché vyvražďovačky. Těch překvapení tam pro mne bylo více, ale nechci spoilerovat. Úžasná hudba!!!!!!!!!!!(23.12.2018)

Brutální připomenutí mezigenerační bolesti a způsobech mužské krutosti. Postavy zde dělají idiotská rozhodnutí.(31.3.2019)

Líbí se mi, že tento film zanechal Michaela tichým nepochopeným zabijákem, díky čemuž napínavé a vražedné scény mají o něco zajímavější feel, leč i přesto jsou předvídatelné a když si k tomu představíte, že Myerse je důchodce a jeho kreace (přesouvání mrtvol, aj..) jsou na úrovni bodybuildera ve třiceti, tak už je to úsměvné, nehledě na to, že náš vrah dostane asi 3 kulky do těla, jedna mu urve polovinu dlaně a on nic, ale kousnutí do prstů s ním cukne dva metry :) ... A je toho více co se mi nelíbí, třeba zvrat s "Albertem Einsteinem"(ten psychiatr), připadal mi nedotažený, atd... Leč zrůdnost na diváka to rozhodně není a co bude dál se uvidí. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(10.5.2019)

Čas remaků opět nastal a vrátil se nám Michael Myers. Mělo to dost rozpačitej začátek, spousta kecání, seznamování se s rodinou, která si mě stejně nezískala (ano, opět tam byly momenty, za který byste je profackovali). Ale jakmile se při převozu pacientů vyboural autobus (to je náhodička, zrovna na Halloween), Michael byl zpátky ve svým živlu a nabíralo to grády. Alespoň co se smrtí týče, atmosféra tu bohužel tolik nefungovala. Co ale fungovalo zaručeně, byla ta nostalgická hudba.Takže aniž bych byl po celej film v napětí, jak to asi může dopadnout, tak jsem se bavil starou dobrou vyvražďovačkou.(19.10.2018)

Dobře natočené rodinné drama bez zbytečných prostojů a ztrácení času se zbytečnými postavami a vysvětlováním. Potěší respekt k originálu a vážnost bez humoru. Jediná vysloveně otravná věc byla kopie dr. Loomise. Škoda, že Carpenterův návrat k jedněmu z nejlepších hororových soundtracků nepřinesl moc nového, ale některé scény jsou slušně novou hudbou dobarveny.(20.10.2018)

Výrazné plusy sa určite nájdu, hustá atmosféra, solídne technické spracovanie, aj trocha toho gore, ale...Dlho som sa nevedel vcítiť do toho, že pozerám Halloween, alebo celkovo slasher, celé to pôsobí veľmi chladne a neosobne. Aj Myers nemá ten feeling ako najlepšie diely série. Je to seriózny počin, ale to je práve to...Možno až príliš.(31.1.2019)

Návrat to byl uznávám docela pěkný. Ale to přepálené nadšení úplně nesdílím. Mike Myers byl vždycky odolnej, stejně tak jako jeho sáhodlouhá sága, která ho nenechala chvíli vydechnout. Teď se vrací zpátky za Laurie, která je na něj pekelně připravená a jde na to pěkně zostra. Mikea si užijeme ale možná až moc a některých scén si zase neužijeme vůbec (autobus?). Sem tam jsem si řekla, že tady to je ještě neokoukané a tuhle zase, že je to předvídatelné. Zkráceně řečeno, máme vůbec ještě být čím překvapeni? Nejzvratnějším momentem je tu asi ten fakt, že Laurie očividně hráblo a vzala pomstu do svých rukou se vším, co k ní patří, takže hlavním vzrušením pro diváka je zde víceméně ona. Její atraktivní posedlost pak doprovází několik Mikeových vražd, které byly v tomto díle až rekordně vysoké, ovšem byly pro příběh důležité? Co nemůžu tomuto velkému návratu upřít je jeho poslední čtvrthodinka, kdy atmosféra zhoustla na krájení a samozřejmě mojí srdeční záležitost, starý dobrý halloweenský soundtrack.(7.11.2018)

Bylo mi asi 14 let a můj první film co jsem si půjčil ve videopůjčovně byl právě Halloween. A byl to právě Michael Myerse, který odstartoval moji hororovou horečku. Husina při vraždění, parádní atmosféra jako tenkrát, není co bych víc dodal. Znělku si broukám už pár let. Halloween je klasika.(22.12.2018)

• Rocky88

Ani první dva Halloweeny mi nedali dost, zde mě však přemohla zvědavost. Míša Nemluva prostě jen chodí a kdekoho píchá, až krev po hektolitrech do okolí stříká. Není děsu ani napětí, děvčata nemají proč vyžadovat objetí. Konec jak ze Sám doma byl, velebnosti, to bych blil. Od odpadu film zachránila Carpenterovic hudba, ten dědek na to má holt... dobrej.(30.1.2019)

Naprosto luxusní slasher, který si na nic nehraje a old-schoolový feeling z toho jde cítit na každém rohu. Jsem rád, že se tvůrci drželi originálu a nesklouzli k dnešnímu mainstreamu. Michael je nekompromisní, řeže vše co mu vleze do cesty a člověk prostě nikdy neví, odkud ten stalker opět vykoukne. Nadšení je rozhodně velké a doufám, že tohle je teprve jen začátek. He can speak. He just chooses not to..(22.10.2018)

+ puvodni (jiz osumtela) maska + puvodni hudebni motiv + mordy a zpusob natoceni - nemuzu se zbavit divneho pocitu ze po dvojce a H20 (1.dil a H20 jsou nejlepsi) se tyto dily ignoruji a drive podane info neplati - neni to uplne chytlave - psychiatr je psycho(26.10.2018)

Portsmouth, 31.10.2018 Předem je třeba říct, že patřím mezi ty kteří řadí originál z roku 1978 mezi nejlepší horory vůbec, takže mě prvotní pozitivní ohlasy potěšily a potřeboval jsem to vidět na vlastní oči. A vydržel jsem si to šetřit až přesně na Halloween. Pár super odkazů na jedničku, dobrá atmosféra, zajímavý scény (benzínka a průchod domácnostmi) a nekompromisní vraždy. Tohle navázání určitě původnímu filmu neudělalo ostudu, i když já nejspíš zůstanu u příběhové linie Halloween I, II a H20. Přesto mě tohle potěšilo a slyšet tu hudbu ještě jednou bylo jako příjemné mrazení v zádech.(1.11.2018)

• kinghome

Halloween jsem jako malej viděl několikrát a bavilo mě to, ale nepamatuju si, že by v tom filmu hrálo tolik příšernejch herců, u kterých jsem doufal, že chcípnou co nejdřív. Nepamatuju si, že by ve filmu byli jen 2 pořádný gore momenty a zbytek jen vraždy, kde není nic vidět, ale říkám, viděl jsem to několik let zpátky. Největší problém s novým Halloweenem je to, že je to nudný a je tam takovejch dementních scén, že už to fakt není hezký. Zase jednou nechápu hodnocení zdejších "kritiků", tenhle film je odpad s hromadou nelogických scén, který bijou do očí, fakt mě z toho bolela hlava, jak je ten film blbej. Nikdy víc. 1* za ty 2 gore momenty.(19.12.2018)

Je to skvelý horor, ktorý má čo divákovi ponúknuť a určite si ho niekedy v budúcnosti z radosťou pozriem ešte raz. P.S.: Spolu s remake-om z roku 2007 najlepšia časť z tejto série. 90%(1.1.2019)

Působilo to na mě stejným způsobem, jako Logan vzhledem k sérii X-men. Bylo to jiné, přesto dobré zakončení (?) slavné série.(5.1.2019)

Poslední půlhodinka je ultimátně napínavá a jen za ní dávám 4 hvězdy. Jinak film sám o sobě je vcelku průměrný. Finále ale vážně výborné a tak hodnotím vysoko.(5.8.2019)

Stala se naprosto nemožná věc ve kterou jsem doufal,ale přesto jsem byl zároveň,nevěřícím Tomášem. V tomto pokr.se totiž nějakým neskutečným zázrakem povedlo zachovati celkovou koncepci,atmosféru,kameru etc.z prvního filmu a úspěšně a bez velkých ztrát,ji elegantně převést do 21.st. Místy jsem měl silný pocit,že se koukám na originál,jen se staršími postavami. A to je něco,za co by většina dnešních tzv.hororových režisérů...doslova vraždila. Také se musím ohraditi proti zdejším i jiným komentářům typu-konec je moc přepálený,neuvěřitelný blablabla,však to znáte. To není vůbec pravda. Já ho naopak velmi přivítal,páč jsem ve zbytečně (jako jediné) dlouhé a trochu nudné sekvenci,kdy Laurie rekognoskuje dům a zejména nezáživná část,ve které koukáme až moc dlouho na prostřílené fuguríny,začal tak trochu usínati,načež mě posl.,řekněme 6min.nakoplo na 300%,tak za mě...vážení přátelé...ano.:) Tvůrcům též slouží k velké cti,že četnost vraždění je menší,než jsem se obával a některé vraždy jsou mimo záběr,což je návrat k tomu,jak to má být. Ať si magoři do krve a vnitřností tvrdí,co chtějí. A dosti mě samého překvapila jedna věc. Michael byl pro mě působivější bez masky,než s ní. Geniálně ho ukazovali,a přitom ne,bravo! To je ale také dáno tím,že ho tak známe už notoricky,takže ten jeho typický zjev,už jaksi nemůže moc překvapiti. Čímž ani náhodou netvrdím,že je na Míšovi s maskou něco špatného,jen...byla to příjemná změna a opakuji,že pro mě o něco působivější. A závěrečný zvuk,který ve stejném duchu pamětníci slyšeli již v SW I,jen podtrhl něco,co již dlouho vím.:) Sekvence s geniální 4.skladbou z geniálního ost- Prison Montage ve které slyšíme starý záznam dr.Loomise (kterého mluví téměř dokonale,Colin Mahan,že jsem opravdu chvíli myslel,že se našel nějaký nepoužitý záznam z 1.filmu),mě opravdu vehnala slzy do očí prakticky ve stejné chvíli jako ve filmu (i když z pochopitelně jiných příčin,hihi) Laurie,což bylo v 1.chvíli trochu děsivé,takže se tato část stala pro mě hodně osobní.:) Hudbu opěvovati jako závislák na Carpenterově music je zbytečné,když už ji mám od 11.dne před premiérou. Takže se spokojím se strohým číslem, 900%. A co jsem tak počítal,poznal jsem tam: H20,H II,H4,H5 a určitě po více shlédnutích přijdu i na další díly.;) Kulervoucí zážitek tohoto roku. A pro mě i nejspíše film roku. Jen škoda,že se mi nakonec z jistých osobních příčin,nepodařilo na to zajíti do kina. Toho trochu lituji,i když jsem si slíbil,že to tak provedu,leč jisté okolnosti to změnily. Za mě 4.5 A úvodní titulky jsou naprostým Hallowgasmem! A na závěr věta od dr.Loomise,při které (v kombinaci s tou brilantní hudbou) vždy zamrazí- S UDRŽOVÁNÍ ZLA NA ŽIVU,SE NEDÁ NIC VYTĚŽIT. https://www.youtube.com/watch?v=PlwLtnE5Dx4(15.12.2018)

1 4 5 6 7 8 9 10 14 20 26