Krvavá revoluce

Detsembrikuumus

December Heat

Akční / Drama / Historický

Estonsko, 2008, 92 min

Jsem překvapena. Estonci natočili velmi dobrý film. Ukazuje nám na základě skutečné události, co se dělo v r.1924 v jejch vlasti. Komunistické hordy tajně překročily hranici suverénního svobodného státu Estonska a krvavě zaváděli diktaturu proletariátu. Hodně vražd, hodně krve, ale tentokrát se to ještě nepovedlo, díky statečnosti generála a pár jeho vojáků, kteří se zbaběle neskrývali. Byl tam ještě jeden velitel na ministerstvu obrany, který se strachy třásl a dělal vše pro to, jen aby nemusel zasáhnout. Zrádce a zbabělec. Dějiny se stále opakují a na každou svini se najde vařící voda. Ještě bych chtěla dodat, že film je velmi dobře nadabovaný (naši kvalitní dabéři) a české titulky se vyskytují jenom v tom případě, kdy Rusové mezi sebou mluví rusky a předpokládá se, že dnešní generace by jim nerozuměla.(18.3.2010)

Nejdřív český dabing, který se ocitl na DVD. Ten je totiž absolutně otřesný, totální žumpa českého dabingu. Překladatelka dialogů, které navíc zmršili ve čtených závěrečných „titulcích“ jméno, nebyla z dabingu moc nadšená, neboť se nedrželi jejích pokynů, co se akcentu v řeči postav týče. Český dabing je (bohužel) netrestatelným zločinem na tomto filmu. Nejdřív jsem si k filmu musel udělat titulky, abych z něj něco měl. * Asi nejlepší estonský hraný film, s nímž jsem se zatím setkal. Zajímavým způsobem reflektuje i dnešní současnost, zejména problematické soužití s ruskou menšinou nebo odchod mozků do západní Evropy. Nosnou linií filmu byl sice příběh manželského páru, který se rozhodl emigrovat za lepším, dále už však film aspoň v náznacích podává poměrně reálný pohled na tehdejší události v Estonsku. Generálové, ministři, mozky povstalců, to všechno jsou skutečné historické postavy.(6.3.2012)

Muj prvni estonsky film. K tomu namet, ktery me zajima. Musim rict, ze kostymy a dobove rekvizity se celkem povedly ( alespon si to myslim ). Skoda, ze film se nenesl vice ve vypravnem a dokumentarnim duchu. Vedlejsi pribehy, at uz mladeho paru, co chtel odjet do Parize, vecne opileho generala, revolucionare- kurevnika byly trapne az beda. A cesky dabing tomu asi taky moc nepridal.(19.9.2010)

Příslušníci Kominterny jsou zde vypodobněni správně jako chátra. Znázornění pouličních šarvátek bylo pojato realisticky, ale o samotné revoluci a jejím skutečném smyslu a významu pro Sověty tam tedy moc není. A právě proto je možná škoda, že tvůrce více opticky nezvýraznil historická fakta a spíše dal více prostoru milostné zápletce, která postrádala jakkoliv hlubší emoce. Jinak film s rozpačitou romancí měl určitě na víc. Nicméně pro příznivce historie je to pořád zajímavá volba(25.11.2011)

To co se dělo v ulicích se mi líbilo. Přestřelky měly punc věrohodnosti, postavy se chovaly adekvátně k vzniklé situaci a hlavně se tu neobjevil žádný geroj, který by hrdinně padl za vlast a umírající vypouštěl kdejaká moudra. Co mi přišlo tak trochu zbytečné byla milostná linka, kdy je manželka hlavního hrdiny, důstojníka estonské armády, v merku vůdce pučistů, který je do ní zamilovaný. To působilo strašně neohrabaně a dal bych přednost tomu, kdyby na úkor romantiky tvůrci vyplnili daný prostor politickým pozadím, které bylo podáno jen tak letem světem. Ale jinak spíše spokojenost. Ostatně vždycky potěší, když dostanou bolševici na prdel. 70%(12.9.2015)