Odstřelovač: Odvetná zbraň (TV film)

Snaiper - Oruzie vozmezdija

Снайпер. Оружие возмездия

Snayper. Oruzhie vozmezdiya

Sniper - Weapon of Retribution

Akční / Drama / Válečný

Rusko, 2009, 162 min

Prijemne valecne drama, jenz nadchne nejenom svou originalitou, luxusni kamerou a nadmiru prijemnou rezii, ale i krasnou hereckou, slusnym pribehem a naprosto autentickym prostredim. Trosku bych to prirovnal k Nepriteli pred branami. Jedine co bych tomu vazne vytknul byla stopaz. Klidne to mohlo byt o 45 minut kratsi, aspon by se neobjevovaly pasaze, ve kterych dej skoro stoji, a divak by behem celeho filmu nemusel 4x na zachod :D . Jinak na ruskou tvorbu nadmiru povedene....(23.4.2010)

• KoleckoR

Mix milostného příběhu, poválečné politiky, msty na pozadí bitvy u Stalingradu. První polovina filmu, odehrávající se v době války je méně zdařilou kopií slavnějšího amerického filmu Nepřítel před branami. Přesto se lze v této části podívat na dobré filmové scény z obléhaného Stalingradu a zajímavé ztvárnění „snajperských“ akcí. Druhá polovina filmu se možná snaží, aby to takhle nevypadalo, ale již je zcela mimo historickou realitu a vlastně z toho dělá dobrou slátaninu. Již tomu chybí nádech starších, propagandistických filmů, ale na celkové, velmi slabé úrovni to nic nemění.(2.6.2010)

• Saxos

Vším co k filmu patří, kromě tedy té profi stopáže, připomíná amatérský počin studentů nějaké moskevské fámu. Film s tématikou sovětských odstřelovačů II. světové války musí lákat každého, kdo je na válečné filmy zaměřen. K tomu ta stopáž, ta ho natěší ještě víc. Já byl po necelých 3 hodinách velmi zklamán, ať s bojovými scénami, tak s poválečným klišé. Vyzdvihuji jako vždy, že Ivan mluví rusky a skopčáci šprechtí.(7.8.2018)

Neskutocne dlhy film, ktory aj mohol byt kratsi, pretoze niekedy dlhemu filmu nepasuje ohromna dlzka minutaze, ako je to v tomto pripade. Zaciatok tohoto filmu sa odohraval v Stalingrade, ked to bolo dost tvrde voci sovietskym vojakom. Uz na tom zaciatku ma to dost uputalo, ked horda nemeckych vojakov vyckavala v zakopoch a na druhej strane sa zas umiestnili na roznych poziciach sovietski sniperi. V tejto chvili islo kto z koho. V tejto scene to bolo dobre urobene a likvidacne zasahy od strany sovietskych sniperov boli dobre zaranzovane a premyslene. Uputalo ma to a netrpezlivo som ocakaval co sa bude diat v dalsich nekonecnych minutach tohoto filmu. Troska sa to este motalo okolo roku 1942, ale potom sa dej sustredil na rok 1945 a tu uz ma to ani tak moc nebavilo sledovat. Nejako sa to v tom roku utapalo v nicote z ktoreho sa nie a nie vyhrabat na zemsky povrch z tych nezaujimavych sraciek okolo skoro celeho filmu. Pri konci filmu sa ako tak dej filmu vyhrabal spomedzi tych sraciek a dal divakovi znova vidiet nejaku lepsiu akciu, ktoru som uz fakt potreboval od tych neatraktivnych minut, kde sa dlho nic nedialo. Bojove sceny sa odohravali na takom tehlovom zamku,kde to tiez nebolo zle, ako na tom zaciatku filmu. Konecne sa aj dostavil priestor pre sniperske akcie, ktore som uz fakt potreboval, ved nazov filmu to tiez hovori. Najprv som si myslel, ze to bude len film o sniperoch, ako plnia misie pocas druhej svetovej vojny. Sklamanie sa mi dostavilo ihned, ked ten cely prostriedok filmu bol o nicom. Vsimol som si jeden omyl co tu pisu, ze je to rusky film, co nie je pravda. Je to bielorusky film, ako aj pisali na zaciatku filmu. Skoda, ze ten film neni tak dobry ako aj zaciatok a koniec filmu. Myslel som si, ze konecne po dlhej dobe uvidim dalsi film na snipersku tematiku, aky som mal moznost vidiet vo filme Nepriatel pred branami.(8.2.2012)

• Mates Hradecky

Přichází nový akční hrdina - sniper Jašin! Ruská verze agenta Ethana Hunta. Jen Jašin umí předvídat, kam dopadne zbloudilá střela. Tento ruský trhák pustil jsem si z nostalgie v květnových dnech. Jako Husákovo dítko byl jsem zvyklý navštěvovat v tomto období školní filmové projekce sovětských válečných snímků. Sovětský člověk vždy zvítězil a lehce porazil neschopné a hloupé německé protivníky. Tento film hlavně svou druhou polovinou hlásí se hrdě k této tradici. Chcete-li vrátit se do starých dobrých sedmdesátek, pak bez váhání přijměte pozvání snipera Jašina! BUM!(12.5.2012)

• - Snímek obsadil na soutěži hraných filmů Listopad 2009 třetí místo. (Yaan2)