Caprica (TV seriál)

• Kanada

Caprica

Caprica

Sci-Fi / Akční / Drama

Kanada / USA, 2009–2010, 13 h 57 min (Minutáž: 43–92 min)

Bear McCreary

Eric Stoltz, Esai Morales, Paula Malcomson, Alessandra Torresani, Magda Apanowicz, Brian Markinson, Genevieve Buechner, Polly Walker, Panou, Scott Porter, Hiro Kanagawa, Sasha Roiz, Zak Santiago, James Marsters, Ryan Kennedy, Elfina Luk, Kevin Navayne, John Pyper-Ferguson, Avan Jogia, Kacey Rohl, Ben Cotton, Tom McBeath, Philip Granger, Teryl Rothery, Meg Tilly, Eva Bourne, Patton Oswalt, Travis Turner, Kendall Cross, A.C. Peterson, Leah Gibson, Luke Camilleri, Olivia Steele-Falconer, Luciana Carro, Erica Carroll, Richard Harmon, Calum Worthy, Alison Araya, Elisabeth Rosen, Patrick Sabongui, Jill Teed, Aleks Paunovic, Eve Harlow, Scott Patey, Angela Moore, D. Harlan Cutshall, Patti Allan, Amos Stern, Chris Shields, Victor Formosa, Lee Tichon, Paula Giroday, J.C. Williams, Steve Elliott, Greg Webb, Sean Campbell, Terence Kelly, James Pizzinato, Rogan Christopher, Ron Selmour, Carmen Moore, Stefan Arngrim, Diego Diablo Del Mar, Jared Keeso, William B. Davis, Veena Sood, Paul Becker, Evan Bird, Anna Galvin, Roger Cross, Kathryn Schellenberg, Jadyn Wong, Josh Byer, Camille Mitchell, Françoise Yip, Anita Torrance, Michael Eklund, Peter Wingfield, Conrad Whitaker, Ian A. Wallace, Rif Hutton, Christian Vincent, Jorge Montesi, Winston Rekert, Ryan Robbins, Andrew Airlie, Patton Oswalt (vyp.), Christopher Heyerdahl, James Kirk, Hrothgar Mathews, Mike Dopud, Philip Cabrita, Catherine Lough Haggquist, Marci T. House, Paul Pape, Katie Keating, Paul Perri, Christian Vincent, Greg Rogers, Vincent Tong

Clara George

Scénografie:

Richard Hudolin

Kostýmy:

Glenne Campbell

Majstrštyk,který je díky bohu ukončený. Po všech těch fakt dlouhých pauzách,kdy se člověk bál,jestli dostane další díly,kdy je dostane a jestli je VŮBEC dostane. Skvělá hudba. Perfektní znělka. Propracované postavy,do puntíku. Propracované scénáře (již ne,tak vždy do puntíku),etc. Naprosto nekompromisní ukazovák,namířený zcela očividně proti křesťanství (bravo!!!). Neskutečně dokonale vyfabulovaný svět,vlastně několik světů,a každý jiný! Jen si vybrat. Vznášející se vzducholodě nad městem,jako vystřižené z Gothamu:) a hl.a především-vysvětlení,proč jsou C.y.l.o.n.i (CYbernetic LifefOrm Node),na lidstvo tak nastartovaní. Třešničkou na pomyslném BSG dortu,je ještě ukázka vzniku 1.organického Cylona atd. P.s.díky této sérii,také oceníte Blood and Chrome. Kterýžto má na Capricu,hned několik odkazů. Bude trvat hodně dlouho,než v této oblasti vznikne něco podobně,nepodbízivého.(8.1.2018)

Solidní doplněk vesmíru BSG. Tématika náboženství, etiky, technologického pokroku a kulturních rozdílů je výborný mix, který dává spoustu prostoru pro různé zápletky. Škoda, že pro mne tam nebyla prakticky jediná postava, které bych fandil či se alespoň zajímal o její osud. Nejvěrohodnější mi přišel Daniel Greystone (Eric Stoltz) což je dost málo, a některé mne vyloženě vytáčely jako např. Clarice Willow (Polly Walker) či William Adama (Sina Najafi) nebo Lacy Rand (Magda Apanowicz). Jinak se mi líbil ten retro pocit z celého seriálu a to scifi navzdory. Obzvlášť některé scény s Tauronama, působí jak některé cut scény (v tom dobrém slova smyslu) ze hry Mafia 2. Jsem rád, že jsem to viděl, ale podruhé už se k tomu asi vracet nebudu.(25.2.2018)

Spin-off Battlestar Galacticy má daleko ke svému předchůdci nejen tématem, ale i kvalitou. Děj odehrávající se zhruba padesát let před BSG se soustředí na několik postav, jejichž osudy jsou více či méně propletené. Ne všechny jsou ale zábavné – a ty, které takový potenciál mají, postrádají dynamiku. Děj prvních devíti epizod se poměrně vleče. Linie s teroristy nebo snahy zabrousit do psychologie jsou nudné, téma průmyslové špionáže a kybernetického i skutečného světa gangsterů zůstávají nevyužité. Pro svou zdlouhavost nakonec začne nudit i ta "historie zrodu prvního Cylona". Kdyby nebyla BSG jedním z nejlepších seriálů vůbec, vůbec by nemělo smysl čekat na další díly a dát Caprice druhou šanci... Zbývajících pět epizod nakonec odvysílaných v jednom tahu zrychluje tempo. Je vidět, že o předčasném konci seriálu bylo rozhodnuto dlouho dopředu a tvůrci měli čas dějovou linii uzavřít. Proto vytáhli z rukávu i nápady, které si asi šetřili na později. Finále se povedlo a konečně je aspoň z 80% takové, jaká měla být Caprica celou dobu. Pozdě ale přece.(22.7.2010)

Neskutečně opojné. Setkání nefalšovaných kmotrů z Tauronu s vyšší společenskou třídou Capricy je plné emocí, zvratů, ztrát a cylonské atmosféry v každém kroku. A promyšlených, uvěřitelných a plných hlavních postav. Nejlepšími vedlejšími aspekty byli zprvu Vojáci jednoho (v čele s famózním Barnabasem v dokonalém podání Jamese Marsterse) a komplexní New Cap City, ve kterém by alespoň jedno odpoledne chtěl strávit snad každý. Postupem času ale hlavní slovo definitivně přebral nejkomplexnější hrdina seriálu Daniel Graystone. Nakonec i původně silně nestravitelná sestra Clarice získala svoji pevnou roli a její intriky se staly atraktivním pojítkem děje. Proto je obrovská škoda, že jsme nemohli vidět více. Závěrečná pětiminutovka uzavírá a zároveň naznačuje hodně. K dokonalému propojení s BSG chyběla jedna sezóna.(5.6.2010)

Povedenou první půlku série postupem času začně nahrazovat rozbředlé rozmělněné vody pseudonáboženského fanatismu, který zaplňujel většinu stopáže na úkor nějakému smysluplnému ději. Je tedy dobře, že si seriál zachoval důstojnost a skončil první sérií, takže se z toho nestala nějaká překombinovaná sci-fi soup opera.(24.6.2011)

• - "Počítače na papíru" byly vytvořeny pomocí stejné motion-capture technologie, která se používá pro zasazení postav vytvořených pomocí CGI k reálným hercům. (Caszidy)

• - Hlavním tématem seriálu je pátrání Daniela Graystonea (Eric Stoltz) po duši/avataru jeho dcery Zoe (Alessandra Torresani), která zemřela při pumovém atentátu. Graystonea ztvárňuje Eric Stoltz, který hrál i ve filmu Zabít Zoe (1993). (Caszidy)

• - Verze pilotu vydaná na DVD je delší a obsahuje některé scény, které verze odvysílaná v televizi neobsahuje. Naproti tomu ale ve verzi pro televizi byly digitálně upraveny a vylepšeny některé scény a přechody mezi scénami. Převážně se jedná o záběry Caprica City ze vzduchu. Nejzřetelněji lze tato vylepšení vidět u arény pyramidového týmu Bukanýrů Atlas Stadium, který má v DVD verzi střechu, zatímco ve verzi pro TV je "otevřený". (Caszidy)