Caprica (TV seriál)

Caprica

Sci-Fi / Akční / Drama

Kanada / USA, 2009 - 2010, 19x42 min

Bear McCreary

Eric Stoltz, Esai Morales, Panou, Scott Porter, Hiro Kanagawa, Paula Malcomson, Genevieve Buechner, Magda Apanowicz, Polly Walker, Sasha Roiz, Brian Markinson, Zak Santiago, James Marsters, Alessandra Torresani, Ryan Kennedy, Elfina Luk, Kevin Navayne, John Pyper-Ferguson, Avan Jogia, Kacey Rohl, Ben Cotton, Tom McBeath, Philip Granger, Teryl Rothery, Meg Tilly, Eva Bourne, Patton Oswalt, Travis Turner, Kendall Cross, A.C. Peterson, Leah Gibson, Luke Camilleri, Olivia Steele-Falconer, Luciana Carro, Erica Carroll, Richard Harmon, Calum Worthy, Alison Araya, Elisabeth Rosen, Patrick Sabongui, Jill Teed, Aleks Paunovic, Eve Harlow, Scott Patey, Angela Moore, D. Harlan Cutshall, Patti Allan, Amos Stern, Chris Shields, Victor Formosa, Lee Tichon, Paula Giroday, J.C. Williams, Steve Elliott, Greg Webb, Sean Campbell, Terence Kelly, James Pizzinato, Rogan Christopher, Ron Selmour, Carmen Moore, Stefan Arngrim, Diego Diablo Del Mar, Jared Keeso, William B. Davis, Veena Sood, Paul Becker, Evan Bird, Anna Galvin, Roger R. Cross, Kathryn Schellenberg, Jadyn Wong, Josh Byer

Caprica měla dva zásadní problémy. Zaprvé se ubírala směrem, kterým málokdo čekal a to směrem pomalejším a méně zajímavým, zadruhé to bylo občas opravdu velmi vláčné tempo vyprávění. Očekával jsem děj mnohem více zaměřený na cylony, na jejich postupný vzestup zakončený jejich rebelií a válkou. Jenže děj se mnohem více zaměřil na náboženské tahanice, které mě osobně nijak významně neberou a ikdyž děj nabere v druhé půli slušné obrátky a poslední díl je, až na rychlokurz v závěru, velice slušným finále, nedivím se, že i přes silnou fanouškovskou základnu BSG se Caprica neudržela a byla ukončena. Těším se BSG: Blood and Chrome a doufám, že se nám dostane pěkného uvedení do děje než skočíme nohama do první války se Cylony a dočkáme se opět trochu akčnějšího pojetí. Za Capricu dávám 69 %.(9.12.2010)

Zatím občas dost divný dialogy, kdy lidi neříkaj, co by měli, aby osvětlili nějakou situaci, skutečnost... prostý sdělení fakt, která jsou pro situaci dost zásadní... hodně z věcí, co se občas dějí jsou hloupě "klasicky náhodný", případně rovnou blbý, ale co... Na druhou stranu z toho cítím prima scífko... Já nemusím laserový bitvy a tak, takže mi dost vyhovuje trochu komorní retro (často až do noir) atmosféra. K tomu slušnej vizuál... 3.ep.:tušim, že chápu podstatu "božskýho poslání" Zoe - good!! velmi good, ač mi to do teď přišlo hloupě "nábožně" podaný. Virtualizace NETu mi přijde v poho, zvláštní jsou ale VHS kazety a CRT monitory na fízlárně, ale to jde zas asi o "atmo", která - musím se přiznat - se mi zamlouvá. !! ... Budu pokračovat... zatím 3-4*--- poznámky pod čarou, spoilery: nesnáším postavu Clarice Willow - odporně mi připomíná Ilonu Csákovou, na 12-ti známých světech existuje 1ks revolučního procesoru, hmm...jasně... Co se týče globálního pojetí, sledujeme "elity", které rozhodrují o osudech, budiž... svět je ale jinak zoufale prázdný, i když to není znát. Zajímavá, ale i trochu hloupá mi připadá absence 3 robotických zákonů, ale on celej ten "vesmír" je takovej divnej... takže no problem....4* jsou asi jasné. Stupidit je tu fakt dost, zvlášní ale je, že mě nijak nepobuřujou, jen je sleduju, ale pořád se klidně bavím... dobré..(17.3.2011)

Zajímavý seriál, který tak trochu navazuje a zároveň tak trochu začíná od píky. Oproti BSG je mnohem méně akční. O to více se ale věnuje velkému množství ožehavých témat (bohatí vs. chudí, rasa, zanedbaná výchova dětí, náboženství, fanatismus, terorismus), která jsou aktuální v současné době. Věřím, že si tento seriál najde svou skupinu sci-fi fandů, protože člověk nemusí být zrovna z Caprica city, aby jím byl osloven.(12.3.2010)

Seriál se pozvolněji rozbíhá, ale po pár dílech se tempo zrychluje, události kumulují a krystalizují. Postavy se podivuhodně proplétají, dělají chyby či se jim v méně případech daří držet situaci od kontrolou. Vše fantasticky spěje k interplanetárnímu kolapsu. Malou pochybnost mám nad věkem malého Adamy - ale asi něco zažil, tudíž může na stará kolena vyvádět s holohlavými krasavicemi. Jako série obrazící pomalý příchod konce světa je to mrazivé a bezvýchodné...(18.11.2010)

Zatímco Firefly bych přirovnal k mixu sci-fi a westernu, tak Capricu bych mohl označit jako mix sci-fi a noirovky s důrazem na charaktery postav. Caprica vyčnívá v tom, v čem excelovala i původní Galactica - v kvalitně napsaných postavach, uvěřitelných charakterech a v mnohavrstevnatém ději. Strašně se mi líbí kontrast Caprického futurismu střetávajícím se s fanatickým náboženstvím Gemenonu a mafiánským prostředím Tauronu. Svět Dvanácti kolonií Kobolu je totiž promyšlený a tím pro diváka velice atraktivní. A samotná linie o Cylonech plyne jen tak mimochodem... a proč by vlastně ne? Vždyť už původní Galactica vtloukala divákovi do hlavy, že Cyloni vznikli vcelku náhodou. Důležité je, že podstatné otázky byly zodpovězeny a i přestože byl seriál zrušen, tvůrci stihli natočit epilog, který tak trochu odhalil, jak mohla dějová linie Capricy v další řadě pokračovat. Kdo by nechtěl vidět, jak se "děti lidstva" vzbouří proti svým stvořitelům, že ano? Are you alive? The simple answer might be: you are alive, because you can ask that question.(13.8.2013)

• - Ve čtvrté epizodě při diagnostice pustí Philomon (Alex Arsenault) hudbu. Druhá skladba je "Colonial Anthem" ze soundtracku seriálu Battlestar Galactica (od r. 2004) z 2. série. (Barrymore)

• - Technologie "počítače na papíru" se ve skutečnosti opravdu vyvíjí. Byla představena Pranav Mistry na konferenci TED v roce 2009 pod názvem "The Sixth Sense". (Caszidy)

• - V jednom z dialogů zmínila Lacy (Magda Apanowicz) bohyni podsvětí Hekaté. Narozdíl od jiných řeckých bohů nebyla Hekaté nikdy dřív v seriálu Battlestar Galactica (od r. 2004) zmíněna. (Caszidy)