Caprica (TV seriál)

• Kanada

Caprica

Caprica

Sci-Fi / Akční / Drama

Kanada / USA, 2009–2010, 13 h 57 min (Minutáž: 19x42 min)

Bear McCreary

Eric Stoltz, Esai Morales, Paula Malcomson, Alessandra Torresani, Magda Apanowicz, Brian Markinson, Genevieve Buechner, Polly Walker, Panou, Scott Porter, Hiro Kanagawa, Sasha Roiz, Zak Santiago, James Marsters, Ryan Kennedy, Elfina Luk, Kevin Navayne, John Pyper-Ferguson, Avan Jogia, Kacey Rohl, Ben Cotton, Tom McBeath, Philip Granger, Teryl Rothery, Meg Tilly, Eva Bourne, Patton Oswalt, Travis Turner, Kendall Cross, A.C. Peterson, Leah Gibson, Luke Camilleri, Olivia Steele-Falconer, Luciana Carro, Erica Carroll, Richard Harmon, Calum Worthy, Alison Araya, Elisabeth Rosen, Patrick Sabongui, Jill Teed, Aleks Paunovic, Eve Harlow, Scott Patey, Angela Moore, D. Harlan Cutshall, Patti Allan, Amos Stern, Chris Shields, Victor Formosa, Lee Tichon, Paula Giroday, J.C. Williams, Steve Elliott, Greg Webb, Sean Campbell, Terence Kelly, James Pizzinato, Rogan Christopher, Ron Selmour, Carmen Moore, Stefan Arngrim, Diego Diablo Del Mar, Jared Keeso, William B. Davis, Veena Sood, Paul Becker, Evan Bird, Anna Galvin, Roger R. Cross, Kathryn Schellenberg, Jadyn Wong, Josh Byer, Camille Mitchell, Françoise Yip, Anita Torrance, Michael Eklund, Peter Wingfield, Conrad Whitaker, Ian A. Wallace, Rif Hutton, Christian Vincent, Jorge Montesi, Winston Rekert, Ryan Robbins, Andrew Airlie, Patton Oswalt (vyp.), Christopher Heyerdahl, James Kirk, Hrothgar Mathews, Mike Dopud, Philip Cabrita, Catherine Lough Haggquist, Marci T. House, Paul Pape, Katie Keating, Paul Perri, Christian Vincent

Clara George

Scénografie:

Richard Hudolin

Kostýmy:

Glenne Campbell

Seriál se pozvolněji rozbíhá, ale po pár dílech se tempo zrychluje, události kumulují a krystalizují. Postavy se podivuhodně proplétají, dělají chyby či se jim v méně případech daří držet situaci od kontrolou. Vše fantasticky spěje k interplanetárnímu kolapsu. Malou pochybnost mám nad věkem malého Adamy - ale asi něco zažil, tudíž může na stará kolena vyvádět s holohlavými krasavicemi. Jako série obrazící pomalý příchod konce světa je to mrazivé a bezvýchodné...(18.11.2010)

Velmi zajímavě je v tomto seriálu podávána myšlenka rozdělení reálního světa od toho virtuálního: "v reálném světě Capricy jsem nula, ale v tomto V-světě mohu něco dokázat" - sice je to sci-fi, ale dnes mnoho lidí utíká právě do virtuálna, když nejsou moc úspěšní v tom reálném...po pěti dílech celková spokojenost, občas kolísá tempo filmu a doufám, že se to ještě pořádně "rozjede". Vynikající kamera (už u BSG byla skvělá) a dobré herecké výkony hlavních postav...uvidíme, jak to bude postupovat :)(12.2.2010)

Natěšen úvodní epizodou přišly první díly a já osobně pocítil lehké zklamání. Samozřejmě celý ten svět byl naprosto úžasný, byla tam politika, náboženství, Mafie a mě to bavilo, jenže bohužel to celé trochu zabíjela řekněme "hlavní linie" první devítky epizod týkající se V-worldu a překvapivě i Cylonů. Naštěstí se to všechno částečně změnilo a druhá polovina seriálu nabrala na obrátkách . Poslední epizoda byla rozhodně perfektně vygrádované finále se vším všudy a naneštěstí i včetně jakéhosi konce. Přesto je škoda, že další příběhů už se nedočkáme - potenciál to rozohodně mělo, alespoň minimálně vyrovnat se BSG nejlepší epizoda: 1x18 - Apotheosis(2.12.2010)

Jsem nadšen! Seriál dokázal udržet vskutku osobitou a velmi zvláštní atmosféru pilotního filmu a to po celou dobu! Škoda jen, že dost věcí zůstalo jen načrtnuto s jistou vizí do budoucna. Vzhledem k tomu, že díky naprosto neschopnému distributorovi už zřejmě další díly nebudou, je to jediné zklamání, kterého jsem se u Capricy dočkal.(9.1.2011)

Spin-off Battlestar Galacticy má daleko ke svému předchůdci nejen tématem, ale i kvalitou. Děj odehrávající se zhruba padesát let před BSG se soustředí na několik postav, jejichž osudy jsou více či méně propletené. Ne všechny jsou ale zábavné – a ty, které takový potenciál mají, postrádají dynamiku. Děj prvních devíti epizod se poměrně vleče. Linie s teroristy nebo snahy zabrousit do psychologie jsou nudné, téma průmyslové špionáže a kybernetického i skutečného světa gangsterů zůstávají nevyužité. Pro svou zdlouhavost nakonec začne nudit i ta "historie zrodu prvního Cylona". Kdyby nebyla BSG jedním z nejlepších seriálů vůbec, vůbec by nemělo smysl čekat na další díly a dát Caprice druhou šanci... Zbývajících pět epizod nakonec odvysílaných v jednom tahu zrychluje tempo. Je vidět, že o předčasném konci seriálu bylo rozhodnuto dlouho dopředu a tvůrci měli čas dějovou linii uzavřít. Proto vytáhli z rukávu i nápady, které si asi šetřili na později. Finále se povedlo a konečně je aspoň z 80% takové, jaká měla být Caprica celou dobu. Pozdě ale přece.(22.7.2010)

• - Herečka Karen Austin (ztvárňující zde tchýni Josepha Adamy, Ruth) se objevila i v seriálu Battlestar Galactica, kde si zahrála jednu z členek kultu Gaia Baltara. (Elegnor)

• - Alessandra Torresani, představitelka Zoey Graystone, v jednom interview prozradila, že když natáčeli scénu, při které ji měla Paula Malcomson, která ztvárnila Amandu Graystone, udeřit, tak se Paula tak zdráhala, že ji k tomu museli Alessandra a režisér dlouho přemlouvat. Při samotném provedení scény pak byla Paula údajně tak naštvaná, že dala Alessandře natolik silnou facku, až jí vytrhla část prodloužených vlasů a obtisk její ruky zůstal Paule na tváři po zbytek dne. (Caszidy)

• - Jako V-club bylo použito stejné divadlo ve Vancouveru, kde se natáčely i slavné snové/halucinační scény "z opery" v seriálu Battlestar Galactica (od r. 2004). (Caszidy)