Caprica (TV seriál)

• Kanada

Caprica

Caprica

Sci-Fi / Akční / Drama

Kanada / USA, 2009–2010, 13 h 57 min (Minutáž: 19x42 min)

Bear McCreary

Eric Stoltz, Esai Morales, Paula Malcomson, Alessandra Torresani, Magda Apanowicz, Brian Markinson, Genevieve Buechner, Polly Walker, Panou, Scott Porter, Hiro Kanagawa, Sasha Roiz, Zak Santiago, James Marsters, Ryan Kennedy, Elfina Luk, Kevin Navayne, John Pyper-Ferguson, Avan Jogia, Kacey Rohl, Ben Cotton, Tom McBeath, Philip Granger, Teryl Rothery, Meg Tilly, Eva Bourne, Patton Oswalt, Travis Turner, Kendall Cross, A.C. Peterson, Leah Gibson, Luke Camilleri, Olivia Steele-Falconer, Luciana Carro, Erica Carroll, Richard Harmon, Calum Worthy, Alison Araya, Elisabeth Rosen, Patrick Sabongui, Jill Teed, Aleks Paunovic, Eve Harlow, Scott Patey, Angela Moore, D. Harlan Cutshall, Patti Allan, Amos Stern, Chris Shields, Victor Formosa, Lee Tichon, Paula Giroday, J.C. Williams, Steve Elliott, Greg Webb, Sean Campbell, Terence Kelly, James Pizzinato, Rogan Christopher, Ron Selmour, Carmen Moore, Stefan Arngrim, Diego Diablo Del Mar, Jared Keeso, William B. Davis, Veena Sood, Paul Becker, Evan Bird, Anna Galvin, Roger R. Cross, Kathryn Schellenberg, Jadyn Wong, Josh Byer, Camille Mitchell, Françoise Yip, Anita Torrance, Michael Eklund, Peter Wingfield, Conrad Whitaker, Ian A. Wallace, Rif Hutton, Christian Vincent, Jorge Montesi, Winston Rekert, Ryan Robbins, Andrew Airlie, Patton Oswalt (vyp.), Christopher Heyerdahl, James Kirk, Hrothgar Mathews, Mike Dopud, Philip Cabrita, Catherine Lough Haggquist, Marci T. House, Paul Pape, Katie Keating, Paul Perri, Christian Vincent

Clara George

Scénografie:

Richard Hudolin

Kostýmy:

Glenne Campbell

Na rozdíl od Galacticy, kdy jsem na nový styl vyprávění a střídání spousty linií nebyl připravený jsem s Capricou věděl do čeho jdu, ale i přesto jsem byl mírně zklamán. Caprica se odehrává 50 let před událostmi v Galactice a přestože oficiálně sleduje vzestup Cylonů, Moore se zaměřuje na spoustu dějových linií, které se vzájemně prolínají a občas smrtelně nudí. Posuďte sami: rodinné vztahy ve stylu Dallasu podpořené ještě všelijakými obchodními machinacemi, holka ze které se stává robot a její vztah k vědcovi, Tauronská hrdost a mafiánská rodina Adamových působící jak z Kmotra, virtuální realita a její nekonečné možnosti a neposlední řadě terorismus a náboženským fanatismu reprezentovaný uctívači jediného boha. Virtuální realita je skvělá, mafiánské linie ujdou, náboženští fanatici nudí a hlavně první půlka seriálu se vleče hodně pomalu... ale ve finále to stojí opravdu za to, hlavně posledních pět minut seriálu. Na 4 hvězdičky pak zvedám hlavně kvůli skvělým postavám podpořeným perfektními hereckými výkony, výborném vizuálu a hlavně takovému tomu něčemu, co způsobuje, že se koukáte dále, protože chcete vědět, jak to dopadne.(6.3.2011)

Neskutečně opojné. Setkání nefalšovaných kmotrů z Tauronu s vyšší společenskou třídou Capricy je plné emocí, zvratů, ztrát a cylonské atmosféry v každém kroku. A promyšlených, uvěřitelných a plných hlavních postav. Nejlepšími vedlejšími aspekty byli zprvu Vojáci jednoho (v čele s famózním Barnabasem v dokonalém podání Jamese Marsterse) a komplexní New Cap City, ve kterém by alespoň jedno odpoledne chtěl strávit snad každý. Postupem času ale hlavní slovo definitivně přebral nejkomplexnější hrdina seriálu Daniel Graystone. Nakonec i původně silně nestravitelná sestra Clarice získala svoji pevnou roli a její intriky se staly atraktivním pojítkem děje. Proto je obrovská škoda, že jsme nemohli vidět více. Závěrečná pětiminutovka uzavírá a zároveň naznačuje hodně. K dokonalému propojení s BSG chyběla jedna sezóna.(5.6.2010)

Ošklivý a chudý mladší sourozenec seriálu Battlestar Galactica... Navzdory tak strašně nízkému rozpočtu, že se divák cítí až trapně za příšerné CGI animace, se podařilo vytvořit seriál, který jde dál než seriály jiné. Tématizuje etickou a náboženskou problematiku, otevírá zcela nové perspektivy a k různým problémům se staví, tak jak si to může dovolit jen seriál z vlastního vesmíru. Geniálně je zde budovaná vlastní mytologie, inovativně se pracuje se stylem, pestře jsou vybírány motivy a témata.... Smutné je, že seriál kvůli nepříliš vábnému povrchu a komplikovanému jádru se stal nezkousnutelelný pro diváky, nedostal víc peněz, ale byl zrušen. Na druhou stranu potěší, že závěrečný díl docela šikovně uzavírá celý seriál..(5.12.2010)

Seriál se pozvolněji rozbíhá, ale po pár dílech se tempo zrychluje, události kumulují a krystalizují. Postavy se podivuhodně proplétají, dělají chyby či se jim v méně případech daří držet situaci od kontrolou. Vše fantasticky spěje k interplanetárnímu kolapsu. Malou pochybnost mám nad věkem malého Adamy - ale asi něco zažil, tudíž může na stará kolena vyvádět s holohlavými krasavicemi. Jako série obrazící pomalý příchod konce světa je to mrazivé a bezvýchodné...(18.11.2010)

Spin-off Battlestar Galacticy má daleko ke svému předchůdci nejen tématem, ale i kvalitou. Děj odehrávající se zhruba padesát let před BSG se soustředí na několik postav, jejichž osudy jsou více či méně propletené. Ne všechny jsou ale zábavné – a ty, které takový potenciál mají, postrádají dynamiku. Děj prvních devíti epizod se poměrně vleče. Linie s teroristy nebo snahy zabrousit do psychologie jsou nudné, téma průmyslové špionáže a kybernetického i skutečného světa gangsterů zůstávají nevyužité. Pro svou zdlouhavost nakonec začne nudit i ta "historie zrodu prvního Cylona". Kdyby nebyla BSG jedním z nejlepších seriálů vůbec, vůbec by nemělo smysl čekat na další díly a dát Caprice druhou šanci... Zbývajících pět epizod nakonec odvysílaných v jednom tahu zrychluje tempo. Je vidět, že o předčasném konci seriálu bylo rozhodnuto dlouho dopředu a tvůrci měli čas dějovou linii uzavřít. Proto vytáhli z rukávu i nápady, které si asi šetřili na později. Finále se povedlo a konečně je aspoň z 80% takové, jaká měla být Caprica celou dobu. Pozdě ale přece.(22.7.2010)

• - Jazyk Tauronců je ve skutečnosti antická řečtina. (Caszidy)

• - Ve čtvrté epizodě při diagnostice pustí Philomon (Alex Arsenault) hudbu. Druhá skladba je "Colonial Anthem" ze soundtracku seriálu Battlestar Galactica (od r. 2004) z 2. série. (Barrymore)

• - Jedinými koloniemi, které byly v pilotu zmíněny, byly Caprica, kde se příběh odehrává, a Gemenon. Ve vystřižené scéně se sestra Clarice Willows (Polly Walker) zmínila i o Sagittaronu a faktu, že je součástí Dvanácti kolonií. (Caszidy)