Crash Landing

(TV film)
  • Slovensko Operácia: Návrat
všechny plakáty
Kanada, 2006, 51 min

Kanadský dokumentárny film poukazuje na problémy vojakov, ktorí sa po návrate z misií nevedia začleniť do každodenného života. Ich diagnóza znie - posttraumatický stres a depresia. Vojna v Bosne, Kambodži, Rwande a v Iraku spôsobila smrť mnohých vojakov aj civilistov. Ale zoznam obetí je dlhší ako zoznam zabitých. Patria k nim aj bývalí vojaci, ktorí následkom vojnových zážitkov trpia rôznymi psychickými poruchami. Niektoré z týchto chorôb dokonca ani nie sú uznané ako reálne a preto veteráni nedostávajú ani potrebnú liečbu a finančnú kompenzáciu. (oficiální text distributora)

Furmi

Síce pekné, emotívne, šokujúce, násilné. Ale, celý dokument sa týka PROFESIONÁLNYCH vojakov. Čiže vojakov ktorý s niečím takýmto pred nástupom do armády kde sa chceli hrať na hrdinov museli rátať. Veľmi s týmito ľudmi nesúcitim ba sa mi až hnusilo ako sa dokázali ľutovať. Ale čo civilné obyvateľstvo, čo obyčajný ľudia ktorý za konfliktov sa na tieto hrôzy museli nedobrovoľne pozerať. Ľudia ktorý tu stratili všetko čo mali vrátane rodín, priateľov. Alebo nedobrovoľne naverbovaný vojaci do Vietnami a podobných vojen s ktorých sa vrátili s týmto syndrómom, týchto ľudí treba ľutovať a pozastavovať sa nad nimi. Nie nad profesionálnymi vojakmi ktorý si svoj život stanovili samy. Ale mimo toho pekne pôsobivý dokument. 78% ()