Reklama

Reklama

Čekání na Supermana

  • USA Waiting for Superman (více)
Trailer 1
Dokumentární
USA, 2010, 107 min

Obsahy(1)

Dokument mapující krizi veřejného vzdělávání v USA prostřednictvím několika prolínajících se příběhů - studentů a jejich rodin i učitelů a reformátorů, kteří se pokoušejí najít dlouhodobá řešení v nepříliš funkčním systému.  Pro národ, který hrdě hlásil, že nezanevře na žádné dítě, má ne příliš funkční vzdělávací systém v Americe stále namále. Přes zvýšené výdaje a nekonečné sliby politiků opouští americký veřejný vzdělávací systém – údajně jeden nejlepší na světě – milióny dětí. Filmař Davis Guggenheim připomíná svým spoluobčanům, že čísla ve statistikách mají ve skutečnosti jména: Anthony, Francisco, Bianca, Daisy a Emily, jejichž příběhy se staly strhujícím tématem tohoto dokumentu. Guggenheim sleduje hrstku slibných dětí, jejichž akademický růst systém spíše utlačuje než aby ho podporoval. Filmař zároveň předkládá vyčerpávající přehled veřejného vzdělávání, metodicky ho rozebírá a poukazuje na zdánlivě neřešitelné problémy.
Nicméně, prostřednictvím víry, že dobří učitelé tvoří dobré školy i zpochybnění role odborů, jenž udržují momentální situaci, nabízí Guggenheim naději. Zkoumá inovační přístupy, jenž přijali reformátoři a charterové školy, které v rámci utváření kultury odmítly zanevřít na jakékoli studenty. (HBO Europe)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (22)

MkSallam 

všechny recenze uživatele

Úvodních 15 minut je těžká nuda, samý děti a zbytečný nijaký informace, pak ale vše nabere spád odhalováním jakej ten školný systém v Americe je a jak s ním nešlo dlouhý léta nic dělat. Důvod proč ale tenhle film vidět je jinej. A tím je emocionálně neskutečně silná finální dvacetiminutovka s loterií. ()

Fridecka 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a překvapivý snímek o stavu amerického školství. Věděla jsem, že v USA je vzdělávání trochu jiné, že je kladen menší důraz na znalosti, ale že je situace až tak špatná a alarmující jsem nevěděla. Díky tedy za naše široce dostupné vzdělání a pedagogy. Myslím, že po shlédnutí tohoto snímku by si rodiče českcvh dětí mohli vážit našich škol a pedagogů. Film vypadá hodně průlomově a je znát, že mnozí Američané si uvědomují, że na systému vzdělávání závisí budoucnost Spojenýh Států. Opět jednp z mnoha rozčarování z amerického kontinentu a USA jako země neomezených možností. Je to v současnosi jen iluze a mezi lidmi zejí propasti hlavně finančního rázu. Ale hezké a úsměvné bylo zjištění ze studií srovnávajících studenty různých států v matematice, kdy studenti z USA jsou na tom velice špatně, ale vynikají v sebevědomí ohledně svých znalostí... ()

Reklama

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Davis Guggenheim se pomalu stává dokumentovým gigantem, který kope vlastní ligu. Může si teď vlastně vzít do parády co se mu zlíbí a bude to vypadat profesionálně. To, že mainstreamový snímek vypadá hlavně atraktivně bych zmínil hned v počátku (to vypadal i předešlý, dosti nudný, It Might Get Loud). I téma není tak moc povrchně zpracované jak bych to čekal třeba od Michaela Moora. Z amerického školství se mohl stát snadný cíl pro znevažování vlády, ale režisér se snaží ukázat jiné pohledy na problematiku. Pro mě nejlepší dokumentární počin Davise Guggenheima. 70 % ()

RobbieM@N 

všechny recenze uživatele

Další patosovitý Guggenheim, téma je však maximálně aktuální. Waiting for Superman jako dokument se snaží spíše o rozvíření potřebné diskuse ve společnosti, ale nesnáží se načrtnout řešení, jinak to asi nejde - téma je přeci jenom hodně široké a najít odpověď se nepodařilo dlouhé řadě osobností. Nosné argumenty jsou dobře známé, všechny jsou předvedeny v dokumentu s důrazem na jednoduchou formu a do hloubky WfS moc nejde, polovina stopáže je dána rodičům a dětem - tak aby to opět tupým způsobem apelovalo emočně na diváka, což já přímo nesnáším. Díkybohu za česká gymnázia a za výraznější intelektuální separaci než v US... ()

Brasi 

všechny recenze uživatele

Velice aktualni tema (poslednich nekolik desitek let :) ve Statech: skolstvi. S cim mam zase problem je forma - vypomuzu si proflaklymi (natolik proflaklymi, az se stydim :) frazemi: "Vsichni nemuzi byt vitezi." a "Bez porazenych neni vitezu." O americkym skolstvi toho zase tolik nevim, ale myslim, ze jako u nas plati, ze skola by mela byt az na druhem miste. Prvotne by vse melo zacinat u rodicu. Ale zase je pravda, ze jsem nikdy nechodil do skoly, kde decka pri vstupu vytaji ramy na detekovani zbrani, cas od casu do skoly vtrhnou polisi a hledaji drogy, a kde (podle fakt uvedenych v dokumentu je situace s uciteli opravdu minimalne zarazejici; v zemi, kde jsou skoro vsichni v zamestani osobne zodpovedni za to, ze ho spravne vykonavaji si ucitel muze delat takrka co se mu zachce!?) je kvalita ucitelu na vetsine statnich skol tristni, takze tezko z moji pozice hodnotit. Uplne na zaver jsem si pro osobni srovnani CR vs. US spocital, ze me ucilo zhruba tricet ucitelu, pricemz o dostatecnym osobnim a profesnim umu, potazmo motivaci jsem presvedcen u peti z nich. Cca jeden ze sesti taky neni zrovna presvedcivy cislo. Ono tema skolstvi asi nebude aktualni pouze v US. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama