First Transmission

všechny plakáty

Kusko.t2

Kultový zostrih experimentálnej skupiny Psychic TV (TOPY – Temple Ov Psychick Youth) označený ako PRVÉ VYSIELANIE z roku 1982 je ťažko uchopiteľná výpoveď podobne ako náboženstvo tela a duše. Legendárna kompilácia rozdelená na štyri VHS nosiče - "Ritual Ov Psychick Youth", "The Dream Machine", "Thank You Dad" a "Individual Ov Power" sa stala za tie roky existencie diskutovanou témou. Realita alebo fikcia, snuff alebo fake. Samozrejme s odstupom času je jasné, že sa jedná o video skupiny reprezentujúce ich vtedajšie nálady, víziu, sexuálnu túžbu po pravom orgazme na hranici života a smrti a teda žiadne TVÁRE SMRTI. Aj keď... Význam je však oveľa komplexnejší. Štvorhodinový mindfuck odštartovaný kapitolou "Ritual Ov Psychick Youth" reprezentuje rituálny sadizmus zmiešaný s potešením, kde sa pach krvi a rezné rany na pokožke snažia umocniť atmosféru vzrušenia. Druhá časť kompilácie "The Dream Machine" je už pravou esenciou amatérskeho domáceho videa, v ktorom sa aspoň pre mňa a to aj vďaka nekvalitnému obrazu stiera hranica medzi tým čo je skutočné a čo nie. Téma načrtávajúca bezhraničnú túžbu mladistvých po ultimátnom orgazme za pomoci elektro stimulov vyvrcholí až kastráciou. Či už sa jedná o fakt alebo fikciu, prípadne kde je tá hranica dobre použitej ruky, kamery, efektu, no posúďte samy. Detail obrazu nie je v tomto smere ten, ktorý by spolupracoval. Časť 3 s podtitulom "Thank You Dad" je zasa venovaná náboženskému fanatikovi Jimu Jonesovi a jeho výpovedi, ktorá je reprezentovaná prevažne cez zvukový záznam a spomalené zábery na tvár maniaka. Na koniec časti sa divák ukojí už len shortom Monte Cazazzu a T. E. Smitha – SXXX-80. Finále "Individual Ov Power" sa už po výpovedi skupiny a psychadelickej kapitoly označenej ako "Psychoporn" venuje skôr rekapitulácii v závere ktorej plameň sviečky uhasína. „Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení na to ju zopakovať.“ ### PS – skutočne ťažko hodnotiteľná výpoveď, ktorú by som prirovnal napríklad ku zostrihu Mikea Pattona – VIDEO MACUMBA. ()