Avatar: Stvoření Pandory (TV film)

Avatar: Creating the World of Pandora

Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 2010, 23 min

V podstatě v tomhle dokumentu není nic zásadního jen to, že to muselo dát neuvěřitelné práce a tím se pro mě i význam filmu výrazně zlepšil. Především vizuálně dokonalý svět Pandorry, ale i výkony herců, jež jsou velmi dobrým způsobem zpracováný do počítačové podoby. Taktéž je vlastně Avatar první velký film ve 3D, čímž si zaslouží pozornost. Myslím, že za pořádný kus práce by si film zasloužil nejednoho Oskara. Navíc je pro všechny věkové kategorie.(10.2.2010)

Podívejme se pod pokličku megafilmu Avatar. Vraťme se na nádhernou Pandoru, potkejte se opět s Na´vi, obdivujte úžasná zvířata. Tenhle úžasný snímek mě nadchnul, tak jsem si nemohla nechat ujít toto. Dlouho bude trvat, než někdo Cameronovi bude šlapat na záda s něčím ještě víc výmečnějším a nebo se mu to vůbec nepodaří.(21.2.2010)

Moc rychlé, moc rychle sestříhané, takže se o něčem mluví, problikne obraz a než si ho stačíte prohlídnout, abyste viděli, o čem se mluví, je to pryč a jede se dál. Klidně dvojnásobná délka by tomu rozhodně neuškodila, protože jsem to nestačil vnímat a musel vše stále pauzovat a vracet, což bylo dost... vopruz. To, co díky a během natáčení vznikalo za technologie, postupy atd atd si rozhodně zasloužilo něco pomalejšího a delšího přehlednějšího. Tohle vypadalo jak normální 90 minutový film sestříhaný na necelou půlhodinu.(12.10.2013)

Jeden z nejlepších filmů o filmu. Místo obvyklých chvalozpěvů o tom jak se sešla úžasná parta lidí(tak samozřejmě i zde se najde pár vět vychvalující film) tu nahlédneme opravdu do zákulisí natáčení. Pro laika je tu zajímavě ukázána kolikrát až nepochopitelná mravenčí práce celého štábu. Možná by si tento dokument zasloužil i delší stopáž. Režie: Thomas C. Grane.(13.3.2014)

Tohle v podstatě není film o filmu jak tu někteří mylně píšou. Filmy o filmu obvykle nastiňují preview k aktuálně vycházejícímu filmu, ukazují strohé záběry z natáčení a obvykle obsahují víceméně povrchní informace a rozhovory (záleží jak kdo pojme co "film o filmu" je, film o filmu je spíš takový český zažitý výraz). Creating the World of Pandora byť je krátkometrážní, tak klasická měřítka našeho výrazu "film o filmu" nenaplňuje. Jeho účelem je divákovi nastínit rozsah a komplexnost práce, která jeho tvorbu provázela. Rozhodně nepředstavuje divákovi film (předpokládá, že ho divák viděl) ani nemarní čas rozhovory typu "Jsem rád(a), že jsem se na tomhle projektu mohl podílet" / "James Cameron je skutečně atypicky pracující režisér" apod. Ve dvaceti minutách je divákovi poměrně v rychlovce nastíněno, jakým způsobem se natáčení vyvíjelo, jsou představeni klíčoví tvůrci z jednotlivých departmentů a stručně popisují, JAK a konkrétně V ČEM komplexnost jejich práce spočívala. Zajímavý komentář, jak střihový proces začal ještě v preprodukci projektu. Jedinou nevýhodou bývá stručnost byť je dost konkrétní. Lze jen doufat, že jednou vyjdou na povrch i několikahodinové bonusy podobně, jak to James Cameron udělal u limitované edice Titanicu. btw: Škoda že z YouTube už odstranili celou cca. 10-ti minutovou pasáž, která byla zaměřená výhradně na scoring a Hornerovu práci.(12.4.2010)