Avatar: Stvoření Pandory (TV film)

Avatar: Creating the World of Pandora

Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 2010, 23 min

Dokonalý dokument, který popisuje natáčení filmu Avatar. Práce nejen s natáčením, ale i trénink herců. James Cameron měl opravdu výdrž a odhodlání natočit Avatara. Když se podíváme na Avatar (film) a Avatar: Stvoření Pandory tak si musíme všimnout, co měli herci na sobě, v jakém prostředí se natáčelo v reálu a jak je to ve filmu. Velké rozdíly tam jsou a Jamesu Cameronvi muselo dát hodně práce s psaní scénáře, ale i představivost jakou musel mít. Aby natočil film s dokonalými efekty.(12.9.2011)

Nestává se zřídka, aby se mi FoF líbil víc než film samotný, ale zde se to téměř povedlo... Jen mi nesedí označení jakožto dokumentární - přijde mi to spíš jako dvacetiminutová reklama na Avatara, neboť takových těch obvykle žádaných nahlédnutí pod pokličku tam moc nebylo - film jsem viděl, tak mě spíš zajímaly různé další věci - to že je film skvělý a úžasný a že to je něco co tu doposud nebylo, to jsem slyšel tolikrát, že to nepotřebuju slyšet znovu (a stejně si o tom myslím svoje). Pokud film stojí na digitálních efektech, čekal bych víc o nich, vůbec mě nezajímá, že do hlavních rolí hledali ty nejlepší herce. Být to s podobným rozsahem témat, ale časově na hodinu, klidně hodinu a čtvrt, líbilo by se mi to víc. Takhle je to opravdu spíš jen taková povrchní upoutávka...(20.8.2012)

Veľmi objektívny dokument. Ten kto si neužil bonusy, alebo sa ešte dosť nenasýtil všeliakymi novinkami / perličkami z filmu Avatar, vrelo mu odporučam tento dokument. Ja ho mám v HD MKV a som veľmi spokojný a taktiež som sa niečomu priučil zo zákutia režisérskeho kresla. Naozaj to nemajú ľahké a je veľa krát je veľmi nepresné povedať, kedy by mal veľkofilm prísť na strieborné plátno, už len vďaka tomu, že ľudia na ňom pracujú takú dobu. Keď som si to pozrel, pochopil som, prečo je Avatar tak dobrý film. Celá skupina ľudí pracovala na filme, podotýkam = od detajlu k detajlu. Od modelu ku kolosu. Všetko v jednom :-) Veľká spokojnosť 3*(21.9.2010)

Je to jako s jinými Cameronovými filmy. Prostě James je třída, mistr ve svém oboru. Ať už se Avatar někomu líbil a někomu ne, měli by alespoň ocenit umění herců a režiséra, jejich tvrdé dlouholeté práce a jejich výsledků. Avatar vynikající výsledky zaznamenal, i když nevyhrál Oscara. Tento dokument jasně ukazuje, že Cameron je stejně vítěz. Napsal, zrežíroval a překvapil!(19.10.2010)

Tohle v podstatě není film o filmu jak tu někteří mylně píšou. Filmy o filmu obvykle nastiňují preview k aktuálně vycházejícímu filmu, ukazují strohé záběry z natáčení a obvykle obsahují víceméně povrchní informace a rozhovory (záleží jak kdo pojme co "film o filmu" je, film o filmu je spíš takový český zažitý výraz). Creating the World of Pandora byť je krátkometrážní, tak klasická měřítka našeho výrazu "film o filmu" nenaplňuje. Jeho účelem je divákovi nastínit rozsah a komplexnost práce, která jeho tvorbu provázela. Rozhodně nepředstavuje divákovi film (předpokládá, že ho divák viděl) ani nemarní čas rozhovory typu "Jsem rád(a), že jsem se na tomhle projektu mohl podílet" / "James Cameron je skutečně atypicky pracující režisér" apod. Ve dvaceti minutách je divákovi poměrně v rychlovce nastíněno, jakým způsobem se natáčení vyvíjelo, jsou představeni klíčoví tvůrci z jednotlivých departmentů a stručně popisují, JAK a konkrétně V ČEM komplexnost jejich práce spočívala. Zajímavý komentář, jak střihový proces začal ještě v preprodukci projektu. Jedinou nevýhodou bývá stručnost byť je dost konkrétní. Lze jen doufat, že jednou vyjdou na povrch i několikahodinové bonusy podobně, jak to James Cameron udělal u limitované edice Titanicu. btw: Škoda že z YouTube už odstranili celou cca. 10-ti minutovou pasáž, která byla zaměřená výhradně na scoring a Hornerovu práci.(12.4.2010)

• Sigourney Weaver