Panna nebo orel

Panna alebo orol

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 100 min

• Cival

Každou neděli nebo sobotu pozdě v noci zapnu Českou televizi nebo TV Nova a jen zírám, jakou že zhovadilost to zase vybrali do vysílání. Snímek Panna nebo Orel přesně zapadá do této linie. Nulový příběh, mátožné postavy s nejasnou motivací a žádné nápady.(11.2.2003)

No jo, kedysi chodili po polnoci v bedni aj takéto ujetiny. Divná road-movie s divným Forsterom.(1.10.2006)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1997 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(10.5.2013)

Ve skutečnosti se jedná o průměrný thriller. Jenže finále je tak zábavné a tak skvěle zahrané Forsterem (a nadabované Petrem Štěpánkem - a to dabing nesnáším), že nemohu jinak. Chlap, který se bez hození mince snad ani nevy*ere a hláškuje o sto šest: "Hlava - odejdeš Alice, hlava odejdeš. Orel - upeču tě!" /// "Najdu nějaký kámen, nějaký moc hezký kámen..... bude to, jako když jdeš spát, jako když usneš, rovnou tady- na písku". Se známýma tyhle repliky používáme k vlastnímu potěšení.......Já jsem na tebe - PYŠNÝ!!!!!!!":)))))(26.10.2007)

Pět hvězdiček za finální hlášky. "Ty víš co mě tak naštvalo, že jo zatraceně. Ty víš co tam bylo. V tom je to celé, jak mám vědět co mám dělat."(26.10.2007)

Arbitrem smrti je náhoda a jak řekl Goethe, náhoda je všehovšudy Bůh. Stejně jako zabiják v zemi pro starý i tady koná maniak pouze jako metafyzický služebník Boha - náhody. Není veden nějakými přízemními důvody zabíjení, lidskými pudy jako je chtíč, chamtivost atd., tu nelidskost a svým zvrhlým způsobem "vznešenost" jejich jednání působí právě fakt, že smrt není prostředkem k dosažení nějakého účelu (i kdyby mělo jít o tak vznešenou ideu jako spravedlnost), ale stává se cílem samotným. Takhle by se oba tito zabijáci samozřejmě rádi viděli v očích jiných lidí i v očích prozřetelnosti, jenže ve skutečnosti nedokáží tváří v tvář absurditě jimi vyvolaných událostí zamaskovat zranitelnost této své fixní představy, která pro ně znamená mnohem větší bolest než přirozená zranitelnost těla nebo poznání vlastní smrtelnosti ...(12.2.2009)