Dům se zelenou střechou (TV film)

Dokumentární

Česko, 2010, 59 min

Hanbou minulosti je to, že všechny hříchy spáchali lidé lidem a ne národ národu. V představě je daleko jednodušší uvažovat o národech, málokdo si za tím představí konkrétního člověka.(8.10.2013)

"Nezevšeobecňuj," říká Isa Engelmann, autorka knihy Návrat pod zelenou střechu (r.2004). Kniha byla vydána při příležitosti vstupu Česka do Evropské unie... Dokument obsahuje cenné archivní záběry, místy ale působí rozvláčně.(11.2.2010)

Chápu, že dějiny se nejlépe vykládají prostřednictvím lidských příběhů, jenže ten příběh, který nám předložila paní režisérka, je zkrátka trochu utahaný a vhodný pro tu samou kategorii důchodců, o kterých film vypráví. Stopáž šla bez problémů sestříhat na polovinu při zachování obsahu. Celkový dojem: 55 %.(11.2.2010)

Čekal jsem úplně jinak pojatý dokument, ale toto mě velmi mile překvapilo. Zajímavé osudy.(11.2.2010)

• NGP

Dobrý nápad popsat dějiny na osudech konkrétních lidí, myšlenka proektu se mi velmi líbila. Ale moc jsem nepochopila záměr paní Isy, která jak se zdá, si vzpomněla na "vlast" až když si celý život užívala všude možně v zahraničí. Kdyby měla míň prostředků, a kdyby se tolik nenudila, ani by jí nenapadlo tolik se věnovat těm lidem. Už si nemá s kým povídat, tak přijela do Česka, aby se tady stala hvězdou. Není to nic pro mě.(25.4.2010)