Reklama

Reklama

Hon na nacisty

(TV film)
  • Česko Pronásledování nacistů (více)
Dokumentární
Francie, 2006, 2x45 min

Poznejte osudy nacistických zločinců, kteří byli potrestáni na konci války i těch, kteří se schovávali před spravedlností ještě mnoho let poté... Simon Wiesenthal, kterému se podařilo přežít několik táborů smrti, je na stopě svých trýznitelů. Pronásleduje dokonce i šíleného doktora Mengeleho z Auschwitzu. Advokát a historik Serge Klarsfeld, jemuž deportovali a zavraždili otce, zasvětil život pátrání po nacistických vůdcích, které se ještě nepodařilo polapit. Oženil se s Beate, Němkou nežidovského původu, jež odsuzuje mlčení jejího lidu i zákony, kvůli nimž se zločinci dokázali vyhnout trestu. Jejich snaha není marná. Podařilo se jim odhalit a dostat před soud vrahy z gestapa, jako byli Kurt Lischka, Herbert Hagen nebo Klaus Barbie, který má na svědomí smrt významného francouzského odbojáře Jeana Moulina. Jedinečný dokument jako jediný zachycuje napínavý příběh o dlouhém pronásledování uprchlých nacistů od konce druhé světové války v roce 1945 až do současnosti. Sledujte tři výjimečné osobnosti v dosud neuveřejněných záběrech a prožijte několik dekád pátrání, nezdarů, soudních procesů a dramatických zvratů. (TV Prima)

(více)

Recenze (17)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Přestože dnes už moc „pamětníků“ oněch hrůz nežije – je potřeba si pořád připomínat, jaké zvěrstva byla páchána nejen v koncentračních táborech a hlavně, že Němci byli a pořád jsou jedno velké zlo. Proto nechápu, že pořád mají tak velkou moc a můžou o něčem rozhodovat. Nikdo z mé rodiny (teda alespoň co vím, v koncentráku nezemřel), ale těmhle lidem a jim podobným fandím v jejich lovu na bývalé nacisty a je úplně jedno, že většina z nich (byli) jsou už důchodci, co serou do plenek. Bylo a je potřeba je potrestat a hlavně nedopustit, aby se ještě něco podobného někdy opakovalo!!! Simon Wiesenthal, Serge Klarsfeld a Beate Klarsfeld si za své úsilí zaslouží uznání zcela oprávněně… ()

iamek 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála dokumentů o nacismu, kde musím dát bez přemýšlení plný počet hvězd. Některé příběhy honu na nacisty jsou prostě neuvěřitelné. ()

Reklama

Binne 

všechny recenze uživatele

Pan Wiesenthal je velmi sympatický muž, který - ačkoli neměl jednoduchou cestu - je důkazem o tom, že někomu spravedlnost skutečně koluje v krvi. Dokument mě bavil, byl napínavý a velmi zajímavý, probouzel ve mě vztek vůči nacistickému režimu - což byl asi i účel - nebylo možno zůstat chladným. Je faktem, že ačkoli "velká zvířata" jako byl Eichmann spravedlnosti neunikly a byly za to po právu potrestáni, jiná a zdánlivě menší, která se dokonce dočkala i soudu, si odnesli pouze např. 15 let - velké množství bachařů a bachařek z koncentračních táborů, kteří svoji práci dělali dobrovolně a náležitě svědomitě. Dokumenty podobného ražení jsou velmi důležité, nejen kvůli potřebě neustálého připomínání faktu, že všichni v sobě máme zlo, které je nutné držet na uzdě ale také proto, aby každý z utlačovaných a týraných věděl, že na světě dobro existuje a pakliže je stín musí být i slunce. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Syrový dokument odhalující bez obalu hrůznou tvář nacistického režimu, jak pro ně byla připravena úniková cesta tzv. Krysí stezka, po které zmizeli v různých zemích Jižní Ameriky bez nejmenšího pocitu viny. Jen díky lidem jako Simon Wiesenthal či manželům Klarsfeldovým se v šedesátých letech rozpoutal hon na Eichmana, Barbieho, Cukurse, Priebkeho a další pohlaváry. Nicméně těch nacistů, co si spokojeně dožili, bude asi pěkná řada. V této souvislosti byl šokující záběr, jak na pohřbu bývalého nacisty stojí jeho nacističtí přátelé a hajlují. Dokument je plný autentických záběrů, ze kterých se mi dělalo až zle (vyklízení koncentračních táborů, kýble s lidskými hlavami, hradby zohavených lidských těl, pokusy na dětech, popravy i lynčující dav...). Zároveň dokument ukazuje, jak daleko se bývalí nacisté nebo lidé, kteří nacismus pomáhali budovat, po válce dostali, jaký vliv měli na řízení země a jak důležité posty zastávali (Kurt Georg Kiesinger - německý kancléř 1967 - 1971, Hjalmar Schacht, Erich von Manstein a další). Nové Německo jednoduše potřebovalo odborníky, aby zplundrovanou zemi postavili na nohy. A navíc postupně začala přicházet Studená válka. Pozoruhodný a přínosný dokument, který by se měl povinně zařadit do výukových osnov. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Dopadení Eichmanna bylo jistě zadostiučiněním pro lidi okolo Wiesenthala a zároveň jejich největším úspěchem, ale dožití Mengeleho na svobodě je zase obrovským selháním celé poválečné generace. Pochytat všechny bylo nemožné, ale u největších ryb bych čekal intenzivnější přístup. Dokument nabízí nebývalé množství drastických záběrů. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama