V službách zákona (TV seriál)

Krimi / Drama

Československo, 1983, 8x80 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (11)

Tento takmer zabudnutý televízny seriál mal možno byť akýmsi slovenským pokusom o odpoveď na úspešné Sequensove krimi série Hříšní lidé města pražského či Tridsať prípadov majora Zemana. Kvalita jednotlivých epizód, chronologicky situovaných až do roku 1989 je kolísavá, zahrala si v nich však vtedajšia slovenská herecká elita a seriál je na vtedajšie TV pomery aj vcelku výpravný. Na scenári sa však citeľne podpísala doba, v ktorej vznikol a toho "súdruženkovania“ či politicky ladených pravidelných zvodiek príslušníkov VB je tu viac, než je únosné. Dialógy sú vyumelkované a bez oduševnenia. Občas to znie, akoby postavy čítali nejaké poučky z encyklopédie. Problémom je tu z môjho pohľadu aj výber hereckého obsadenia. Napríklad taký Leopold Haverl a rovnako aj jeho nástupca v úlohe šéfa bezpečnosti Juraj Sarvaš postrádajú charizmu či hlbší ľudský rozmer a ten ich "súdruh náčelník" nesiaha obdobným Sequensovým postavám ako boli rada Vacátko či major Zeman ani po členky. Pozoruhodná zmena napokon prišla v záverečnom diele Kleptomanka, kde na náčelnícku stoličku zasadol prísny no zároveň ľudský kapitán, stvárnený Zorom Záhonom, na rozsiahlejšie rozvinutie charakteru tejto postavy však už tvorcovia nemali priestor. To isté ostatne platí aj o ich podriadených (Záhradník, Bartoň, Durdík, Kožka, Desset) a generačný spor medzi rádoby moderným detektívom Stehlíkom (Dočolomanský) a dosluhujúcim, zaužívaných postupov sa pridržiavajúcim vyšetrovateľom (Romančík), ktorý tvorcovia v úvode tlačia do popredia je z diváckeho hľadiska len minimálne interesantný. To ich neustále handrkovanie sa ohľadom kriminalistických postupov, nesúce sa v duchu typického socialistického žargónu je skôr rušivým elementom. O čosi málo zaujímavejšie je neskoršie súperenie v milostnej oblasti, prebiehajúce medzi ambicióznym kapitánom Stehlíkom, ktorý je v podstate ústrednou postavou seriálu a jeho mladším kolegom poručíkom Bálintom (Štefan Kožka). Ideálny nebol ani casting na záporné postavy. Takému Ferkovi Kovárovi som s tým jeho dobrosrdečným kukučom postavu deviantského sériového vraha žien nezhltol ani náhodou...(2.8.2018)

epizódy: Hra na kocúra (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 15.4.1983)+Vlak bez staníc (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.11.1985) + Po vlastných stopách (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 7.12.1985) + V kruhu (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 30.8.1986), pôvodný televízny seriál (19.2.2011)(19.2.2011)

Kleptomanka a V kruhu jistojistě za pět. Ostatní tak průměr.(18.4.2013)

• Martin741

Pamatam si iba, ako VB sla vysetrovat vrazdu na sidlisko, lebo tam sa jedna pani zabila pri pade zo zeriava. A hral tam mne nesympaticky Docolomansky, spolu s kvalitnymi hercami ako Turzonovova a Romancik /Kladivo na Carodejnice/. 35 %(2.5.2013)

• klúčik

Tento seriál nám ukazuje "ťažkú" prácu VB. Po zhlidnutí dielu z názvom Štart za ilúziou, som stratil ilúziu. Vražda sa stala na stavbe sídliska, kde zabili ženu pádom zo žeriavu. No bola to veľká "sranda". Ja tomuto dielu dávam 30%.(7.3.2010)

Šanca, Otvorený účet a Pražská terčovnica sú samostatné kriminálne príbehy, ktoré nepatria do cyklu "V službách zákona", ten má len osem dielov a dá sa označiť ako seriál. V oficiálnom texte distribútora sú jednotlivé diely značne poprehadzované.(12.11.2012)

Snaha o popularizáciu Verejnej bezpečnosti. Celkom zaujímavý pokus o "akčnú" kriminálku s realisticky poňatou políciou i zločincami - autíčkarmi, či zlodejmi... Najviac sa mi páčila Škoda 105 unikajúca so zločincom belmondovským štýlom po schodoch.(14.2.2010)

• Gekacuk

Příběh Šance – zmatená, překombinovaná detektivka. Vašáryová a Dočolomanský to nezachránili. Jamrich a Durdík si zahráli trapné postavy. Haverl se svou zálibou česat si pleš působil vyšinutě. Nevím, proč chtěla spáchat zdravotní sestra sebevraždu. Kdyby chtěla sochařka Vašáryová na sebe upoutat pozornost výbuchem v ateliéru v dnešní „době Blesků a Chvilek pro tebe“, to bych ještě pochopil. Ale v době minulé mi to připadá jako hodně přitažené za vlasy.(20.10.2012)

Táto séria kriminálnych príbehov nie je až taká zlá ako by sa na prvý pohľad zdalo. Jednotlivé prípady majú svoju kvalitu, niekedy však iba priemernú, ale podstatné negatívum sú dialógy a vyumelkované postavy. Kriminalista Tibor Stehlík v podaní Michala Dočolomanského hovorí ako zo socialistickej učebnice príslušníka VB, medzi postavami kriminalistov nie sú skoro žiadne vzťahy, zločinci v minimálne v dvoch prípadoch sa chovajú absolútne nelogicky.(6.8.2018)

• S120

Tak toto je vskutku hodně podivné dílo. A ta automobilová honička dvou holek (Rapid vs Žigul) to se asi v žádném jiném filmu té doby nevidí.(29.3.2010)

• Monicina

Slabota. Nezáživný dej, nezáživné dialógy, i ked herci to hrali dobre.Zo všetkých dielov sa mi najviac páčil Pekný Zoli a V kruhu.(14.3.2018)