V službách zákona

Československo, 1983, 8x65-80 min

Scénář:

Ľudovít Filan

Michal Dočolomanský, Peter Staník, Božidara Turzonovová, Anton Vaculík, Štefan Kožka, Vladimír Bartoň, Elo Romančík, Jiří Bartoška, Sylvia Turbová, Leopold Haverl, Kamila Magálová, Ján Kramár (více)

Televízne inscenácie detektívnych príbehov.
Jednotlivé prípady: 1.-Hra na kocúra - Hra na kocúra je prvým príbehom cyklu V službách zákona, v ktorom je zobrazená práca príslušníkov ZNB. V prvom príbehu sa sústreďuje dej okolo generačného problému medzi príslušníkmi VB. Vzniká tu konflikt medzi mladšou a staršou generáciou.
2.-Pekný Zoli -
Druhý diel voľného cyklu kriminálnych príbehov - V službách zákona - zobrazuje prácu kriminalistov v zložitých podmienkach - v atmosfére strachu, ktorý doľahol na mesto. V rýchlom časovom slede sa vyskytlo niekoľko vrážd so sexuálnym motívom. Vrah zanechal iba málo stôp. Sú obavy, že budú ďalšie obete.
3.-Štart za ilúziou -
V treťom príbehu cyklu V službách zákona príslušníci VB riešia prípady krádeží áut, ktoré sa strácajú bez stopy. Vyšetrovanie odhalí profesionálnu skupinu zlodejov s vysokým stupňom spoločenskej nebezpečnosti.
4.-V kruhu -
Detektívny príbeh, ktorého dej sa odohráva na veľkej stavbe, kde došlo k záhadnej smrti mladej žeriavničky, ženy voľnejších mravov.
5.-Kvapká valorón -
Kriminalisti tentoraz objasňujú príčinu úmrtia, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako predávkovanie liekom.
6.-Vlak bez staníc -
Kriminálka rieši prípad obchodovania s drogami.
7.-Po vlastných stopách -
Prípad alkoholika a vyšetrovanie záhadnej vraždy v prostredí návrhárov umeleckého skla.
8.-Kleptomanka -
Posledný príbeh zo série. (RTVS)

anderson

epizódy: Hra na kocúra (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 15.4.1983)+Vlak bez staníc (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.11.1985) + Po vlastných stopách (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 7.12.1985) + V kruhu (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 30.8.1986), pôvodný televízny seriál (19.2.2011) ()

Karamanlis

Tento takmer zabudnutý televízny seriál mal možno byť akýmsi slovenským pokusom o odpoveď na úspešné Sequensove krimi série Hříšní lidé města pražského či Tridsať prípadov majora Zemana. Kvalita jednotlivých epizód, chronologicky situovaných až do roku 1989 je kolísavá, zahrala si v nich však vtedajšia slovenská herecká elita a seriál je na vtedajšie TV pomery aj vcelku výpravný. Na scenári sa však citeľne podpísala doba, v ktorej vznikol a toho "súdruženkovania“ či politicky ladených pravidelných zvodiek príslušníkov VB je tu viac, než je únosné. Dialógy sú vyumelkované a bez oduševnenia. Občas to znie, akoby postavy čítali nejaké poučky z encyklopédie. Problémom je tu z môjho pohľadu aj výber hereckého obsadenia. Napríklad taký Leopold Haverl a rovnako aj jeho nástupca v úlohe šéfa bezpečnosti Juraj Sarvaš postrádajú charizmu či hlbší ľudský rozmer a ten ich "súdruh náčelník" nesiaha obdobným Sequensovým postavám ako boli rada Vacátko či major Zeman ani po členky. Pozoruhodná zmena napokon prišla v záverečnom diele Kleptomanka, kde na náčelnícku stoličku zasadol prísny no zároveň ľudský kapitán, stvárnený Zorom Záhonom, na rozsiahlejšie rozvinutie charakteru tejto postavy však už tvorcovia nemali priestor. To isté ostatne platí aj o ich podriadených (Záhradník, Bartoň, Durdík, Kožka, Desset) a generačný spor medzi rádoby moderným detektívom Stehlíkom (Dočolomanský) a dosluhujúcim, zaužívaných postupov sa pridržiavajúcim vyšetrovateľom (Romančík), ktorý tvorcovia v úvode tlačia do popredia je z diváckeho hľadiska len minimálne interesantný. To ich neustále handrkovanie sa ohľadom kriminalistických postupov, nesúce sa v duchu typického socialistického žargónu je skôr rušivým elementom. O čosi málo zaujímavejšie je neskoršie súperenie v milostnej oblasti, prebiehajúce medzi ambicióznym kapitánom Stehlíkom, ktorý je v podstate ústrednou postavou seriálu a jeho mladším kolegom poručíkom Bálintom (Štefan Kožka). Ideálny nebol ani casting na záporné postavy. Takému Ferkovi Kovárovi som s tým jeho dobrosrdečným kukučom postavu deviantského sériového vraha žien nezhltol ani náhodou... ()

Martin741

Pamatam si iba, ako VB sla vysetrovat vrazdu na sidlisko, lebo tam sa jedna pani zabila pri pade zo zeriava. A hral tam mne nesympaticky Docolomansky, spolu s kvalitnymi hercami ako Turzonovova a Romancik /Kladivo na Carodejnice/. 35 % ()

PatoP

Tento seriál nebol vysielaný 20 rokov po látkovej revolúcii, za posledných 10 rokov sa objavil na obrazovkách už štyri krát. Asi ho niekto náhodne objavil v archíve RTVS. Samozrejme, že český pitaval či Major Zeman sú na oveľa vyššej úrovni, nakoniec vidieť to aj na filmovom materiáli, no i tak sa jedná o slušné kriminálky, na ktoré sa dá bez problémov pozerať aj dnes. Smutné na celom seriáli je, že napriek nie jeho vysokému veku, už pomaly nikto z hlavných protagonistov nie je medzi živými. ()

Autogram

Súdruhovia VB vyšetrujú pomerne zaujímavé prípady a seriál sa snaží priblížiť ich prácu divákovi v štýle o niečo novších kriminálok. Až na občasné frázy pri poradách je to celkom pozerateľné aj dnes. Veci pomáha dobré obsadenie, Dočolomanský ako priekopník novátorských metód vyšetrovania, Turbová ako sympatická koronerka, a ďalší. ---- 2. Pekný Zoli: **** Kovár už3 od začiatku s podozrivým pohľadom a správaním, dobrý rozjazd, ale trochu slabší záver. Osobná rovina príbehu kriminalistov je veĺmi fajn a pridáva jednu hviezdu. Štart za ilúziou: *** Banda nebezpečných autičkárov kradne žigulíky a západné autá, pričom jeden na to ide aj cez citové oblasti k naivnej vdove. Obsadenie už nie je také špičkové a naháňačky škoodoviek, hoci aj po schodoch, už dnes neohúria. Ústrední kiminalisti sú tu za úplných blbcov a vytočí ich až krádež sanitky. Vlak bez staníc: *** Drogy sú zlé, áno? Práca súdruhov VB tu nestála za veľa ani po filmovej stránke, ale Hryc ako drogový boss bol bezchybný a tiež to otvorené pichanie do žíl by sa dnes už nemohlo takto natočiť. ()

Gekacuk

Příběh Šance – zmatená, překombinovaná detektivka. Vašáryová a Dočolomanský to nezachránili. Jamrich a Durdík si zahráli trapné postavy. Haverl se svou zálibou česat si pleš působil vyšinutě. Nevím, proč chtěla spáchat zdravotní sestra sebevraždu. Kdyby chtěla sochařka Vašáryová na sebe upoutat pozornost výbuchem v ateliéru v dnešní „době Blesků a Chvilek pro tebe“, to bych ještě pochopil. Ale v době minulé mi to připadá jako hodně přitažené za vlasy. ()

klúčik

Tento seriál nám ukazuje "ťažkú" prácu VB. Po zhlidnutí dielu z názvom Štart za ilúziou, som stratil ilúziu. Vražda sa stala na stavbe sídliska, kde zabili ženu pádom zo žeriavu. No bola to veľká "sranda". Ja tomuto dielu dávam 30%. ()

kebom

Snaha o popularizáciu Verejnej bezpečnosti. Celkom zaujímavý pokus o "akčnú" kriminálku s realisticky poňatou políciou i zločincami - autíčkarmi, či zlodejmi... Najviac sa mi páčila Škoda 105 unikajúca so zločincom belmondovským štýlom po schodoch. ()

javlapippi

Zabudnutý klenot socialistickej detektívky, osem častí cyklu natočených v rozpätí šiestich rokov (1983-1989) prináša zmes celkom zaujímavých detektívnych príbehov, dobrých hereckých výkonov, kriminalistickej osvety a nechceného humoru. Divákom sa dostane takých výjavov ako František Kovár páchajúci sexuálne násilie na Pajštúne, Emil Horváth ml. a Oľga Solárová pôsobiaci pri pokuse o podomové dílovanie heroínu ako jehovisti alebo Štefan Kvietik produkujúci "pornografiu", nie príliš nápadité akty do kalendárov čo zvykli visieť na stenách fotrovských dielní a garáží, za ktoré buržoázni zhýralci z Rakúska z neznámych príčin platia horibilné sumy. Samotní kriminalisti tiež vždy nepôsobia ako z príručky socialistického príslušníka, vrcholom je keď jeden z nich pri výsluchu prejaví nostalgiu za starým Rakúsko-Uhorskom, kedy nebol problém rozmlátiť vyslýchanému papuľu. Herci si hranie policajtov (Durdík, Záhradník, Kožka, Bartoň, Haverl) a hlavne delikventov (Černý, Bartoška, Hryc, Čálik, Staník) užívajú, radosť na nich pozerať. K dokonalosti tomu ale ešte čosi chýba (napriklad viac epizód) a pri porovnaní s "pitavalom" treba jednu hviezdičku ubrať. ()

yntelygent

Ako tu uz niekto pisal,v tomto seriali si zahrala vtedajsia slovenska herecka elita....reprizu vysielali v telke po skonceni ceskeho serialu Maly pitaval z velkeho mesta.....a to je kurva sakramensky rozdiel....ten cesky serial bol natoceny bravurne a zaujimavo,tento slovensky ekvivalent normalizacnej krimi je nie o jeden ale snad tri levely nizsie....tu ozaj plati,ze ani skveli herci nedokazu urobit zaujimavy serial,ked nie je dobre napisany....Proste to co v Cesku robili Sequens,Dietl na Slovensku nedokazal nikto....preto je tato detektivna seria vlastne zabudnuta....a pravom....z ucty k hereckym legendam 1 a pol hviezdy... ()

Eire

.... Haverl se svou zálibou česat si pleš působil vyšinutě. Nevím, proč chtěla spáchat zdravotní sestra sebevraždu.......... ---------------koniec CITACE--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- BANIK pico, BANIK pico,: eF Ceee Bee.... Ani ja by som to lepsie nanapisal ako tento UZIVATEL... (citacie z uvodu) 2** za ** kozy z casti PEKNY (vobec nebol fesak) UCHYL ZOLI.... :-DDD socialisticka BANIK pico Kriminalka... :-( .............60 percent za SRANDU VB. ()

brasek

Táto séria kriminálnych príbehov nie je až taká zlá ako by sa na prvý pohľad zdalo. Jednotlivé prípady majú svoju kvalitu, niekedy však iba priemernú, ale podstatné negatívum sú dialógy a vyumelkované postavy. Kriminalista Tibor Stehlík v podaní Michala Dočolomanského hovorí ako zo socialistickej učebnice príslušníka VB, medzi postavami kriminalistov nie sú skoro žiadne vzťahy, zločinci v minimálne v dvoch prípadoch sa chovajú absolútne nelogicky. ()

S120

Tak toto je vskutku hodně podivné dílo. A ta automobilová honička dvou holek (Rapid vs Žigul) to se asi v žádném jiném filmu té doby nevidí. ()

Hombre8

1. díl - Na svou dobu poměrně koukatelný detektivní příběh se zajímavými momenty, pěkně zahraný, i když z větší části díky staromilství, 55%. 2.díl - Evidentně točené jiným režisérem, nezvládnuté, zachybované a dle mého ne vinou scénáře, působí místy až směšně, 20%. 3.díl - Ponadstavovaný, zoufalý příběh lehce schizofrenního švorcáka, motajícího se životem, který poněkud popírá ono omílané klišé, že za socialismu byly peníze, ale nebylo je za co utratit. 45%. 4. díl - Zmatené, slepenec postav spojených společným neštěstím, 35%. 5. díl - Zatím asi nejlepší díl, ani ne tak obsahem či příběhem, ale tím, že je v něm nejméně hloupostí. 55%. 6. díl - Nejen z dnešního pohledu hodně naivní až hloupoučké, asi zase točil ten horší režisér. 30%. 7. díl - Opět slabé, navíc kořeněné buržuazní pavědou, hypnózou, což ve spojení s borovičkou mělo fakt grády. 30%. 8. díl - ()

Monicina

Slabota. Nezáživný dej, nezáživné dialógy, i keď herci to hrali dobre. Kriminalista Stehlík, ktorého zahral môj obľúbený Dočolomanský, mi liezol na nervy s tým neustále poučujúcim a neférovým štýlom jednania s kolegami a Dr. Jamborovou. Zo všetkých dielov sa mi najviac páčil Pekný Zoli a V kruhu. ()