Horor

USA, 2010, 91 min (Director's cut: 98 min)

Tod Williams

Jason Blum

Gregory Plotkin

Scénografie:

Jennifer Spence

Kostýmy:

Kristin M. Burke
  • Isherwood

Přežvýkaná jednička, dražší o necelé tři miliony, dostala prequel, který neurazí, neb vlastně není jak. Pravidla se zachovala, jen herci jsou víc v roli a sympatičtěji k tomu. Ale Williamsovo únavné natahování každého záběru, které zákonitě musí skončit bouchnutím dveří (pravda, v jeden moment je to naprosto grandiózní!) docela prudí. A vážně si tvůrci při vytváření závěru museli vzpomenout zrovna na Balaguera s Plazou?(28.1.2011)

• Pepinec

Tedy, ne že bych se párkrát nelekl k podělání. To zase ano. Pokud je člověk alespoň trochu otevřen možnosti, že okolo nás mohou být jisté nadpřirozené síly, noční záběry získávají na dramatičnosti. Oproti jedničce zde však výslednou známku kazí poměrně dost logických nejasností. Přidejme k tomu až příliš mnoho hluchých míst, kdy člověk znovu a znovu očekává nějakou akci, aniž by skutečně přišla, a rázem máme slabý odvar něčeho, co mě osobně před rokem dočista odrovnalo.(14.3.2011)

• B!shop

V podstate slabsi kopie prvniho dilu. Opet tu mame barak a v nem spokojenou rodinku a opet se velice zvolna zacinaj objevovat nevysvetlitelny jevy. Pricemz tady opravdu plati to velice zvolna a tak se da rict, ze se nic moc zajimavyho nakejch 75 minut nedeje. Funguje to stejne jako v prvnim dile, clovek se soustredi, aby mu neco neuniklo a opravdu to je kolikrat potreba, protoze sledujete zaber na pokoj a nekde v rohu neco spadne, ze si toho kolikrat malem nevsimnete. Lekacky jsou opet prevazne predvidatelny a clovek po chvily uz vi, kde ji cekat. K dobru se da ale reziserovi pricist, ze i presto ta lekacka obcas vyjde, i kdyz nekolikrat se mi stalo, ze me to spis rozesmalo. Ale aspon, ze v zaveru tu je par slusnejch scen, i kdyz samotnej konec je znacne stupidni a propojeni na minulej dil zbytecny. Co se tyce hercu, to jsou vcelku sympataci a nervou vic, nez je potreba. No a kameru tentokrat Williams vyresil vychcane, dal do domu bezpecnostni kamery. Problem je, ze ma neustale nutkani ukazovat zabery ze vsech kamer, takze neustale dokola vidite asi tak 6 ruznejch mistnosti, pricemz vetsinou se v peti nic nestane a kolikrat ani v ty sesty a pak to trochu pusobi dojmem, ze kdyby mel film 30 minut, o nic byste neprisli. Lepsi 2*.(23.10.2011)

O proti prvnímu dílu nehorázný pokles kvality.Atmosféra prvního dílu je ty tam, i přes daleko větší rozpočet a práci zkušeného režiséra se kromě houpání pánviček děje 50 minut úplný hovno.Ovšem ke konci to začíná mít solidní grády a příběh dobře navazuje na předchozí a i přesto, že jsem se 50 minut spíš nudil, po konci filmu sem se kontroloval jestli jsem se neposral a nebylo mi úplně nejlíp.Hold takhle to s touhle fabrikou je, někdy prostě tvůrce nepotřebuje celý děj nic dělat, protože nás zabije na konci a moc dobře si pan Peli uvědomuje, že tahle fabrika na miliardy má tolik fanoušků, že to má všechno vlastně skoro bez práce.Chápu že spousta lidí to může odsoudít, jenže já fanouškem PA jsem a po tomhle díle jsem sice spíš zklamaný, ale když věříte...tak prostě věříte.... 55%.(24.1.2013)

• honajz

V posledních letech je o duchařské filmy zájem, a tak není divu, že se někdo pokusil o "realistický" pokus ve stylu Blair Witch. Zájem o duchařské filmy mezi filmaři byl vždy, ale ne v takové míře, jako když se pozornost obrátila na japonskou kinematografii a nevznikly první remaky jejich hororů. Zájem o duchařské filmy pak svým způsobem zaplavil nejen Hollywood, ale i část španělské filmové produkce. Tvůrci filmu Paranormal Activty u svého prvního filmu přišli s otřelým nápadem skloubit dohromady ony pokusy o "realitu", viděnou očima videokamery přímo na místě. Ať je to kamera televizních reportérů, party mladých, kteří si chtějí natočit svůj výlet do lesů nebo v tomto případě natočit řádění ducha v bytě. Samozřejmě také úsilí naráží na spoustu problémů - musíte vymyslet, proč by kamera měla pořád běžet, jak natáčet ve tmě, a v neposlední řadě, jak mít kameru zrovna tam, kde se něco děje, když se něco děje třeba na dvou místech současně. Z filmů, co jsem zatím viděl touto "metodou" natočené asi nejlépe dopadl norský Trolljegeren z loňského roku. U Paranormal Activity byl problém, že v podstatě místo toho, aby dal manžel kameru někam, kde se něco děje, měl ji v ložnici, a veškeré napětí plynulo z toho, že jsme jen slyšeli (!), co se děje dole v kuchyni a obýváku, zatímco v obraze jsme sledovali dveře ložnice, které se teprve po polovině filmu pohnuly, objevil se na nich stín, a konec jsme si stejně museli domyslet navzdory několika prezentovaným koncům. Druhý díl je prequelem jedničky a pracuje na stejném principu - do domu se nastěhuje nesympatická rodinka s pubertální dcerou a právě narozeným novorozenětem a posléze asi dvouletým chlapečkem (asi aby to bylo ještě drastičtější), a rodinka nedá kameru z ruky. Mají i vlčáka a posléze i kamery v každé místnosti v domě a venku u bazénu. A my sledujeme kolečko průmyslových barevných kamer se zvukem v pořadí kuchyně - obývák - ložnice - dětský pokoj - bazén - chodba a čekáme, kdy opět někde něco spadne... Přitom se neřeší - proč se v domě začaly dít podivné věci až dva roky po nastěhování, proč nejprve udělají zlé síly nepořádek v každičkém pokoji s výjimkou dětského, aby pak své působení umírnily a postupně dávkovaly v přijatelných dávkách... Zajímavé také je, že všude mají kamery, které jim dokumentují zvláštní jevy, ale jakoby ty záběry neviděli, nezhlédli, takže sobě nevěří, když někdo říká, co se kde stalo. A mimochodem - pořád se mluví o oběti za smlouvu se zlem, každému je jasné, kdo je oběť, ale přitom padají mrtví všichni kolem dokola. Díky tomu můžeme rodinku pozorovat v různých místnostech, ale opět není kamera vždy tam, kde se něco děje (něco bouchne v dětském pokoji, dítě začne brečet, ale my vidíme kuchyni, kde hospodyňka vaří). Strukturou, i když je zde tentokrát více lidí, je příběh stejný - opět čekáme u každého záběru na tajemné bouchnutí / světlo / tmu / pohyb / stín, opět manžel nevěří, že se děje něco nadpřirozeného, a opět se mezitím rodinka ráchá v bazénu nebo obdivuje malého synka. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/paranormal-activity-2.html(6.5.2011)

• - Pokračování bylo natočeno ve stejném domě, jako první díl, což však nemusí být divákům patrné. Dům patří režisérovi Orenu Pelimu, který ho díky úspěchu prvního filmu stavbu zrekonstruoval. (Cheeker)

• - Snímek měl původně režírovat Kevin Greutert, jenž stál za šestým dílem série Saw. Studio Lionsgate si ho ale ve smlouvě pojistilo neprůstřelnou klauzulí také pro režii sedmého dílu, který přijde do českých kin 4. listopadu, takže Greutert musel od Paranormal Activity 2 odstoupit. (Jeremy.jk)

• - Paranormal Activity 2 má i alternativní verzi. V traileru například můžete vidět některé scény, které v kině neuvidíme. (Dlee)