Horor

USA, 2010, 91 min (Director's cut: 98 min)

Tod Williams

Jason Blum

Gregory Plotkin

Scénografie:

Jennifer Spence

Kostýmy:

Kristin M. Burke

Skoro ve všem horší než jednička, hlavně co do atmosféry a střihu samotného filmu. jako prequel to ušlo, něco málo z jedničky to jakoby vysvětluje, celkově se to tváří zajímavěji, ale i přes větší počet postav a více dějových scén mě tentokrát nezamrazilo ani v jedné scéně a o tom by tento film přece jen měl být. Navíc jsem se tentokrát ani nesmál, jako spíše nudil. No snad bude trojka zase směrována někam výše a přinese sebou i něco nového, tohle bylo jen snahou o využití toho úspěšného z jedničky, ale zpracování pokulhává... 5/10(27.3.2012)

• Terva

Hádejte, kdo měl porodní bolesti. Ještě štěstí, že mají španělsky mluvící a pověrčivou služebnou. Chudák dítě ( Hunter ) CITÁT - Řekni táta.......... Je to napínavý příběh, kde i obyčejné spadnutí pánvičky na kuchyňskou linku dokáže pořádně vystrašit. CITÁT - Duch možná chce nějakou píču.......... Asi do sedmdesáté minuty to bylo docela slušně strhující, ale pak se z toho pomalu stala obyčejná fraška. Konec byl nesourodý, zmatený, plný přehnaných střihů, děj na sebe nenavazoval - prostě chaos. Film se opět snaží tvářit jako autentický, leč na konci si můžeme přečíst, kdo koho hrál. Když to má být autentické musí každý hrát sám sebe, nebo ne ? CITÁT - Už ty pitomosti o strašidelném domě nechci poslouchat, přivádí mně k šílenství. Konec příběhu.(5.6.2011)

• honajz

V posledních letech je o duchařské filmy zájem, a tak není divu, že se někdo pokusil o "realistický" pokus ve stylu Blair Witch. Zájem o duchařské filmy mezi filmaři byl vždy, ale ne v takové míře, jako když se pozornost obrátila na japonskou kinematografii a nevznikly první remaky jejich hororů. Zájem o duchařské filmy pak svým způsobem zaplavil nejen Hollywood, ale i část španělské filmové produkce. Tvůrci filmu Paranormal Activty u svého prvního filmu přišli s otřelým nápadem skloubit dohromady ony pokusy o "realitu", viděnou očima videokamery přímo na místě. Ať je to kamera televizních reportérů, party mladých, kteří si chtějí natočit svůj výlet do lesů nebo v tomto případě natočit řádění ducha v bytě. Samozřejmě také úsilí naráží na spoustu problémů - musíte vymyslet, proč by kamera měla pořád běžet, jak natáčet ve tmě, a v neposlední řadě, jak mít kameru zrovna tam, kde se něco děje, když se něco děje třeba na dvou místech současně. Z filmů, co jsem zatím viděl touto "metodou" natočené asi nejlépe dopadl norský Trolljegeren z loňského roku. U Paranormal Activity byl problém, že v podstatě místo toho, aby dal manžel kameru někam, kde se něco děje, měl ji v ložnici, a veškeré napětí plynulo z toho, že jsme jen slyšeli (!), co se děje dole v kuchyni a obýváku, zatímco v obraze jsme sledovali dveře ložnice, které se teprve po polovině filmu pohnuly, objevil se na nich stín, a konec jsme si stejně museli domyslet navzdory několika prezentovaným koncům. Druhý díl je prequelem jedničky a pracuje na stejném principu - do domu se nastěhuje nesympatická rodinka s pubertální dcerou a právě narozeným novorozenětem a posléze asi dvouletým chlapečkem (asi aby to bylo ještě drastičtější), a rodinka nedá kameru z ruky. Mají i vlčáka a posléze i kamery v každé místnosti v domě a venku u bazénu. A my sledujeme kolečko průmyslových barevných kamer se zvukem v pořadí kuchyně - obývák - ložnice - dětský pokoj - bazén - chodba a čekáme, kdy opět někde něco spadne... Přitom se neřeší - proč se v domě začaly dít podivné věci až dva roky po nastěhování, proč nejprve udělají zlé síly nepořádek v každičkém pokoji s výjimkou dětského, aby pak své působení umírnily a postupně dávkovaly v přijatelných dávkách... Zajímavé také je, že všude mají kamery, které jim dokumentují zvláštní jevy, ale jakoby ty záběry neviděli, nezhlédli, takže sobě nevěří, když někdo říká, co se kde stalo. A mimochodem - pořád se mluví o oběti za smlouvu se zlem, každému je jasné, kdo je oběť, ale přitom padají mrtví všichni kolem dokola. Díky tomu můžeme rodinku pozorovat v různých místnostech, ale opět není kamera vždy tam, kde se něco děje (něco bouchne v dětském pokoji, dítě začne brečet, ale my vidíme kuchyni, kde hospodyňka vaří). Strukturou, i když je zde tentokrát více lidí, je příběh stejný - opět čekáme u každého záběru na tajemné bouchnutí / světlo / tmu / pohyb / stín, opět manžel nevěří, že se děje něco nadpřirozeného, a opět se mezitím rodinka ráchá v bazénu nebo obdivuje malého synka. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/paranormal-activity-2.html(6.5.2011)

• Madison

K intenzívnemu hororovému feelingu nepotrebujem hordy umelej krvi a úchylných zombíkov, celkom si vystačím s duchárskym strašením a mrazivou atmosférou. Ale musíme si priznať, že narozdiel od jednotky, sa tu vyskytuje podstatne menej napínavých scén a na plnej čiare víťazí zbytočné kecanie a lamentovanie. Na to, že film stál až 3 milióny (!!!), je minimálne klaustrofobický a pravdupovediac, úplne zbytočný.(13.9.2011)

• Flego

Dvojka je skopírovaná jednotka, len pribudlo viac postáv. Všetci kecajú o hlúpostiach, niektoré preafektované herecké výkony sú vhodné jedine do pornofilmu, napätie stráca sofistikovanosť, o logike radšej pomlčím a najhoršia je tá obrovská nuda ! Videl som tucet lepších duchárskych filmov ako obe paranormálne aktivity dokopy...(11.12.2010)

• - Pokračování bylo natočeno ve stejném domě, jako první díl, což však nemusí být divákům patrné. Dům patří režisérovi Orenu Pelimu, který ho díky úspěchu prvního filmu stavbu zrekonstruoval. (Cheeker)

• - Jde o jediný díl série, který na plakátech nemá postavu ducha. (Hal_Moore)

• - Snímek měl původně režírovat Kevin Greutert, jenž stál za šestým dílem série Saw. Studio Lionsgate si ho ale ve smlouvě pojistilo neprůstřelnou klauzulí také pro režii sedmého dílu, který přijde do českých kin 4. listopadu, takže Greutert musel od Paranormal Activity 2 odstoupit. (Jeremy.jk)