Horor

USA, 2010, 91 min (Director's cut: 98 min)

Tod Williams

Jason Blum

Gregory Plotkin

Scénografie:

Jennifer Spence

Kostýmy:

Kristin M. Burke

Jsem mile překvapen, čekal jsem obrovské zhoršení, ale myslím si, že se zhruba drží na úrovní prvního dílu. Jasné není lepší než první díl a dalo se už zhruba očekávat co se stane. O stupeň horší než jednička, ale odpad to není. Lekačky jako v prvním díle vynikající a párkrát jsem z postele málem vyskočil... 5/10 = 55%(5.3.2011)

Na filmy s duchařinou se vždy těším a tento film nebyl výjimkou a dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Jestli jste viděli první díl tak víte co očekávat, jelikož v hororových sekvencí nedostanete nic nového, co by jste v předešlém díle neviděli. Příjemná změna je ta, že jak jsem se u prvního dílu u dialogových sekvencí nudil, tak zde jsou zajímavé (také díky charizmatičtějším hercům) a neměl jsem chuť jak v prvním díle tyto sekvence přeskakovat. Opět každou minutou film nabírá tempo, ale posledních deset minut, které byly v jedničce velice působívé, jsou zde o ničem. Nenudíl jsem se, místy se opravdu bál a tak hodnotím 3 hvězdičky…(26.11.2010)

• honajz

V posledních letech je o duchařské filmy zájem, a tak není divu, že se někdo pokusil o "realistický" pokus ve stylu Blair Witch. Zájem o duchařské filmy mezi filmaři byl vždy, ale ne v takové míře, jako když se pozornost obrátila na japonskou kinematografii a nevznikly první remaky jejich hororů. Zájem o duchařské filmy pak svým způsobem zaplavil nejen Hollywood, ale i část španělské filmové produkce. Tvůrci filmu Paranormal Activty u svého prvního filmu přišli s otřelým nápadem skloubit dohromady ony pokusy o "realitu", viděnou očima videokamery přímo na místě. Ať je to kamera televizních reportérů, party mladých, kteří si chtějí natočit svůj výlet do lesů nebo v tomto případě natočit řádění ducha v bytě. Samozřejmě také úsilí naráží na spoustu problémů - musíte vymyslet, proč by kamera měla pořád běžet, jak natáčet ve tmě, a v neposlední řadě, jak mít kameru zrovna tam, kde se něco děje, když se něco děje třeba na dvou místech současně. Z filmů, co jsem zatím viděl touto "metodou" natočené asi nejlépe dopadl norský Trolljegeren z loňského roku. U Paranormal Activity byl problém, že v podstatě místo toho, aby dal manžel kameru někam, kde se něco děje, měl ji v ložnici, a veškeré napětí plynulo z toho, že jsme jen slyšeli (!), co se děje dole v kuchyni a obýváku, zatímco v obraze jsme sledovali dveře ložnice, které se teprve po polovině filmu pohnuly, objevil se na nich stín, a konec jsme si stejně museli domyslet navzdory několika prezentovaným koncům. Druhý díl je prequelem jedničky a pracuje na stejném principu - do domu se nastěhuje nesympatická rodinka s pubertální dcerou a právě narozeným novorozenětem a posléze asi dvouletým chlapečkem (asi aby to bylo ještě drastičtější), a rodinka nedá kameru z ruky. Mají i vlčáka a posléze i kamery v každé místnosti v domě a venku u bazénu. A my sledujeme kolečko průmyslových barevných kamer se zvukem v pořadí kuchyně - obývák - ložnice - dětský pokoj - bazén - chodba a čekáme, kdy opět někde něco spadne... Přitom se neřeší - proč se v domě začaly dít podivné věci až dva roky po nastěhování, proč nejprve udělají zlé síly nepořádek v každičkém pokoji s výjimkou dětského, aby pak své působení umírnily a postupně dávkovaly v přijatelných dávkách... Zajímavé také je, že všude mají kamery, které jim dokumentují zvláštní jevy, ale jakoby ty záběry neviděli, nezhlédli, takže sobě nevěří, když někdo říká, co se kde stalo. A mimochodem - pořád se mluví o oběti za smlouvu se zlem, každému je jasné, kdo je oběť, ale přitom padají mrtví všichni kolem dokola. Díky tomu můžeme rodinku pozorovat v různých místnostech, ale opět není kamera vždy tam, kde se něco děje (něco bouchne v dětském pokoji, dítě začne brečet, ale my vidíme kuchyni, kde hospodyňka vaří). Strukturou, i když je zde tentokrát více lidí, je příběh stejný - opět čekáme u každého záběru na tajemné bouchnutí / světlo / tmu / pohyb / stín, opět manžel nevěří, že se děje něco nadpřirozeného, a opět se mezitím rodinka ráchá v bazénu nebo obdivuje malého synka. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/paranormal-activity-2.html(6.5.2011)

• Handle

Jednička byla o něco lepší, ale tohle se mi svým způsobem taky líbilo. I když některé scény tu vážně byly spíše k smíchu (někdy jsem se smál a bál zároveň) a těch lekaček, proboha! Na filmu jsem byl v kině, protože ten den pro mě nic lepšího nedávali, avšak o to víc ty lekací scény byly horší. No, bohužel druhý díl ale nic nového nepřináší, není ničím zvláštní ani převratný a tak můžu říct, že je to vlastně naprosto průměrný film, kterýmu pouze stačí dát nápis "Nejstrašidelnější horor roku" a vydělá opravdu hodně peněz... Jako marketingový tah je to výborný, ale jako film už tolik ne, i když opět nemůžu říct, že bych se nudil. 50%.(21.12.2010)

• Larky

Přiznávám, že se mi první díl docela líbil a ikdyž jsem mu po druhém shlédnutí hvězdičku ubral (ze slabších4* na lepší3*), pořád je to podle mě celkem povedený horor.Dvojka je bohužel jen odvar jedničky a to dost slabý odvar.85% času filmu je jen vata, která se připravuje na finále, které je velmi předvídatelné a nudné.Slušných hororových scén u kterých se aspoň leknete je tak 5 maximálně.Paranormal ať už 1 nebo 2, nebyl ani tak o tom, že by jste se pořád báli a lekali, ale spíš o vystavěné mrazivé atmosféře a očekávání věcí příštích.V 1 ty věci občas přicházeli, ve 2 je jich poskrovnu.Větší rozpočet není vidět, herci jsou mizerní a celé to působí poněkud uměle a prázdně.Rád se bojím, ale když je čeho se bát, v Paranormal Activity 2 takovýchto momentů bohužel moc není.Čisté 2*.(26.1.2011)

• - Film během premiérového půlnočního promítání vydělal 6,3 milionu dolarů, což byla v době uvedení do kin rekordní částka u snímku s přístupností nad 17 let. Paranormal Activity 2 překonal ještě jeden rekord, a sice nejvyšší premiérový víkend mezi horory (41,5 milionu dolarů). (Hal_Moore)

• - Do kin byl film přivážen pod krycím názvem "Sharpie 79". (SidneyP)

• - Výroba druhého dílu začala v květnu 2010 a trvala pouhé tři týdny. Natáčelo se ve Woodland Hills, což je část Los Angeles. (Hal_Moore)