Horor

USA, 2010, 91 min (Director's cut: 98 min)

Tod Williams

Jason Blum

Gregory Plotkin

Scénografie:

Jennifer Spence

Kostýmy:

Kristin M. Burke
  • honajz

V posledních letech je o duchařské filmy zájem, a tak není divu, že se někdo pokusil o "realistický" pokus ve stylu Blair Witch. Zájem o duchařské filmy mezi filmaři byl vždy, ale ne v takové míře, jako když se pozornost obrátila na japonskou kinematografii a nevznikly první remaky jejich hororů. Zájem o duchařské filmy pak svým způsobem zaplavil nejen Hollywood, ale i část španělské filmové produkce. Tvůrci filmu Paranormal Activty u svého prvního filmu přišli s otřelým nápadem skloubit dohromady ony pokusy o "realitu", viděnou očima videokamery přímo na místě. Ať je to kamera televizních reportérů, party mladých, kteří si chtějí natočit svůj výlet do lesů nebo v tomto případě natočit řádění ducha v bytě. Samozřejmě také úsilí naráží na spoustu problémů - musíte vymyslet, proč by kamera měla pořád běžet, jak natáčet ve tmě, a v neposlední řadě, jak mít kameru zrovna tam, kde se něco děje, když se něco děje třeba na dvou místech současně. Z filmů, co jsem zatím viděl touto "metodou" natočené asi nejlépe dopadl norský Trolljegeren z loňského roku. U Paranormal Activity byl problém, že v podstatě místo toho, aby dal manžel kameru někam, kde se něco děje, měl ji v ložnici, a veškeré napětí plynulo z toho, že jsme jen slyšeli (!), co se děje dole v kuchyni a obýváku, zatímco v obraze jsme sledovali dveře ložnice, které se teprve po polovině filmu pohnuly, objevil se na nich stín, a konec jsme si stejně museli domyslet navzdory několika prezentovaným koncům. Druhý díl je prequelem jedničky a pracuje na stejném principu - do domu se nastěhuje nesympatická rodinka s pubertální dcerou a právě narozeným novorozenětem a posléze asi dvouletým chlapečkem (asi aby to bylo ještě drastičtější), a rodinka nedá kameru z ruky. Mají i vlčáka a posléze i kamery v každé místnosti v domě a venku u bazénu. A my sledujeme kolečko průmyslových barevných kamer se zvukem v pořadí kuchyně - obývák - ložnice - dětský pokoj - bazén - chodba a čekáme, kdy opět někde něco spadne... Přitom se neřeší - proč se v domě začaly dít podivné věci až dva roky po nastěhování, proč nejprve udělají zlé síly nepořádek v každičkém pokoji s výjimkou dětského, aby pak své působení umírnily a postupně dávkovaly v přijatelných dávkách... Zajímavé také je, že všude mají kamery, které jim dokumentují zvláštní jevy, ale jakoby ty záběry neviděli, nezhlédli, takže sobě nevěří, když někdo říká, co se kde stalo. A mimochodem - pořád se mluví o oběti za smlouvu se zlem, každému je jasné, kdo je oběť, ale přitom padají mrtví všichni kolem dokola. Díky tomu můžeme rodinku pozorovat v různých místnostech, ale opět není kamera vždy tam, kde se něco děje (něco bouchne v dětském pokoji, dítě začne brečet, ale my vidíme kuchyni, kde hospodyňka vaří). Strukturou, i když je zde tentokrát více lidí, je příběh stejný - opět čekáme u každého záběru na tajemné bouchnutí / světlo / tmu / pohyb / stín, opět manžel nevěří, že se děje něco nadpřirozeného, a opět se mezitím rodinka ráchá v bazénu nebo obdivuje malého synka. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/paranormal-activity-2.html(6.5.2011)

• Allien.9

"Paranormal Activity"? Za mě spíš "Abnormal Passivity". Záběry na diváky, kteří si po vzoru mistra Beana div nenasazují kelímky od popcornu na hlavu, jsou k smíchu, stejně tak celá tahle grandiózní propagace ničeho. To i "Záhada Blair Witch", kterou nijak zvlášť nemusím, je minimálně o dvě třídy lepší než tenhle bazén-dům-zahrada-bazén-dům-zahrada realitní dokument, který jsem, upřímně, dokoukala jen do dvou třetin, a bojím se, že napodruhé už to nedám ani tam...(15.10.2013)

Už to nemalo tú silu ako prvý diel, pretože divák už samozrejme vie, čo približne má čakať. V tomto má pokračovanie veľkú nevýhodu, no napriek tomu sa mu snaží byť od druhej polovice vyrovnaným nasledovníkom, výborného prvého dielu. Škoda toho rozťahaného úvodu, ktorý v prvom diely fungoval, ale tu už trebalo diváka zneistiť a priklepnúť trochu skôr. Narozdiel od mnohých iných hororových pokračovaní má tento film čo ponúknuť. Sklamanie to určite nieje, ale hviezdu ubrať musím.60%.(5.7.2011)

• juta

Komentář obsahuje SPOILER. Na začátku nudné "domácí video" Každou noc problikávání těch samých záběrů vždy ve stejném pořadí po sobě. Nejprve vstupní dveře, bazén, kuchyň, obývák, schodiště, pokojíček a takhle pořád dokola i když se tam nic neděje. Závěr dost zvláštní. Nevím co se tam stalo, když na ně démon zaútočil. Démon je mohl klidně v tý tmě oddělat, ale to néé, démon se musel převtělit a zakroutit krkem až o pár týdnů později. Nevím co si o tom mám myslet. Zklamalo mě to.(13.7.2011)

„Duch je čosi ako energia. Zvyšok človeka... démon je Zlo.“ Prvý diel ma nenadchol, ale ani neurazil. Bol zbytočne dlhý a často som si pomyslel, že ja by som danú situácie riešil úplne inak, ak by som mal „všetky tie veci“ na kamere (čo hrdinovia mali). Ale bol to solídny priemer so znepokojivou atmosférou. Druhý diel (verím, že to nikto nebude brať ako spoiler), je v skutočnosti prequel a párik z „jednotky“ v ňom nemá cameo, ale veľký priestor. Navyše prichádza veľa nových, nie úplne nezaujímavých postáv, ako je slúžka či vlčiak, k novej rodinke tentokrát navyše pribudol aj chlapček a dospievajúca dcéra. Plus asi dve scény sú dosť sila (otváranie kuchynských dvierok je jedna) a minutáž je tentokrát rozumnejšia. Najviac ma ale asi zaujalo práve nadviazanie na predchádzajúci diel (a na jeho alternatívny koniec ZAČIATOK SPOILERU to je ten, v ktorom Katie nezastrelí privolaná policajná hliadka KONIEC SPOILERU). Nie je to zázrak. Ale to nebol už ani prvý diel. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(13.12.2010)

• - Jde o jediný díl série, který na plakátech nemá postavu ducha. (Hal_Moore)

• - Na režisérský post byli zvažováni Brian De Palma, Akiva Goldsman a Kevin Greutert. (KucC)

• - Pokračování bylo natočeno ve stejném domě, jako první díl, což však nemusí být divákům patrné. Dům patří režisérovi Orenu Pelimu, který ho díky úspěchu prvního filmu stavbu zrekonstruoval. (Cheeker)