What Is It?

všechny plakáty
Drama / Horor / Pornografický
USA, 2005, 69 min (Director's Cut: 82 min)

Vysvětlení toho, o čem tento film je, není možné. Jeho část se odehrává v jakési realitě, kde všechny postavy hrají herci s Downovým syndromem. Děj se ale často vrací na jiné místo, které možná představuje psychiku hlavního hrdiny, muže zabíjejícího hlemýždě. Tady vládne hrdinova matka (ve filmu vystupuje jako loutka Shirley Templeové v nacistické uniformě) a muž, který chce být bohem (Crispin Glover, režisér filmu). Dále je tu černoch, který si nechá injekcemi vstřikovat tkáň mrtvých hlemýžďů, aby se stal jedním z nich. Jeho touha po slávě se mu nakonec stane osudnou, když ostatní prohlédnou, že není pravým Michaelem Jacksonem. Mezitím se v obří lastuře zrodí nahý muž, a běh věcí se změní. (Pafl)

Bloody13

Psycho. Svým režijním debutem jen potvrdil, že Hollywood nemá moc bizarnějších podivínů, jako je Glover sám. K tomuhle se těžko vyjádřit nějak uceleně nebo dokonce sofistikovaně, aby člověk pochopil, vo 'c' gou. Já osobně jsem se při tom hrozně nudil, ale dokoukal jsem hlavně ze zvědavosti, čim mě Crispinova chorá mysl zase překvapí. A překvapil; minimálně použitím varhanní hudby od Antona Szandora LaVeye. ()

psy.cho

Tak toto bol naozaj veľký bizár. Plno divných vecí. Milostné hrádky medzi retardovanými, masturbácia starého pána a plno iných chuťoviek pre fajnšmekrov. Páčila sa mi aj zvolená klasická hudba, ktorá z toho robila ešte väčšiu podivnosť. ()

pornogrind

Tohle je film kterej už mám nějakej čas doma, ale postupem času jsem ouplně zapomněl na název. Za opětovné znovuobjevení vděčím psy.cho(vi), kterej mě navedl a pak už nebyl problém ho najít. Zároveň musím souhlasit s jeho komentářem, protože tohle je opravdu velkej bizár s doslova pekelnou hudbou ( kdo zná Antona Szandora LaVeye jistě ví proč ). I proto mě překvapilo, že to natočil právě Crispin Glover. Tenhle film má v sobě něco nepopsatelnýho. To se prostě musí vidět. Jenže zásadní problém je v tom, že tohle opravdu není pro každýho. Mě tahle psychopodivnost sedla na 100% ()

honajz2

HOROROVÝ VÝBĚR, ZEMĚ Č. 9/35 - USA (v.2 - underground) - Já už na tenhle film kdysi narazil, měl ho i stažený a viděl z něj namátkou pár vteřin, abych zjistil, jestli tam jsou titulky. Zjistil jsem akorát tak to, že se tam furt řve (a prvně jsem z toho nadskočil) a prakticky jsem neviděl nic jiného než šneky, takže jsem si to schoval na jindy, až budu mít na něco takového náladu. Ta přišla už ve chvíli, kdy jsem četl Místo snění a zjistil, že Lynch tenhle film nějak podpořil, takže jsem měl jasno, že to jednou určitě musím vidět. A teď už jsem to viděl a pořád nevím, jak se k tomu postavit. Dokonce jsem se na to vyspal, jak radí Ammit. Tak se z toho zase zkusím vypsat a k něčemu snad dospěji. Předně mi přišlo, že se tu někdo uklikl se žánrem a místo psychologického tu tak skončil pornografický (kterým by to bylo snad jen, kdyby vám jako pornografické přišlo pár nahých těl, asi pětivteřinový záběr na masturbaci a pseudo-sexuální scéna, při které jsou všichni oblečení), ale pak jsem si vzpomněl, že to tak bylo kdysi značené i na IMDB, než to někdo opravil. I kdyby to ale sedělo, je to vlastně fuk, protože to Glover natočil na koleně na nějakou mizernou kameru, takže to je celé rozmazané a pro spoustu lidí nejspíš naprosto nekoukatelné. Taky k tomu neexistují žádné titulky, takže když tu herci s Downovým syndromem mluví, odchytávalo se mi to někdy dost těžko. On už fakt, že někdo s takovými herci a takovými podmínkami 10 let natáčí tohle je sám o sobě ujetý, ale je to jen špička ledovce oproti tomu, co se tam děje. A někam do půlky mi to přišlo jako skvělý psychologický film s poselstvím podobným Bennyho videu a vlastně bych ho tak bral i na konci, kdyby tam nebyl ten černoch. Ten je totiž mimo všechno, včetně jeho snahy být Michael Jackson. A kdyby k tomu všemu nechtěl být ještě šnek, tak už by byl úplně mimo. Kvůli tomu to celkově dokážu brát spíš jako výpravu do mysli a názorů Crispina Glovera, což se teda dá říct o každém autorském filmu, ale málokterý to dává tak jasně najevo jako tenhle. Glover nemá rád Michaela Jacksona a Shirley Templeovou (nebo aspoň jejich mediální prezentaci?), rasismus posílá do pekl, zastává názor, že i mezi postiženými můžou být sociopatické zrůdy jakými byli třeba skálopevně přesvědčení nacisté, že přát si být bohem vás dřív či později zničí a možná ještě něco, co mi uniklo. Je zajímavé vidět, jak pracuje se symboly a jejich propojováním, jen bych asi musel být Američan na to, abych chápal proč zrovna tak a takhle. Ale mám pocit, že to ví jen sám Glover. S většinou toho bych vlastně souhlasil a bral, problém mám ale s tím, že tomu chybí větší celistvost témat. Zároveň to ale je surrealisticky pojaté, takže to tím pádem není problém. Teď jen nevím, jestli to není problém i pro mě. Je pravda, že jsem čekal neskutečnou psycho podivnost, ze které budu mít noční můry, ale nedočkal jsem se ani jednoho, spíš jen té psycho podivnosti, která není moc psycho kvůli tomu, jak amatérsky vypadá. A Glover sice věděl co dělá (o čemž svědčí i výběr melodicky či textově hnusné hudby), ale asi pětkrát jsem se u toho chtě nechtě zasmál a to i navzdory tomu, že to má pár znepokojivých scén (hlavně tu, kde řve šnek). Má to ale taky ucelený příběh (hlavní hrdina je největší zrůda na světě, která pro zábavu vraždí šneky a nakonec i lidi, takže je nakonec horší, než Ďábel a stane se vládcem Pekla, když se zrodí v lastuře - asi to ani není spoiler, vzhledem k tomu, že k tomu zde nikdo nemá interpretaci), působivou atmosféru, originální práci s hororovými prvky (v takových podmínkách) a ačkoli to je magořina pro nejužší možný okruh diváků, nedá se to jen tak odsoudit, jelikož to určité kvality má. Ve prospěch filmu taky hraje fakt, že je součástí trilogie, ze které existují jen dva díly a tak to Glover možná má celistvěji rozpracované napříč všemi díly... pokud někdy vzniknou. Zatím dám spíš lepší tři, jelikož na čtyři mi tam pořád dost věcí vadí, ale z undergroundových bizarních/nechutných hororů je to jasný nadprůměr. Silné 3* () (méně) (více)

CptPeroxid

Vím kde začít a bude to rychlé. V první řade, jsem se na to díval v tak odporné kvalitě, že pohled na trenky s 8cm škrtancem by byl asi pro moje oči pohodlnější. Nerozpoznal jsem, jestli ta mamba, co "dělala" toho postiženého důchodce v tak rajcovní škebly, byla opravdu pěkná mamba nebo jen další herečka s Downovým syndromem, takže hodnocení si nechám až to shlédnu v lepší kvalitě. Jinak obsadit lidi s Downovým syndromem místo uřvaných, dospívajících pornoherců a pornohereček je fakt divnej nápad, nicméně na to velice úzké publikum může zapůsobit všelijak... ()

Pafl

Pokud máte pocit, že Lynchovy filmy jsou na vás příliš, pokud nejste milovníkem nebo milovnicí Alejandra Jodorowského, pokud vám nic neříká jméno Mojica Marins - nechte tenhle film být. Po formální stránce běžný celovečerní snímek je naplněn naprosto nevídanými věcmi - a přitom nejde o experimentální film, u nějž byste rezignovali na příběh po pěti minutách. Ne, naopak, často máte pocit, že rozumíte, že jste na stopě smyslu téhle neuvěřitelné podívané. Není to lehké. Postavy (hrají je herci s Downovým syndromem) rozmlouvají se šneky, navzájem se zabíjí anebo umírají sežráni kudlankou. Nahý muž v lastuře je znásilňován figurami ve zvířecích maskách. Crispin Glover sedí na trůnu svého království a směje se celému filmovému světu do obličeje. ()

contreras

Dechberoucí, podmanivé a po čertech bizardní. Crispin Glover si bere do úst leckoho a nejvíce mu v oku leží Shirley Temple (mimochodem velvyslankyně USA v ČSFR v letech 1989 - 1993) a Michael Jackson. To lze pochopit, Glover má američany a jejich náturu přečtený a nabízí jen svůj náhled na věc. Angažování herců s downovým syndromem je velká výzva se kterou se všichni zůčastnění poprali velmi obstojně :) Co říci závěrem? To se prostě každý den nevidí. ()

Ammit

Nó, tak tohle byla bomba. Chci říct, že před hodnocením by se měl každý vyspat (aby to všechno mohl mozek nějak přežvejkat), ale tady by asi ani stoletý šlofík nepomohl. Je to prostě haluz. Ale menší, než jsem čekala (a mimo téma bych si mohla rejpnout, že na to, jak je C. H. Glover paranoidní ohledně pirátění svého filmu, nalezení What Is It? na netu zabralo rekordních 10 vteřin), dlouho jsem okolo toho filmu bloudila, dlouho, páč jsem si říkala, že uvidím kdeco a to kdeco bude do konce mého života strašit někde v mém podvědomí, ale! ona je to pohoda (až na to ječení šneka, které je úplně mimo stupnici mých ubohých repráků a kvůli kterému na mě zazvonil soused, jestli je vše v pořádku). Celkem bych chtěla zkouknout tu 82-minutovou verzi. ()