Kandahár

Trailer

Posádka uneseného ruského letounu v zajetí Tálibánu marně čeká na vysvobození. Drama natočené na základě skutečných událostí nese jméno afghánského města Kandahár, kterého se v roce 1995 zmocnilo hnutí Tálibán. V létě stejného roku odlétá ruské letadlo Iljušin 76 s pětičlennou posádkou na palubě do Afghánistánu a veze munici vládním silám. Kapitán Karpatov je však Tálibánci donucen přistát na letišti v Kandaháru a pro posádku letounu tím začíná drama na dobu neurčitou. Jak dlouho potrvá jejich pobyt ve vězení Tálibánu? Čeká je mučení? Zasadí se ruská strana za jejich propuštění, nebo je rovnou odepíše? Co dělají rodiny doma, mají nějaké zprávy? Všechny tyto otázky muže trápí, zatímco měsíce plynou a plynou a beznaděj, nuda a ponorková nemoc se šíří mezi posádkou jako nákaza. Kapitán a jeho muži postupně pochopí, že si z vězení musí pomoci sami... Snímek režiséra Andreje Kavuna zdařile osciluje mezi polodokumentární rekonstrukcí, napínavým akčním filmem a psychologickým dramatem.
(Česká televize)

Trailer

Malarkey

Jasný, je to vlastně film o ruské posádce letadla, kterou Afghánci unesou, oni s nimi nějaký čas žijí a pak si štípnou svoje letadlo a zase se vrátí domů. Jenže natočeno je to fakt dobře. Prostředí je naprosto úžasné, kamera se snaží vytěžit z prostředí maximum a tak je radost koukat na každou scénu. Akční scéna náletů na město někdy v půlce filmu je třeba ta nejlepší akční scéna, co jsem v Ruských filmech zatím viděl. Podle mě si tenhle film určitě nezaslouží takové hodnocení, jaké tady aktuálně má. Ony i ty názory Talibánců na okolní svět a islám stojí za to a jakmile se objeví nějaká emotivně náročnější scéna, Rusové se s ní naprosto perfektně poperou. Za mě tedy maximální spokojenost. ()

verbal

Hm. Film podle skutečné události! Letadlo s partičkou rusáků unesl Taliban, ubytoval je v docela obstojném, dvouhvězdičkovém Taliban Inn, kde rok chlastali, kouřili, sem tam dali fotbálek a litovali, že si v letadle zapomněli gorodki. Po roce je to přestalo bavit, tak se vrátili do letadla a uletěli.... No jeden z toho napětí má co dělat, aby neusnul. Už se těším, až další hrdina Sovětského svazu pojede na dovolenou třeba do Turecka, nepodaří se mu na bazaru usmlouvat bongo a nějaký Zimir ho nejprve slovně napadne a pak ho praští turbanem!!! Po hlavě!!!!! To pak teprve bude autentický megablockbuster. ()

Radek99

Nejen Američané mají svůj národní posttraumatický syndrom, o tom netřeba dlouze spekulovat, v Rusku je cítit jakbysmet, a i když si za něj mohou obě velmoci tak trochu samy (Taliban si přece jen svorně vypěstovaly letitou podivnou politikou v Afganistanu, stejně jako nástupnickou Al-Káidu), je pochopitelná reflexe třeba prostřednictvím celovečerního filmu (třeba strhující Kavkazský zajatec). Co je překvapivé, Kandahár se technicky zcela vyrovná americkým (akčním) snímkům a je více než důstojným zástupcem této specifické odnože ruské kinematografie. Skutečně strhující jsou scény při bombardování v Kandaháru a následné výbuchy uvnitř města, silným dojmem působí veřejná poprava ženy na fotbalovém stadionu (téměř totožné scény jsou k vidění v řadě amerických filmech, jen tam se obvykle kamenovalo), odkládaný výbuch granátu, stejně jako dobře gradované finále. Tvůrci si vyhráli také s mizanscénou, působí hodně autenticky. Celkem dost mi ovšem vadila patetická hudba v emocionálně vypjatých scénách, ale to je vlastně jediná výtka, nechám-li tedy stranou ideologickou rovinu díla, ale jelikož je zhruba stejně vyhraněná jako ve filmech amerických, nebylo by fér Rusům nenadržovat. Osobně si myslím, že tenhle ruský film má s realitou zajatců muslimských guerill mnohem více společného, než většina podobných snímků zaoceánské produkce, i když umělecká licence je v daném filmu nezpochybnitelná a nepřehlédnutelná... Ruský Kandahár je skutečně překvapivě dobrý a působivý film, má atmosféru a skutečně silný příběh vyvěrající z neoddiskutovatelného civilizační konfliktu...nechtěl bych něco podobného prožít... ()

T2

Rozpočet $7miliónovTržby Celosvetovo $15,274,292║ film podľa skutočných udalostí, ktorý v danom podaní hneď od úvodu strhne a po celý čas si drží pozornosť diváka, režisérsky veľmi zručne natočené, akcia na jednotku, dobrý vizuál, osobne som prekvapení ako šikovne si v niektorých sekvencia tvorcovia poradili /80%/ ()

Enšpígl

Ne, ne výraznej nesouhlas se zdejším průměrem. Rusové se fantasticky vypořádali se silnejma scénama, tam kde by američani spustili monstr hudbu a udělal x minut záběrů kamerou a spustili tunu patosvých řečí, stačí rusům 30 sekund, pár poheldů do očí a jede se dál, nicméně na síle dané scény to neubírá naopak. Možná závěrečná scéna nebyla tak vygradovaná jako třeba v nedávno viděném Argu ale i tak zaskočilo na finálovou párty slušně upravený napětí. Poměrně civilní pojetí filmu přidává na reálnosti a to je u každýho podobnýho filmu jen dobře. ()

• Lokácie v Afganistane sa v skutočnosti natáčali v Maroku. (MikaelSVK)
  • Unesený letoun Iljušin Il-76TD nese registraci RA-76842 a v době incidentu létal u společnosti Aerostan. Letoun od roku 2006 aktivně létal u společnosti Aviacon Zitotrans. Několikrát ho bylo možné spatřit i na letištích v České republice, naposledy pak v květnu 2012 v Pardubicích. (Foxhound#1)
  • Film je založený na skutočnej udalosti z 3.augusta 1995, kedy bolo lietadlo ruskej leteckej spoločnosti (dodávajúce muníciu silám tzv. Severnej aliancie na leteckú základňu Bagram pri Kábule) vo výške 8 km prinútené stíhacím lietadlom Mig-21 (riadeným Talibanským pilotom) pristáť na letisku v Kandaháre. Všetkých 7 členov posádky bolo zajatých a obvinených zo zasahovania do vnútornej politiky Afganistanu. (andykovac)