Čas v Káhiře

Luc Montpellier

Teresa Hannigan

Kostýmy:

Brenda Broer

Příjemný kanadský film o ženě, která do Egypta přijede navštívit manžela a mezitím se nečekaně zamiluje do svého egyptského průvodce. Občas jsem se bohužel nevyhla pocitu, že se děj tak trochu plácá na místě a spíš než hlavnímu příběhu se věnuje stokrát viděným zvykům Blízkého východu. Jakmile se ale na scéně objeví společně Patricia Clarkson a Alexander Siddig, děj krásně plyne a nabere atmosféru. Jen moc nepřemýšlejte nad dialogy, ty totiž film po bližším prozkoumaní opravdu sráží. 6/10(31.1.2010)

Povedený nezávislý film pro dospělé vypráví o setkání dvou osamělých lidí ze zcela odlišných kultur. - V žádném případě nejde o hollywoodský romantický blábol, který směřuje jen a jen k sexuálnímu vyvrcholení. - Juliette je šťastně vdaná kanadská padesátnice, která se ocitne opuštěná v káhirském hotelu. Jejímu manželovi nedovolují neodkladné pracovní povinnosti v pásmu Gazy, aby se k ní připojil a proto požádá svého bývalého podřízeného, aby jí dělal průvodce městem. Šarmantní Tareq, který tráví dny v kavárně zděděné po otci, se s Juliettou pomalu sblíží. Vedle dobře vybrané dvojice herců - Patricie Clarkson a Alexandera Siddiga - hraje v tomto filmu hlavní roli i orientální krása Káhiry a kongeniální soundtrack. Uvěřitelný filmový příběh je určen dospělým divákům. Rozhodně nic pro teenagery.(11.11.2011)

Hmmm, malý film bez nějaké hluboké myšlenky či závažného sdělení (což v žádném případě nechápu jako negativum), zasazený do prosluněné horké Káhiry. Je pravdou, že scénář není žádné unikátní propracované dílo a zachycuje prostě pár magických, stereotypu zbavených, dovolenkových dní v životě ženy středního věku a samotářského sympaťáka. Cairo Time (jak už vlastně i název napovídá) si ovšem ani na nic ,,vyššího" nehraje a myslím, že rčení ,,může se to stát i vám" sem sedne dokonale. Ano, téma jedince ztraceného v cizí zemi už tu bylo mnohokrát. Nečekejte ani zajímavé vedlejší dějové zápletky, vše je podřízeno pouze sílícímu vztahu ona+on. Není to ani drama osudové lásky, která boří hranice, jen komorní příběh setkání dvou osamělých lidí, kteří se poddají síle okamžiku (to neznamená , že spolu vlezou na lože), i když bez jakýchkoli myšlenek na společnou budoucnost. Závěrečný odjezd hrdinky je nesentimentální a překvapivě intenzivní. K celkové realističnosti přispívají i milé civilní výkony Patricie Clarkson a Alexe Siddiga, ze kterého (jak je zvykem) sálá charisma na všechny strany. Velmi příjemný soundtrack.(11.3.2010)

• Florfila

Tohle bylo tak strašně špatný... Patricii Clarkson mám vesměs ráda, ale tady jí to absolutně nešlo. Jakoby to nebyla ani ona. Všechno bylo strašně nepřirozené, upjaté. A když už se chtěli zabývat egyptskou mentalitou, čekala bych, že se v tom pošťourají trochu víc. Tenhle film byl naprosto zbytečný.(12.10.2013)

Oddychovka na nedělní odpoledne, žádné větší ambice snímek ani nemá. Jedná se o klasický střet dvou naprosto odlišných světů, ale zatímco postava Alexandra Siddiga bude divákům sympatická, tak v případě jeho hereckého protějšku o nějakých sympatií nemůže být ani řeč. Asi padesátiletá, zachovalá redaktorka úspěšného magazínu přijede do Egypta, aby se svým manželem strávila dovolenou (připadalo mi, že vůbec poprvé vyjela mimo svoji domovinu), ten zde pracuje pro OSN a kvůli svým pracovním povinnostem musí svůj odpočinek odložit. Jeho žena je tedy ponechána o samotě na pokoji a vítá proto jakékoli rozptýlení. To ji poskytne bývalý spolupracovník jejího manžela, který jí se stane průvodcem, přítelem….Největším problémem filmu je to, že se tam vlastně nic neděje a v podstatě se nic nestane, takže divákovi zůstane jen zajímavá hlavní mužská postava, pár pyramid a příjemné prostředí. To jak celý příběh dopadne je podle mě ale největší Tareqova životní výhra (ale to mu dojde až později....)(10.3.2010)

• - Z kanadského filmového festivalu Toronto International Film Festival z roku 2009 si film odnesl první cenu pro nejlešpí kanadský film roku. (Conspi)

• - Alexander Siddig, ve filmu hrající Egypťana Tariqua, je rozeným Sůdáncem. (Conspi)

• - Drobnému incidentu s místními policejními orgány se nevyhnul ani samotná reřisérka Ruba Nadda, které společně s částí filmového štábu hrozilo zatčení. (Conspi)