...a Bůh stvořil ženu

...a Boh stvoril ženu

...And God Created Woman

And Woman... Was Created

Francie / Itálie, 1956, 95 min

Nač si něco nalhávat, tento film je celý postavený na křivkách Bardotové. Scénář příliš brzy ukáže svou prázdnotu v plné nahotě. Režie je nudná, nenápaditá. Herci pěkní (pro dámy opálení Frantíci s vypracovanou muskulaturou), prostředí pěkné (kde jinde než v Saint-Tropez), ale k čemu to všechno, ta laciná senzace? Odpověď je prozaická: aby se Bardotová i Vadim dostali rychle a zaručeně na výsluní. Podařilo se, a pokud dávám tři hvězdičky pak především za Briggitinu čaču v závěru - byla až neslušně „sweet & sexy” (více než za celý film dohromady). 55% Zajímavý komentář: Lynn(24.3.2007)

Takhle svižně a poutavě natočit jednoduchý příběh dokázali kdysi snad jen Francouzi. Je tu skvěle vystižené kouzlo poválečného neturistického Saint Tropez a nostalgické připomenutí pomíjivé krásy, BB byla před 60 lety opravdová kráska. Barevný širokoúhlý formát je technicky dokonalý, a to se psal rok 1956: 90% (jsem 859 hodnotící, průměr je nezasloužených 66%).(30.10.2017)

Od tohoto filmu jsem neměl veliké očekávání a příjemně překvapil. Čekal jsem lacinou romantiku s prezentací tělesných předností slavné BB. Ty ženské vnady tam byly, ale kupodivu příběh byl vážný. Člověk tak mohl sledovat, že mít pěkný vzhled a líbit se, je kolikrát pro ženu zničující. A to ne jen pro ní, ale i přátele, široké okolí a rodinu. Když Michele požádal svůdnou Juliette o ruku a ona souhlasila, hned v tom byl cítit malér a film byl od té chvíle vlastně jen napínavé očekávání neodvratného. Takovou čertici nemohl Michele nikdy uhlídat a nutno dodat, že ona sebe taky ne. Přemíra její sexuality dávala od začátku vědět, že nemůže být ženou jednoho muže. Její nespoutanost a drzost od začátku nabourávala možnosti rodinné idylky a kontrastovala se stereotypním životem v zajetých kolejích puritánské společnosti. Překvapivý závěr, kdy dovršení konečné tragédie odvrátil člověk, od kterého bychom to čekali asi nejméně, je jednoznačné plus a skvělé zakončení. Eric Carradin jediný znal celé pozadí věci. Ačkoli se profiloval v ději od začátku jako jednoznačný „záporák“, cosi se v něm pohnulo. On jediný mohl pochopit situaci a střízlivě ji vyhodnotit. Snad konečně pocítil vlastní vinu a svým konečným činem se pokusil napravit, co spáchal. Tento film se stal po právu legendou. Není to jen přelomový snímek pro Brigitte Bardot, ale i filmová revoluce v náhledu na ženskou sexualitu. 78%(14.1.2011)

Minimálne do tretej štvrtiny som to bral ako fakt vtipnú komédiu, od ktorej som očakával rozhodne menej. Postupom času som však zistil, že sa jedná predsa len o menej zvládnutú drámu o nevyrovnanom manželstve. A tak je nevyrovnané i tempo rozprávania, kedy rejža nestíha hnať svoje publikum ako napr. Truffaut v Jim a Jules, ktoré som videl včera. Pokiaľ nemáte teda silný rešpekt okolia, výdrž 200%, majetkové zabezpečenie a výzor modela, môžete na krásnu a problematickú Brigitte zabudnúť. A mladý hrdina mal iba toleranciu a úprimnú lásku :).(12.10.2014)

Tak se mi zdá, že jsem viděl jiný film než mnoho ostatních tady ("nemorální hrdinka", "házení žen do jednoho pytle"...). Nejdůležitější na celém filmu je přeci právě ta vyjímečnost hlavní hrdinky, to, že si dělá co chce bez ohledu na konvence a morálku, řídí se srdcem. Takto nebývaly zobrazovány ani mužské charaktery (maximálně nějací dandyovští podivíni). Podle mě je právě tady jeden z impulzů k celé té formální i obsahové svobodě nové vlny. Minimálně jakési předznamenání. Spontánní hrdinka, která se nevejde do mužských ani dobových představ o chování a to jak dokonale je ztvárněna. Jeden z filmů, jejichž síla je v jednotlivých scénách, a děj je až na dalším místě. Takto si představuji film postavený (pouze) na hlavním hrdinovi v tom dobrém slova smyslu.(2.4.2007)

• - Jedná se o jeden z mnoha filmů, který byl zakázán Legií slušnosti. (Krissty)

• - Brigitte Bardot (Julietta) bola v dobe natáčania manželkou režiséra tejto snímky Rogera Vadima. (Raccoon.city)

• - V tomto filmu si poprvé zahrály bikiny. (Brtniik)