The Lady and the Reaper

• Španělsko La dama y la Muerte
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní
Španělsko, 2009, 8 min

Roztomilá babička na sklonku života už vyhlíží ten okamžik, kdy se opět setká se svým zesnulým mužem. Její původně poklidný odchod na onen svět ale poněkud komplikuje egoistický snaživý doktor a jeho sexy team sestřiček, kteří si prostřednictvím jejího života na vážkách porovnávají svaly se smrtkou. Pochopitelné je, že naší babičce nakonec dojde trpělivost. (Arbiter)

gudaulin

I ty nejlepší úmysly se někdy můžou setkat s nevděčnou reakcí, a tak snaživý doktor s celým týmem usilovně bojuje o život staré dámy, která netouží po ničem jiném, než dostat se na onen svět, aby od ní následně dostal pořádnou pěstí. Černý humor, který jako by vypadl z hraného seriálu Mrtví jako já, jenom tempo a ztřeštěnost odpovídá stylu animované americké grotesky. Vtip, nadhled a dynamika. Celkový dojem: 80 %. ()

Jara.Cimrman.jr

Až přijde můj čas, tak důrazně žádám veškerý zdravotnický personál, aby se o mě nepral se Smrťákem. Vzhledem k "ochotě" lékařů českých nemocnic je tato žádost patrně zbytečná, ale když se i ve Španělsku se našel lékař s touhou dostat se dobře načasovaným zákrokem opět na obálku magazínu, tak tu žádost žádost raději podávám. A pokud někdo právě dostal chuť na vtipný animák černějšího typu, tak tohle bych si rozhodně dovolil označit za správnou volbu. ()

Gemini

Formou grotesky zpracované žertování na velmi černé téma aneb jak to vidí Španělé, když se těžce nesympatický doktor ála Johny Bravo přetahuje se Smrťákem o život stařenky, která se chce konečně sejít se svým zesnulým chotěm. K tomu hraje hudba jako vystřižená z Burtonovy Corpse Bride, což zřejmě nebude úplně náhoda. Celkově vzato po technické stránce perfektně zvládnutý snímek, jehož námět je jistě zajímavý, ale pointa už tak skvělá není. Nejlepší atmosféra je v první minutě. Ode mě 70% - btw byl to jeden z nominovaných na Oscara za krátký animovaný film, rok 2010 ovšem v ohledu zlatých plešounů ovládla Logorama (což nechápu;)). ()

PetrPan

Smrt ! Co je smrt ? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá. Adolf Heyduk měl samozřejmě na mysli štěstí, ale právě tím může pro někoho býti smrt, která konečně přichází, aby nás odvedla za našimi milovanými. Romantické, do té chvíle než Vám na hrudi přistanou elektrody defibrilátoru a životem cizích lidí posedlý lékař Vás nevytrhne zpět do bezútěšné reality. Málokdo ví, že Dama y la muerte je inspirován skutečným příběhem Američanky P.D. Jamesonové (1870 - 1947), která byla v roce 1947 38 x defibrilována chirurgem Claudem Beckem (1894 - 1971) v rozmezí jedné jediné hodiny, vše nakonec dobře dopadlo, pacientka zemřela v utajení a Claude Beck ještě téhož roku na první pokus resuscitoval pomocí defibrilátoru čtrnáctiletého chlapce a díky tomu defibrilujeme až do dnešních dnů. Nadmíru zábavný kraťas potěšil a za titulkovou scénu razím pátou hvězdu. ()

ABLABLABLA

Vtipné, originální, zajímavé a mohla bych použít řadu dalších přídavných jmen a synonym, ale myslím, že pro představu to stačí. Celý souboj mladého herkulovského doktora obklopeného čtyřmi sestřičkami, které vypadají všecky stejně asi jako v Pokémonovi všechny sestřičky Joy, a smrťáka snažícího se dostat starou babku na druhou stranu /což by chtěla i ona/ je prostě hilarious. No a co se týče konce? Babka zaválela :) ()

• Film získal ocenenie na španielskych Goya Awards v kategórii najlepší krátky animovaný film. (lilina133)