Kinematograf

Animovaný / Krátkometrážní / Drama

Polsko, 2009, 12 min

Tomek Bagiński

Maxim Baldry

Geniálny krátky film. Možno to nie je úplne ideálny príbeh dvoch ľudí, ale je to svojský a zaujímavý príbeh. Postavy možno nevyzerajú ideálne pre niekoho, ale animácia je úžasná a tiež použité triky. V krásnom svete človek na sklonku svojho života vyrobil vynález pre budúce generácie, ktorý im pomôže v dokumentácii a zábave a pre seba si stihol nahrať svoju ženu, no nakoniec z toho veľa nemal, lebo s ňou nestrávil posledné chvíle života. Realitu nenahradí a navyše mu jeho vynález, s ktorým špekuloval dlhú dobu, aby bol perfektný, vyfúkli iní, ktorí so svojim vyšli na verejnosť skôr. Niekedy niekto veci nedopracuje, niekedy sa s tým až príliš otáľa, čo je druhý extrém, lebo potom to môže byť aj geniálne, no práva a radosť pripadnú iným. Pre mňa to bol síce smutný, no rozumný a vnútorne krásny film.(24.3.2013)

Výborně zpracovaný námět od Mateusze Skutnika. Trošku jiný pohled na počátky filmu... Zde je pár obrázků původního Skutnikova komiksu a jeho převedení do filmové podoby: http://www.pastelportal.com/stories/the-kinematograph-comic-vs-movie/(20.3.2012)

Tenhle pán má neskutečný cit pro filmařinu. Skvělá práce s kamerou, střih, hudba, animace a prostě všechno. Dokáže vytvořit neskutečně napínavou a silnou atmosféru během jednoho záběru a už diváka nepustit. Tohle je další parádní, velice dojemní a silný příběh, který stojí za to vidět a strávit u něj 12 minut života. Těším se na dalšího Baginskiho a doufám, že brzy přijde s celovečerákem. Shlédnout můžete zde: The Kinematograph. Jinak velice doporučuju i další Bakinskiho kraťase, které nejsou uvedeny na CŠFD, ale stojí za to. Např.: The Battle of Grunwald(3.3.2011)

Ach Poliaci ,čo by sme si bez vás a vašej kinematografie počali ,keby vás Hitler spolu so Stalinom vyvraždili? To by bola škoda. Ešteže sa to nestalo. Toľko premrhaných talentov by stratil svet. Presne ako tento kraťas. 90% - totálne strhujúcue majstrovské dielko s jednoduchou myšlienkou a s veľkým duchom(6.7.2019)

Během 11 minut mi díky snímku běhal mráz po zádech a také mi vehnal slzy do očí. Kromě krásného příběhu a úžasné animace za to může z velké části také nádherná hudba. Dala bych si jablkový koláč... K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=UTReDEDnAeg(31.8.2014)

• - V roce 2016 se snímek dočkal i českého dabingu, o který se postarala amatérská skupina Fénix ProDabing. (Vosk136)

• - V roce 1884 polský vynálezce Kazimierz Prószyński zkonstruoval první filmový přístroj, který pojmenoval pleograf. Byl to nahrávací a projekční přistroj. V roce 1895 Prószyński natočil první krátké filmy a v roce 1899 po zdokonalování pleografu představil další inovaci pod názvem biopleograf, který zamezil nepříjemnému blikaní a vibracím obrazu a byl vhodný pro přemítaní filmů v kinech. V roce 1907 ohlásil Prószyński patent na kinofon. Tento nový přístroj umožňoval synchronizaci obrazu a zvuku. V roce 1913 vyrobil první zvukový záznam. Dle mínění moderních historiků by se dnes kinematografie mohla nazývat pleografií, a to kdyby devatenáctiletý vynálezce měl obchodního ducha a dostatek financí pro zdokonalení a uvedení pleografu do praxe. [Zdroj: CESA, Wikipedia] (Aelita)

• - Animovaná povídka má původ u Mateusze Skutnika v komikové sérii „Revolutions“, konkrétně v epizodě „Monochrome“. (mr.filo)