Chuligáni

• Česko

(festivalový název)

• Francie

Velká Británie / Francie / Itálie, 2010, 124 min

Glasgow sedmdesátých let, přesně tak jak jsem si jej představoval. Nicméně nemá smysl řešit na kolik je tento snímek věrný realitě. Peter Mullan se opět, tak jak má ve zvyku, věnuje silnému tématu a irské problematice bez zbytečného patosu a přikrášlování. Stopáž okolo dvou hodin je opodstatněná, nicméně ne zcela využitá. Uvozovací třetina trochu vázne, a v ní načrtnutý přerod ze šprta v grázlíka nepůsobí věrohodně. Je příliš prudký a vnější motivace není dostatečně silná a pochopitelná. Následné vyobrazení propadání se do bratrových stop již však funguje dobře, zejména díky přirozenému výkonu hlavního představitele. V poslední čtvrtině ale jakoby tvůrci trochu tápali nad tím správným zakončením. Pokud chtěli poukázat na bezradnost postavy dostat se zpět do správných kolejí, měli tomu trochu podřídit i předchozí děj. Nemusela to pak být jen jedna z drsnějších báchorek, ale syrové a nepříjemné drama.(25.11.2013)

V súčasnosti podľa tvorcov môžu za násilie u mladistvých povrchné vzťahy, násilné počítačové hry a nedostatok času zaneprázdnených rodičov. Kedysi to bol alkohol v rodine, alebo zlý školský systém, ktorý sa taktiež nevyhýbal násiliu. Je to trochu už klišé, ale keď to funguje a je to aj pravda, prečo nie. Ja si myslím, že aj keby John bol z usporiadanej rodiny a učitelia by mali iba také práva, ako dnes, jeho prerodu by to nemuselo nutne zabrániť. Násilní sme totiž od prírody a viac niektorých vychová ulica, ako inštitúcie typu rodina a škola. Neds by mal byť podľa témy emocionálna bomba, ale niečo mu k dokonalosti chýba. Určite to ale nie je výkon hlavného predstaviteľa. Mne sa páčili niektoré symbolické scény, ako mamča s kočíkom na moste a záverečný prechod popri kľudných levoch. Ich zmysel je jasný ba dal by sa považovať za pointu filmu. Navyše je ale snová scéna s Ježišom, ktorá dusivú atmosféru trochu rozbíja.(17.9.2013)

Tady je na těch mladejch proletářích vidět,proč je Anglie great.Šestnáctiletý smradi se honí po sídlišti s nožema šéfkuchaře a nejen honí.Francouzský puberťácí si tak maximálně řezali knoflíky a už se mi vůbec nechce hovořit o vostrejch typech ze stínadel,kerý si to rozdávali v ježcích v kleci.Dr.Martens rulezzz(2.4.2017)

• Radiq

Neboli Non Educated Deliquents, aha, ono je to přimo na plakátu. Peter Mullan je takovej muj trochu oblibenec, ale v téhle roli byl fakt uplně skvělej čurák. Hlavní postava byl takovej utlačovanej hajzlík, kterej v pubertě přijde na to, že taky někoho muže šikanovat, dostane se do gangu, pak se na něho gang vysere, co chvila se tam někdo na někoho vysere (jako né fyzicky) a pak má ten chuj skoro sebevražedný sklony, do všeho se vrhá po tlamě nebo po ní dostane. Moc mě to neoslovilo, protože nejsu brit, kde to lidem přijde asi bližší. Děj zasazenej do 70. let se povedl, teda spíš se povedlo to zasazení, než ten děj, kterej - jak už sem řek - mě moc nezaujal. A tím tady končim...(17.1.2013)

Trochu som tu mal problém s prerodom šprta na zmrda. Keď John robí testy na sto percent, tak nie je celkom možné, aby z neho bol nakoniec ned, teda nevzdelaný delikvent. Za všetko môže rodina alebo škola, kde každý niekoho bije? A radšej ako sa nechať zbiť bude niekoho z(a)biť a tak sa stať rešpektovanou súčasťou džungle. Scéna s Ježišom je príjemným osviežením filmu.(25.2.2018)