Až se rozední

• angličtina

A Day Will Dawn

Drama / Válečný

Švédsko, 1944, 95 min

„Žádná jiná cesta nevede. Jsem šťastný, že umírám... a že jsi přišla.“ Zatímco ve většině krajin světa vrcholila v roce 1944 druhá světová válka a filmoví tvůrci (pokud vůbec měli prostor k hrané tvorbě) točili většinou filmy ryze zábavného charakteru s cílem odreagovat diváka v těžké době, neutrální Švédové přišli se silným protiválečným dramatem. Dokonce překvapivě Až se rozední není ani prvoplánovou protiválečnou agitkou, ale dokáže se v průběhu osudu armádního důstojníka Rutgera podívat na válku (konkrétně zimní válku ve Finsku) ze dvou protichodných úhlů pohledu: nejdřív jako jedinečnou možnost pro chladnokrevného vraha zachránit si život před dlouholetým kriminálem a to hrdinským vstupem do války v sousední krajině; později pak jako velkou tragickou zkázu plnou zbytečných lidských obětí. Na svou dobu mě film překvapil i otevřenou kontroverzní otázkou, zda může mít vrah právo na nový život a nový láskyplný vztah, čímž mi připomněl o dva roky mladší československou Lavinu. Celkové zpracování mi vyloženě strhující nepřišlo, lehce to dle mého názoru již zestárlo, ale kvalitně zpracovaný příběh zde je a na oplátku se v několika scénách (haluciogénní pasáž) dočkáme i filmařsky zajímavých nápadů. Edvin Adolphson a Elsie Albiinová vytvářejí ve společných scénách sympatickou dvojici. 70%(14.2.2021)