poster

Díra ve zdi (TV film)

Komedie

Československo, 1983, 55 min

 • slunicko2
  **

  Dobová klišé plná polopatičností a hraní na nízké pudy. 1) Reálně-socialistická patina je znát - v dialozích, herectví, příšerné hudbě, režii, kameře, prostě ve všem. 2) Pobavila mě představa tvůrců, že si technik pustí z magnetofonu nesporně s velkým úsilím získanou instrumentální skladbu. Ale tehdy se to tak ve filmech ukazovalo. 3) 24letý Miroslav Vladyka (debilní manžel Nováček za zdí) vypadal dobře, ale ta postava byla hrozná. 38letá Hana Maciuchová (stíhačka Zemánková) si střihla jednu ze svých typických televizních rolí. 45letý Petr Kostka (slintající Zemánek) působil nevěrohodně. 4) Předobraz prodavače Večerní Prahy (27letý Václav Vydra) stával v podchodu uprostřed Václavského náměstí a hlasitou citací často absurdních dobových novinových titulků vzbuzoval úsměvy na tvářích kolemjdoucích. Jeho Znásilnili babičku! mi dodnes zní v uších.(17.6.2018)

 • MickeyStuma
  ***

  Za dobrotu na žebrotu, aneb příběh o zachraňování mladého manželství a žárlivosti napříč věkem. Jako celovečerní film by z námětu mohla být výborná crazy komedie, ale když je to zpracováno za nízkého rozpočtu přímo pro televizi, ční z toho spíše unylost. Ale to už tak u studiových filmů prostě bývá. Režisér Hynek Bočan z toho vydoloval co se dalo. I herci do svých rolí dali v rámci možností všechno. Možná se někdo občas něčemu pousměje, ale jinak skutečně není o co stát. Nebýt občasného vstupu kamelota prodávajícího pražský deník Večerní Praha se svými hesly jako vtipný doplněk, možná by vše spadlo do ztracena úplně.(12.1.2017)

 • pytlik...
  **

  Režisér měl vzít Kostku a použít ho k ucpání tý díry ve zdi, aby neotravoval diváka svým ochotnickým herectvím. Děj filmu byl taktéž silně za vlasy přitažený... Což mi mě přivádí na myšlenku, kterou k nelibosti čtenářově hned rozvinu: úsloví "za vlasy přitažený" je ve skutečnosti samo za vlasy přitažený. Neboť má znamenat nerealističnost, což ovšem neznamená. Protože když je někdo za vlasy přitažený, tak se akorát šklebí bolestí, popřípadě hlavu zaklání, a co je na tom jako nerealistickýho?(14.1.2016)

 • zdeny99
  ***

  Díra ve zdi je nečekaně zábavný televizní film. Tím, jak Vladyka se Svobodovou si chtěli všechno rozpůlit (koberec a jak Vladyka ustřihl šňůru od telefonu), to mi docela připomínalo CHOBOTNICE se Zedníčkem a Veškrnovou. Stavění zdi mi zase připomínalo Čenského z PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA. Ale stejně nejlepší je ten scénář. Tady je fakt vidět, že i film za pár československých korun, který je natočený v chudých ateliérech, může být i vcelku slušnou podívanou. Je to i zároveň velké retro... ty obýváky, to oblečení.... [285. hodnocení, 20. komentář, 54%](17.9.2020)

 • blackrain
  ****

  Opět si můžu jen postesknout, že takové příběhy se už dnes netočí. Neuškodilo by , kdyby se ČT uráčila a laskavě zreprízovala některé malé televizní komedie ze svého bohatého archívu. Mohla by je dávat v normálním vysílacím časem. Věřím, že by se spousta lidí ráda podívala. No, tady bohužel pláču na špatném hrobě. Málem jsem nepoznala herečku, která hrála Metráčka, tady dělala úřednici v kanceláři někde v účtárně nebo co to vlastně bylo. Václav Vydra měl jako komelot Večerní Prahy velmi trefné hlášky.(26.7.2012)

 • - Na stejné křižovatce, na níž Vydrův kamelot prodává Večerní Prahu, žije a svůj Velorex parkuje falešný vrchní Dalibor Vrána z kultovní komedie Vrchní, prchni! (1980). Označená garáž za kamelotovými zády patří Vránovu úspěšnějšímu sousedovi Pařízkovi, šťastnému majiteli žluté škodověnky stopětky – „užovky“. Nápis „GARÁŽ“ přetrval do dnešních dnů. (hippie2222)