Díra ve zdi (TV film)

Komedie

Československo, 1983, 55 min

• Tommassi3

"Co bych jí na to měl říkat ?? Svěřovala se tý svý kamarádce z osobního, ne mně !! A pak nejlepší je do ničeho se nemíchat.." Osvědčené duo Hynek Bočan, Jiří Just se zde snaží bruslit na tenkém ledu mezi svěží nadsázkou a vlastně mikropovídkou bakalářského typu, je však třeba říct, že jejich brusle mají tentokrát tupé nože a na těch se příliš rychle jezdit nedá, natož se pokoušet o nějakou tu ostrovtipnou piruetu !! Jiří Just velmi často se odkazující na mnohem slavnější snímky, byť mnohdy je spíše vykrádající, ačkoliv i zde je hranice mezi oběma variantami nesmírně tenká, rozehrává příběh mladých rozhádaných manželů Nováčkových, do něhož se vlastně náhodou kontrastně staví jiný manželský pár, pro změnu léty ozkoušený, Zemánkových, které si zahráli Petr Kostka, víceméně ozdoba této silně papírem šustící rádoby taškařice, a krásná Hana Maciuchová, kterou se tvůrci snažili znetvořit brýlemi obřích rozměrů a podivným době poplatným účesem, zřejmě aby vedle tuctovky Ilony Svobodové vypadala méně žádoucně.. Jeden by čekal nějaké moralizování ze strany starších a zkušených, nicméně Kostkovu Eduardu Zemánkovi se očividně role "jakože milence" mladé Jiřiny Nováčkové hned zalíbí, a tak se vlastně do hry dostává i jeho paní Kristýna poháněná typicky zvědavou žárlivostí !! Musím uznat, že do okamžiku, kdy Petr Kostka alias Eda Zemánek, který se považuje naprosto mylně za znalce ženské logiky i žen samotných, místo police na zeď vyčaruje onu slibovanou díru, jsem se opravdu neskutečně bavil, nicméně od té chvíle se příběh posunuje do roviny tak nevěrohodné a trapné, že si vlastně Just s absurditou vytírá prdel, jakoby jednoduše nevěděl, jak celou zápletku rozmotat, jak to celé ukončit !! Navíc je tak logicky celá druhá polovina inscenace i dík všem těm přepjatě zahraným hádkám neuvěřitelně rozmělněna na množství scének postrádajících tempo, svěžest i vtip poloviny předchozí.. Martinu Nováčkovi v podání standardního Miroslava Vladyky tvůrci vložili do úst dost nevybíravé a urážlivé repliky, odpovídající i jeho nesympatické postavě arogantního nedospělého hovada, zvláště směrem k Zemánkovi Petra Kostky, zároveň ho však udělali i mužem, který by rád se svým skomírajícím manželstvím něco udělal, samozřejmě pouze v rámci myšlenkových pochodů, kterých je schopen jeho stále pubertální mozeček.. Sledovat to idiotské počínání celé čtyřky, která dokazuje, jak žárlivost působí stejně mocně na lidi jakéhokoliv věku, mi působila většinou stejně velká muka jako naprosto odpudivý hudební motiv Jiřího Václava, a tak opravdu jen tiše doufám, že si Česká televize podobné inscenace raději ponechá v archivu, a na tom nic nemůže změnit ani Václav Vydra jako kamelot, jehož hesla vtipně glosují předešlé dění, ani Markéta Světlíková, kterou všichni dobře známe z filmu Metráček, v miniroličce kolegyně z kanceláře !! Jen bych poznamenal, že je zde opravdu jen těžko k poznání..;)(19.11.2013)

Námět ke komediálnímu příběhu je dobrý, ale jako TV film tradičně značně unylí. Síla je sice ve scénáři, ale levná televizní výprava a velice jednoduchá atmosféra zabíjí veškerý vtip. A nezabrání tomu ani jinak skvělí herci. Jedná se o komediální příběh, kterému by rozhodně daleko více slušelo ve větší výpravě stříbrné plátno.(12.1.2017)

• slunicko2

Dobová klišé plná polopatičností a hraní na nízké pudy. 1) Reálně-socialistická patina je znát - v dialozích, herectví, příšerné hudbě, režii, kameře, prostě ve všem. 2) Pobavila mě představa tvůrců, že si technik pustí z magnetofonu nesporně s velkým úsilím získanou instrumentální skladbu. Ale tehdy se to tak ve filmech ukazovalo. 3) 24letý Miroslav Vladyka (debilní manžel Nováček za zdí) vypadal dobře, ale ta postava byla hrozná. 38letá Hana Maciuchová (stíhačka Zemánková) si střihla jednu ze svých typických televizních rolí. 45letý Petr Kostka (slintající Zemánek) působil nevěrohodně. 4) Předobraz prodavače Večerní Prahy (27letý Václav Vydra) stával v podchodu uprostřed Václavského náměstí a hlasitou citací často absurdních dobových novinových titulků vzbuzoval úsměvy na tvářích kolemjdoucích. Jeho Znásilnili babičku! mi dodnes zní v uších.(17.6.2018)

• pytlik...

Režisér měl vzít Kostku a použít ho k ucpání tý díry ve zdi, aby neotravoval diváka svým ochotnickým herectvím. Děj filmu byl taktéž silně za vlasy přitažený... Což mi mě přivádí na myšlenku, kterou k nelibosti čtenářově hned rozvinu: úsloví "za vlasy přitažený" je ve skutečnosti samo za vlasy přitažený. Neboť má znamenat nerealističnost, což ovšem neznamená. Protože když je někdo za vlasy přitažený, tak se akorát šklebí bolestí, popřípadě hlavu zaklání, a co je na tom jako nerealistickýho?(14.1.2016)

Opět si můžu jen postesknout, že takové příběhy se už dnes netočí. Neuškodilo by , kdyby se ČT uráčila a laskavě zreprízovala některé malé televizní komedie ze svého bohatého archívu. Mohla by je dávat v normálním vysílacím časem. Věřím, že by se spousta lidí ráda podívala. No, tady bohužel pláču na špatném hrobě. Málem jsem nepoznala herečku, která hrála Metráčka, tady dělala úřednici v kanceláři někde v účtárně nebo co to vlastně bylo. Václav Vydra měl jako komelot Večerní Prahy velmi trefné hlášky.(26.7.2012)