Jana Eyrová

Jana Eyrová

Jane Eyrová

Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 2011, 120 min

Jako divák a čtenář, který se Janě Eyrové vždy nějakým způsobem vyhýbal, jsem si na první setkání nemohl vybrat lepší variantu. Tohle spokojené konstatování se ale rodilo hodně těžce. Po půlhodince trápení hlavní hrdinky skoro ve stylu Olivera Twista jsem totiž kroutil hlavou nad nefunkčností dění na plátně a rozporuplnou atmosférou, která mi ne a ne dovolit se do děje pořádně dostat. Ale jen co přicválá Michael Fassbender, dostane obraz devatenáctého století úplně jiné barvy. Ať už to jsou barevné odlesky zapletené romantiky a strhujících drobných dialogů nebo tmavší odstíny při sugestivních scénách gradovaného zámeckého tajemna. A když jsem se dočkal pointy a dokonale padnoucího závěru, ulevilo se mi. Srdcová melodie hraje dost nahlas, Fassbender si pomalu podmaňuje širokou hollywoodskou scénu a na světě je nový (a velmi silně doznívající) kus komplexní historické romance.(4.8.2011)

Skvěle zahrané a s výbornou atmosférou. Nicméně mi to přišlo takové, jakoby spíchnuté horkou jehlou. Že děj postupuje příliš rychle. Je to škoda, protože v ostatních aspektech se jedná o velmi kvalitní snímek(5.11.2012)

Celkom som sa na Janu tešila, ale nejak ma to nedostalo. To je tak, keď najprv čítate knihu, vytvoríte si určitú predstavu, ktorá je zároveň aj zrkadlom vašej fantázie a potom zapnete film,v ktorom je to celé skrátené,upravené atď. Namiesto pôžitku sa dostaví skôr len akási rozladenosť, lebo Rochester nevyzerá tak, ako vo vašej hlave a aj tá vášeň medzi nimi fungovala intenzívnejšie v podvedomí ako na plátne.... Milujem filmy, rovnako ako aj knihy,no poradie kniha-film nikdy neprináša dobrý efekt.(28.10.2014)

Mojej literárnej srdcovke neodopriem 5 hviezdičiek. Jedna ohromná adaptácia jedného ohromného diela. Niet čo viac, Jana je moja knižná hrdinka forever and ever.(22.11.2014)

Opravdu zdařilé zpracování klasiky, ale jako znalci verze ze 40.tých let mi to nedá a rýpnu si - některé scény byly až moc stejné:)Ústřední dvojice hraje jak o život, ale nemůžu si pomoct, u pana Fassbendera postrádám to charisma o kterém všichni mluví. Jeho pan Rochester je z počátku toporný a uvíznutý v drsnosti, v druhé části se ale rozehřál a nakonec mne i přesvědčil. Nicméně pana Rochestera Orsona Wellse v mých očích asi už nepřekoná nikdo:). čistokrevné 4hvězdy...jo a pan Marianelli se úspěšně vykrádá:))(1.8.2011)

• Radek.SCH

Britská nudná klasika. S hezkým českým plakátem.(14.8.2011)

Krásná adaptace, která se se u mě vyšvihla na přední pozici hned vedle pět let starého díla BBC. Duchaplné dialogy byla radost poslouchat, obsazení mimořádně povedené (Fassbender, Wasikowska, Dench, Bell). Nejnovější Jane Eyre je navíc ozvláštněna sofistikovanější nelineární narací, moderní realistickou kamerou a celkově ponurou atmosféru gotického románu podtrhují podvědomé hlasy a skvěly Marianelliho soundtrack, který své typické romantické klavírní vybrnkávání doplnil o ponuré smyčce a tajuplný vokál. Zatímco třeba ve zmiňovaném čtyřdílném seriálu byl patrný spíše rozkvět zamilované Jane, zde mi bylo radostí sledovat příznivou proměnu morouse Rochestera v podání takového talentu jakým je Michael Fassbender. Díky za tento film.(17.8.2011)

Na mém hodnocení se odráží fakt, že nemám rád viktoriánské období a už vůbec ne tyhle Dickensovky (v tomto případě Bronteovky) nebo-li celkově angličtí romanopisce. Pro mě to je doba strašný pokory a moje rebelská povaha to prostě nedokáže pochopit a vstřebat. Ale k filmu - Fassbender mi celkově sedl, Wasikowská mi strašně připadala mladou Gwyneth Paltrow, což v tomto případě nevím jestli je na škodu nebo k užitku, to až ukáže čas této herečky, i když zde byla správně viktoriánsky "ošklivá". Kamera pěkná, ale má nevole k této době a látce mi prostě nedovolí dát lepší hodnocení.(10.9.2011)

patetická literárnost ruku v ruce s nejmodernější filmovou řečí; dokonce ani scény ve kterých hraje hudba a hrdinové mlčky trpí nepůsobí nenarýsovaným dojmem. skvělé od začátku do konce.(17.10.2011)

• Kjuk

Dlouho jsem se tomuhle "velkofilmu" vyhejbal. Nuže, dobře jsem udělal. To jen tak na začátek a vlastně i na konec, vždyť nikdo nemá rád dlouhý komentáře o ničem! (To jsem měl bejt jako na konci nějak dojatej nebo něco? Po 115ti minutách nepředstavitelný nudy? Omlouvám se všem zdejším intošům, ale tohle není absolutně šálek mého ovocného čaje)(20.12.2011)

Po velmi pozitivních recenzích jsem se na tento film začal těšit. A to z důvodu, že jsem se těšil na podobný zážitek jakým pro mě byl film Pýcha a předsudek. Nádherně na mě dýchla atmosféra venkova viktoriánské Anglie. Samotná postava Jane Eyrové pro mě byla velkou neznámou. A právě proto jsem si její osudy užil mnohem lépe, než už jiných podobných hrdinek snad s výjimkou Lízi Bennetové v podání Keiry Knightley. Mia Wasikowska roste ve velkou herečku, ale aby to předvedla musí mít proti sobě, sobě rovného protihráče, tím je tady výborný Michael Fassbender. Nádherný romantický příběh. PS: Nedávno jsem dočetl předlohu a znovu koukl na film a musím ocenit jakým způsobem Cary Fukunaga film natočil. Zredukoval předlohu na to nejpodstatnější, zbavil postav, které v knize mají svůj účel, ale pro film by byly zbytečné. Dialogy mají tu správnou šťávu a napětí, a krásně emocionálně dojímají. Mrzí mě, že si tvůrci netroufli na doslovný konec jako v knize, i tak si myslím, že filmový konec je perfektní.(15.1.2012)

Nemám, co bych tomu vytkla, možná jen to, že mohli vynechat z knihy vzhledovou charakteristiku postav, když zvolili krásné herce. Je úsměvné, když se navzájem považují za ošklivé a mají obličeje bez chybičky. Takhle si představuji adaptaci knihy: je přesná, ale nenudí. Zachovává dobového ducha a nesnaží se o artové experimenty. Herci hrají obstojně, akorát obsazení Judi Dench do role hospodyně je zbytečné plýtvání prostředků, protože její role není důležitá.(16.8.2012)

Právě jsem shlédnul neuvěřitelně bravůrné režijní kousky +takhle by si měl hrát s kamerou každý. Jsem velice potěšen i hereckými výkony a vlastně celé tohle představení bylo jedinečné...jsem potěšen a mile překvapen.....78%(22.9.2012)

Fantastický zážitek. Alespoň pro mě. Říkám si, že často je hranice mezi nadšením a zklamáním z filmu velmi propustná. V tomto případě se mnoho faktorů zasadilo o nadšení, ale více než jindy si uvědomuji, že to mohlo být jinak. Charisma hlavních postav, hudba a několik romantických kompozic obrazu, na mě totiž zapůsobilo silněji, než bych byl schopen rozumem vysvětlit. Není to rozhodně film dokonalý - slušelo by mu klidně 15 minut navíc, aby dostaly zlomové scény více důrazu. Taky chronologie vyprávění není úplně přirozená - vrstvy se v určitém momentě úplně přestanou střídat. No ale co je to platné, zážitek jsem z toho měl i tak zcela výtečný!(26.9.2012)

I když jsem většinou zklamaná, ráda sleduji filmy natočené podle knih, které jsem četla. Jane Eyre mě rozhodně nezklamala. Líbilo se mi, že film se příliš neodchyloval od předlohy a také retrospektivní pojetí, které dodalo příběhu šmrnc. Skvélá režie zas přidala napětí a intenzitu, která film příjemně ozvláštnila. Celkově milé překvapení a moc příjemné pokoukání!(6.10.2013)

Tato adaptace se rozhodně nemusí za nic stydět. Perfektní vylíčení atmosféry knižní klasiky, což je často těžký úkol...Krásné nastínění doby, kostýmy a kulisy perfektní a herecké výkony přesvědčivé. Tleskám.(13.11.2013)

Temná a místy dechberoucí podívaná. Anglie 19. století se všemi svými tajnostmi a intrikami. Nešťastná láska s hořkosladkým koncem.(5.6.2014)

Kompoziční ohňostroj se zcela odbytým "praeacox" koncem, ale také solidní výpravná stránka a samozřejmě krásná a podmanivá Mia Wasikowska.. Je to škoda, Cary Fukunaga patrně v kategorii filmové adaptace teprve sbírá zkušenosti. Když si ale uvědomím, že patří ke klíčovým tvůrcům první série True Detective, jsem do budoucna optimista:) Jinak Fassbender OK, Judi Dench bezva.(6.2.2017)

felt this shit(7.10.2018)

Mé rozervané srdce je díky hereckým výkonům Wasikowské a Fassbendera a jejich lásce ještě rozervanější. Děkuji.(29.7.2011)

Ne, opravdu nemusím samotný příběh Jany Eyrové, ale musím říci, že tato adaptace je jedna z nejlepších. Velmi dobře vybraní herci - Michael Fassbender v roli pana Rochestera je vážně výborný. Díky svému charisma a dle mě i hereckému umu opravdu exceluje a Mia Wasikowska mu statečně sekunduje. Ze začátku mě film zas tolik nebavil, pak valná část byla opravdu skvělá a ke konci už zase horší, ale za to spíš může Bronteová a její happy end. Celkově film výborně obsazen, dobře natočen. Myslím, že z předlohy bylo opravdu vytřískáno maximum.(7.8.2011)