Jana Eyrová

Jana Eyrová

Jane Eyrová

Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 2011, 120 min

Jako divák a čtenář, který se Janě Eyrové vždy nějakým způsobem vyhýbal, jsem si na první setkání nemohl vybrat lepší variantu. Tohle spokojené konstatování se ale rodilo hodně těžce. Po půlhodince trápení hlavní hrdinky skoro ve stylu Olivera Twista jsem totiž kroutil hlavou nad nefunkčností dění na plátně a rozporuplnou atmosférou, která mi ne a ne dovolit se do děje pořádně dostat. Ale jen co přicválá Michael Fassbender, dostane obraz devatenáctého století úplně jiné barvy. Ať už to jsou barevné odlesky zapletené romantiky a strhujících drobných dialogů nebo tmavší odstíny při sugestivních scénách gradovaného zámeckého tajemna. A když jsem se dočkal pointy a dokonale padnoucího závěru, ulevilo se mi. Srdcová melodie hraje dost nahlas, Fassbender si pomalu podmaňuje širokou hollywoodskou scénu a na světě je nový (a velmi silně doznívající) kus komplexní historické romance.(4.8.2011)

Upřímně na romanťáky nejsem a přiznám se - ani jsem tento pozoruhodný příběh nečetla, ale všem co se jej pokusí shlédnout doporučuji dostatek kapesníčků! Naprosto mě to dostalo, jsem z toho odvařená a naměkko a vůbec, podívejte se na to! Příběh lásky, utrpení, morálních zásad a tvrdého života....Úžasný herecký výkon Mii Wasikowské a Michaela Fassbendera. Pro mě nejlepší záběr: Jana budící Edwarda při požáru.(2.9.2011)

Pochmurná atmosféra anglických krajin na mě tentokrát zapůsobila silnějsi než u "příbuzných" Bouřlivých výšin. Rochester je mužný bídák, který dává Janě pěkně zabrat, ale za lásku se holt musí bojovat. A tahle klasika pořád funguje. Budu se těšit na další filmovou laskominu s Fukunagou.(7.9.2011)

Nádhera, ten pocit který tento film ve mě vyvolal je naprosto úžasný. Celkové zpracování hudba i herecké výkony mě naprosto dostaly. Ač jsem byla z počátku k Mii skeptická, ted jsem až zaskočena svým předčasným soudem. A Michael? Klobou dolů, věřila jsem mu naprosto všechno a i když se stalo to co se stalo byla mi jeho postava o to milejší. Tento film se pohybuje mezi 5tkou mých favoritů a myslím že tam dlouho zůstane.(11.9.2011)

Ako knizna predloha fajn, ale ked to porovnam s ostatnymi anglickymi adaptaciami ako napr. Pycha a predsudok alebo Rozum a cit ma Jana Eyr este co dohanat. Prva polovicka filmu bola slaba, dej sa vliekol obcas ma to nudilo. Druha polovica filmu bola naopak velmi dobre spracovana, napinava a koniec krasny az slzicka vysla :) Mia Wasikowska podala slusny vykon ale u mna to jednoznacne vyhral Michael F. ktoremu rola nielen fyzicky perfektne sadla ale aj po psychologickej stranke to zahral na vysokej urovni. Tlieskam tlieskam :)(13.9.2011)

• lusa

Ježkove oči... Čítal to niektorý režisér vôbec? 1. Rochester bol škaredý chlap, Michael F. je ppč sexi fešák! 2. Z filmu som vôbec necítila vývoj ich lásky. Videli sa, chceli sa, bum.. 3. Rochester prišiel o ruku po požiari.. 4. S J.Riversom bola Jane rodina, nie že "Buď mi bratom" 5. Tajomno ohľadne Rochestrovej ženy = 0 !! Veď to bola jedna z hlavných zápletiek knihy... . . . Celkový dojem, obrovsksé sklamanie, nuda, zlééé...(7.10.2011)

Takový suchý film, kde jim tu lásku prostě nevěříte... samotný román by se četl snad lépe!(10.10.2011)

Plusy: skvelé herecké obsadenie, vizuálne veľmi príťažlivé-páčilo sa mi, ako sa vyhrali so svetlom a farbami, exteriéry a kostýmy úplne super (účesy už nie, ale za to skôr viním dobovú módu;)). Mínusy: ich životy museli byť také tiché, dlhé a nudné v tej dobe... a rovnako na mňa pôsobil aj film (hlavne na začiatku). Nebyť Mie a Michaela, tak ma ten film ani nebaví (a asi by ma rovnako nebavila ani knižná predloha). Dilema medzi 3 a 4 hviezdami....(31.10.2011)

Prekrásne prevedenie nadčasovej klasiky. Atmosféra bola mrazivá, miestami až dychberúca, takisto výkony hercov, práca s kamerou a aj nápaditý scenár. Mia Wasikowska bola stvorená na to, aby zahrala túto rolu, sadla jej ako uliata. Michael Fassbender bol šarmantný a predsa aj akýsi démonický. Úžasný film, ktorý si nezaslúži iné hodnotenie ako 90%.(8.11.2011)

• natalanka

Kam se vytratila ta magie mezi Rochesterem a Eyrovou? Rozum mi nebre, že přijede z cest a najednou se blaznivě zamiluje do škaredky???? Vždyť je to holý nesmysl. Kde je vyjádřeno, proč ho uhranula? Kde je vysvětleno, že ho zklamaly bohatky a krásky? Nechápu to vysoké hodnocení! Tohle nemá s předlohou skoro nic, nic společného. Film mi přišel scénaristicky totálně povrchní. Ano, kostýmy a scény byly hezké. Ale film zklamal nejen mne, ale i mé dcery. Všechny jsme knihu četly a tohle nás nadzvedlo :-(. Asi ve třičtvrtině jsme promluvily snad všechny tři najednou. To JANO,JANO na vřsovišti nám přišlo, že ji pinklo v hlavě a holka se zbláznila. Jéééjej... prostě jsem zklamaná. Hodně zklamaná...:-( Souhlasím s Meďo, Merkin, Lenka H.(12.12.2011)

Jana Eyrová je ož od mých zhruba deseti let moje nejoblíbenější knížka a to už se asi nikdy nezmění. Četla jsem ji x-krát a znám ji téměř zpaměti. V případě posuzování filmového zpracování je to asi spíš kontraindikace. Vždy nedočkavě čekám na každé nové zpracování, protože nikdy nejsem moc spokojená. A musím říct, že tento film byl pro mě velkým zklamáním. Hlavní představitelka byla vybrána úžasně, tak nějak jsem si ji vždycky představovala. Michael Fassbender coby Rochester už mi tak docela nesedl, ale také nebyl vybrán zcela mimo mísu. Výprava super, hudba nádherná, celkově potenciál obrovský. A přesto všechno, jsem při sledování filmu necítila zhola nic. Byla jsem mimo příběh, film mě nevtáhl, necítila jsem morální sílu Jany, tu chemii mezi ním a Rochesterem a celkově mi byl jejich osud téměř lhostejný. Možná pokud bych se k tomuto filmu dostala nezasažená znalostí předlohy, viděla bych to jinak. Pro mě nejlepší (ikdyž ne perfektní) pojetí Jany Eyrové zůstavá TV série z roku 2006 Osudová láska Jany Eyrové.(19.12.2011)

Na nové zpracování tohoto námětu jsem se opravdu těšila. Bohužel jsem byla zklamána. Myslím, že vměstnat tento opravdu silný příběh lásky do celovečerního filmu, je velmi nešťastný. V několika málo minutách filmu, nelze vystihnout emocionální, citové a povahové znaky všech osob. Oproti jiným zpracováním zde chybí hloubka prožívání, která je v tomto díle zcela zásadní. Celkové zpracování, výběr postav, exteriérů, interiérů je na jedničku. Ale to je asi tak všechno.(8.1.2012)

Fascinující zpracování výtečného románu. Film zcela naplnil má očekávání, která jsem měla po přečtení knihy. Hlavní představitelé odpovídají mým představám (a nemyslím si, že by M. Fassbender byl na pana Rochestera příliš hezký), snad až na pana Riverse, který ve filmu vypadal trochu jako looser, i když měl být podle knihy krasavcem . Film byl natočen jakoby s odkazem na gotické romány, což je možná divácky atraktivní, ovšem na plátně v kině působí někdy až příliš strašidelně. Vynechání některých scén bylo logické, ovšem podle mě nijak nenarušilo konstrukci celého příběhu (dokonce oceňuji vynechání zjištění, že Jana je sestřenice Riversových a dědička po strýci Eyrovi, na jehož dědictví Riversovi marně čekali; tahle náhoda mi v knize přišla jako něco ve smyslu "kakaové skvrny velikosti mexického dolaru", i když vím, že takové náhody byly v románech té doby poměrně běžné). Malou výhradu bych možná měla k přehnané tragičnosti školy v Lowoodu - tedy ne že by v románu byla škola vykreslena lépe, jen v něm vystupovaly i postavy "hodných" učitelek, na něž se ve filmu nedostal. V každém případě za pět hvězdiček.(17.1.2012)

• collinduff

začiatok - nuda...dobre, počkám, ešte sa to len rozbieha...stále nuda...potom "prekvapivé odhalenie" a zase nuda. Dve * za herecké výkony hlavnej dvojice.(25.1.2012)

Krása. Takhle vypadá romantika, a ne dvě svíčky u jídla. Jak tak koukám, spousta lidí tu má rozporuplný názory. Já říkám, že tenhle film není jen tak pro kdejakýho diváka - naučte se číst mezi řádky i u filmů. Já osobně i v životě mam raději gesta a pohledy, než-li slova. A v tomhle filmu se jim to podařilo zachytit s bravurní noblesou, která mi jednoduše tajila dech.(28.1.2012)

A zrovna tohle jsem nečetla, sakra. Musím to hned napravit. Miluju 19. století, ty kostýmy byly naprosto boží, to prostředí, atmosféra, Mia Wasikowska, všechno tak skvěle ladilo a zapadalo do sebe. Nemám co vytknout.(5.3.2012)

Povedená adaptace klasického romantického románu s puncem ženské emancipace. Když jde o klasiku, člověka to svádí ke srovnání s dalšími verzemi. V tomto případě se režisér celkem úspěšně trefil do nálady a vkusu literární předlohy. Navíc zabodoval i výběrem představitelů ústřední dvojice. Subtilní Mia Wasikowská a charizmatický Michael Fassbender se skvěle doplňují a tvoří komplementární dvojicí, která je nosným prvkem celého filmu. Ostatní postavy jsou víceméně utlumeny, není jim dán téměř žádný prostor (v případě Rochesterovy šílené manželky je to možná škoda). Kdyby byly takové všechny adaptace klasických románů, mohly by i přitáhnout masy...možná...(21.3.2012)

Temná, ale chladná, romaňtárna s vtahující atmosférou ponurého viktoriánského venkova. Ústřední duo je skvělé. Wasikowska vypadá na další vycházející hvězdičku .. [90%](18.4.2012)

Skvělé, možná i nejlepší zpracování nadčasového románu.(25.4.2012)

Věřím tomu, že to lépe natočit možná nešlo, ale to nic nemění na tom, že jsem byl z nové adaptace Jany Eyrové zklamaný. Ale to je dost možná můj problém, protože já tyhle chladné, anglické, rádoby strašně osudové lovestory nemusím. Lásku až za hrob, která vyplyne z pár pohledů či setkání, totiž úplně tak nepobírám. A bohužel ani herci mě moc za srdce nevzali, což asi bylo potřeba. Třeba taková Mia mě už poněkolikaté zklamala. Nuda. Šeď. Chlad. Ale to nadšení vám neberu.(25.4.2012)

Trochu mi uniká smysl, proč se musí některé klasické romány natáčet pořád znovu a znovu. Přesto jsem byl velice spokojen, hlavně díky velmi dobře budované atmosféře, která jako by na mě dýchla z 50 let starého filmu. Jenomže míra filmařské dokonalosti, šedi a strnulosti v kombinaci s klasickou naivitou romantiky 19. století přesáhla v závěru snesitelnou mez. Chyběla větší gradace a divadelně otravný projev Jamieho Bella mě začal rušit. Ten "vynikl" hlavně díky předchozímu hereckému koncertu bezchybného tria Wasikowska, Fassbender, Dench. {7/10}(2.6.2012)