Jana Eyrová

Jana Eyrová

Jane Eyrová

Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 2011, 120 min

Jako divák a čtenář, který se Janě Eyrové vždy nějakým způsobem vyhýbal, jsem si na první setkání nemohl vybrat lepší variantu. Tohle spokojené konstatování se ale rodilo hodně těžce. Po půlhodince trápení hlavní hrdinky skoro ve stylu Olivera Twista jsem totiž kroutil hlavou nad nefunkčností dění na plátně a rozporuplnou atmosférou, která mi ne a ne dovolit se do děje pořádně dostat. Ale jen co přicválá Michael Fassbender, dostane obraz devatenáctého století úplně jiné barvy. Ať už to jsou barevné odlesky zapletené romantiky a strhujících drobných dialogů nebo tmavší odstíny při sugestivních scénách gradovaného zámeckého tajemna. A když jsem se dočkal pointy a dokonale padnoucího závěru, ulevilo se mi. Srdcová melodie hraje dost nahlas, Fassbender si pomalu podmaňuje širokou hollywoodskou scénu a na světě je nový (a velmi silně doznívající) kus komplexní historické romance.(4.8.2011)

Krásný příběh s okouzlující atmosférou, příjemnou hudbou a silnými okamžiky. Hlavní herci podle mě ve svých rolích excelovali a náležitě se doplňovaly. Obdivuju dobu, ve které musely žít, mám ráda tu zdvořilost a všechny momenty, které s tím souvisí. Jana Eyrová je silnou bytostí, která vydrží a snese spoustu, ale ne všechno, asi jako každá žena. Film pro mě měl gradující scény a vyvrcholené okamžiky, které se staly ve správnou chvíli. Něžné záběry, upřímné rozhovory, přímost hlavní hrdinky, to vše velice zaujalo, nenudilo a dvě hodiny díky tomu nepřišly tak dlouhé. Drama vystihuje silnou lásku, ve kterou věřím a myslím si, že překoná všechny předsudky, původ či věk a to i v současné době. Film mě přesvědčil si pořídit knížku a to už si myslím, něco znamená.(2.9.2011)

Starší verze se mi líbí víc, ale ano, bylo to povedené a nemálo. Ovšem řekla bych, že konec je příliš rychlý a brzo useknut. Tam mohli tvůrci vyždímat daleko více pocitů a diváka v nich nechat topit a ono ne .. hle náhle konec.(19.9.2013)

Kedysi v minulom storočí - ako decko - som na TNT videl tú verziu, kde hrala postavu Helen, Elizabeth Taylor. Samozrejme si to už takmer nepamätám, navyše to bolo anglicky, ale žil som (ako človek čo nečítal predlohu) v presvedčení, že mala priestoru celkovo viac. Preto ma zaskočila tá unáhlenosť s akou zmizla zo scény, aj keď priznávam že sa mi spomienky mohli časom skresliť. Chybou možno mojou vlastnou, toto jediné ma sklamalo.. Inak som teda nadmieru spokojný; technická stránka dokonalá, bezchybná a príbeh pre mňa už zabudnutý, tak neuveriteľne srší emóciami .. Neskutočne smutné niečo, krásne a s dobrými lakačkami (ako fakt). Atmosféra za 100 percent a všetko ostatné, vlastne tiež ..(23.3.2014)

Výborná adaptácia knižnej predlohy. Herci už nemohli byť vybraní lepšie, Mia aj Fassbender podali vynikajúci výkon, skoro ako keby sa v tej dobe narodili. Ani Jamie Bell nebol zlý, len škoda že dostal tak málo priestoru. To najlepšie na filme je bezpochyby fantastická dobová atmosféra, ktorá ma uchvátila podobne ako napr. vo filme Rozum a cit (1995), alebo v Kráľovskej afére (2012). Taká temno-chladná, ponurá a typická staroanglická. Stačilo sa do nej ponoriť a užívať si pekný romantický príbeh s dramatickými prvkami a aj keď sa v dejovej linke vyskytlo pár nudnejších miest, všetko vždy zachránil pohľad na Miu, ktorá tu bola jednoducho očarujúca. Jej postava sa v priebehu deja pekne vyvíja, čo evokuje príjemnú osudovosť a zaručuje postupnú gradáciu emócií. Tiež oceňujem fantastické kostýmy a výpravu. Skrátka, treba len vidieť. Film ako stvorený na pekný večer vo dvojici. 80/100(30.7.2014)

Miu Wasikowskou si pamatuji z Burtonovy "Alenky", o nějakém Michaelu Fassbenderovi jsem skutečně nic nevěděla. Když zapomenu na její účes a jeho kotlety, líbí se mi jako pár. Jinak mě moje zatím třináctá adaptace Jany Eyreové nerozkopala ani nezklamala, ani jsem si nemusela spravit náladu mými nejoblíbenějšími BBC verzemi z let 1983 a 2006, přestože z kina jsem odcházela rozpačitá. Atmosféra skvělá, ale myslím si, že jde skutečně o film určený čtenářkám Brönteové: nepoučený divák prostě nepochopí, že jeho žena byla šílená a on zoufalec nebo proč se do Jany zamiloval. Nepoučený divák nepochopí nic, protože Fukunaga nám nepředkládá plnokrevný příběh, ale pouhou, ač napínavou, ilustraci knihy, kde přes solidní stopáž postavy nemají šanci projít nějakým vývojem. Rychlý střih na konci mě navíc otrávil, protože já prostě chci ten doslov a chci slyšet, co bylo potom, taky chci cikánku a poezii... Cením ovšem, že trudné dětství nezabralo třetinu filmu. Ve výsledku adaptace, která disponuje na můj vkus erotickým nábojem, aniž by sklouzla k lacinosti, vydařenou atmosférou gotického románu, nadstandardním tlumočením emocí a artovou kamerou i kompozicí záběrů, takže po dvojím zhlédnutí a zralé úvaze zaokrouhleno nahoru. Ale cítím, že časem si film oblíbím. Třeba jen proto, že tato Jana má svůj vlastní svět a fantazii, je odvážná a vlastně moderní dívka. Ve spojení s ní nezní nějaká emancipace hloupě.(23.8.2011)

V mnoha ohledech výborná adaptace - a to nejen v hereckých výkonech, ale i kameře, exteriérech či dalších aspektech - přesto mi mnohé dlouhé dialogy připadaly jako pusté tlachání, které slouží jako kamufláž chtíče. Inu, asi to tak i mělo být, ale mě to nepřesvědčilo.(24.4.2013)

Charlotte Bronteova se snažila o romaticko - realistický roman, no a kdyby měla možnost vidět tady tohle provedení...hmm. Nebudu lhááát, samozřejmě, že jsem to nečetl, no daný snímek si mě získal. Já tyhle anglické dýchanky prostě mohu. Skvělá ústřední dvojice v snímku, který i takového neandertálce jako jsem já dostal na plné čáře. 8/10(31.7.2011)

filmársky skvelé, bohužiaľ príbeh jane eyre mi nikdy nesedel. preto len 4. pre milovníkov predlohy to musí byť úplná bomba.(31.12.2012)

Filmařsky po všech stránkách naprosto profesionálně zpracované dílo (úžasná kamera a perfektní výběr lokací), z něhož po celou dobu sálá obrovská úcta k předloze. "Vznešené" kostýmní feministické romance mě ale bohužel vždy hodně míjely (viz třeba Jane Austen), takže i zde jsem se chvílemi trochu nudil. Fukunaga je výtečný režisér, ale určitě mu více sedí ostřejší a současnější témata... 60 %(11.9.2017)

Neskutečný kus filmařiny, to že Cary Fukunaga ovládá vizuál stejně mistrně třeba jako Ridley Scott, není to hlavní (byť je to excelentní kvalita). On dokonale zvládl převést klasickou předlohu na filmové plátno způsobem, který se často nevidí. Jemně a přesně nadávkované zvraty, vypilované dialogy, krásná souhra Mia Wasikowska - Michael Fassbender, mnohé pasáže jsou vskutku dokonalé. Lehce potemnělá romantická atmosféra není to to nejlepší, co film nabízí, tím jsou skutečné emoce, které se derou nenásilně na povrch, opravdovost, uvěřitelnost. Vynikající dílo.(12.2.2012)

Jane Austenová je blbá kráva. Nemám ji rád, vážně. A proč ji nemám rád - a zároveň proč je Jane Eyre mnohem lepším příběhem, i když zdánlivě Austenové tak podobným, nejlépe vyjádří slova samotné autorky Jane Eyre - Charlotte Bronte, která Austenovou taktéž nesnášela, na adresu Pýchy a Předsudku: “I got the book and studied it. And what did I find? An accurate daguerreotyped portrait of a common-place face; a carefully fenced, highly cultivated garden, with neat borders and delicate flowers—but no glance of a bright vivid physiognomy—no open country—no fresh air—no blue hill—no bonny beck. I should hardly like to live with her ladies and gentlemen in their elegant but confined houses."(19.4.2014)

Krásne, impozantné a dych vyrážajúce. Momentálne pre mňa najlepšie sfilmovaná Jana Eyreová.Presne podla môjho gusta. Osobne aj so samotnej knihy nemám rada časť o dospievaní, o problémoch v škole. V tejto adaptácii to bolo orezané presne na toľko ako potrebujeme vedieť. Žiadne naťahovanie. Myslím, že to bolo aj prvé spracovanie v ktorom sa skoro dodržal vekový rozdiel medzi hlavnými postavami. Dokonale vybraní herci Hlavne pán Fassbender ktorého charizmu sledujem od centuriona. Hudba dramatická a na tých miestach kde bola urobila presne to, čo mala. Od polky filmu som bola emočne vyvedená z miery. V dobrom. Poplakala som si, aj keď som vedela presne, čo sa kedy stane.100%(1.7.2011)

Zatím nejlepší zpracování, které jsem měla možnost vidět, věřím ale, že pro mě bude i posledním, pro milovníky předlohy je totiž každá adaptace zklamáním, je nemožné dosáhnout stejného zážitku v pasivním přijímání proti maximální spolupráci psaného slova s fantazií čtenáře, pokaždé si připadám ošizená. Některé romány by měly zůstat jen na papíře...(30.12.2011)

Znovu nový pohľad na obdivuhodný príbeh Jany Eyrovej, tentoraz očami Cary Fukunagaru. Zaujímavý počin, ale asi mám tento príbeh tak pod kožou, že mám veľké očakávania. Nebolo to zlé, ale ani výborné. Páčil sa mi nápad retrospektívneho pohľadu, ale scenár nebol inak excelentný. Vadil mi najmä záver príbehu, a režisérovi, zameranému viac na detail, sa kdesi zatúlala vysoko morálna pointa, ktorá v literárnom príbehu Jany práveže vyniká a robí ho výnimočným .(23.8.2011)

Mimoriadne silné tri hviezdičky, i keď je to ich konečný počet. K románom Charlotty Bronte nemám žiaden vzťah a som schopný sa s nimi zoznámiť iba vo filmovej, či televíznej podobe. Súčasne považujem za najväčší prínos tohto filmu, že s klasickým dielom zoznámi aj ľudí, ktorí by v živote literárnu predlohu nedočítali do konca., vlastne by ju ani nezačali čítať. To, že dielo pani Charlotty je do filmovej podoby stvárnené precízne, je už takou čerešničkou na torte. Skvelé reálie starej dobrej Anglie, vydarený casting, vynikajúce stvárnenie postáv a samozrejme réžia Caryho Fukunagu, u ktorého ma mimoriadne zaujíma, aké budú jeho ďalšie filmy, lebo Jana Eyrová, Sin Nombre a Temný prípad sú skôr vrcholkami fiktívneho trojuholníka, než postupnou líniou. V každom prípade môžem divákom, ktorí obľubujú romantické príbehy tento film odporučiť.(25.12.2014)

Veľmi pekná omaľovánka.(26.10.2017)

• bassator

46th KVIFF 2011 - OFFICIAL SELECTION - OUT OF COMPETITION - Hlavní program - Mimo soutěž (Jana Eyrová / JANE EYRE / Jane Eyre)(12.7.2011)

Když už se masochisticky jednou za život pokusíte jako já snížit k červené knihovně, ačkoli s ní máte letitý konfikt, pak je tato adaptace vhodnou volbou. Věřte mi, že bych to v životě nedokoukala, kdyby to zavánělo paní Rosamundou Píčovou. Když už červená knihovna, tak alespoň s průzračnou angličtinou, z které se musí každá gymnazijní profesorka vystříkat do bombarďáků. A když už červená kniHovna, tak s nějakou opravdu neamerickou krásou. Což se zde podařilo velmi. Klišé červených hoven bylo dodrženo, čili chudá, obyčejná dívka ke štěstí přišla a zamiloval se do ní největší mrdák staré Anglie. Ale cesta to byla trnitá, takže tvarohovitá, bledá zrzka, se opravdu natrápila a Rochester měl co dělat, aby mu uvěřila, že by ji vážně chtěl píchat až do konce života v dobrém i ve zlém, amen. Do pěti hvězd tomu něco zásadního chybělo. Snad méně nudy v začátku , snad jsem čekala děsivější výstupy Rochestrovy „mentálně problematické“ utajované manželky, z toho se dalo vytřískat více napínavých scén. Tato adaptace staví spíš na brilantní konverzaci, nádherné výpravě..ale tak co už, nebuďme tak povrchní. Popustím-li navíc uzdu nějaké té utajené romantické pipině v sobě, připouštím, že to bylo místy také zábavně dojímavé.(6.7.2012)

Příběh Jany Eyrové sice zhruba znám už od dob střední školy, ale vážně by to někdy chtělo si knihu přečíst. Tenhle film mě na to docela navnadil, což je určitě plusový bod. Mia Wasikowska byla v roli skvělá, ačkoliv jsem si ji nejdřív jako postavu z knihy Charlotte Brontëové nedovedla představit, ale tu bude spíš tím, že jsem ji dříve viděla pouze ve více dětských rolích - v Alence v říši divů a v Děcka jsou v pohodě. Očividně však už má na mnohem dospělejší role, jak to dokázala právě zde. Rochester se mi naopak líbil jako postava. Jediné, co mi zpočátku vadilo, byla nechronologičnost scén, kvůli které může nějakou dobu trvat, než člověk pochopí, co je minulost a budoucnost. Mezi Janou a Rochesterem taky mohlo přeskočit více "jisker", ale některé jejich společné scény byly naopak úžasné a téměř dechberoucí. Ve výsledku jsem tedy s filmem spokojená. Ráda se někdy v budoucnu podívám i na nějakou starší filmovou adaptaci, abych měla srovnání. ~(4,1)~(1.9.2011)

Studené - ač záměrně.(24.1.2015)

1 2 3 4 5 6 7 10 19 27 36