Kriminálka Staré Město (TV seriál)

Kriminálka Staré Mesto

Krimi / Drama

Slovensko / Česko, 2010 - 2013, 12 h 19 min (Minutáž: 13x57 min)

Zuzana Fialová, Matěj Hádek, Milan Lasica, Emília Vášáryová, Peter Šimun, Marián Slovák, Boris Farkaš, Táňa Pauhofová, Alexander Bárta, Jozef Dóczy, Oldřich Vlach, Ján Koleník, Dušan Lenci, Jiří Langmajer, Marko Igonda, Jiří Štěpnička, Danica Jurčová, Michal Štěrba, Marta Richterová, Mátyás Dráfi, Zdeněk Maryška, Matúš Krátky, František Výrostko, Michal Ďuriš, Tibor Babarcai, Jakub Rybárik, Marián Mitaš, Ingrid Filanová-Žirková, Róbert Jakab, Filip Tůma, Martin Mňahončák, Martin Nahálka, Dušan Jamrich, Eva Landlová, Karol Čálik, Dušan Kaprálik, Vít Bednárik, Oľga Hudecová, Anna Ferenczy, Jana Zvaríková, Zdeněk Žák, Vladimír Kratina, Slávka Halčáková, Branislav Deák, Ľubo Roman, Sandra Nováková, Erik Ollé, Ján Haruštiak, Daniela Kuffelová, Bibiana Ondrejková, Zdena Kubová, Hana Gajdošová-Letková, Michal Režný, Nela Mokrá, Jószef Ropog, Ľudmila Swanová, Milan Chalmovský, Etela Kucmanová, Eva Sakálová, Leopold Haverl, Marián Geišberg, Attila Mokoš, Ivan Franěk, Anton Živčic, Michal Spišák, Igor Srník, Michaela Majerníková, Peter Kuba, Róbert Halák, Monika Babicová, Iveta Stráňavová, Miriam Merklová, Pavel Vrabec, Juraj Hrčka, Přemysl Boublík, Xénia Kubová, Vladimír Oktavec, Tomáš Lamoš, Daniel Žulčák, Jenovéfa Boková, Miroslav Donutil, Ondřej Malý, Linda Rybová, Simona Postlerová, David Suchařípa, Jan Kanyza, Milan Kňažko, Pavla Ptáčková-Vitázková, Ján Jackuliak, Rebeka Poláková, Gabriela Marcinková, Adrian Jastraban, Saša Rašilov nejml., Viliam Grinč, Aurélia Fritzová, Justin Svoboda, Vasiľ Rusiňák, Simona Prasková, Petra Navrátilová, Igor Kasala, Helena Geregová, Andrej Kováč, Lukáš Dóza, Eva Vokounová, Michal Iľkanin, Michal Nikodém, Tatiana Šúrová, Edita Mária Hrehušová, Katarína Jančula, Miro Mráz, Tomáš Vravník, Peter Krajčovič, Juraj Smutný, Michaela Köglerová, Zuzana Janitorová, Oľga Fialová, Bibiana Pogány, Daniel Fischer, Vladimír Čema, Natália Puklušová, Mária Benkovská, Václav Mika

Slovenské odsúdené panelákové seriály, ktoré ordinujú v ružovej záhrade nesledujem. Pri tomto som spravil výnimku, pretože za scenárom stojí skvelý spisovateľ Dominik Dán. A práve tento človek tú našu tvorbu ako tak okorenil o neokukanost. Kto čítal Dánove knihy, všimol si spojitosti s postavami a iné vychytávky, no predovšetkým si všimol, že slovensko je stále moc konzervatívne. Je škoda, že seriál je (zatiaľ) okresaný o štipľavé dialógy a čierny humor ako v Dánových knihách. Na prvý pohla nejde o žiadnu svetobornú vec, no v dnešnej slovenskej tvory je to asi to najlepšie čo sa na obrazovky dostalo. Herci na čele v Fialovou nepôsobia strojene a dej pilotu i keď bol lineárny, bol zaujímavý. Som zvedaví čo povedia ďalšie diely a zatiaľ aspoň palec hore. Len dúfam, že tvorcovia nesklamú a predvedú viac než len manžela, ktorý vraždí, pretože manželka spí s jeho kamošom.(21.9.2010)

Snaha se cení, ale bohužel nestačí na to, aby vytáhla tuto sérii sedmi detektivních epizod - pravda, se sympatickými postavami - do červeného pásma. Kriminálka Staré Mesto si prostě tak nějak "dělá to svoje", aniž by oslňovala kamerovými filtry a podobnými vychytávkami (na to tu máme Stropnického a jeho partu od Anděla), a nejde tomu příliš co vytýkat. Jenom to, že sice neurazí, ale ani nenadchne - dnes už si nepamatuju ani jeden díl, jen kdo hrál hlavní role, a že Milan Lasica je stále velký boss:) A to na víc než na 60% nestačí. Dobře, možná by mohlo na sedmdesát, na tu bídu okolo, ale to by potom nebyl znát ten masivní kvalitativní posun, který se stal s druhou - úplně jinak pojatou - sérií. Tu, na rozdíl od téhle, vřele doporučuju.(22.10.2013)

Viděla jsem zatím jeden díl, takže moje hodnocení berte s rezervou, ale vůbec mi to nepřišlo špatné. Zuzana Fialová s Matějem Hádkem jsou docela solidní dvojka, děj měl spád a rozhodně se neuchyloval k trapnostem typu Kriminálka Anděl z produkce TV Nova. Jenom se mi nelíbí snaha imitovat názvem seriálu produkci z cyklu CSI, tvůrci si tím spíš trochu škkodí.(18.10.2010)

Další kriminální seriál na našich obrazovkách, slovensko-český, tentokrát překvapivě koukatelný. Mezi devizy rozhodně patří slušné obsazení a výkony herců, Matěje Hádka jsem už nějakou dobu neviděl a musím napsat, že nutkání praštit ho latí po hlavě jsem tentokrát rozhodně neměl. Zmínit se musím o Zuzaně Fialové, nejen že jí to moc sluší (ňamky), ale moc mi ve své roli seděla. Ona i její postava jsou sympatické. Případy jsou bohužel trochu slabší, práce u policie holt není romantika à la Columbo, ale zpracování je dobré. Seriál se totiž vyvaroval protahovaných scén, kde si aktéři přehazují kecy jako bramboru, a díky tomu vše docela odsýpá. Vyloženě dramaticky akční sekvence nečekejte, ale rozuzlení, ke kterému díl vždy směřuje, docela funguje a nějaká honička se taky najde. To ale není pilířem, autoři sází na postavy, včetně sond do osobního života, a jejich postupnému řešení případu. I když rezervy by se našly. Hudební doprovod a podbarvení záběrů jsou trochu zvláštní, ale potešily. Já byl průměrně spokojen a výsledkem vlastně potěšen, po několika nezáživnych kriminálních seriích nedávné doby a asi miliónu telenovel přes kopírák krok dobrým směrem.(21.10.2013)

• gilmore_girl

Nevypada to tak spatne, prestoze ceske a slovenske kriminalky jsou vzdycky jaksi suche... tady se alespon objevuje spousta zajimavych hercu (treba Zuzanu Fialovou jsem videla poprve a musim rict, ze je dobra, dale zname firmy jako Vasaryova a Langmajer a dalsi). Bohuzel pribehy jsou nudne a herci nemaji moc prostoru... predvadi se vic v soukromem zivote nez v kriminalistice, coz je u kriminalky velke minus.(28.9.2010)

• - Jméno scenáristy Dominika Dána je umělecký pseudonym autora, který svou totožnost pečlivě tají. Jelikož zná detailně jednotlivé kauzy, spekuluje se, že jde o bývalého nebo stále aktivního kriminalistu. (Olík)

• - Na výrobe seriálu sa podieľal známy autor detektívnych románov Dominik Dán. (R4D0)

• - V pátém díle je pachatel spoután náramky s rukama před tělem, avšak v dalším záběru má spoutané ruce za zády. (sator)