Spojenectví rysů (TV film)

Návrat rysov

Miloš and the Lynxes

Dokumentární

Slovensko, 2010, 52 min

Tomáš Hulík

Tomáš Hulík

Peter Rúfus

52 minút zobrazujúcich ako by mal vypadať vzťah človeka ku prírode. Počas nich si prejdeme voľbu dvoch rysích mačiatok. Ich mladosť, rast, pubertu až postupné zapájanie do prírody pomocou človeka. Miloš Majda sa vzorne stará o svoj revír a je ochotný sa podrobiť aj takto ťažkej skúške. Sám som bol prekvapený, keď som videl 7 mesačného rysa veľkého ako vlčiak. Fakt sú to krásne mačokovité šelmy a tu je jasný signál ako sa o ne treba starať, aby sme ich nevideli len v zoo.(10.9.2014)

Tento dokument o rysích súrodencoch, Líze a Murovi, ktorí sú odkázaní na ľudskú pomoc, aby mohli byť opäť vypustení späť do voľnej prírody Národného parku Veľká Fatra, sa bude určite páčiť všetkým divákom, čo majú pozitívny vzťah ku našim nádherným slovenským horám, lesom a všetkým ich zvieracím obyvateľom. Dobre natočený, skoro hodinový, film vznikal vyše dvoch rokoch, počas ktorých sa z malých, roztomilých mláďat stali sebavedomé, zdravé, ostražité šelmi. ***(11.1.2012)

Technická stránka klasicky hulíkovsky úžasná, ale tiež sa prikláňam k tomu, že z filmu cítiť naťahovanie stopáže. Stále sa na to dobre pozerá, ale už to nie je také úderné, ako mohlo byť. Celkom ma zaujalo, že za štátne peniaze a za spolupráce z STV vznikol film, ktorý otvorene hovorí o poľovníckom pytliačení na chránené živočíchy. Štvrtá hviezdička predovšetkým za nevtieravé emócie...(18.5.2012)

Obdivuhodný účel a jeho citlivé zobrazenie Žiaľ, v krajine kde sú každoročne podmienky pre voľný život lesných šeliem obmedzované a zhoršované. Pretože - existuje okrem tej našej v Európe niekde krajina, kde sa v národných parkoch realizujú každoročne rozsiahle ťažby dreva, neobmedzené poľovačky a pololegálne pytliacke lovy? Lovecká a drevárska loby hrá totiž na Slovensku prvé husle. Žiaľ aj to iba na úrovni zlatokopov - rýchlo speňažiť stromovú guľatinu a zorganizovať poľovačky na medvede a vlky pre sviatočných prachatých ostreľovačov. Komentár k filmu tieto skutočnosti naznačuje, čo je popri hlavnému obsahu - výchove v zajatí a následnom vypustení dvoch rysích súrodencov do divočiny - tiež chvályhodné.(6.1.2013)

Fantastický dokument o dvoch súrodencoch rysa ostrovida,Murkovi a Líze,ktorích vypiplal a na návrat do voľnej prírody v Malej Fatre pripravil obdivuhodný Miloš Majda.Krásna práca Tomaša Hulíka,ktorá si vyžiadala určite veľa času,aby zachytil na kameru najväčšie voľne žijúce mačkovité šelmy na Slovensku.Aj komentár nahovorený Petrom Rúfusom bol veľmi príjemný.Musím ešte dodať,že i môj poľovný psík pozeral pozorne celých 50 minút.(10.2.2011)

• - Z malého výběhu byl vypouštěn vždy jen jeden z rysů, druhý zůstal zavřený, a to z toho důvodu, že společně by oba utekli. Měli k sobě natolik silné pouto, že se vždy za tím druhým vrátili. Přesto v dospělosti žijí samotářský život. (Inferion7)

• - Dokument dokazuje svojimi zábermi, že rys vôbec nemá strach z vody a dokonca počas horúcich dní ju vyhľadáva. (vander19)