Spojenectví rysů (TV film)

• slovenský

Návrat rysov

Miloš and the Lynxes

Dokumentární

Slovensko, 2010, 52 min

Tomáš Hulík

Tomáš Hulík

Peter Rúfus

Fantastický dokument o dvoch súrodencoch rysa ostrovida,Murkovi a Líze,ktorích vypiplal a na návrat do voľnej prírody v Malej Fatre pripravil obdivuhodný Miloš Majda.Krásna práca Tomaša Hulíka,ktorá si vyžiadala určite veľa času,aby zachytil na kameru najväčšie voľne žijúce mačkovité šelmy na Slovensku.Aj komentár nahovorený Petrom Rúfusom bol veľmi príjemný.Musím ešte dodať,že i môj poľovný psík pozeral pozorne celých 50 minút.(10.2.2011)

52 minút zobrazujúcich ako by mal vypadať vzťah človeka ku prírode. Počas nich si prejdeme voľbu dvoch rysích mačiatok. Ich mladosť, rast, pubertu až postupné zapájanie do prírody pomocou človeka. Miloš Majda sa vzorne stará o svoj revír a je ochotný sa podrobiť aj takto ťažkej skúške. Sám som bol prekvapený, keď som videl 7 mesačného rysa veľkého ako vlčiak. Fakt sú to krásne mačokovité šelmy a tu je jasný signál ako sa o ne treba starať, aby sme ich nevideli len v zoo.(10.9.2014)

Obdivuhodný účel a jeho citlivé zobrazenie Žiaľ, v krajine kde sú každoročne podmienky pre voľný život lesných šeliem obmedzované a zhoršované. Pretože - existuje okrem tej našej v Európe niekde krajina, kde sa v národných parkoch realizujú každoročne rozsiahle ťažby dreva, neobmedzené poľovačky a pololegálne pytliacke lovy? Lovecká a drevárska loby hrá totiž na Slovensku prvé husle. Žiaľ aj to iba na úrovni zlatokopov - rýchlo speňažiť stromovú guľatinu a zorganizovať poľovačky na medvede a vlky pre sviatočných prachatých ostreľovačov. Komentár k filmu tieto skutočnosti naznačuje, čo je popri hlavnému obsahu - výchove v zajatí a následnom vypustení dvoch rysích súrodencov do divočiny - tiež chvályhodné.(6.1.2013)

Slabšia zvuková stopa a občas veľmi divný strih trochu zahmlievajú kvalitnú prácu za kamerou. Zábery rysov sú unikátne, ako aj celý projekt, preto hodnotenie nechcem znižovať, hoci by to bolo adekvátne. Trochu éterickej hudby, ako to robia ostatní slovenskí dokumentaristi, by vôbec nezaškodilo. Výpovede Miloša tak pôsobia bez emócií, hoci nepochybujem o tom, že prežíval smútok. Som si však istý aj tým, že sa manželom veľmi uľavilo, keď sa rysíčatá konečne osamostatnili. Asi by som sa ako autor vyhol otvoreným otázkam v závere typu zloženia stravy týchto dravcov. Dokument tieto informácie už mal obsahovať a ak ich nemám, neupozorňujem na to, že som ako strážca divočiny nedal na rozbor trus po troch dňoch Lízinho výletu do prírody. Každopádne oceňujem prínos kvalitnými zábermi, nie informáciami.(27.6.2013)

Tento dokument mi trochu připomínal takové ty večerníčky typu Vydrýsek. Jenže tohle je mnohem více seriózní. Musím vyzdvihnout nádhernou slovenskou přírodu a pěknou kvalitu obrazu, která potrvrdila, že sluneční světlo je to nejlepší nasvícení co může být. Příběh rysích sourozenců pobaví, poučí a slabší povahy jako jsem já i dojme. Po tomto snímku se ještě více těším na to, až budu mít možnost zhlédnout Strážca divočiny.(11.2.2011)

• - Dokument dokazuje svojimi zábermi, že rys vôbec nemá strach z vody a dokonca počas horúcich dní ju vyhľadáva. (vander19)

• - Z malého výběhu byl vypouštěn vždy jen jeden z rysů, druhý zůstal zavřený, a to z toho důvodu, že společně by oba utekli. Měli k sobě natolik silné pouto, že se vždy za tím druhým vrátili. Přesto v dospělosti žijí samotářský život. (Inferion7)