Spojenectví rysů (TV film)

Návrat rysov

Miloš and the Lynxes

Dokumentární

Slovensko, 2010, 52 min

Tomáš Hulík

Tomáš Hulík

Miloš Majda, Peter Rúfus (vyp.)

Fantastický dokument o dvoch súrodencoch rysa ostrovida,Murkovi a Líze,ktorích vypiplal a na návrat do voľnej prírody v Malej Fatre pripravil obdivuhodný Miloš Majda.Krásna práca Tomaša Hulíka,ktorá si vyžiadala určite veľa času,aby zachytil na kameru najväčšie voľne žijúce mačkovité šelmy na Slovensku.Aj komentár nahovorený Petrom Rúfusom bol veľmi príjemný.Musím ešte dodať,že i môj poľovný psík pozeral pozorne celých 50 minút.(10.2.2011)

„Rysy majú excelentný sluch; sú schopné počuť šuchot myši na 50 metrov a potom určiť, odkiaľ vychádza.“ Prečo len 60%, keď za rysov a ľudí okolo nich sto? Lebo tvorcovia občas varia z vody a odbočujú od hlavných tém (dravý vták, mačka divá) a najmä - toto je jeden z tých dokumentov, ktoré by bolo zaujímavejšie zažiť, než vidieť. Byť tam, kde celé dni prší a volanie divočiny je silnejšie, ako dvojročné piplanie šľahačkou zo supermarketu. Film pojednáva o strážcovi Národného parku Malá Fatra, ktorý s niekoľkými ďalšími (manželkou, kameramanom) dva roky piplal opustený súrodenecký párik rysov, Lízu a Mura. Tých mu daroval riaditeľ ZOO Ostrava v rámci projektu vypustiť ich do voľnej prírody. Najskôr ich ale na to samozrejme treba pripraviť, keďže sa narodili v zajatí a nemal ich kto naučiť loviť a inak sa postarať o seba. Ak by sa mláďatá vypustili do divočiny, bola by otázka dní, kým by zomreli. Ako mačkovité šelmy rastú a stávajú sa divokejšími, ich náhradný ľudský otec dúfa, že keď budú vypustené do lesov, pri prvej príležitosti ich nezastrelí pytliak ani nezrazí auto. Rys je jedno z najzáhadnejších zvierat slovenskej prírody. O rysoch sa obecne vie málo, sú to samotárske stvorenia, pričom jediný exemplár môže údajne mať za svoje teritórium viac, ako 100 kilometrov štvorcových (!). Hoci som sa ako laik bál, že párik bude ľudskou starostlivosťou totálne „pokazení“ a nebude sa v lese o seba vedieť postarať, nakoniec to zvládol prekvapivo ľahko. A možno až smutne ľahko, preto boli záverečné nočné fotografie dojemné.(18.2.2011)

Slabšia zvuková stopa a občas veľmi divný strih trochu zahmlievajú kvalitnú prácu za kamerou. Zábery rysov sú unikátne, ako aj celý projekt, preto hodnotenie nechcem znižovať, hoci by to bolo adekvátne. Trochu éterickej hudby, ako to robia ostatní slovenskí dokumentaristi, by vôbec nezaškodilo. Výpovede Miloša tak pôsobia bez emócií, hoci nepochybujem o tom, že prežíval smútok. Som si však istý aj tým, že sa manželom veľmi uľavilo, keď sa rysíčatá konečne osamostatnili. Asi by som sa ako autor vyhol otvoreným otázkam v závere typu zloženia stravy týchto dravcov. Dokument tieto informácie už mal obsahovať a ak ich nemám, neupozorňujem na to, že som ako strážca divočiny nedal na rozbor trus po troch dňoch Lízinho výletu do prírody. Každopádne oceňujem prínos kvalitnými zábermi, nie informáciami.(27.6.2013)

52 minút zobrazujúcich ako by mal vypadať vzťah človeka ku prírode. Počas nich si prejdeme voľbu dvoch rysích mačiatok. Ich mladosť, rast, pubertu až postupné zapájanie do prírody pomocou človeka. Miloš Majda sa vzorne stará o svoj revír a je ochotný sa podrobiť aj takto ťažkej skúške. Sám som bol prekvapený, keď som videl 7 mesačného rysa veľkého ako vlčiak. Fakt sú to krásne mačokovité šelmy a tu je jasný signál ako sa o ne treba starať, aby sme ich nevideli len v zoo.(10.9.2014)

Nevybavuji si, že bych v poslední době viděl zajímavější a lépe vytvořený dokument o přírodě. Informační hodnota značná (neznám jiný film o rysech, materiál, který tvůrci projektu v průběhu odchovu této krásné šelmy získali, je jedinečný). Obdiv! Poděkování SVT za zařazení do vysílání. Budu shánět DVD :).(16.1.2011)

• - Z malého výběhu byl vypouštěn vždy jen jeden z rysů, druhý zůstal zavřený, a to z toho důvodu, že společně by oba utekli. Měli k sobě natolik silné pouto, že se vždy za tím druhým vrátili. Přesto v dospělosti žijí samotářský život. (Inferion7)

• - Dokument dokazuje svojimi zábermi, že rys vôbec nemá strach z vody a dokonca počas horúcich dní ju vyhľadáva. (vander19)