Spojenectví rysů

(TV film)

Díky velkým uším se střapci, krátkému ocasu a důvěřivému pohledu bychom skoro věřili, že rysi jsou jen přerostlé kočky, přestože ve skutečnosti se jedná o divoká a nezkrocená zvířata. Sledujte příběh o tvrdě vybudovaném přátelství mezi strážcem slovenského národního parku Malá Fatra Milošem Majdou a dvěma malými rysy narozenými v zoo. Existuje naděje, že rysi se vrátí do přírody. Miloš a režisér Tomáš Hulík sledují dvouleté putování rysích mláďat z jejich teplého útočiště v zoo zpátky do divočiny. (oficiální text distributora)

tron

„Rysy majú excelentný sluch; sú schopné počuť šuchot myši na 50 metrov a potom určiť, odkiaľ vychádza.“ Tvorcovia občas varia z vody a odbočujú od hlavných tém (dravý vták, mačka divá). Vitajte v kraji, kde celé dni prší a volanie divočiny je najsilnejšie. Film pojednáva o strážcovi Národného parku Malá Fatra, ktorý s niekoľkými ďalšími (manželkou, kameramanom) dva roky piplal opustený súrodenecký pár rysov, Lízu a Mura. Tých mu daroval riaditeľ ZOO Ostrava v rámci projektu vypustenia do voľnej prírody. Najskôr ich ale na to samozrejme bolo nutné pripraviť, keďže sa narodili v zajatí a nemal ich kto naučiť loviť, postarať sa o seba. Ak by sa mláďatá vypustili do divočiny, bola by otázka dní, kým by zomreli. Ako mačkovité šelmy rastú a stávajú sa divokejšími, ich náhradný ľudský otec dúfa, že keď budú vypustené do lesov, pri prvej príležitosti ich nezastrelí pytliak ani nezrazí auto. Rys je jedno z najzáhadnejších zvierat slovenskej prírody. O rysoch sa vie málo. Sú to samotárske stvorenia. Jediný exemplár môže mať za svoje teritórium viac ako 100 kilometrov štvorcových (!). Hoci som sa ako laik bál, že pár bude ľudskou starostlivosťou totálne „pokazený“ a nebude sa v lese o seba vedieť postarať, nakoniec to zvládol prekvapivo ľahko. Možno až  smutne ľahko, preto boli záverečné nočné fotografie dojemné. ()

Radko

Obdivuhodný účel a jeho citlivé zobrazenie Žiaľ, v krajine kde sú každoročne podmienky pre voľný život lesných šeliem obmedzované a zhoršované. Pretože - existuje okrem tej našej v Európe niekde krajina, kde sa v národných parkoch realizujú každoročne rozsiahle ťažby dreva, neobmedzené poľovačky a pololegálne pytliacke lovy? Lovecká a drevárska loby hrá totiž na Slovensku prvé husle. Žiaľ aj to iba na úrovni zlatokopov - rýchlo speňažiť stromovú guľatinu a zorganizovať poľovačky na medvede a vlky pre sviatočných prachatých ostreľovačov. Komentár k filmu tieto skutočnosti naznačuje, čo je popri hlavnému obsahu - výchove v zajatí a následnom vypustení dvoch rysích súrodencov do divočiny - tiež chvályhodné. ()

MM_Ramone

Tento dokument o rysích súrodencoch, Líze a Murovi, ktorí sú odkázaní na ľudskú pomoc, aby mohli byť opäť vypustení späť do voľnej prírody Národného parku Veľká Fatra, sa bude určite páčiť všetkým divákom, čo majú pozitívny vzťah ku našim nádherným slovenským horám, lesom a všetkým ich zvieracím obyvateľom. Dobre natočený, skoro hodinový, film vznikal vyše dvoch rokoch, počas ktorých sa z malých, roztomilých mláďat stali sebavedomé, zdravé, ostražité šelmi. *** ()

klerik

Technická stránka klasicky hulíkovsky úžasná, ale tiež sa prikláňam k tomu, že z filmu cítiť naťahovanie stopáže. Stále sa na to dobre pozerá, ale už to nie je také úderné, ako mohlo byť. Celkom ma zaujalo, že za štátne peniaze a za spolupráce z STV vznikol film, ktorý otvorene hovorí o poľovníckom pytliačení na chránené živočíchy. Štvrtá hviezdička predovšetkým za nevtieravé emócie... ()

Jirka_Šč

Nevybavuji si, že bych v poslední době viděl zajímavější a lépe vytvořený dokument o přírodě. Informační hodnota značná (neznám jiný film o rysech, materiál, který tvůrci projektu v průběhu odchovu této krásné šelmy získali, je jedinečný). Obdiv! Poděkování SVT za zařazení do vysílání. Budu shánět DVD :). ()

tormento

Po zhliadnutí som ostal milo prekvapený, že sa takýto projekt realizoval na Slovensku. Celkovo som mal z tohto dokumentu príjemný pocit. Krásne zábery...komentár Petra Rúfusa a hlavne vidieť oduševnenie ľudí, ktorý chcú niečo urobiť pre našu prírodu... ()

mr.filo

Nápad ke zpracování se podařilo uchopit velmi pěkným stylem. Místy jemně hraná realita / zápletka je podána divákovi. Trochu mě zamrzel fakt, že na ZOOM běžel pořad přeložený do češtiny - sem tam s překrývající slovenskou řečí. Ale no tak, slovensky snad ještě tento národ umí, ne? ()

Scar

Slabšia zvuková stopa a občas veľmi divný strih trochu zahmlievajú kvalitnú prácu za kamerou. Zábery rysov sú unikátne, ako aj celý projekt, preto hodnotenie nechcem znižovať, hoci by to bolo adekvátne. Trochu éterickej hudby, ako to robia ostatní slovenskí dokumentaristi, by vôbec nezaškodilo. Výpovede Miloša tak pôsobia bez emócií, hoci nepochybujem o tom, že prežíval smútok. Som si však istý aj tým, že sa manželom veľmi uľavilo, keď sa rysíčatá konečne osamostatnili. Asi by som sa ako autor vyhol otvoreným otázkam v závere typu zloženia stravy týchto dravcov. Dokument tieto informácie už mal obsahovať a ak ich nemám, neupozorňujem na to, že som ako strážca divočiny nedal na rozbor trus po troch dňoch Lízinho výletu do prírody. Každopádne oceňujem prínos kvalitnými zábermi, nie informáciami. ()

Autogram

Nádherné veľké mačky a skvele zdokumentovaný príbeh návratu do divočiny. Prechádzky ich „trénera“ Miloša ako vodcu svorky dvoch rysov a vlčiaka museli byť nezabudnuteľné. Aj v hodinovom filme vidno, koľko s tým bolo práce, a psia pomocnička sa pri tom určite hodila. Výborné sú tiež vsuvky s orlami alebo mačkou divou. ()

Prochy38

Krásně udělaný dokument. Smekám nad prací tohoto člověka. Takových, kdyby bylo mnohem více, naše planeta by vypadala hned jinak. Úžasné. Nevím, co víc k tomu napsat. Snad jen popřát další povedené projekty a mnoho zdravých zvířat zpět do volné přírody. Pro mě skvělý dokument a ještě lepší projekt. ()

vander19

52 minút zobrazujúcich ako by mal vypadať vzťah človeka ku prírode. Počas nich si prejdeme voľbu dvoch rysích mačiatok. Ich mladosť, rast, pubertu až postupné zapájanie do prírody pomocou človeka. Miloš Majda sa vzorne stará o svoj revír a je ochotný sa podrobiť aj takto ťažkej skúške. Sám som bol prekvapený, keď som videl 7 mesačného rysa veľkého ako vlčiak. Fakt sú to krásne mačokovité šelmy a tu je jasný signál ako sa o ne treba starať, aby sme ich nevideli len v zoo. ()

Rozjimatel

4,5   Výborný dokument o návrate dvoch rysích mláďat do divočiny, ktorý chytí za srdce a aj poteší oči úchvatnými zábermi nádhernej prírody Národného parku Veľká Fatra. Príbeh sa odohráva na osamelej chate (terénna stanica NP) v Ľubochnianskej dolinej, najdlhšej na Slovensku, na priam idylickom mieste, vzdialenom 12 km od civilizácie. Počas celých dvoch rokov sledujeme, ako Líza a Muro, dvaja rysí súrodenci rastú od malých roztomilých mačiatok až po veľké divoké šelmy. Rys ostrovid je nádherné zviera, je to taký malý slovenský leopard. ()

dodo24

Klobúk dole pred týmito manželmi , koľko času a lásky venujú znovuobnoveniu našich nádhernej prírody. Veľmi pekný, decentne jednoduchý dokument, v ktorom samozrejme nemohlo chýbať "poučenie" na konci. Takisto klobúk dole pred réžiou, strihom , ale hlavne kamerou!!! ()

Adm.Nelson

Dojímavé, poučné, krásne. U mňa bol zážitok umocnený ešte tým, že som pár dní pred zhliadnutím filmu prešiel hrebeňovku Veľkej Fatry, kde sa dokument odohráva. Videné na Filmovej noci na Šarišskom hrade (2013). 10/10 ()

mi-ib

Tento dokument mi trochu připomínal takové ty večerníčky typu Vydrýsek. Jenže tohle je mnohem více seriózní. Musím vyzdvihnout nádhernou slovenskou přírodu a pěknou kvalitu obrazu, která potrvrdila, že sluneční světlo je to nejlepší nasvícení co může být. Příběh rysích sourozenců pobaví, poučí a slabší povahy jako jsem já i dojme. Po tomto snímku se ještě více těším na to, až budu mít možnost zhlédnout Strážca divočiny. ()

Theker

Ten raj máme za oknami. Tých ľudí čo svoj život vrátili ta, odkiaľ sme tak násilne odtrhnutí... tak tí majú môj obdiv. Príbeh o tom, ako človek dokáže nielen život zobrať ale aj zachrániť a nie len ten rysí. Proste Líza a Muro sú moji noví obľúbenci :) ()

sehe

Fantastický dokument o dvoch súrodencoch rysa ostrovida,Murkovi a Líze,ktorích vypiplal a na návrat do voľnej prírody v Malej Fatre pripravil obdivuhodný Miloš Majda.Krásna práca Tomaša Hulíka,ktorá si vyžiadala určite veľa času,aby zachytil na kameru najväčšie voľne žijúce mačkovité šelmy na Slovensku.Aj komentár nahovorený Petrom Rúfusom bol veľmi príjemný.Musím ešte dodať,že i môj poľovný psík pozeral pozorne celých 50 minút. ()

Primavera

Kamera dokumentaristu Tomáša Hulíka dokázala zachytiť fantastický zázrak - človek, ktorý obvykle drancuje prírodu, je v úlohe toho, kto do nej vracia niečo vzácne, čo z prírody mizne .... Návrat najkrajších mačkovitých šeliem na Slovensku do prírody, z náručia človeka na slobodu, to je skutočne nielen lahôdka pre oči diváka, ale aj niečo na hlboké zamyslenie sa.... Experiment sa Milošovi Majdovi vydaril, dokument tiež. ()