Coriolanus

Coriolanus

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2011, 122 min

„How...traitor? - Nay, temperately. Your promise. - Fires in the lowest hell fold in the people. Call me their traitor, thou injurious tribune? “ Vskutku jeden z nejnáročnějších filmů, které jsem kdy viděl. Pokud na to ale přistoupíte, budete ohromeni. Ohromeni režií ale především těmi nejpreciznějšími hereckými výkony (Ralph Fiennes a Vanessa Redgrave by měli dostat Oskara!). Jinak ale celkem chápu slabé hodnocení, není to film pro každého. Ale za sebe mohu říci, že jsem právě viděl jeden z nejlepších režijních debutů všech dob. EDIT po vydání dabingové verze - Dabing je naprostá příšernost a všechny herecké výkony totálně zazdívá. Pokud Coriolanus, jedině v originále!(9.6.2012)

Shakespeare servírovaný za syrova. Zdánlivě nesourodé spojení realistického pojetí se současnosti a archaických, vznešených slov ažbětinského dramatika nakonec překvapivě funguje. Co na v některých komentářích zmiňovaném přehrávání? Tohle je divadlo a nikdo nikdy netvrdil, že to divadlo být nemá. Fiennes se podíval na méně známou Shakespearovu hru nově, s čistýma očima. Poselství zůstává, aktuálnost hry není nijak zmenšena ani 400 (nebo kolik) let od jejího vzniku. Coriolanus ji "jen" obaluje poněkud netradiční formou (na Shekespeara) a tato aktualizace klasiky se mu daří téměř na výbornou. Nevidím zas takový rozdíl oproti Titovi od Julie Taymor. Ta také klasika aktualizovala a to mnohem odvážněji. Coriolanus se povedl, překvapivě povedl, i když k dokonalosti ještě něco chybí.(19.7.2012)

• Trustme

Chápu uměleckou ambici Ralpha Fiennese přijít s něčím nestandardním ve své režijní prvotině. Zjevně ovlivněn svou divadelní minulostí se rozhodl naroubovat "Šejkspíra" do jakési nadčasové budoucnosti s dialogy na kterých si vylámaly klávesy i dobří titulkáři při překladu. Už vidím ty vykulené diváky jak sedí u tohoto filmu v očekávání rázného bijáku s Gerardem Butlerem, kde se to má (podle traileru) hemžit akcí, zápasením, krví, epickým válečnictvím, baladickým poselstvím mýtického hrdinství a podobným patosem trailerových šamanů, co nemůžou ukázat pravdu, že tohle je blábol... I já jsem nevěřícně kroutil hlavou a říkal si "proč". Co s takovým filmem? Na festivaly s ním? Do britských filmových klubů. Královně k výročí? Prosím nechte Shakespeara divadlu a nebo Kennethu Branaghovi a neznásilňujte ho nesourodými moderními adaptacemi .(11.6.2012)

Nie som fanúšikom Shakespearových hier, ani ich filmových adaptácií a tobôž nie takých, v ktorých sú vyše 400 rokov staré texty, určené pre dobové divadelné dosky prenesené v doslovnej podobe na strieborné plátno. Svojho času ma to poriadne iritovalo už v Luhrmannovom Rómeo a Júlia a hoci v Coriolanovi to na mňa pôsobilo o čosi znesiteľnejšie, za týmto britským filmom vidím hlavne zbytočne minutý 10 miliónový budget, ktorý mohol byť využitý omnoho zmysluplnejšie.(9.7.2012)

• Pilda17

Od začátku nezáživné a příliš zdlouhavé. Do toho plácání jednoho nesmyslu za druhým. Žádnou myšlenku a ani napětí jsem nepocítil. Děj nebyl vůbec chytlavý a nuda provází tento "paskvil" celou dobu. V životě už nechci nic takového vidět a ani herecké výkony nemůžou tento nesmysl vyzvednout. Nejhorší věc ze všeho je, že herci plácají jeden nesmysl za druhým.. 0/10 = 5%(25.6.2012)

• - Natáčení probíhalo v srbském Bělehradě, uvažovalo se ale také i o Rumunsku nebo Chorvatsku. (Brousitch)

• - Ralph Fiennes si původně přál ztvárnit roli s delšími vlasy, ale po "oplešatění" kvůli roli Voldemorta z dvojice filmů Harry Potter a Relikvie Smrti se rozhodl, že nebude čekat, než mu vlasy dorostou. (Beckett51)

• - Názov filmu sa objaví v samom závere. (Johnny.ARN)