Coriolanus

Coriolanus

Drama / Thriller / Válečný

Velká Británie, 2011, 122 min

• nirvanafan

A pak mají děti brát toho Shakespeara vážně, když Fiennes udělá z Coriolana nasíracího parchanta! Smyslem předlohy rozhodně není donutit diváka nenávidět toho uřvanýho nácka, aby v závěru jeho srdce zaplesalo, že konečně zavřel hubu. O bezduchém přehození původní látky do moderního světa ani nemluvě. Samozřejmě, že bez úprav bude řada pasáží znít směšně a bohužel se vytratila i spousta závažnějších myšlenek nebo úplně ztratila význam. Občas mívám pocit, že přesun divadla na plátno způsobuje, že film působí malinko hystericky a velkoryse to toleruji, ale co je moc, to je příliš. P.S. Ale Butler a záškodní politici jsou celkem fajn.(18.4.2014)

• PROROK14

Veľmi čudný film, bez poriadnej pointy.(28.8.2012)

Richarda III. můžete i přes jasné historické zasazení smysluplně posouvat v časoprostoru, aniž by se některé informace "ztratily v překladu", u Coriolana si touto charakteristikou jistá nejsem. Caius Martius je v Shakespearově hře vykreslen jako znamenitý voják a válečný hrdina, jehož odpor k římskému obyvatelstvu vychází z toho, že se lid dožaduje přídelů jídla zdarma, aniž by byl ochotný za svou zemi bojovat. ("Resting well assured that ne'er did service for't: being press'd to the war, even when the navel of the state was touch'd, they would not thread the gates.") Tato premisa je nicméně jen těžko pochopitelná ve světě jednadvacátého století, kde vojáci nejsou celebritami, kde zbraně více než lidé rozhodují války a kde je armáda namísto rekrutovanými občany tvořena úzkou skupinou dlouhodobě cvičených profesionálů. Některé z motivací postav a hlavně samotného Coriolana se zkrátka vlivem jiného prostředí a zkrácením textu zcela vypařily, což je podle mě u hry, která je pro mě především výbornou studií politiky, výbornou ukázkou boje mezi namyšlenou pravicí a populistickou levicí, celkem škoda. Stejně tak nemůžu bohužel tvrdit že bych byla nadšená věčně roztřesenou kamerou, nepřehledným stylem některých scén a neustálými televizními přenosy. Ale dost kritiky. I tak je totiž Coriolanus jednou z těch filmových adaptací Shakespearova textu, které mi v hlavě zůstanou, a až se přenesu přes některé limitace, bude to nejspíš vzpomínka velmi příjemná. Ostatně na obsazení, které tvoří výborní britští divadelní herci jako Paul Jasson, Vanessa Redgrave nebo ostatně i samotný Ralph Fiennes, lze jen stěží hledat něco negativního.(21.1.2012)

Ech....tazko sledovatelny a este tazsie hodnotitelny film. Vsetci zucastneni tu dost znacne prehravaju, co je, ale vzhladom na sposob podavania deja v celku logicke a pochopitelne. Menej pochopitelne je preco tento film vobec vznikol. Nepamatam, ze by akakolvek adaptacia Shakespeara zasadena do modernej doby, kedy su este aj herci nuteni prednasat slova v staroanglictine (ci co to je), dopadla dobre a tak je tomu aj teraz. Asi si Ralph Fiennes myslel, ze to dokaze, no nestalo sa. Coriolanus je len dalsou adaptaciou Shakespeara, ktora zaujme svojim spracovanim, prvotriednymi hercami, no nic dlhodobejsie neponuka. A zabavit tiez velmi nezabavi. 2,5/5*(12.7.2012)

• xxmartinxx

Ze své podstaty je to působivé, ale Titus nebo Romeo+Juliet dotáhli tenhle koncept k něčemu životnému, dynamickému, nabytému energií. Fiennes jen prázdně exhibuje. A nudí.(5.4.2014)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara z počátku 17. století. (Terva)

• - Scéna vyhoštění Coriolana (Ralph Fiennes) byla točena celkem 3krát. Poprvé byla přerušena výpadkem proudu, podruhé Ralph Fiennes při větě "I banish you!" omylem udeřil rukou do kamery. (Beckett51)

• - Ralph Fiennes si původně přál ztvárnit roli s delšími vlasy, ale po "oplešatění" kvůli roli Voldemorta z dvojice filmů Harry Potter a Relikvie Smrti se rozhodl, že nebude čekat, než mu vlasy dorostou. (Beckett51)