poster

Rudá kapela (festivalový název)

 • Dánsko

  Det røde kapel

 • Slovensko

  Červená kapela

  (festivalový název)
 • USA

  Red Chapel, The

Dokumentární / Komedie

Dánsko, 2009, 88 min

Režie:

Mads Brügger

Kamera:

René Johannsen

Hrají:

Mads Brügger, Kim Čong-il (a.z.)
(další profese)
 • Murrro
  *****

  Snímka, odhaľujúca slabiny (silu?) režimu a silu (slabiny?) filmových vyjadrovacích prostriedkov. S humorom a napätím pracujú tvorcovia tak obratne, že intenzitu zážitku neviem prirovnať k žiadnemu z dosiaľ videných filmov a musím priznať, že až pri sledovaní Červenej kaplnky som úplne pochopil, ako môže na perách zamrznúť úsmev. Výborne zmontovaný materiál ohromnej sily. A že je pomerne jednostranný? Ako by mohol byť iný?(16.9.2010)

 • Fr
  ***

  ,,KOMEDIE JE SLABÉ MÍSTO VŠECH DIKTATUR…“ /// Dva korejští Dánové (nebo dánští Korejci…) + mozek projektu, vyrazej na kulturní misi, která má vodhalit nepoddajnou krásu diktatury, plnou zvláštně přitažlivý, démonický a perverzní vzájemnosti (hmm, zvláštní myšlenka…). Jednoduše řečeno – kulturou proti totalitě. Utvořej divadelní skupinu Rudá kapela (jasan, hledej symboliku šmudlo…), ve který postiženej Jácob plní funkci Trojskýho koně, a to jejich divadlo je … jak to jen slušně … prostě trapárna, takže se ani domorodcům (jako Korejcům) nedivím, že to chtěj vylepšit. Ale to vlastně zapadá do konceptu ukázat, jak jsou jeblý (Korejci). Baví zejména exkurze, ale když voni všechny návštěvy voděj na stejný místa. Chlapci tady aspoň projevujou nějakou snahu o symbolismus, a abych nebyl za kreténa – pár ftipnejch situací vykouzlej. Ovšem tahle cesta přes divadlo k politický satiře je krkolomná a ve finále nejvíc pobaví samotný autory, kteří by se mohli zamyslet nad tím, jak je možný, že ti Korejci jsou lepší herci než voni. (Asi proto, že neustále hrajou vo život… takže to funguje!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se do Severní Koreje a přemejšlím, kam mě asi tak vezmou… 2.) Zjistím, jak si žijou handicapovaní v KLDR. 3.) Thx za titule ,,retkvi“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(3.3.2014)

 • Frajer42
  ****

  Moc pěkný dokument o tříčlenné expedici + kameraman do KLDR, kde chtějí nechat místním ochutnat trošku dánské kultury. Mají připraveno absolutně debilní až urážlivé komediální divadelní představení. Není tedy divu, že mají Korejci obrovskou touhu ho celé předělat, aby vyhovovalo režimu. Co si tedy Dánové připravili je kompletně škrtnuto a hraje se podle korejských regulí. Vzniká tak dokonalá sebereflexe a Korejci si tak nevědomě podkopávají nohy. Jeden z herců je tak trošku retard, kterému není absolutně rozumět, takže ve své dánštině má jako jediný právo říkat, co si v danou chvíli opravdu myslí. Vážně moc pěkný pohled pod kůži korejské diktatury, která opravdu nahání hrůzu. Všemožné oslavy tamějších nesmyslů, kdy se naplní lidmi jindy absolutně prázdné město vážně pozvedne chloupky po celém těle. Režimu se zcela dokonale vydařilo vygumovat kompletně celému obyvatelstvu hlavy. Především režisér vážně ví co chce a nebojí se v KLDR napáchat i pár velmi vtipných eskapád. Já se bavil a tím nemyslím pouze bavení ve smyslu smání se.(11.9.2014)

 • Lacike
  ***

  Oproti vsetkym tym dokumentom o KLDR natocenych z toho isteho zajazdu nas tento predsa len zavedie na nejake miesta, ktore sme este nevideli. Ale tym vsetky klady konica, lebo severokorejci stale hraju tu istu naucenu pretvarku, takze po informacnej stranke sa nic nove nedozvieme. Skoda, lebo ustredny napad bol originalny, ale nakoniec sa Dani nechali asimilovat a skakali jak sevorokorejci piskali. A ani to nie je prilis vtipne. Len absurdne. 5/10.(21.2.2016)

 • Ihuj
  *

  Vůbec to není komedie a ničím to nepřekvapí. Režisér trollí všechno kolem sebe a kope tím do dost snadného terče. Příště mi ukažte něco, co o Severní Koreji nevím. Borat odhaluje svět v jeho nahotě a je to srandovní, Mads jenom kolaboruje, na oko zpytuje svědomí a neodhaluje o Severních Korejcích nic navíc, oproti tomu, čím se hrdě prezentují sami. A zábava chybí. Velmi se divím, že si toho diváci Červené kapely nevšimli.(19.12.2014)

 • - Snímka, vyznačujúca sa absurdným humorom, odvážnym citom pre detail a zmyslom pre bláznivú realitu, získala Veľkú cenu poroty v dokumentárnej časti súťažnej sekcie Svetový film na festivale v Sundance 2010. [Zdroj: Artfilm] (imro)