Srbský film (festivalový název)

• Srbsko

Srpski film

• Srbsko

Српски филм

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Mysteriózní / Drama / Erotický

Srbsko, 2010, 104 min (SE: 95 min)

Nemanja Jovanov

Sky Wikluh

Jo, extrém. Vysloužilý pornoherec Miloš dostane nabídku, která se dá těžko odmítnout. Pod vedením režisérského exota bude mět natáčet nevědomky co. Brzy začne tušit, do jakého humusu se upsal, ale to už bude samozřejmě pozdě na to něco změnit.../ Přes polovinu filmu nečekejte nic těžko stravitelného. Divák je hodně pozvolna znepokojován, než dostane ránu pěstí v podobě série různých zvráceností. Filmový humus vyloženě vyhledávám a tady se mi ho dostalo poměrně vrchovatě. Uznejte, co horšího vymyslet, než [SPOILER] prznění čerstvě vyrozeného novorozence, stětí mačetou přímo během pohlavního styku, udávení penisem skrz ještě krvácející část zubů zbavené čelisti, (nechtěné) znásilnění vlastní unesené ženy a malého syna, nebo vypíchnutí oka ztopořeným pyjem. [/SPOILER] A to byl jen výčet toho nejhoršího, násilných výjevů je tu více. Jasně, spousta z toho není žádná výjimečnost, jenže tohle není Troma. Tady to všechno uvidíte nepříjemně explicitně a bez trošky humoru. Tak bacha na to. Překvapivě jsem byl víc zhnusen nedávnými MARTYRS (dáno asi celkově depresivním/agresivním/psycho tónem snímku), ale toto je taky celkem silná káva. Konec byl vyloženě megatragický a tak mohl podle mě zapůsobit o dost silněji - toť asi jediná výtka. A ano, nepůsobí to jako úplná samoúčelnost - minimálně proto, jak slušně je to natočeno (i zahráno). Takže označení 'dobrý film' se mi tu zdá být na místě. Stejně jako 'solidní brutál'. Pochvala do Srbska. [podruhé viděno - Festival otrlého diváka 2011 - pecka](20.7.2010)

Toto bolo drsné.Nie vážne;všetko má svoju hranicu aj horor,exploitation a dokonca aj porno.Srbský film túto hranicu prekračuje a neraz v neúnosnej miere.Nejaká tá penetráciu na veľkom plátne už nie je zas taká ojedinelá záležitosť,ale o to tu nejde.Detail pekne krvavého orálneho styku nie je nič,oproti veciam,ktoré (našťastie) nevidíme.Dokonca som pri jednej scéne (tej s novorodencom) zvažoval nulové hodnotenie a úplne chápem,prečo toľko ľudí tento film považuje za odpad.Je to nechutné a sem tam aj samoúčelné,ale preboha no a čo?Je to predsa len film!Po technickej stránke skoro až dokonalý;celé to nasvietenie,práca s kamerou,atmosférou - všetko prvotriedne a veľmi kvalitne natočené.Herci sú tiež super;hlavne Vukmir je démonický a pre svoju úlohu ako stvorený,teda buď je tak dobrý herec,alebo je vážne chorý a ostatní za ním nijak nezaostávajú.Dokonca aj ten malý je presvedčivý (teraz samozrejme myslím toho jeho syna,nie toho novorodenca).Trochu to kazí iba Srdjan Todorovic v hlavnej úlohe - ten mi moc nesadol.To že ho poznám od Kusturicu z diametrálne odlišných úloh mi ani tak nevadilo,ale prišiel mi sem-tam trochu neistý.No ale pritom čo sa deje na plátne,som dokázal prekusnúť aj podobný detail,pretože to reálne pôsobilo až moc,čiže čiastočné zaváhanie jedného herca tomu až tak neubližovalo...Takýchto filmov sa (minimálne pre kiná) zas toľko netočí a to je myslím dobre,ale občas ma niečo podobné celkom dokáže zaujať.Nie ako umenie,ale ako horor,alebo povedzme nejaká alternatíva k súčasným hororom.Pretože (aby som zacitoval jednu tunajšiu užívateľku) "...tohle je nespíš něco, na co se kouká jen ze zvědavosti nad tím, co vše je člověk schopen natočit a vidět." A na koniec;myslel som,že najväčší úchyl v branži je Gaspar Noé.Mýlil som sa(12.8.2012)

Čakanie sa vyplatilo, konečne som si to pozrel v dvd kvalite. Podotýkam že uncut verziu. Keďže mám rád porno, a mám rád gore tak ma tento film nemohol sklamať. Dostal som od neho všetko čo som očakával. Srbov som trochu podcenil, predpokladal som že to bude natočené dosť amatérsky, ale nieje. Takže klobúk dole. A vy čo ste tomu dali odpad, čo ste čakali...?(1.5.2011)

Tak je TEN Srpski film za mnou. První hodinka sice trochu nezáživná, ale závěrečné rozuzlení ji z větší části ospravedlňuje a vynahrazuje. Scény, které si dnes jen málokdo dovolí, jsou servírovány ve velmi chutné formě a fanoušci žánru musí být spokojeni. I já bych byl plně uspokojen, nebylo-li by v závěru tolik zbytečných přemrštěností, které výrazně pokazily celkovou atmosféru a místo zhnusení přišel spíše výsměch a srazil celý film na kolena. Ale co. I když je na kolenou, pořád je dobře použitelnej. Na pět to prostě neni, to by byla holá pozéřina, takže čtyři bez nároku na zmírnění trestu.(18.10.2010)

• Fr

,,JÁ V PODSTATĚ NEVÍM, CO PODEPISUJU. V ČEM TO TEDY VLASTNĚ HRAJU.“ … ,,TO ANI NEMÁŠ VĚDĚT. PROTOŽE KDYBYS TO VĚDĚL, NEBUDEŠ V TOM TAK DOBRÝ“… /// Je to péčko? Je to horor? Je to sadistická uchylárna pro všechny, co to maj rádi tvrdě? Kurva dlouho nevím… Zručně (ty vole, vodpoutej se vod reality a přemejšlej…!) natočený psycho o neopakovaným kouzlu smrti a filmovej zážitek (silný slovo, ale kdo neviděl neuvěří…) drsnější než japonský filmy, na jehož konci ještě dlouho sedíte a nevěřícně civíte – teda jestli potupně neblijete. Je to tak – tímto se Srbáči dostávaj do vedení v pomyslným žebříčku úchylnejch filmů. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, jak se točilo 8 mm. 2.) Místo ,,uff“ vzdychám ,,snuff“. 3.) Polski film jsem už viděl. (Je ten Srbskej stejně úchylnej?) 4.) Jsem obdivovatelem Jardy Bartáka. 5.) Thx za titule ,,ni.na29“. /// PŘÍBĚH NEVÍM nebo ***** HUMOR ne AKCE * (teda podle toho, co si představuješ) NAPĚTÍ **** (zato tady si můžeš představovat cokoliv)(14.9.2013)

• - Natáčení probíhalo 61 dní v okolí srbského Bělehradu. (Elwanelyn)

• - V snímke sa nachádzajú odkazy na filmy ako Cannibal Holocaust (1980) či The Incredible Torture Show (1976), ktoré sú kvôli nevhodnému obsahu taktiež zakázané v niektorých krajinách. (ShortyIC)

• - Snímek je v Norsku a Brazílii z důvodu obsahu přezpřílišné násilnosti a sexuálního zneužívání dětí zakázan. (Rugero)