Srbský film (festivalový název)

• Srbsko

Srpski film

• Srbsko

Српски филм

A Serbian Film

Horor / Thriller / Mysteriózní / Drama / Erotický

Srbsko, 2010, 104 min (SE: 95 min)

Nemanja Jovanov

Sky Wikluh

Jo, extrém. Vysloužilý pornoherec Miloš dostane nabídku, která se dá těžko odmítnout. Pod vedením režisérského exota bude mět natáčet nevědomky co. Brzy začne tušit, do jakého humusu se upsal, ale to už bude samozřejmě pozdě na to něco změnit.../ Přes polovinu filmu nečekejte nic těžko stravitelného. Divák je hodně pozvolna znepokojován, než dostane ránu pěstí v podobě série různých zvráceností. Filmový humus vyloženě vyhledávám a tady se mi ho dostalo poměrně vrchovatě. Uznejte, co horšího vymyslet, než [SPOILER] prznění čerstvě vyrozeného novorozence, stětí mačetou přímo během pohlavního styku, udávení penisem skrz ještě krvácející část zubů zbavené čelisti, (nechtěné) znásilnění vlastní unesené ženy a malého syna, nebo vypíchnutí oka ztopořeným pyjem. [/SPOILER] A to byl jen výčet toho nejhoršího, násilných výjevů je tu více. Jasně, spousta z toho není žádná výjimečnost, jenže tohle není Troma. Tady to všechno uvidíte nepříjemně explicitně a bez trošky humoru. Tak bacha na to. Překvapivě jsem byl víc zhnusen nedávnými MARTYRS (dáno asi celkově depresivním/agresivním/psycho tónem snímku), ale toto je taky celkem silná káva. Konec byl vyloženě megatragický a tak mohl podle mě zapůsobit o dost silněji - toť asi jediná výtka. A ano, nepůsobí to jako úplná samoúčelnost - minimálně proto, jak slušně je to natočeno (i zahráno). Takže označení 'dobrý film' se mi tu zdá být na místě. Stejně jako 'solidní brutál'. Pochvala do Srbska. [podruhé viděno - Festival otrlého diváka 2011 - pecka](20.7.2010)

Srpski film by rozhodně neměl být prvním zvrhlým exploitation hororem, na který se člověk v životě koukne. Zaprvé by ho nevydejchal, za druhé by si vyplýtval absolutní špičku hned na začátku. Zapomeňte na amatérismus, tragické herecké výkony, předvídatelnost i jiné atributy, které jsou pro tento subžánr typické (a to i pro jeho nejznámější a nejkultovnější zástupce). Srpski film je úplně jiná liga. V profesionálním kabátě totiž uvědoměle plní to, co plnit má. Totálně diváka zhnusí. Pokud bych se o nějakém filmu odvážil prohlásit, že člověk, jemuž se skutečně líbí (tzn. sleduje ho s úsměvem na tváři a říká si "tohle je super"), není tak úplně v pořádku, pak je to jednoznačně tento. Osobně jsem měl ještě nepříjemnější pocit, než při nedávném The Human Centipede. Nejhůř se mi dělá při představě, že když někoho může napadnou tohle natočit, tak existuje i šance, že to někoho napadne udělat. Dám plné hodnocení, protože ten film funguje dokonale (možná až příliš), pochopím ale celou škálu včetně odpadu. U scény, kdy šílený režisér vysvětluje svůj nově vymyšlený žánr, jsem vážně přemýšlel o tom, že film vypnu, smažu a zapomenu. Horror movie of the year(19.7.2010)

Tak je TEN Srpski film za mnou. První hodinka sice trochu nezáživná, ale závěrečné rozuzlení ji z větší části ospravedlňuje a vynahrazuje. Scény, které si dnes jen málokdo dovolí, jsou servírovány ve velmi chutné formě a fanoušci žánru musí být spokojeni. I já bych byl plně uspokojen, nebylo-li by v závěru tolik zbytečných přemrštěností, které výrazně pokazily celkovou atmosféru a místo zhnusení přišel spíše výsměch a srazil celý film na kolena. Ale co. I když je na kolenou, pořád je dobře použitelnej. Na pět to prostě neni, to by byla holá pozéřina, takže čtyři bez nároku na zmírnění trestu.(18.10.2010)

• 2Pac

pred poslednou scenou som bol ochotny dat filmu 4-5*, kedze som vsetky tie sokujuce a kontroverzne sceny chapal, ako paralelu k obcianskej vojne.../ze si presli vsetkym moznym, ale na konci to predsa len nejak ukocirovali.../ zial, ten zaver ma presvedcil, ze tu skor islo o sfilmovanie nejakej uchylky...(25.8.2012)

Vosoustej tu devku zmlat tu devku usekni ji hlavu! to je film! tohle mne tezce sejmulo neco podobnyho sem v zivote nevidel cekal sem narez ale netusil jsem ze Srbove jsou takovy hardcoristi predevsim ten kdo ceka prival gore od zacatku do konce bude asi zklaman Srpski film je totiz predevsim brilantni psychothriller ktery ma znepokojive realny ucinek na divaka v prvni polovine film buduje neskutecne temnou atmosferu ktera pak v polovine druhe vygraduje do megadavky poradnyho ultranasily ale to je tu pritomno jaksi dodatecne film predevsim likviduje divaka svym celkovym vyznenim nic neni samoucelny a vsechno to funguje do posledniho detailu a zapada do sebe je mi jasny ze to neni pro kazdyho ale presto nechapu proc nektery citlivky tu pisou komentare ve stylu tohle je pres caru nerozdejcham to a proto je to odpad co je to za sracky?! jestli na to vy puritani nemate doporucuji si radeji pustit vecernicek po nem Esmeraldu a pak vycurat pomodlit a spat nic neni pres caru existuji jen dva druhy filmu dobry a spatny a i ten nejzavilejsi kritik tohoto dila musi objektivne uznat ze to ma nespornou filmovou kvalitu a co se toho gore tyce tak se na mne nezlobte ale dokoukal jsem bez problemu spoustu jinych mnohem nechutnejsich filmu nez je tenhle a jak sem napsal ty masakry jsou tu jen jako doplnek film je predevsim totalni deprese o nejzvracenejsich choutkach lidstva a v tomto ohledu je neuveritelne pusobivy pravda nepopiram ze nektery sceny jsou lehce kontroverzni ale vse slape jako hodinky az do konce kde se zadny happyend samozrejmne nekona coz tedy neni prekvapeni vzhledem k tomu jak se cely dej vyviji to ani jinak dopadnout nemohlo a co se gore efektu tyce je tu par zajimavych novych kousku ze kterych vycniva predevsim vypichnuti oka ztoporenym penisem a jeste jednu vec je treba zminit naprosto grandiozni vykon Sergeje Trifunovice alias rezisera vukmira ktery je odou na nejstrasnejsi a nejuchylnejsi praktiky lidstva jako takovyho mne to celkove tak neuveritelne trefilo na komoru ze krome maximalniho hodnoceni nemuze tohle dilo jit jinam nez do top 10 takhle mrazivy vylet do nejtemnejsich zakouti lidsky civilizace jsem opravdu dosud nevidel Spasojevic je buh a jsem zvedav kam se jeho kariera vyvrbi naslapnuto ma slusne a taky cumim jaky jsou Srbove profici film neni vubec amatersky natocen vsechno vypada mrazive skutecne a je dost pravdepodobny ze slabsi povahy u toho budou odpadat ale Wacoslav1 rika ze z takovy psycharny nelze nejit do kolen a nepoklonit se jeji naprosty genialite to je opravdu film!!!!!(3.7.2012)

• - Snímek je v Norsku a Brazílii z důvodu obsahu přezpřílišné násilnosti a sexuálního zneužívání dětí zakázan. (Rugero)

• - Natáčení probíhalo 61 dní v okolí srbského Bělehradu. (Elwanelyn)

• - V snímke sa nachádzajú odkazy na filmy ako Cannibal Holocaust (1980) či The Incredible Torture Show (1976), ktoré sú kvôli nevhodnému obsahu taktiež zakázané v niektorých krajinách. (ShortyIC)