Srbský film (festivalový název)

• Srbsko

Srpski film

• Srbsko

Српски филм

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Mysteriózní / Drama / Erotický

Srbsko, 2010, 104 min (SE: 95 min)

Nemanja Jovanov

Sky Wikluh

Film, který nic nového nesděluje, zato vám do hlavy nasere tři fůry hnoje a sraček, které jsou o to jedovatější, oč je Srbský film chytřejší (jakože on blbý není) a cyničtější. Ale za zpracování, za to, že to (narozdíl od čtení de Sadeho, Apači...;-)) nebyla nuda - a protože chca nechca musím uznat, že i ta samoúčelná zvrhlost a okázalý cynismus umí být podnětem k docela zajímavé a cenné (sebe)reflexi - 3/5. (Za tu nálož duševní špíny mi to ale fakt asi nestálo - a pokud by mě někdo požádal o doporučení stran Srbského filmu, řekla bych mu "ser na to a pusť si radši Bambiho".)(5.2.2011)

Nelze jinak, než žasnout. Srpski film rozmetal bariéry stravitelného vkusu „pornografie“ a povýšil chlípnou zvrácenost na roveň avantgardního díla. Prolínající se sekvence z důrazností vybičují vjemy, až na sám vrchol; nejsem schopná odtrhnout zrak. Přerušení je citelně bolestivé, proto nepřestávej! Pulsující hudba s ostře nabroušenými hroty, zařezávajícím se jako skalpel do ochablého masa omámeného drogou podkresluje, až neúnosnou perverzitu. Lascivní výjevy sekundují s drásající brutalitou, která se narůstající intenzitou stává jakýmsi uměleckým výtvorem choré, přesto však geniální mysli. ---- Dodatečné vyjádření: určené těm, kteří jsou ochotni si tato slova, přečíst(případná odezva vítána). Neberme se tak vážně ! Tvůrci jistě nezamýšleli předhodit chtivým konzumentům jen syrovou, perverzní brutalitu(možná taky ano, to je na každém), která je vyjádřena formou pro mnohé „nestravitelnou“. Spíš lze vnímat Srpski film, jako účelovou provokaci, nebo také jako určitý mezník, či připomínku na „krutá zvěrstva“ páchaná na civilistech za války v dnes již rozdělené Jugoslávii. V prvé řadě by tato témata měla rozdmýchávat vášně! A ne, pohoršovat se nad postoji „některých uživatelů“ a poukazovat na míru úpadku jejich lidských hodnot, když, jen považte; jsou schopni shlédnout ukázku toho „nejodpornějšího“ co kdy Srbové vytvořili, bez znechucení, a ihned tento „škvár“ rezolutně neodsoudit. Neuvěřitelné! A ještě dalekosáhlejší troufalosti se dopouští, když nezatíženi předsudky vyjádří svůj osobní názor, což je jim naštěstí umožněno, za to díky. Tím, že preferuji žánr „horror“, tak se přece nestávám automaticky „degradovaným článkem čsfd“. Není to jen o neskrývané rivalitě, ale hlavně o vzájemné komunikaci, to především.(13. 8. 2010)(4.8.2010)

• Sobis87

Ačkoliv Srpski film zjevně dosáhl svého primárního cíle, tedy šokovat a výrazně stimulovat divákovu recepci, bohužel netíhnu ke skupině lidí nadšeně vynášející toto dílo do nebes, ačkoliv mám sám velmi kladný vztah k exploataci ve všech formách. Hlavní problém spatřuji pak právě v oné recepční stimulaci, která je vzhledem k divákovi až nezvykle agresivní a prvoplánová. Neútočím však na samotnou agresivitu v zobrazovaném, s tím problém nemám ani v nejmenším (Vyvržence pekla Roba Zombieho přímo zbožňuji), zavedení ratingového systému poskytlo tvůrcům volnější prostor pro svou tvořivost a bylo by pošetilé jim tyto možnosti upírat, neboť se svými produkty směřují ke specifickému publiku. Z hlediska specifičnosti Srpski film nepochybně uspokojí diváky prahnoucí po kontroverzi, brutalitě a šokujících výjevech, pokud jsou však nároky na kvalitní podívanou poněkud vyšší, nemyslím si, že se dá označit za dílo uspokojivé, jelikož v rámci pokleslého žánru se snaží působit až nezdravě seriózně a vyjma oné recepční stimulace, která je navíc přímo vlezlá, toho nemá moc co nabídnout. Velké drama nemůže být bez prokreslených postav a kvalitních hereckých výkonů zdařilé a právě v tomto ohledu Srpski film značně strádá. Některé brutální výjevy navíc působí spíše úsměvně (např. penetrace abnormálně vyvinutého mužského pohlavního orgánu do cizí lebky skrze oční jamku…) a přestože jsem k radosti tvůrců zažíval i ty kýžené chvilky zhnusení, nedokázal si u mě tento film vydobýt větší respekt, neboť cítím, že se mnou jakožto divákem hraje nečistou hru. Je to, jako byste sledovali špatného Shakespeara v podání party řezníků. O to více mé srdce zaplesalo u krvavého bijáku Piranha 3D Alexandra Aji, který si na nic nehraje a jehož tvůrci se nijak nesnaží maskovat, že natočili prostinkou blbost, kde jde jen o brutalitu, nuditu a další povrchní atrakce. Nejlepším filmem natáčení snuffu stále zůstává Schumacherovo 8mm.(30.8.2010)

VRCHOL! Bizarní, zvrhlé a perverzní. V případě Srpského Filmu to ovšem nejsou jenom slova, ale holá skutečnost. Spasojevicův debut jde proti zdravým konvencím a bourá veškeré (nejen filmové) hranice. Všechno, co se o něm traduje, je pravda. Chorý výtvor zvrácené mysli, který je zároveň precizním moderním dílem(!), překvapující svým formálním zpracováním, tělesností a intenzivním nátlakem na diváka, jenž bežný konzument není schopen strávit. Beze stopy samoúčelnosti, i samotné násilí je svévolným narativem, který uzavírá slovy nepopsatelný kruh, co se do vás vypálí navždy. Jednoduše, Srpski Film je Avatarem svého žánru. Skutečně mám ještě potřebu vidět nějaký jiný film?(27.7.2010)

• -bad-mad-wolf-

Přes veškerou svou kontroverznost se mnou Srpski film nehnul. Hojně komentovaná scéna s novorozencem je sice nechutná, jinak ale určená čistě pro odpuzující efekt; mnohem drsněji vyznívá ke konci filmu zjištění titulní postavy, do koho to vlastně strká péro. Závan něčeho jiného, než čiré pošahanosti, přijde až pár sekund před závěrečnými titulky - je fakt, že ať děláte cokoliv s kýmkoliv a jakkoliv, vždycky se najde někdo, kdo se tím bude dobře bavit. Pokud už jste na tenhle film narazili, doporučuji informační zhlédnutí. Mnohem více ale doufám, že si tuhle zvědavost narozdíl ode mě odpustíte.(5.9.2010)

• - Natáčení probíhalo 61 dní v okolí srbského Bělehradu. (Elwanelyn)

• - V snímke sa nachádzajú odkazy na filmy ako Cannibal Holocaust (1980) či The Incredible Torture Show (1976), ktoré sú kvôli nevhodnému obsahu taktiež zakázané v niektorých krajinách. (ShortyIC)

• - Snímek je v Norsku a Brazílii z důvodu obsahu přezpřílišné násilnosti a sexuálního zneužívání dětí zakázan. (Rugero)