Zona sur

Bolívie, 2009, 108 min

Paul de Lumen

Gabriela Maire
  • Bluntman

CINEMA MUNDI 2010 ZONA SUR je označení pro oblast, ve které žijí ty nejbohatší vrstvy, ale paradox spočívá v tom, že geograficky žijí nejníž, tj. v tom nejjižnějším okrsku Bolívie. Údajně nejlepší bolivijský film minulého roku (2009) je ale plný paradoxů, protože život smetánky líčí za pomocí schémat a klišé západních seriálů o vyšších vrstvách (viz stylizace plakátu), jenže chce nejspíš poukázat na úpadek etických hodnot buržoázních rodin. Omšelé téma, v rámci kterého ve filmu nefunguje ani ta základní konstrukce vedoucí k dramatické komplikaci v poslední třetině (proč mezi sebou paní domu a sluha tají určité věci, když se předtím k sobě chovají tak, jak se chovají?), je povýšeno stylistickými prostředky - kamerou komplexně pojímající prostor v 360°. Ne že by se mi z neustále se točící kamery, která veškeré dění uzavírá do jednoho začarovaného kruhu, z kterého není úniku, dělalo špatně; "jen" jsem nepřišel na klíč, proč zrovna tato figura byla zvolena vzhledem k formální stránce a formě díla vůbec. Ve výsledku prázdný film plný prázdných scén a prázdných dialogů, ale s oduševnělou stylistickou stránkou, která se vyjeví také jako prázdná. A hlavně: je to k vyprázdnění nudné, protože to má být umění. Asi.(25.2.2010)