Sherlock Holmes: Hra stínů

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: Hra tieňov

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011, 123 min

Klasicka dvojka - vseho vic. Vic trikovejch zaberu, vic bitek, zajimavejsi protivnik a cestovani po celym svete. Jinak se nic moc nezmenilo, Sherlock je v Downeyho podani furt ten sympatickej magor, Lawuv Watson si neustale na neco stezuje a krome par hluchejch mist film solidne uhani kupredu. Triky jsou perfektni, vizualni stranka je nadherna, ale kdyby se film zkratil o nakejch 20 minut a vyhazelo se trochu toho zbytecnyho saskovani, nic by se nestalo. Ale i tak jsem spokojenej a o fous lepsi nez prvni dil.(29.4.2012)

Rozpočet $125miliónovTržby USA $186,848,418Tržby Celosvetovo $534,848,418Tržby za predaj Blu-ray v USA $61,226,451 //počet predaných kusov 2,695,007Tržby za predaj DVD v USA $45,346,054 //počet predaných kusov 3,568,794║ Hra tieňov, hra na efekt, efektne prevedený film, ktorý ide na istotu a kde je na čo pozerať, veľa akcie, dobrých spomalovačiek, dobré herecké obsadenie, slušná zábavnosť,.... možno len o kúsok slabšie než prvý diel. /videl v kine: 80%/(11.1.2012)

hm, tak Ritchie to tentokrát už trochu opravdu přepískl a utopil se v audiovizuální orgii, která by byla plus jen v případě, že by byla celou dobu tak kvalitní jako v jedničce či zde v lese, ale není tomu tak. U Ritchieho smutné, protože je v tomto videoklipování opravdu machr a i zde bylo jasně vidět, jak moc chce zkoušet nové postupy, kamerové hrátky, průlety, rychlé chystací sestřihy, vysvětlovací scény apod. žel v mnoha případech to působí strašně neuspořádaně a dokonce odpudivě, hlavně v případě podivného snímání a nedostatečného času pro diváka, který informace nestíhá. Nicméně to by ještě šlo, co už tak moc nejde, je podivně nekonzistentní zápletka, snažící se využít asi milion různých míst po Evropě (což jako samo o sobě není chyba, ale nedrží to spolu), kde se hrdinové dostávaj různými směšnými nactiutrhačskými způsoby (poník), přičemž opravdový smích se nedostaví. A i když se to ke konci zlepší (zase ten les a Švýcarsko) pocit toho, že jsme byli jaksi ošizeni, nezmizí. Dále, scénář, první půlhodinu jsem trpěl jako kůň neboť tam, kde v prvním díle byly okamžitě pořádně rozdány karty, atmosféra se dala krájet, objevil se působivý tajemný záporák a mystično bylo na každém rohu ztemnělého Londýna, je zde nejprve dokončování prvního dílu, samoúčelné odstranování přebytečných postav a pak, po setkání s Watsonem, jiskření.. Ne, žádné jiskření, ale rádoby vtipné narážky a provokace, kdepak, ta tam je fajn chemie mezi nimi, a jestli se později nějaká objeví, je to spíše jiskření a to to Civalovo (fakt bych to neřekl, ale tady jim prostě došla invence úplně, a tam kde Sherlock od BBC bravurně dávkuje emoce, přátelství a jemný sarkasmus, je tady pouze homo.. vlak to zabil úplně, od té chvíle jsem skoro do konce filmu viděl Downeyho jako ženskou). A hlavně je to prostě strašná nuda, měl jsem chvílemi vyskočit oknem, naštěstí pak příjde ruský ninja a první nadsázka (recept), co se týče nadsázky, zase nevím díky podivnému dávkování, jestli to tak autoři zamýšleli, nebo ne. No, abych tu nepsal celý děj, takhle to pokračuje s malými výkyvy (Sherlockova chyba v Paříži... really? hloupěji to podat nešlo? Nebýt toho Dona Giovanniho a Zimmerovy variace na něho + jednomu pěknýmu divadelnímu záběru jak z trágedie, zase bych mlátil hlavou do stěny) až po to Německo. Mimochodem, co se týče Moriartyho, unylejší a obyčejnější ksicht vybrat nemohli? Žádné charisma, žádná zlověstnost (lord Blackwood), jenom přehrávání a krmení holubů. A první setkání těchto dvou superprotivníků úplně odbyto. V Německu je pak jedna scéna, která má asi ukázat míru jeho stupidity (tanec s hákem), ale naštěstí pak příjde les. A tam se Ritchie doslova utrhne z řetězu, a naservíruje takovou porci zpomalovaček a úžasných kamerových hrátek, že více eye-candy záběrů jsem neviděl ani u Snydera. Fakt opravdu škoda, že to trvá jenom takovou chviličku. Závěrečné vyučtování se pak naštěstí už nese v chytřejším duchu, a ještě jednu parádní scénu propočítávání vzájemných tahů.. A hlavně vysvětlení toho, kde všude Sherlock byl a kolik převleků vystřídal. A že jich bylo.. Herci hrají slušně, Downey sice přehrává a všelijak se pitvoří a dělá šašky, takže jsem se smutkem vzpomínal na chladného, asociopata Cumberbatche, na druhou stranu, k Downeymu tohle sedlo a on to opravdu umí, kdyby ještě fungoval ten vztah/partnerství s Watsonem, bylo by to výborné. Law je fajn jakbysmet (Freeman ale lepší) a vůbec všechny postavy (včetně mé oblíbenkyně Adler, která je sice sexy, ale působí spíše takovým šibalsky až dětsky narozdíl od nebezpečně sexy vyspělé BBC verzi) jsou prostě ztvárněny méně dobře jako v televizi. Vím, asi v tomhle bude hlavní jádro pudla. Ale nemyslím si, že kdybych se ted podíval na první film, nějak by mi to hodnocení skočilo dolů. Tady bylo prostě příliš mnoho nedotažeností a i když se pokoušeli tvářit, že se snaží, nespolkl jsem jim to. Nicméně ted si říkáte, že komentář takhle negativní a při tom 4.. No bude to asi tou mojí absolutní nezaujatostí až závislostí na efektních blockbusterech, takže jsem schopen jenorázovému výplachu a k tomu takovémuhle, který se snaží být inteligentní a k tomu je podán v zajimavém stylu, všelico odpustit. Takže opravdu jediná výtka, která snižuje hodnocení je blbý záporák (což u nemesis a takovém vnadění v minulém díle zabolí) a ten děj.. Takže průměrné 4, a jedna hvězda navíc je za lesní scénu. OST: Zimmer odvedl nějakou tu práci samozřejmě taky, ale popravdě hudba už není tak výrazná jako v jedničce, či je použita špatně a podruhé už stejné motivy nemůžou překvapit. Takže o třídu slabší, potěšily ty cikánské a ta variace na Dona Giovanniho při útěku z anarchistické buňky.. PS: j, co to sakra bylo s tím Mycroftem... PPS: kdyby ale takhle invenčně vypadalo utržení z řetězu u Baye, mohlo to být s trilogií úplně jinak(18.4.2012)

Já vám nevím s tímto novým Sherlockem Holmesem, kterého ztvárňuje Robert Downey Jr. Pro mě jsou tyto snímky dost rozporuplné. Mají řadu výborných momentů a skvělou atmosféru, ale onen moderní háv mi prostě na postavu Sherlocka nesedí... a to ani přesto, že je vše dobře natočené. Nemám nic proti drsnějšímu podání, rvačkám, apod., ale chybí mi tam určitá noblesa, elegance, kterou by Holmes měl mít. Také by to chtělo více detektivní zápletky než akčně-dobrodružné. Proto nemohu hodnotit lépe.(4.11.2013)

Pokračování restartované Sherlockovské ságy, v trošku akčnějším duchu než je obvyklé, rozhodně nezklamalo a nezahanbilo perfektní první díl. Základní kostra filmu, tedy akční souboje a složité hádanky, které dokáží Holmes s Watsonem perfektně vysvětlit, samozřejmě zůstala nepozměněna a akce (jak to bývá obvyklé) přibylo. Perfektního Blackwooda nahradil legendární, a již v jedničce načrtnutý, profesor James Moriarty. Zasazení na venkov mě trošku ruší a Londýn mě baví mnohem více, ovšem filmu to nijak neškodí a film jede, jedna radost. Perfektní výkony Roberta Downeyho Jr., Jude Lawa, ale i Noomi Rapace snad ani není třeba zdůrazňovat, nicméně stejně to udělám, protože hlavně Downey si to zaslouží. Bez něj by to totiž nebylo ono...90%...[14.01.2012_Cinestar_Černý most](16.3.2013)

• - Stephen Fry (Mycroft Holmes) a Jared Harris (Profesor Moriarty) slaví narozeniny ve stejný den, a to 24. 8. (lillygrace)

• - Film byl natočen na motivy příběhu sira Arthura Conana Doyla "Hlavní problém". Odkazuje však i na jiné povídky. Příkladem je „Znamení čtyř“, „Údolí strachu“, „Umírající detektiv“ a další. (Mr.Hudson)

• - Medaile, které nosí Watson během svého loučení se svobodou, jsou Afghánská válečná medaile a Kandaharská bronzová hvězda. Watson je totiž veterán z Druhé Afghánské války. (Haretix)