V prachu hvězd

Im Staub der Sterne

In the Dust of the Stars

Sci-Fi

Východní Německo / Rumunsko, 1976, 95 min

Od mé stovky dělí hodnocení jen ten zvláštní, hodně zvláštní konec. Nicméně film jako takový vypadá skvěle, na svou dobu výborně vypraven a s velmi zajímavým obsazením v německo-rumunské koprodukci. Triky bych nechal být, četl jsem zde, že byly prachmizerné, ale co byste chtěli po sedmdesátkovém filmu? Jako kdyby to Američani dotáhli v téhle době dál. Tady šlo především o děj. A taky jsem si víc užil Leona Niemczyka, víc než v Kletbě hadího údolí. Ani příběh není jen tak nějaký. Koukatelné to bylo a smysl to mělo taky. Není tedy co řešit. Až na ten konec, o němž si nejsem jistý, jestli jsem ho pochopil správně.(30.6.2012)

Z dnešního pohledu přinejmenším zajímavý koprodukční snímek NDR - Rumunsko, v němž hlavní roli kapitánky vesmírné lodi ztvárnila česká herečka Jana Brejchová. Děj filmu, byť celkem jednoduchý, není podle mě o nic horší než příběhy dnes slavných či kultovních SF filmů. Spíš jeho realizace je místy trochu zvláštní. Dodnes zaujmou (ať už v jakémkoli smyslu) na svou dobu "avantgardní" kostýmy a hudba.(25.11.2011)

Roztomilá oldschoolová sci-fi. Ve výsledku sice levicová, ale jaká sci-fi v jádru taková není? Jana Brejchová jako předobraz Kate Janewayové funguje docela dobře. V 70. letech se Jana znovu pokoušela o fungování venku, nicméně bilance zápaďáckého seriálu Ein Chirurg erinnert sich, maďarských Vteřin úzkosti, dvou dílů Pana Tau a tady toho východního zázraku s Rumunskem, to mi skutečně nepřipadá jako životní výhra. Takže tady člověk hlavně ocení, že alespoň sama namluvila svojí Akalu do češtiny.(30.7.2013)

• dopitak

Sci-fi za Železnou oponou holt bylo dost vzdálené tomu západnímu "bohatému", ale na příkladu Ikarie XB 1 je jasně znát, že když "se chtělo", tak to šlo. Proto žádný argument na obranu východních Němců neobstojí, V prachu hvězd má asi z 25 % potenciál stát se napínavým filmem (např. ta část, kdy Suko v průzkumném modulu opouští loď a objevuje pravdu o Temanech a Tuřanech (pro Brňáky obzvlášť pikantní národ). Jenomže pak tam vtrhne balet berlínské televize a další komedianti z televarieté a bůhví proč se tu zdrží. Všechna ta hudba, světla a vlnění je akorát pro kočku, a to ještě musí umět němčinu, No a motivaci některých postav už promluvil kolega AGAMENON.(25.11.2012)

• Willy Kufalt

Nudné sci-fi z německé produkce, ve kterém je zajímavá pouze přítomnost Jany Brejchové v hlavní roli (Jo, dám za ní tu jednu hvězdičku, když už jsem se na to nedávno, ani nevím proč, díval). Jen se divím, do jakého propadáku vlastně vůbec šla, v době, kdy u nás účinkovala v mnoha skvělých filmech. Prvních pět minut se to ještě může zdát docela vtipné, ale ono se to vůbec neposouvá dál, humor žádný, z umělecké stránky hrůza, napětí minimální. Nenapsal bych to lépe než přede mnou kolega "dopitak": když to konečně v půlce začalo mít na chvíli potenciál zajímavého filmu, tak tam vstoupil Balet televize NDR a začal šíleně tančit v příšerných světelných efektech :D Možná v Německu to vidí jinak, ale pro českého (resp. slovenského) diváka jenom podivná zbytečnost...(10.10.2016)