Lovci nacistů (TV seriál)

• Česko

Dokumentární / Historický

Kanada / Brazílie, 2010, 13x50 min

Tim Wolochatiuk

Robert Eaton

Lovci nacistov prenasledovali zločincov v snahe naplniť spravodlivosť a potrestať zlo. Niekedy ich motivovali vyššie záujmy, inokedy postupovali spôsobom, ktorý po odhalení zdesil aj ich priaznivcov. Fanaticky stíhali dokonca aj tých, ktorí už vykonali odplatu, ale niekedy krutým a nezákonným spôsobom, a tak obviňovali nielen izraelskú tajnú službu Mossad, ale aj Winstona Churchilla či SAS.Príbehy o prenasledovaní zla v snahe naplniť spravodlivosť sú plné rodinných, osobných aj spoločenských tragédií. Na zozname hľadaných osôb sú mená fyzikov a vedcov, velitelia koncentračných táborov, nacisti Albert Speer, Adolf Eichman, Joseph Mengele, Herbert Cukurs, Kurt Lischka, Paul Touvier, rímsky vrah Erik Priebke, kat zo Sobiboru Franz Stangl, mäsiar z Lyonu Klaus Barbie a ďalší monštruózni masoví vrahovia, nacistickí dôstojníci, príslušníci Waffen SS, velitelia nacistickej polície Gestapa, ktorí brutálnym spôsobom mučili väzňov a týrali obyvateľstvo na okupovaných územiach. Mimo zoznam epizód v obsahu je pokračovaním 2. séria 1.Herbert Cukurs; 2. Klaus Barbie; 3. Adolf Eichman; 4. Erich Priebke; 5. Jozef Mengele; 6. Kurt Lischka; 7. Franz Stangl a Gustav Wagner; 8.Paul Toirier. Všetkých osem dielov je veľmi dobrých, pracuje sa systematický s archívnymi materiálmi. Na jednej strane Žid, ktorý prežil koncentračné tábory Simon Wiesenthal a stojí proti Nemcom, ktorí unikli spravodlivosti. K určitým dielom mám však svoje výhrady.(13.5.2016)

Ďalšia z rady bezpočtu dokumetárnych sérií mapujúcich druhú svetovú vojnu. Má svoju nadpriemernú hodnotu, nezaoberá sa totiž všednými vecami, analyzuje podrobne nacistických zločincov a ich prenasledovateľov. Dokument ma zaujal najmä kvôli časti s Jozefom Mengelem, ktorého osud bol bol pre neho šťastným, pre ostatných ľudí nepochopiteľne nespravodlivý. Človek, ktorý sa vyžíval v experimentoch na ľuďoch a je zodpovedný za tisíce mŕtvych si len tak v kľude dožije v Argentíne, to zamrzí. Výborná časť bola aj tá, ktorá sa zaoberá židovskými zabijakmi. Tu môžeme vidieť, ako neuveriteľne pomstychtivý je tento národ. Až tak mstivý, že dokonca uvažovali o otrávení nekoľko miliónov tiež nevinných Nemcov ako odplatu. A ešte s pokojným svedomím tvrdia, že je škoda, že sa to nepodarilo...Tým u mňa klesli ešte nižšie, v podstate sú svojim myslením na úrovni nacistov, len nemali tie možnosti a prostriedky. Pre našinca bude zaujímavá tiež časť o atentáte na Heydricha z pohľadu zahraničného tvorcu.(6.4.2016)

Za pozornost stojí určitě díl s andělem smrti Josefem Mengelem, kde dostal dost prostoru Wiesenthal a zajímavý je díl o Herbertu Cukursovi (kat z Rigy), který není tak známý jako tradiční nacistická monstr partička. Kompletní sérii online najdete tady:https://www.youtube.com/playlist?list=PLhXNphhmamZ3dYKTVZ8x3lSR2aZk9ON1A(5.3.2014)

Viděl jsem dva díly: Atentát na Reinharda Heidrycha byl velice povedenou rekonstrukcí, byly tam i některá nová fakta, tento díl mě tedy velmi mile překvapil, je tam opravdu spoustu informací a jistě to zaujme i ty, kteří se o válku moc nezajímají, jako třeba mě. 90%. Druhým dílem byl Josef Mengele. To byl kurva nářez, docela psycho... 100%. Proto dávám tomutu dokumentu 95%.(15.1.2013)

Zatím sem viděl Von Brauna, a autor neudržel myšlenku 90 % bylo o něm nebo raketách, a zbytek o pátrání po něm....Tak sem shlédnul všechny díly, a musím říct že se jedná o velmi zajímavý a potřebný seriál,nemohu jinak než dát 100 %.Vytknout by se dalo, že to berou strašně ze široka a pátrání bývá věnována menší část.a v každém díle se dafakto objevují ty stejné obecné informace.(14.4.2010)