Lovci nacistů (TV seriál)

• Česko

Dokumentární / Historický

Kanada / Brazílie, 2010, 13x50 min

Tim Wolochatiuk

Robert Eaton

Lovci nacistov prenasledovali zločincov v snahe naplniť spravodlivosť a potrestať zlo. Niekedy ich motivovali vyššie záujmy, inokedy postupovali spôsobom, ktorý po odhalení zdesil aj ich priaznivcov. Fanaticky stíhali dokonca aj tých, ktorí už vykonali odplatu, ale niekedy krutým a nezákonným spôsobom, a tak obviňovali nielen izraelskú tajnú službu Mossad, ale aj Winstona Churchilla či SAS.Príbehy o prenasledovaní zla v snahe naplniť spravodlivosť sú plné rodinných, osobných aj spoločenských tragédií. Na zozname hľadaných osôb sú mená fyzikov a vedcov, velitelia koncentračných táborov, nacisti Albert Speer, Adolf Eichman, Joseph Mengele, Herbert Cukurs, Kurt Lischka, Paul Touvier, rímsky vrah Erik Priebke, kat zo Sobiboru Franz Stangl, mäsiar z Lyonu Klaus Barbie a ďalší monštruózni masoví vrahovia, nacistickí dôstojníci, príslušníci Waffen SS, velitelia nacistickej polície Gestapa, ktorí brutálnym spôsobom mučili väzňov a týrali obyvateľstvo na okupovaných územiach. Mimo zoznam epizód v obsahu je pokračovaním 2. séria 1.Herbert Cukurs; 2. Klaus Barbie; 3. Adolf Eichman; 4. Erich Priebke; 5. Jozef Mengele; 6. Kurt Lischka; 7. Franz Stangl a Gustav Wagner; 8.Paul Toirier. Všetkých osem dielov je veľmi dobrých, pracuje sa systematický s archívnymi materiálmi. Na jednej strane Žid, ktorý prežil koncentračné tábory Simon Wiesenthal a stojí proti Nemcom, ktorí unikli spravodlivosti. K určitým dielom mám však svoje výhrady.(13.5.2016)

Za pozornost stojí určitě díl s andělem smrti Josefem Mengelem, kde dostal dost prostoru Wiesenthal a zajímavý je díl o Herbertu Cukursovi (kat z Rigy), který není tak známý jako tradiční nacistická monstr partička. Kompletní sérii online najdete tady:https://www.youtube.com/playlist?list=PLhXNphhmamZ3dYKTVZ8x3lSR2aZk9ON1A(5.3.2014)

Ďalšia z rady bezpočtu dokumetárnych sérií mapujúcich druhú svetovú vojnu. Má svoju nadpriemernú hodnotu, nezaoberá sa totiž všednými vecami, analyzuje podrobne nacistických zločincov a ich prenasledovateľov. Dokument ma zaujal najmä kvôli časti s Jozefom Mengelem, ktorého osud bol bol pre neho šťastným, pre ostatných ľudí nepochopiteľne nespravodlivý. Človek, ktorý sa vyžíval v experimentoch na ľuďoch a je zodpovedný za tisíce mŕtvych si len tak v kľude dožije v Argentíne, to zamrzí. Výborná časť bola aj tá, ktorá sa zaoberá židovskými zabijakmi. Tu môžeme vidieť, ako neuveriteľne pomstychtivý je tento národ. Až tak mstivý, že dokonca uvažovali o otrávení nekoľko miliónov tiež nevinných Nemcov ako odplatu. A ešte s pokojným svedomím tvrdia, že je škoda, že sa to nepodarilo...Tým u mňa klesli ešte nižšie, v podstate sú svojim myslením na úrovni nacistov, len nemali tie možnosti a prostriedky. Pre našinca bude zaujímavá tiež časť o atentáte na Heydricha z pohľadu zahraničného tvorcu.(6.4.2016)

Zajímavé téma. V životě to chodí tak, že ti největší hajzlové skoro nikdy nedostanou, co si zaslouží, proto díky za odvahu a nasazení lovců nacistů, kteří některým z nich dali ochutnat aspoň ždibec spravedlnosti. Kdyby měly tyhle nacistické bestie prožít to, co dělali svým obětem, asi by musely strávit několik let v kuse jako odsouzenci v mučírnách. Taky mám velký obdiv ke státu Izrael, který nedbá na svoje pohodlíčko jako západní země, ale je ochotný pro právo a spravedlnost nasazovat životy a nenechat si líbit bezpráví. A Mossad je fakt hustá organizace.(28.9.2014)

Jeden z nejlepších novodobých seriálů na kanálu Viasat History. Hledání bývalých nacistických pohlavárů, vědců, dozorců, lékařů nebo členů SS. Na jedné straně židovský přeživší koncentračních táborů Simon Wiesenthal, který je zmiňován ve většině dílů, stojí proti němcům, kteří unikli "spravedlnosti ". K určitým dílům mám však výhrady, BBC si ne vždy udržela objektivnost i když se snažila. Naprosto zkreslené informace o Jochenu Peiperovi a jeho vraždě mě docela naštvaly, tak jako parafrazování Abby Kovnera a jeho spolubojovníků do rolí novodobých hrdinů - pro mě sprostý vrah, horší než většinana válečných zločinců. Celkové použité materiály a historické informace jsou seřazeny do slušné porce jednotlivých dílů, pro laika určitě zajímavé.(2.8.2011)