Faraon

Faraon

• slovenský

Faraón

Polsko, 1966, 180 min

Polská Kleopatra (tomu příměru nelze neuniknout), bez sálajícího charismatu Taylorové a Burtona (přestože všichni herci jsou ve Faraonovi typově zajímaví a zapamatovatelní, nikdo nemá podobný "než slezu z plátna, budeš se na mě pořád dívat" efekt...), s podobnou okázalostí atrakcí, ale větší uměleckostí - jak jednoduchostí příběhové linie, budováním napětí, kladením hraničních situací, tak třeba pouhým způsobem rámování. Film není špatný, obsahuje několik opravdu působivých scén, intriky, kritiku náboženství, potřebu jedince něco velkého po sobě zanechat... Divák si neuvědomí, že strávil s Egyptem celé tři hodiny... Ale po kulervoucím Vlaku jsem od Kawalerowicze očekávala trochu víc.(9.12.2011)

Náročný a vyčerpávající spektákl, který má po vizuálně stránce jen málo chyb, obsahuje některé dokonale působivé scény (zatmění slunce například), ale příběh je děsně zdlouhavý a užvaněný. Polština mi tam vůbec neseděla. No a na rozdíl od jiných kolegů jsem neměl pocit, že se dívám na hollywoodský spektákl. Do něj to mělo hodně daleko. Nevím no, na jednu stranu to bylo realističtější, ale na mě ta chladná a odtažitá atmosféra prostě nepůsobila.(10.5.2014)

Prusovo dílo jsem bohužel nečetla, ale příběh mladého pokrokového faraóna se mi líbil. Je to též film o střetu světské a církevní moci, kdy klér přerůstá panovníkovi přes hlavu a ten řekne dost. Film má skvělou výpravu, ale i obsazení. Jerzy Zelnik jako mladý faraón Ramses i jeho dvě milenky, židovská a asyrská, se ke svým rolím velmi hodí.(16.5.2020)

Jak tohle natáčeli zrovna Poláci a kde proboha? Aha, Uzbekistán to jistí. Základní kostým - natřít ksicht a tělo šedou. Problémem Faraona není nic jiného víc než stopáž. Jako výpravný příběh neuspěje tak jak by chtěl, jako historický epos je příliš mělký a zabírá krátké časové období, jako napínavý film nemá čím napínat. Pokud se nenatáčelo v teplých krajích, motivaci pánů Jerzyho a dalších nechápu. Erotika sice krátká, ale vítaná.(22.8.2018)

Nakonec s ohledem na stáří filmu a skutečnost, že to natočili Poláci, sahám k vysokému hodnocení, protože výprava je obdivuhoná, herecké výkony vesměs velmi dobré (dokonce i ta polština a křesťansky zabarvené sbory člověk po nějaké půlhodině přestane vnímat jako rušivé) a několik pohledů kamery dokonce zapamatovatelných. Několika málo okamžiky příběhem dokonce probleskuje pěkné erotické napětí (především při návštěvě prince fénické svatyně se spoře oděnou strážkyní plamene) a tak zpětně třeba zamrzí nepřirozené vlasové paruky ženských postav, někdy zbytečně letargické tempo a přílišná překotnost scénáře. Jinak ale klobouk dolů. Hudba: Adam Walacinski. 80%(19.9.2008)

• - Spotřeba minerální vody "na place" se denně pohybovala kolem 10 tisíc lahví.

• - Převážnou většinu komparzu tvořili obyvatelé Uzbekistánu, kteří se po malých úpravách nejvíce podobali starým Egypťanům.

• - Film se natáčel převážně na poušti Kyzyl-Kum v Uzbekistánu.