Faraon

Faraon

• slovenský

Faraón

Polsko, 1966, 180 min

Jedná sa o pozoruhodný veľkolepý film, veľkolepý svojou výpravou, kulisami i davovými scénami. Až sa nechce veriť, že film s takouto historickou tématikou a aj veľkoleposťou vznikol v Poľsku. Technicky je tiež na vysokej úrovni, v tomto smere aj spolu so stavbami v pozadí mu možno len málo čo vytknúť. Škoda preto, že dej posobí strnulo, má pomalé tempo a spolu s dlhosiahlou stopážou viackrát nudí. Zachraňuje to celková atmosféra, ale aj niektoré sporo odeté Poľky.(5.1.2017)

Pokud by se na tento výpravný historický velkofilm díval člověk nezasvěcený a přeskočil přitom úvodní titulky, musel by zákonitě nabýt dojmu, že jde o nákladný hollywoodský spektákl. Chyba lávky a zároveň příjemné zjištění, že i v sousedním Polsku může vzniknout něco tak výpravného. Je to už dost let, co jsem tento film v kině viděl a dodnes ho mám v živé paměti. Skvělý zážitek.(16.9.2002)

Náročný a vyčerpávající spektákl, který má po vizuálně stránce jen málo chyb, obsahuje některé dokonale působivé scény (zatmění slunce například), ale příběh je děsně zdlouhavý a užvaněný. Polština mi tam vůbec neseděla. No a na rozdíl od jiných kolegů jsem neměl pocit, že se dívám na hollywoodský spektákl. Do něj to mělo hodně daleko. Nevím no, na jednu stranu to bylo realističtější, ale na mě ta chladná a odtažitá atmosféra prostě nepůsobila.(10.5.2014)

ocenenia : Oscar 1967 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1966 - súťažný výber ◘◘◘◘ Slabšie 4*, a to určite nie za výborné spracovanie, ale za pre mňa dosť nejasné (alebo možno jasné, ale potom neprijateľné) posolstvo..... a keď som sa dočítal, že pôvodné literárne dielo od Boleslawa Prusa bolo obdivované Stalinom, tak neviem neviem, či časom neznížim na 3* :) http://en.wikipedia.org/wiki/Pharaoh(22.1.2011)

Perfektní kostýmy i výprava, s podivem také velmi dobří herci, zajímavý scénář, jen tak celková stopáž mohla být o něco kratší, je těžké si najít 2 a půl hodiny času. Co malinko vyzdí tento téměř dokonalý film, je práce kameramana. V některých záběrech jsem měl dojem, že je opilý, ano, až tak někdy pohyboval kamerou. Ale to je pouze jediný šrám na kráse, dodnes nechápu proč tento film, který byl nominovaný na Oscara, ho nakonec nezískal. Ale i samotná nominace se cení...(26.10.2012)

• - Spotřeba minerální vody "na place" se denně pohybovala kolem 10 tisíc lahví. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jedním z egyptologů, kteří pracovali pro filmový štáb, byl i S.A.Salem, jeden z hlavních expertů na starověký Egypt, jehož si vybrali tvůrci slavného filmu Kleopatra (1963). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film se natáčel převážně na poušti Kyzyl-Kum v Uzbekistánu. (Zdroj: ČSFD.cz)