A.R.O.G

Komedie / Fantasy

Turecko, 2008, 127 min

Pokračováni tureckého hitu G.O.R.A, ve kterém Cem Yilmaz znovu hraje tři role a mimoto film i napsal a zrežíroval. Děj se tentokrát přesouvá do do pravěku, kam Arifa lstí pošle komander Logar. Oproti Goře i přes totožnou stopáž nepůsobí tak zdlouhavě, scénař je celkem vtipný a opět cituje všemožné známé filmy. Dost si oproti minule polepšily taky efekty, snad až na přehnaně zefektovaný fotbalový zápas.(2.6.2010)

• ARI50

Mě to tedy neuchvatilo jako menší drobky hodnocení tady, spíš se snažily vyrovnat se ostatním filmům.(1.2.2018)

Rozpočet $8,5miliónaTržby Celosvetovo $22,208,000(19.9.2013)

Cestování časem v dalším filmu Cema Yilmaze.(5.6.2011)

Cem Yılmaz je možná dobrý komik, ale není dobrý režisér. Projevuje se to především na jeho "práci" s kamerou, kterou věčně nechává trčet někde na stativu a pojmy jako "kamerová jízda" nebo "velký celek" bere jen jako prázdná slovíčka nehodná pozornosti. Takže i přes na tehdejší dobu štědrý rozpočet (dnes, tj. počátkem roku 2011, už nejdražší turecké produkce přelézají hranici 20 USD) a kvalitní počítačové efekty vypadá A.R.O.G. chudě a prázdně jako nějaký druhořadý televizní projekt stojící převážnou většinou své váhy na záměrně trapném Yılmazově humoru. Ten se líbí většině diváků v Turecku a v zahraničí mu jich taky pár tleská, ale já ho tedy moc nemusím, takže jsem si z A.R.O.G.u příliš pozitivní zážitek neodnesl. A to prosím navzdory herecké účasti mé oblíbené zpěvačky Nil Karaibrahimgil. ___________ P.S: Zajímavé je množství zcizujích prvků, které film obsahuje - postavy například často mluví do kamery přímo na diváka a při střetnutí s tyranosaurem Arif hudruje: "Jsi jenom počítačový trik! Rozbiju tě na pixely!" ___________ P.P.S: Doporučuju zhlédnout vtipnou promo scénku.(9.1.2011)

• - V době natáčení se stal A.R.O.G s rozpočtem 9 milionů USD nejdražším tureckým filmem v historii země. Před jeho vznikem držel rekord předchozí díl G.O.R.A. - vesmírné manévry (2004) s rozpočtem 5 milionů USD. (Raztubyl)