Špačkovi v síti času (TV seriál)

Fantasy / Rodinný

Česko, 2013, 7 h 28 min (Minutáž: 16x28 min)

Lucie Konášová

Leonard Hädler Stirský, Johana Krtičková, Alena Jakobová, Pavel Liška, Klára Issová, Tomáš Hanák, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Pavel Zedníček, Simona Stašová, Nela Boudová, Pavel Nečas, Oldřich Navrátil, Ondřej Havel, Vladimír Čech ml. (vyp.), Arnošt Goldflam, Míra Nosek, Predrag Bjelac, Veronika Gajerová, Veronika Freimanová, Martin Učík, Josef Šebek, Oldřich Vlach, Monika Žáková, Klára Apolenářová, Jana Gýrová, Ondřej Pšenička, Václav Helšus, Michal Solar, Petr Smyczek, Barbora Srncová, Dana Marková, Lukáš Příkazký, Ivan Tříska, Otmar Brancuzský, Lenka Kubálková, Jiří Pecha, Ladislav Gerendáš, Stanislav Lehký, Adéla Pristášová, Josef Kuhn, Klára Oltová, Veronika Petrová, Anastázie Chocholatá, Jiří Korn, Karel Smyczek, Lukáš Král, Karel Janák, Valentina Thielová, Kateřina Bláhová, Eva Sitteová, Lucie Tallerová, Ivo Novák, Jiří Wohanka, Jan Hraběta, Václav Chalupa, Josef Kubíček, Tomáš Jančařík, Martin Dolenský, Olga Schmidtová, Pavel Trojan, Petr Varga, Vojtěch Bernatský, Zuzana Kajnarová, Milan Enčev, Zoran Kovačevič, Gabriela Jiráčková, Petr Theimer, Petr Jachnický, Sylvie Filippi, Jakub Nedorost, Roxana Stirská, Vladimír Souček, Ivo Kurel, Kryštof Haničinec, Vojtěch Haničinec, Jan Kodeš, Lukáš Král, Josef Mejstřík, Nina Herianová, Karel Ledvina, Dragan Radivojevič, Dragiša Klajič, Petr Hartl, Antonín Chundela, František Částka, Robert Russell, Lucie Cingrošová, Alice Šnyrichová, Ladislav Krapek, Anna Hušková
  • KM Phoenix

Po velmi průměrné prvním dílu jsem si říkal: "Dám jim šanci, třeba se v dalších dílech zlepší". Jak jsem mohl být tak bláhový..., nakonec ten první díl byl nejlepší. Při Smyczkových zkušenostech bych čekal, že se vyhne některým pastím jako je angažování Lišky jako prototypu nešikovného pablba nebo nezvládnutí hysterických dětských herců (?) (obzvláště L.H. Stirský jako Matěj a Alena Jakobová jako Dáda jsou mimořádně nesnesitelní), nicméně se tak nestalo Smyczek nechal věcem nejspíš volný průběh. Proto se tu také objeví podivné trio záporáků/nezáporáků: v podobě neschopného klauna naprosto neschopný Táborský, v podobě 205 oslizlý a nelogický Javorský a v podobě majitelky wellness salonu mimořádně trapná rádoby démonická Stašová. Poslední jmenované ještě sekundují dva plešatí pohůnci ve zlatě lemovaných bombrech a černých brýlích, z nichž Zoran Kovačevič je obzvláště bizarní. Hanák, Issová a Zedníček jsou také hodně průměrní a nepůsobí tak nesnesitelně (až na Zedníčka v roli ducha Alberta Einsteina). Co se týče příběhu a fantasy tématu, tak ten je jaksi v pozadí a o fungování zásvětí se dozvídame pouze nezbytné minimum (což vynikne v momentě kdy chce 205 celý úřad zdigitalizovat - není vůbec jasné co by digitalizovali a k čemu by to vlastně mělo být). Digitální triky jsou na horší úrovni než v půlce 90. let, to se měli tvůrci raději držet triků klasických v podobě maket a miniatur. Celkově je seriál velké zklamání, mohlo to být nápadité oživení zdejší tvorby pro děti, ale celé to končí jako chaotická fraška nejnižší úrovně.(13.12.2013)

• Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 3/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// PLUS: hodnotím i s příhlédnutím k tomu, že dětem se to nejspíš bude líbit, je to nenásilné, snad líbivé, takže věková kategorie 3-12 může být spokojená, je potěšující že se na tvorbě seriálu pro děti podílí tolik zkušených a kvalitních herců, občas je tu snaha o "vyřádění se" na své postavě (hlavně záporné postavy), nebýt toho přehrávání tak by to i šlo, Johana Krtičková vypadá na nadějný talent, ostatně není to její první zkušenost, největší pochalu ale zaslouží hudba u závěrečných titulků, je příjemná a chytlavá a dabing Vladimíra Čecha MÍNUS: tak tady toho bude víc, kde jenom začít, nejvíc mě mrzí to, že nadějný seriál ve výsledku vypadá tak jak jsme ho viděli, námět je přitom úžasný, ale nepodařilo se ho ani dobře zpracovat a ani slušně využít, čekal jsem od toho něco jako Křeček v noční košili, Létající čestmír, které jsem viděl v dětství a abych nesrovnával jen na základě nostalgie, tak jsem oba seriáli nedávno viděl a herecká kvalita i scénář a humor jsou na mnohem vyšší úrovní než co předvádí Špačkovi, přibližně 10 dílů jsem se nudil, než se začalo něco pořádného konečně dít, mnohokrát jsem nechápavě zíral, jak je to hloupé, nelogické a herci jako Stírský a Liška jsou tu fakt na ranu, postavy které hrají Javorský, Táborský a Nosek jsou tak protivné a nesympatické, že mi těch herců bylo líto./// Shrnutí: Na Špačkovi v síti času jsem se převelice těšil, čekal jsem sice dospělejší verzi, ale ani verze určená dětem mi nevadí. Bohužel přes jisté porodní bolesti (na seriál se čekalo 2 roky) vyšel z tohoto dílka podprůměrný seriál, který nevyužil svůj potenciál a v mnoha směrech pohřbívá slibný námět./// Celkem 43%///(28.12.2013)

Fascinující, kolik lidí nadává na zcela nesmyslné věci, jako je neznalost fyziky a argumentují tím, že Vorlíček a Macourek to dokázali lépe a úžasněji atd.. Tohle jde ale právě v jejich stopách a mnoho z jejich děl překonává, nebo mi chce opravdu někdo tvrdit, že Špačkovi jsou horší, než Létající Čestmír? Naopak, je to celkem povedené a naprosto nechápu argumenty např. pí Spáčilové (dumám nad tím, zda je to pí. oslovení slušnosti, nebo naopak), která naznačuje podobnost s Harrym Pottrem... V čem sakra? Jenom proto, že jsou tam kouzelnící (a to jsem si skoro jistej, že budou jen v prvním díle)? Ne, určitě to není nejlepší seriál, ale takovou hanu si nezaslouží, obzvlášť po dvou odvysílaných dílech.(5.9.2013)

Tak po dodívání posledního dílu musím konstatovat, že to nebylo až tak špatný. Celkem slušný triky, dobrá hudba a originální námět. Nejvíc mě štvalo strašně typové obsazení, protože když vidíte Táborského a Navrátila v první jejich scéně, je vám naprosto jasný, co to bude za figury. Naopak Zedníček v roli Einsteina byl sympaťák. Celý seriál bych tak o třetinu zkrátil. Chvílema to bylo fakt dost nudný. Kult se z toho asi nestane, ale dívatelné to rozhodně je a jako český seriál pro děti dostačující.(8.12.2013)

U hodnocení trochu váhám. Není to bůhvíjaká sláva, ale jednotlivé složky mi nepřijdou až tak špatné. Zareaguji na stesky po tom, že třeba Arabela byla o mnoho lepší. Možná, že byla, možná, že ne. Objektivně se to dá velmi špatně změřit. A Arabelu má většina z nás spojenou s dětstvím. A v té době málokdo přemýšlel nad tím, jestli jsou triky dobře nebo špatně udělané. Prostě jim chtěl věřit, tak jim věřil. A stejně tak to mohou mít dnešní děti s tímto seriálem. Z dnešního pohledu v Arabele také nebylo všechno ideální. Ale když se na ní podívám dnes, koukám na ní s nostalgií. A i díky této nostalgii jí leccos odpustím.(18.10.2013)

• - Scény z podzemí budovy Registru času, kde se vyhazují odpadky, jsou točené v budově Staré čistírny odpadních vod v Praze - Bubenči z roku 1906. (KM Phoenix)

• - Protože Karel Smyczek kvůli onemocnění a operaci nemohl na nějakou dobu natáčet, sehnal za sebe na pár měsíců náhradu Martina Dolenského. Po uzdravení si práci rozdělili. Právě proto má seriál dva režiséry. Pár dní na seriálu spolupracoval i režisér Jiří Strach. (josef6)

• - Seriál se natáčel od roku 2010 do roku 2013. Filmovalo se například na zámku Kačina. (tsatsiki)