Špačkovi v síti času (TV seriál)

Fantasy / Rodinný

Česko, 2013, 7 h 28 min (Minutáž: 28 min)

Lucie Konášová

Leonard Hädler Stirský, Johana Krtičková, Alena Jakobová, Pavel Liška, Klára Issová, Tomáš Hanák, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Pavel Zedníček, Simona Stašová, Nela Boudová, Pavel Nečas, Oldřich Navrátil, Ondřej Havel, Vladimír Čech ml. (vyp.), Arnošt Goldflam, Míra Nosek, Predrag Bjelac, Veronika Gajerová, Veronika Freimanová, Martin Učík, Josef Šebek, Oldřich Vlach, Monika Žáková, Klára Apolenářová, Jana Gýrová, Ondřej Pšenička, Václav Helšus, Michal Solar, Petr Smyczek, Barbora Srncová, Dana Marková, Lukáš Příkazký, Ivan Tříska, Otmar Brancuzský, Lenka Kubálková, Jiří Pecha, Ladislav Gerendáš, Stanislav Lehký, Adéla Pristášová, Josef Kuhn, Klára Oltová, Veronika Petrová, Anastasia Chocholatá, Jiří Korn, Karel Smyczek, Lukáš Král, Karel Janák, Valentina Thielová, Kateřina Bláhová, Eva Sitteová, Lucie Tallerová, Ivo Novák, Jiří Wohanka, Jan Hraběta, Václav Chalupa, Josef Kubíček, Tomáš Jančařík, Martin Dolenský, Olga Schmidtová, Pavel Trojan, Petr Varga, Vojtěch Bernatský, Zuzana Kajnarová, Milan Enčev, Zoran Kovačevič, Gabriela Jiráčková, Petr Theimer, Petr Jachnický, Sylvie Filippi, Jakub Nedorost, Roxana Stirská, Vladimír Souček, Ivo Kurel, Kryštof Haničinec, Vojtěch Haničinec, Jan Kodeš, Lukáš Král, Josef Mejstřík, Nina Herianová, Karel Ledvina, Dragan Radivojevič, Dragiša Klajič, Petr Hartl, Antonín Chundela, František Částka, Robert Russell, Lucie Cingrošová, Alice Šnyrichová, Ladislav Krapek, Anna Hušková

Mě tahle dětská záležitost vyloženě baví (stav po třech dílech). Atmosféra je mile osobitá, holčička s modrými vlásky roztomilá, dějově trochu zašmodrchané, pro děti, zřejmě až příliš, ale nemyslím, že by mi tenhle fakt v dětství vadil. Holt mě něco v ději minulo, nic se nedělo. Počkám ještě do konce, ale na rozdíl třeba od dokonale mimozní novodobé Saxany nebo hraného Macha s Šebestovou mám z tohoto počinu radost.(25.12.2013)

• kajas

Je samozřejmě chvályhodné, že se čeští tvůrci snaží v momentální záplavě vztahových seriálů zavděčit i dětským divákům. Zásadní chybou je ale z mého pohledu herecké obsazení. Liškovi už další "idiot" vážně nesluší a představitel Matěje (hlavní postavy) je neskutečně otravné a nesympatické stvoření. Všech 16 dílů (mohlo jich být i méně, když už jsme u toho) jsem přetrpěla, ale reprízy si s klidem nechám ujít.(9.12.2013)

• honajz

První díl mi přišel poněkud rozpačitý. Jistě, nechybí tu určitá hravost a fantazie. Koho by nelákali kouzelníci a tajemné kufry a předměty z našeho dětství? Na druhou stranu Liška hraje, já fakt nevím proč, zase blba. Dokázal bych si místo něho představit třeba Lukáše Vaculíka a vím, že by i toho zmateného taťku zahrál daleko líp a přesvědčivěji. Liškovi chybí jakýsi cit, kdy už se křupanské herectví nehodí, protože tím svoji postavu strašně shazuje. Issová hraje kdovíproč uťápnutou pipku. Navíc jí těžko věřit, že je mámou od tak velkých dětí (což platí i na Lišku). A postava Matěje je mi silně nesympatická - co mi má být sympatického na mentálovi, který místo aby pomáhal upevnit kolo, nechá se zavalit lodí? Přitom mu asi musí být jasné, že loď asi autem neodvezou. Nebo model letadla ovládá tak skvěle, že zkazí půlroční práci policajtovi (to mělo být vtipné? Že někdo někomu něco zničí?) nebo zničí sousedce kytku (na tom je taky veselé přesně co?). Linii s benzínem a traktorem jsem taky nepobral, je zde jen proto, aby Špačkovi museli na tom festivalu kouzelníků v zapadákově skončit. Btw, jak se tam tak rychle přemístil zlý kouzelník? Obecně mi vadí nešvar současných českých seriálů a filmů - všechny postavy se chovají jako dementi, jsou uřvané a hysterické, tedy zcela nereálné. A nikoliv, není to vtipné, ta uřvanost. --------- Hned na úvod druhého dílu si říkám, když je kufr tak důležitý, proč jej nechávají volně k dispozici komukoliv, kdo půjde kolem pokoje a nahlédne dovnitř? Také si říkám, že na to, odkud Klementinka pochází a jaké znalosti asi má, se chová docela pitomoučce. Že se Matěj i zde chová jak sobecký pitomec, asi aby Klemče co nejvíc zavařil, to už se asi dalo čekat. Proč si vyloženě chytrý ředitel ústavu času drží tak slizkého zaměstnance, jakým je 205?(1.9.2013)

• KM Phoenix

Po velmi průměrné prvním dílu jsem si říkal: "Dám jim šanci, třeba se v dalších dílech zlepší". Jak jsem mohl být tak bláhový..., nakonec ten první díl byl nejlepší. Při Smyczkových zkušenostech bych čekal, že se vyhne některým pastím jako je angažování Lišky jako prototypu nešikovného pablba nebo nezvládnutí hysterických dětských herců (?) (obzvláště L.H. Stirský jako Matěj a Alena Jakobová jako Dáda jsou mimořádně nesnesitelní), nicméně se tak nestalo Smyczek nechal věcem nejspíš volný průběh. Proto se tu také objeví podivné trio záporáků/nezáporáků: v podobě neschopného klauna naprosto neschopný Táborský, v podobě 205 oslizlý a nelogický Javorský a v podobě majitelky wellness salonu mimořádně trapná rádoby démonická Stašová. Poslední jmenované ještě sekundují dva plešatí pohůnci ve zlatě lemovaných bombrech a černých brýlích, z nichž Zoran Kovačevič je obzvláště bizarní. Hanák, Issová a Zedníček jsou také hodně průměrní a nepůsobí tak nesnesitelně (až na Zedníčka v roli ducha Alberta Einsteina). Co se týče příběhu a fantasy tématu, tak ten je jaksi v pozadí a o fungování zásvětí se dozvídame pouze nezbytné minimum (což vynikne v momentě kdy chce 205 celý úřad zdigitalizovat - není vůbec jasné co by digitalizovali a k čemu by to vlastně mělo být). Digitální triky jsou na horší úrovni než v půlce 90. let, to se měli tvůrci raději držet triků klasických v podobě maket a miniatur. Celkově je seriál velké zklamání, mohlo to být nápadité oživení zdejší tvorby pro děti, ale celé to končí jako chaotická fraška nejnižší úrovně.(13.12.2013)

Tak po dodívání posledního dílu musím konstatovat, že to nebylo až tak špatný. Celkem slušný triky, dobrá hudba a originální námět. Nejvíc mě štvalo strašně typové obsazení, protože když vidíte Táborského a Navrátila v první jejich scéně, je vám naprosto jasný, co to bude za figury. Naopak Zedníček v roli Einsteina byl sympaťák. Celý seriál bych tak o třetinu zkrátil. Chvílema to bylo fakt dost nudný. Kult se z toho asi nestane, ale dívatelné to rozhodně je a jako český seriál pro děti dostačující.(8.12.2013)

• - Scény z podzemí budovy Registru času, kde se vyhazují odpadky, jsou točené v budově Staré čistírny odpadních vod v Praze - Bubenči z roku 1906. (KM Phoenix)

• - Protože Karel Smyczek kvůli onemocnění a operaci nemohl na nějakou dobu natáčet, sehnal za sebe na pár měsíců náhradu Martina Dolenského. Po uzdravení si práci rozdělili. Právě proto má seriál dva režiséry. Pár dní na seriálu spolupracoval i režisér Jiří Strach. (josef6)

• - Seriál se natáčel od roku 2010 do roku 2013. Filmovalo se například na zámku Kačina. (tsatsiki)