Špačkovi v síti času (TV seriál)

Fantasy / Rodinný

Česko, 2013, 7 h 28 min (Minutáž: 16x28 min)

Lucie Konášová

Leonard Hädler Stirský, Johana Krtičková, Alena Jakobová, Pavel Liška, Klára Issová, Tomáš Hanák, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Pavel Zedníček, Simona Stašová, Nela Boudová, Pavel Nečas, Oldřich Navrátil, Ondřej Havel, Vladimír Čech ml. (vyp.), Arnošt Goldflam, Míra Nosek, Predrag Bjelac, Veronika Gajerová, Veronika Freimanová, Martin Učík, Josef Šebek, Oldřich Vlach, Monika Žáková, Klára Apolenářová, Jana Gýrová, Ondřej Pšenička, Václav Helšus, Michal Solar, Petr Smyczek, Barbora Srncová, Dana Marková, Lukáš Příkazký, Ivan Tříska, Otmar Brancuzský, Lenka Kubálková, Jiří Pecha, Ladislav Gerendáš, Stanislav Lehký, Adéla Pristášová, Josef Kuhn, Klára Oltová, Veronika Petrová, Anastázie Chocholatá, Jiří Korn, Karel Smyczek, Lukáš Král, Karel Janák, Valentina Thielová, Kateřina Bláhová, Eva Sitteová, Lucie Tallerová, Ivo Novák, Jiří Wohanka, Jan Hraběta, Václav Chalupa, Josef Kubíček, Tomáš Jančařík, Martin Dolenský, Olga Schmidtová, Pavel Trojan, Petr Varga, Vojtěch Bernatský, Zuzana Kajnarová, Milan Enčev, Zoran Kovačevič, Gabriela Jiráčková, Petr Theimer, Petr Jachnický, Sylvie Filippi, Jakub Nedorost, Roxana Stirská, Vladimír Souček, Ivo Kurel, Kryštof Haničinec, Vojtěch Haničinec, Jan Kodeš, Lukáš Král, Josef Mejstřík, Nina Herianová, Karel Ledvina, Dragan Radivojevič, Dragiša Klajič, Petr Hartl, Antonín Chundela, František Částka, Robert Russell, Lucie Cingrošová, Alice Šnyrichová, Ladislav Krapek, Anna Hušková

U hodnocení trochu váhám. Není to bůhvíjaká sláva, ale jednotlivé složky mi nepřijdou až tak špatné. Zareaguji na stesky po tom, že třeba Arabela byla o mnoho lepší. Možná, že byla, možná, že ne. Objektivně se to dá velmi špatně změřit. A Arabelu má většina z nás spojenou s dětstvím. A v té době málokdo přemýšlel nad tím, jestli jsou triky dobře nebo špatně udělané. Prostě jim chtěl věřit, tak jim věřil. A stejně tak to mohou mít dnešní děti s tímto seriálem. Z dnešního pohledu v Arabele také nebylo všechno ideální. Ale když se na ní podívám dnes, koukám na ní s nostalgií. A i díky této nostalgii jí leccos odpustím.(18.10.2013)

Fascinující, kolik lidí nadává na zcela nesmyslné věci, jako je neznalost fyziky a argumentují tím, že Vorlíček a Macourek to dokázali lépe a úžasněji atd.. Tohle jde ale právě v jejich stopách a mnoho z jejich děl překonává, nebo mi chce opravdu někdo tvrdit, že Špačkovi jsou horší, než Létající Čestmír? Naopak, je to celkem povedené a naprosto nechápu argumenty např. pí Spáčilové (dumám nad tím, zda je to pí. oslovení slušnosti, nebo naopak), která naznačuje podobnost s Harrym Pottrem... V čem sakra? Jenom proto, že jsou tam kouzelnící (a to jsem si skoro jistej, že budou jen v prvním díle)? Ne, určitě to není nejlepší seriál, ale takovou hanu si nezaslouží, obzvlášť po dvou odvysílaných dílech.(5.9.2013)

Tak po dodívání posledního dílu musím konstatovat, že to nebylo až tak špatný. Celkem slušný triky, dobrá hudba a originální námět. Nejvíc mě štvalo strašně typové obsazení, protože když vidíte Táborského a Navrátila v první jejich scéně, je vám naprosto jasný, co to bude za figury. Naopak Zedníček v roli Einsteina byl sympaťák. Celý seriál bych tak o třetinu zkrátil. Chvílema to bylo fakt dost nudný. Kult se z toho asi nestane, ale dívatelné to rozhodně je a jako český seriál pro děti dostačující.(8.12.2013)

• bubun

Kamenem úrazu je zde hlavně obsazení, tak špatné dětské neherce člověk dlouho neviděl. Přidejme k tomu lacině podbízivé dialogy ("to je husté"), pár špatně hrajících a špatně intonujících dospělých neherců (Predrag Bjelac, Zoran Kovačevič), obsazených patrně pro splnění nějakých multikulti kvót a špatný scénář plný nelogičností (zřejmě spíchlý horkou jehlou: v patnácti dílech se děj zamotá a rozehraje se několik linií, které sledujeme, problémy se zdají být zoufale neřešitelné, a mocnosti typu Javorský neporazitelné, aby se v šestnáctém díle všechno s přehledem a elegancí tak nějak jednoduše vyřešilo a rozuzlilo... ), a máme další seriál pro děti, ty přece zkonzumují všechno, žejo. Škoda. Protože, upřímně, ten původní nápad by nebyl špatný, a některé detaily v něm obsažené mohly působit magicky a mysteriózně (např. navracení dospělým jejich oblíbené, poztrácené hračky a amulety z dětství). Až na ústřední znělku seriálu mi ani hudba nepřišla dobrá (tedy, ne že by mi znělka přišla dobrá, ale přece jen, je to znělka a má potřebné parametry). Hudební doprovod sestává z několika samplů, které nakonec znějí jako ze seriálu Ulice (tam taky mají pro scény s určitým emočním zabarvením stejnou hudební smyčku). A Táborskýho ksicht teď nějakou dobu nechci vidět.(17.12.2013)

• Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 3/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// PLUS: hodnotím i s příhlédnutím k tomu, že dětem se to nejspíš bude líbit, je to nenásilné, snad líbivé, takže věková kategorie 3-12 může být spokojená, je potěšující že se na tvorbě seriálu pro děti podílí tolik zkušených a kvalitních herců, občas je tu snaha o "vyřádění se" na své postavě (hlavně záporné postavy), nebýt toho přehrávání tak by to i šlo, Johana Krtičková vypadá na nadějný talent, ostatně není to její první zkušenost, největší pochalu ale zaslouží hudba u závěrečných titulků, je příjemná a chytlavá a dabing Vladimíra Čecha MÍNUS: tak tady toho bude víc, kde jenom začít, nejvíc mě mrzí to, že nadějný seriál ve výsledku vypadá tak jak jsme ho viděli, námět je přitom úžasný, ale nepodařilo se ho ani dobře zpracovat a ani slušně využít, čekal jsem od toho něco jako Křeček v noční košili, Létající čestmír, které jsem viděl v dětství a abych nesrovnával jen na základě nostalgie, tak jsem oba seriáli nedávno viděl a herecká kvalita i scénář a humor jsou na mnohem vyšší úrovní než co předvádí Špačkovi, přibližně 10 dílů jsem se nudil, než se začalo něco pořádného konečně dít, mnohokrát jsem nechápavě zíral, jak je to hloupé, nelogické a herci jako Stírský a Liška jsou tu fakt na ranu, postavy které hrají Javorský, Táborský a Nosek jsou tak protivné a nesympatické, že mi těch herců bylo líto./// Shrnutí: Na Špačkovi v síti času jsem se převelice těšil, čekal jsem sice dospělejší verzi, ale ani verze určená dětem mi nevadí. Bohužel přes jisté porodní bolesti (na seriál se čekalo 2 roky) vyšel z tohoto dílka podprůměrný seriál, který nevyužil svůj potenciál a v mnoha směrech pohřbívá slibný námět./// Celkem 43%///(28.12.2013)

• - Scény z podzemí budovy Registru času, kde se vyhazují odpadky, jsou točené v budově Staré čistírny odpadních vod v Praze - Bubenči z roku 1906. (KM Phoenix)

• - Seriál se natáčel od roku 2010 do roku 2013. Filmovalo se například na zámku Kačina. (tsatsiki)

• - Protože Karel Smyczek kvůli onemocnění a operaci nemohl na nějakou dobu natáčet, sehnal za sebe na pár měsíců náhradu Martina Dolenského. Po uzdravení si práci rozdělili. Právě proto má seriál dva režiséry. Pár dní na seriálu spolupracoval i režisér Jiří Strach. (josef6)