Špačkovi v síti času (TV seriál)

Fantasy / Rodinný

Česko, 2013, 7 h 28 min (Minutáž: 16x28 min)

Lucie Konášová

Leonard Hädler Stirský, Johana Krtičková, Alena Jakobová, Pavel Liška, Klára Issová, Tomáš Hanák, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Pavel Zedníček, Simona Stašová, Nela Boudová, Pavel Nečas, Oldřich Navrátil, Ondřej Havel, Vladimír Čech ml. (vyp.), Arnošt Goldflam, Míra Nosek, Predrag Bjelac, Veronika Gajerová, Veronika Freimanová, Martin Učík, Josef Šebek, Oldřich Vlach, Monika Žáková, Klára Apolenářová, Jana Gýrová, Ondřej Pšenička, Václav Helšus, Michal Solar, Petr Smyczek, Barbora Srncová, Dana Marková, Lukáš Příkazký, Ivan Tříska, Otmar Brancuzský, Lenka Kubálková, Jiří Pecha, Ladislav Gerendáš, Stanislav Lehký, Adéla Pristášová, Josef Kuhn, Klára Oltová, Veronika Petrová, Anastázie Chocholatá, Jiří Korn, Karel Smyczek, Lukáš Král, Karel Janák, Valentina Thielová, Kateřina Bláhová, Eva Sitteová, Lucie Tallerová, Ivo Novák, Jiří Wohanka, Jan Hraběta, Václav Chalupa, Josef Kubíček, Tomáš Jančařík, Martin Dolenský, Olga Schmidtová, Pavel Trojan, Petr Varga, Vojtěch Bernatský, Zuzana Kajnarová, Milan Enčev, Zoran Kovačevič, Gabriela Jiráčková, Petr Theimer, Petr Jachnický, Sylvie Filippi, Jakub Nedorost, Roxana Stirská, Vladimír Souček, Ivo Kurel, Kryštof Haničinec, Vojtěch Haničinec, Jan Kodeš, Lukáš Král, Josef Mejstřík, Nina Herianová, Karel Ledvina, Dragan Radivojevič, Dragiša Klajič, Petr Hartl, Antonín Chundela, František Částka, Robert Russell, Lucie Cingrošová, Alice Šnyrichová, Ladislav Krapek, Anna Hušková

Ať si kdo chce co chce říká, mě to prostě bavilo od začátku až do konce a myslím, že kdybych byl ještě dítětem, bavil bych se u toho přinejmenším stejně dobře, přestože se dějem nesou některé opakující se motivy. Celý nápad je totiž poměrně originální, jeho zpracování je příjemně hravé a poněkud svérázná atmosféra působí osvěžujícím dojmem, mimo jiné díky úžasně sympatickému strýčkovi Bertíkovi, dokonale úlisnému úředníkovi číslo 205, roztomilé Klementince s modrými vlásky a samozřejmě i velmi pěkné ústřední písničce. 75%(29.12.2013)

• honajz

První díl mi přišel poněkud rozpačitý. Jistě, nechybí tu určitá hravost a fantazie. Koho by nelákali kouzelníci a tajemné kufry a předměty z našeho dětství? Na druhou stranu Liška hraje, já fakt nevím proč, zase blba. Dokázal bych si místo něho představit třeba Lukáše Vaculíka a vím, že by i toho zmateného taťku zahrál daleko líp a přesvědčivěji. Liškovi chybí jakýsi cit, kdy už se křupanské herectví nehodí, protože tím svoji postavu strašně shazuje. Issová hraje kdovíproč uťápnutou pipku. Navíc jí těžko věřit, že je mámou od tak velkých dětí (což platí i na Lišku). A postava Matěje je mi silně nesympatická - co mi má být sympatického na mentálovi, který místo aby pomáhal upevnit kolo, nechá se zavalit lodí? Přitom mu asi musí být jasné, že loď asi autem neodvezou. Nebo model letadla ovládá tak skvěle, že zkazí půlroční práci policajtovi (to mělo být vtipné? Že někdo někomu něco zničí?) nebo zničí sousedce kytku (na tom je taky veselé přesně co?). Linii s benzínem a traktorem jsem taky nepobral, je zde jen proto, aby Špačkovi museli na tom festivalu kouzelníků v zapadákově skončit. Btw, jak se tam tak rychle přemístil zlý kouzelník? Obecně mi vadí nešvar současných českých seriálů a filmů - všechny postavy se chovají jako dementi, jsou uřvané a hysterické, tedy zcela nereálné. A nikoliv, není to vtipné, ta uřvanost. --------- Hned na úvod druhého dílu si říkám, když je kufr tak důležitý, proč jej nechávají volně k dispozici komukoliv, kdo půjde kolem pokoje a nahlédne dovnitř? Také si říkám, že na to, odkud Klementinka pochází a jaké znalosti asi má, se chová docela pitomoučce. Že se Matěj i zde chová jak sobecký pitomec, asi aby Klemče co nejvíc zavařil, to už se asi dalo čekat. Proč si vyloženě chytrý ředitel ústavu času drží tak slizkého zaměstnance, jakým je 205?(1.9.2013)

Fascinující, kolik lidí nadává na zcela nesmyslné věci, jako je neznalost fyziky a argumentují tím, že Vorlíček a Macourek to dokázali lépe a úžasněji atd.. Tohle jde ale právě v jejich stopách a mnoho z jejich děl překonává, nebo mi chce opravdu někdo tvrdit, že Špačkovi jsou horší, než Létající Čestmír? Naopak, je to celkem povedené a naprosto nechápu argumenty např. pí Spáčilové (dumám nad tím, zda je to pí. oslovení slušnosti, nebo naopak), která naznačuje podobnost s Harrym Pottrem... V čem sakra? Jenom proto, že jsou tam kouzelnící (a to jsem si skoro jistej, že budou jen v prvním díle)? Ne, určitě to není nejlepší seriál, ale takovou hanu si nezaslouží, obzvlášť po dvou odvysílaných dílech.(5.9.2013)

Mě tahle dětská záležitost vyloženě baví (stav po třech dílech). Atmosféra je mile osobitá, holčička s modrými vlásky roztomilá, dějově trochu zašmodrchané, pro děti, zřejmě až příliš, ale nemyslím, že by mi tenhle fakt v dětství vadil. Holt mě něco v ději minulo, nic se nedělo. Počkám ještě do konce, ale na rozdíl třeba od dokonale mimozní novodobé Saxany nebo hraného Macha s Šebestovou mám z tohoto počinu radost.(25.12.2013)

Tak po dodívání posledního dílu musím konstatovat, že to nebylo až tak špatný. Celkem slušný triky, dobrá hudba a originální námět. Nejvíc mě štvalo strašně typové obsazení, protože když vidíte Táborského a Navrátila v první jejich scéně, je vám naprosto jasný, co to bude za figury. Naopak Zedníček v roli Einsteina byl sympaťák. Celý seriál bych tak o třetinu zkrátil. Chvílema to bylo fakt dost nudný. Kult se z toho asi nestane, ale dívatelné to rozhodně je a jako český seriál pro děti dostačující.(8.12.2013)

• - Seriál se natáčel od roku 2010 do roku 2013. Filmovalo se například na zámku Kačina. (tsatsiki)

• - Protože Karel Smyczek kvůli onemocnění a operaci nemohl na nějakou dobu natáčet, sehnal za sebe na pár měsíců náhradu Martina Dolenského. Po uzdravení si práci rozdělili. Právě proto má seriál dva režiséry. Pár dní na seriálu spolupracoval i režisér Jiří Strach. (josef6)

• - Scény z podzemí budovy Registru času, kde se vyhazují odpadky, jsou točené v budově Staré čistírny odpadních vod v Praze - Bubenči z roku 1906. (KM Phoenix)