Ďábelské sémě

• Česko Břímě běsu (festivalový název) (více)

Když se geniálnímu vědci podařilo stvořit superpočítač na biologické bázi, byl velmi hrdý. Tento výtvor obsáhne veškeré vědomosti lidstva a bude jeho velkou oporou. Ale neuvědomil si, že takto inteligentní stroj - vlastně supermozek - si brzy uvědomí vlastní omezení a jeho jedinou touhou bude stvořit své pokračování, které bude mít nejen geniální mozek, ale i tělo. (Magic Box)

J*A*S*M

Rozhodně silně nadprůměrný divácký zážitek, ačkoli se mi film jeví drobet nevyváženě. Zatímco začátek je spíš pomalý (ba co víc celkem jsem se nudil), asi tak od poloviny děj nabírá na obrátkách a strhující finále mě přinutilo k připsání čtvrté hvězdičky. Ve výsledku se jedná o jeden z nejlepších filmů o umělé inteligenci, co jsem zatím viděl. K dobru přispívá i to, že s výkonem hlavní představitelky jsem neměl nejmenší problém, hrála velice dobře, a i vzhled onoho počítače byl vcelku moderní, takže ani v dnešní době nepůsobil úsměvně. 75% Horror movie of the year ()

Djkoma

Demon seed rozvádí témata jako možnosti umělé inteligence v ovládání struktury lidského života stejně jako samotnou snahu počítače dostat se do plně funkčního lidského těla, které není závislé na prostoru (může se pohybovat) ani na elektřině. Hlavním tahákem je ovšem i podle původního amerického plakátu samotné oplodnění ženy neživou/umělou entitou. Rozhodně však nejde o nic erotického, explicitního nebo snad zvráceného, z dnešního hlediska tady divák nenajde nic nového, ale v 77 to musel být zajímavý nápad. Mě osobně zaujala atmosféra a pocit osamění v technologiemi prošpikovaném domě a také ta "náhoda", že se celý problém odehrává zrovna, když je doktor a pán domu pryč. ()

Pohrobek

Americký vědec Alex Harris (Fritz Weaver) je velmi hrdý, když je v Icon - institutu pro analýzu dat do provozu uveden superpočítač Proteus IV. Díky tomuto technickému zázraku spojení umělá inteligence dosáhlo zcela nového významu. Proteus IV sestává zevnitř z organické substance podobné lidskému mozku a kontroluje sám sebe. Brzy jeho databáze obsáhnou veškeré vědění lidstva... Celkem raný kousek z oboru o vraždících počítačích a rozhodně lepší než drtivá většina pozdější produkce. Narozdíl od ní se tomu dá říkat horor právem. ()

EvilPhoEniX

Umělý a inteligentní terror! Velmi hezky zvládnutý horor, no spíše sci-fi thriller, který má skvělou atmosféru, parádní myšlenku a jednu z nejlepších dekapitací v hororu vůbec. Slušná sedmdesátka. ()

Flipnic

Na dobu svého vzniku velice zajímavé dílo, které mi však přišlo docela nevyvážené a z toho důvodu ve všech ohledech trochu nevýrazné. Napůl filosofující drama o možnosti existence "počítače/stroje" s absolutními vědomostmi a inteligencí, napůl explotační horror předvádějící týrání osamělé ženy v domě, který je strojem plně ovládnut. Film v mnoha ohledech a scénách spíše naznačuje a nejde příliš na maximum, herecký výkon hlavní hrdinky je spíše průměrný. Myslím, že kdyby se toto dělo běžnému člověku, tak z toho zešílí během jednoho dne ... Herecké výkony ostatních herců podprůměrné. Ale jinak je to film zajímavý a pro příznivce zvláštních horrorů a témat ohledně kybernetiky, dosahu absolutní inteligence "neživé" struktury atd., a nějakých těch mučících/výzkumných metod docela obstojný. ()

Bloody13

Celkem působivý, v dnešní době ke všemu stále více aktuálnější sci-fi horor o umělé inteligenci, která se postavila proti svému stvořiteli. Tentokrát ne za účelem zotročit lidstvo, nýbrž osvobodit se z počítačové krabice a dostat tělesnou podobu... Nápad je teda hodně zajímavý. Celým filmem prosakuje mrazivé napětí z hlasu tzv. Protheuse, stroje, jenž zabarikáduje hrdinku uvnitř jejího domu a nutí jí ke "spáření." To však probíhá za úplně odlišných podmínek, než si většina z vás představuje, to však nemění nic na tom, že je to chvílemi halucinogenní nálož. Na 35 let starý kousek nevypadá Demon Seed vůbec sešle, děj hezky utíká, ale nejdůležitější je bezesporu depresivní závěr. Ještě by se hodilo dodat, že onu vyvolenou zde ztvárnila okouzlující Julie Christie (nešťastná matka z hororu Don´t Look Now). ()

EdaS

Zastaralá, ale minimálně první polovinu solidně zábavná sci-fi o počítači, co se vymknul kontrole. ()

*CARNIFEX*

Ako to už býva u snímkoch z doby dávno minulej zvykom, myšlienka či príbeh má pred realizáciou rapídne navrch. Skutočne zaujímavý nápad, nuž bohužiaľ, odstup takmer 40 rokov robí svoje. Na mňa podaktoré filmy z tejto doby skrátka nemajú po emocionálnej stránke takmer žiadny vplyv. Tento chvála bohu aspoň bavil a zároveň nútil k sledovaniu až do úplného záveru, aby sa divák dozvedel, ako to cele “vypáli”. Každopádne, z hororového hľadiska kde nič tu nič ... ()

darkrobyk

2001 : vesmírná odyssea mě během sledování nenapadla, byť je to můj velmi oblíbený film. Snad i proto, že záměr zdejšího počítače Protea je daleko bizarnější. Jestliže se posádka vesmírné lodi pokouší přežít, a proto s HALem vede boj na život a na smrt, pak Proteus nevraždí prvoplánově, jelikož jeho zájem jde mnohem dál. Dnes bych nejspíš čekal stvoření cyborga, ale nápad filmu mi přijde lepší. Je krásné sledovat sci-fi, které natočili bez zeleného pozadí... Celkové vyznění v sobě nese klasické varování a morální ponaučení o vědě, co se jednou vymkne lidstvu z ruky. S příchodem Terminátora jsme pak strašeni téměř nepřetržitě... ()

Kusko.t2

MGM uvádza a hrdo predstavuje svoju pôvodnú PG verziu definovanú ako “cyber-porno pre najmenších“ pod názvom 1977: A SPACE ODYSSEY (THE FINAL FUCKING CHAPTER) malým kinám po Amerike s prevažne vedeckou základňou reprezentujúcou neukojených vedátorov. Alternatívny názov PROTEUSOVO DÉMONICKÉ SEMENO, ktorý svieti z plagátov po okrajových častiach štátov naznačuje, že sa jedná o legendárne mýtické spracovanie v štýle X-RATED toho najhrubšieho (kremíkového) zrna. Proteus, odporcami posmešne označovaný ako HAL, obnažuje svoje zvrhlé myšlienky a ide na vec. Tvrdý inseminátor zasahuje. Brániť sa je zbytočné. Dom rozkoše, v ktorom Proteus sexuálne operuje a experimentuje sa mení na liaheň. Šuk, šuk, nezáväzne, šuk, šuk, nezáväzne. Aj napriek tomu, že Proteusa prešťať je problém a kde kto sa o to aj pokúsi, nejedná sa o tzv. “pis porno“ v pravom zmysle slova. ### Ale dosť bolo nadhľadu a zavádzania z mojej strany. Nadhľad si treba šetriť na film samotný. Inak to môže byť bieda. O to väčšia, ak vesmírny pojem 2001 nie je neznámy. Vaginálny trip do útrob tmavých zákutí zrodu života čaká na VÁS! Odesea života evidentne nepozná hraníc. Len tak na okraj. Že “Demon Seed“ režiséra Donalda Cammella neobsahuje detailné zábery “aktu“ a ani sa okolo tejto praktiky netočí a zbytočne sa jej nevenuje než by bolo pre navodenie atmosféry filmu nutné, mi nevadilo. Moja hlavná výčitka je orientovaná smerom ku klasike, z ktorej čerpá neúmerne veľa. Ale to je už moja deformácia. ()

S.Quentin QUALE

Povedený film s originálním námětem, ve kterém se poblázněný smárt kompjůtr, jež sloužil původně k obhospodařování panskýho baráku, snaží za účelem reprodukce obhospodařit paní domácí. Viceméně nemám nač nadávat, ale na čtyři hvězdy jsem se nebavil. 65% ()

Anderton

Dúfal som, že moje hodnotenie dostane film do červených čísel...nevyšlo. Zaujímalo by ma, ako by tento scenár dopadol v rukách Davida Cronenberga, ale ani v tých Cammellových to nedopadlo vôbec zle. Film sa skladá z dvoch častí, v tej prvej sme v obkľúčení obrovských kompjútrov v stredisku a so šialeným vedcom, v tej druhej v jednom luxusnom baráku a so šialenou ženskou a ešte šialenejšou umelou inteligenciou. Najšialenejšou postavou je však jedno uvreštané decko, to je tu našťastie iba v dvoch krátkych scénach. ()

PetrPan

Když stroji hučí v čipu, je zle. Předchůdce Skynetu nevyhodnotil lidstvo jako hrozbu, kterou je třeba eliminovat, ale pokusil se jej spasit stejně jako kdysi Otec prostřednictvím svého Ducha Svatého v Marii. Zda tento pokus také selže, bohužel nevíme, protože druhý díl nebyl nikdy natočen, škoda. Jemný komorní sci-fi thriller je víc než cokoliv jiného prostě zajímavý a vy celou dobu čekáte, jak celý výše zmíněný experiment dopadne a kam a co jí tam vlastně dá a tak si málem nevšimnete i několika logických ošemetností. Od toho ale máme manželky, které se s vámi ani nedívají a hledají na internetech nový nábytek do dětského pokoje, a pak vám v jednom nestřeženém okamžiku položí jednoduchou otázku: Jak ji ten jednorukej robot takhle přivázal k posteli?..... Tak za tři, no. ()

Hunter2222

Ja proste na staré scifi filmy / horory nie som. Musím uznať, že je to veľmi dobré spravené, herecké výkony na vysokej úrovni, zápletka je síce taká obyčajná, no dobre poddaná, ale mňa to nebavilo tak, ako by asi malo. Koniec a hlavne ten nápad počítaču na konci je určte super , ale m%na neoslovil. Ľahko nadpriemerná záležitosť. Nejednalo sa v tomto filme o niečo ako computersploitaion? :D ()

jonyyy

Povedené, po většinu doby silně připomíná Colossus, až v druhé půlce se začne vyvíjet jiným směrem. 70% ()

eraserhead666

Nejdřív obrovské překvapení, že je to podle knihy Deana R. Koontze, kvalitativně zřejmě nejrozkolísanějšího horrorového autora, co znám. Demon Seed mi připadá jako klasický film své doby, dnes již trochu zastaralý (hlavně formou, než obsahem) a "ztuctovělý". Ve své době, obzvláště závěr s tradičním "spaceodysseovským" psychem, však mohl mít koule. Dnes jsem nad tím ale spíše již pousmíval. Přesto má film hezké i silné okamžiky, ale jako celek už prostě nepůsobí tak, jak by měl. ()

ancientone

Tematická pajcovačka Kubrickovej kultovky, avšak s miestami naozaj podarenou, chladnou tech-horror štylistikou, v ktorej môžeme cítiť inšpiráciu pre Cameronove tech-thrillerové eposy. Not-must-see záležitosť, ktorú sa neoplatí úplne podceňovať. Ale skúste si predstaviť, že by to točil Cronenberg... ()

Morholt

Inteligentí scifárna o počítači toužícím po vlastním těle, která sice trpí zastaralostí, ale ne v takové míře, jako jiné žánrové záležitosti. To je dáno i tím, že film dává velký prostor tomu, co si počítač jménem Proteus myslí a ne jen tomu, co hlavní hrdince vyvádí v plně zautomatiozvané domácnosti. Něco do sebe má i Proteův hlas a nezklamala ani Julie Christie v hlavní roli. Kámenem úrazu je tak technická stránka věci, protože některé bytové vychytávky mi daly vzpomenout na Smoljaka v Kulovém blesku a to se zrovna nehodí. Z mého pohledu dobrý námět pro remake. 65% ()