poster

Panství Downton (TV seriál)

 • Velká Británie

  Downton Abbey

Drama

Velká Británie, 2010 - 2015, 50 h 22 min (Minutáž: 43x45 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

Hudba:

John Lunn

Hrají:

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal MacAninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow, Karl Haynes, Paul Putner, Pamela Betsy Cooper, Aisling Hughes
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (250)

 • arbitr
  *****

  První sezóna jasných pět, druhá se trochu zhoršila, ale ke konci se to opět zlepšilo. Vánoční speciál konečně vyslyšel hlasy romatiků a tak třetí řada v září dostala nový náboj. Edit: Třetí sezóna opět nezklamala. Duše romantiků plesají a tak nezbývá než zvolat ještě! Díky za titulky: Velkotlamka. Vánoční speciál nebyl vůbec vánoční :-( 4.sezóna drží vysokou úrověň a tak nemám důvod měnit svoje hodnocení. Na vánoční speciál se těším, i když trochu s obavou, aby nedopadl jako vloni. A pokud je další sezóna na obzoru (příští rok), bude to pro mě krušné a napjaté čekání. Tak přece jen přišla a další rok ještě jedna závěrečná. Uběhlo to jako voda a právě jsme se dodívali na vánoční speciál 6.sezóny. Končíme na silvestra 1925. A stálo to za to, budete mě chybět urozená rodinko. Oblíbené postavy: Carles Carson a Violet Crawley.(19.12.2011)

 • Gemini
  *****

  Česká Televize budiž pochválena. Bez ní bych nedostal až pod čumák po všech stránkách dokonalé kostýmní drama s perfektně zvládnutými společenskými podtóny a většinou perfektně nadávkovanou knižností (kterou myslím především jednoznačné názorové vyhranění postav), prostě Gosford Park na pokračování bez detektivní zápletky:) Downton je ideálním místem, v němž se divák může pohybovat ve vyšší společnosti a nebýt obtěžován sociálními (i technickými) proměnami "staré dobré Anglie" v počátcích dvacátého století nad míru, kterou scénáristé potřebují, aby mohli vést své postavy tam, kam potřebují - to jest vstříc novým pořádkům. Tady se prostě drží prst na tepu (tehdejší) doby a zároveň je to pro diváka lákavé, přičemž naštěstí není k mání jenom ta výprava, které si můžeme užívat při každém Poirotovi nebo jiné "Agátě", ale i výborné výkony nepříliš známých herců - samozřejmě s výjimkou Dámy Maggie Smith, která tu skvěle portrétuje k jakýmkoliv novotám skeptickou starou čarodějnici, která má ve zlomových momentech "shodou náhod" světlé chvilky. Skvěle se na to všechno dívá, a je to po dlouhé době poprvé, co mě nějaký seriál dokázal přinutit, abych si ho poznačil do pomyslného kalendáře. 90% a napjaté očekávání dalších dílů, čímž neříkám, že to není trochu naivní a šmrnclé červenou knihovnou.(19.2.2012)

 • Tosim
  *****

  Svět před lůznou diktaturou proletariátu a memento všem českým televizím. Dobový seriál, o věcech, které všichni známe, natočený v podstatě tradičním stylem a přitom je poutavý na všech frontách. Tak jak? Jednoduché? 90%.(21.2.2012)

 • DaViD´82
  ***

  Tak trochu Gosford Park, tak trochu V zámku a v podzámčí, tak trochu Austenová, tak trochu sestry Brontëové, tak trochu černobílé, tak trochu Alexander Hemala a tak trochu hodně sarkastické i britsky suché jak sklenka (no, spíše flaška) extra dry ginu. To platí o první sérii. To druhá série je tak trochu Esmeraldou a více než co jiného tedy přeslazenou limonádou, která se v závěru stává nechtěnou fraškou zneužívající snad všechna klišé telenovel. Prostě parodie sebe sama. Čest zachraňuje až (ne)vánoční speciál 2011, který dává naději, že by se příští série mohla navrátit "ke kořenům". Což se sice potvrdilo především v linii "podzámčí. Ta "zámecká" zůstala z větší části v úvodu nechtěně směšná. Poté však i v ní dochází k razantnímu odrazu ode dna a celkově je tedy třetí řada opětovně vynikajícím starosvětským seriálem; což platí i o vánoční epizodě sezóny 2012, která věci sice posune více než celá sezóna, ale je to podáno strašně... Debilně. Čtvrtá řada pak standardu kvality předchozí série nevyhovuje; jednak jí bolestně chybí propojující hlavní linie či aspoň její náznak a poté je těch postav již příliš. A každé jsou věnovány díl co díl dvě až tři minuty na výslunní; u některých je to příliš málo a u jiných je to až moc. Bez ladu a skladu se skáče od postavy k postavě a mnohdy nic z toho, protože většina tím pádem nemá potřebný prostor. A nejvíce patrné je to ve vánoční epizodě sezóny 2013, kde je snad sto postav a... A nic z toho; žádné drama, prostě nic. Což ostatně platí i o celé páté řadě, která je již pouze kolovrátkovou nechtěnou parodií sebe sama a v níž se veškeré problémy řady předcházející spíše akcentují než řeší. PS: Navzdory zdařilému dabingu nemá smysl sledovat jinak než v originálním znění, které je tentokrát zcela nedílnou součástí. | S1: 5/5 | S2: 2/5 | S3: 4/5 | S4: 3/5 | S5: 2/5 |(27.2.2012)

 • Tom Riddle
  *****

  Downton Abbey je malý seriálový klenot, který spíš než na kdovíjak originálním a strhujícím scénaři stojí na úžasné dobové atmosféře a skvělých hereckých výkonech protagonistů. Ti si hraní svých postav očividně užívají, ať už se jedná o hláškující skeptickou hraběnku vdovu (božská Maggie Smith, která je zřejmě největším tahákem seriálu, byť její role Violet je v podstatě poměrně malá), neustále zkoušenou a přehlíženou "ošklivou" prostřední sestru Edith (moje osobní favoritka Laura Carmichael), či věčně plánující duo intrikánů, chocholatou služebnou O'Brien (Siobhan Finneran) a teplého komorníka Thomase (Rob James-Collier). Ti i všichni další mají svoje malá osobní dramata, která s časem nabírají na inteznitě a pointách, proto nesouhlasím s všeobecně rozšířeným názorem, že první série je nejlepší a časem seriál upadá. První série jenom oťukává (pomalu (a že opravdu myslím POMALU) seznamuje díváky se všemi (mnoha) postavami, jejich významem pro děj a tak dále), proto se dá s trochou nadsázky říct, že teprve ve druhé řadě se začne něco dít. Tehdy už ale seriál opravdu baví se vším všudy a člověka pohltí.(7.7.2013)

 • novoten
  *****

  Snad protože je mi začátek dvacátého století odjakživa ve filmové či seriálové řeči něčím nevysvětlitelně blízký, snad protože Julian Fellowes dokáže tvořit charaktery tak, že jim od pilotního dílu fandím z plných sil, snad protože můžu některé z nich téměř nenávidět a po příchodu postav nových právě ty staré objevovat v nových rovinách a žasnout nad vývojem jejich charakteru. Snad pro to všechno je tohle velkolepé panství snovým, uplakaným, rozesmátým a zkrátka dokonalým místem, které mi ve všech labužnicky vypulírovaných šesti sezónách přijde snad nejpřitažlivější seriálovou lokací. Od nejmenších každodenních starostí po světovou válku. Od hlavy rodu po nejposlednější služku. Láska na první pohled.(9.10.2017)

 • Faidra
  **

  Moje probritsky a tradicionalisticky bušící srdce to láme, ale královněžel to je fakt telenovela pro snoby.(26.12.2014)

 • JFL
  ***

  první série --- Precizní příspěvek do žánru seriálových melodramat spojuje povrchnost kostýmních epopejí s precizně vystavěným moderním vyprávěním. Ačkoli příběhy zpravidla neobsahují žádné vyloženě dramatické konflikty či nervy drásající zvraty, vyprávění proměňuje nekonečné dialogové pasáže do série důmyslně gradujících sekvencí. Scénář přejímá postupy soudobých thrillerů s mnohočetnými deadliny a souběžně se vyvíjejícími liniemi, ale aplikuje je na v zásadě bezstarostný a titěrnými třenicemi prodchnutý život nižší šlechty a služebnictva. "Downton Abbey" představuje ideální průnik moderní aktualizace a tradičních postupů - na jednu stranu přichází se sofistikovaným vyprávěním, ale současně se drží osvědčených charakterových vzorců. Nicméně z ideologického hlediska se jedná o v zásadě proradně konzervativní dílo, které pohled na aristokracii zdánlivě zlehčuje a místy až zesměšňuje, ale současně idealizuje tvrdý třídní systém a prezentuje ho jako oporu společnosti - jakási sociální nerovnost s lidskou tváří. Prostě všichni kromě zavilého gaye a staropanenské megery se můžou přetrhnout, aby svým svatouškovským lordům a dámám udělali první poslední. A jak se mají všichni rádi a táhnou za jeden provat napříč sociální propastí. Prostě stejně jako si Východoevropané zpětně se slzou v oku idealizují komunismus ostalgickými projekty jako "Vyprávěj", tak i Angličané s kombinací klapek na oči a růžových brýlí oslavují život v systému sociální nerovnosti. ----- První série měla novum ve spojení kostýmního melodramatu s dobovým historickým kontextem, který dával konfliktům postav zdání naléhavosti. V druhé sérii přišla válka, která konečně do světa panského sídla vnesla osudovější problémy. Třetí série představuje návrat do zajetých kolejí, jenže mechanismy maskující precizní vykonstruovanost dialogů a dramaturgie už tentokrát nefungují. Líbezná fasáda je pryč a zůstává jen jedna velká habaďůra, která si sama svou vycizelovaností podráží nohy. S čtvrtou sérií již padá i veškerá předchozí midcultová noblesa a ke všem neduhům předchozí série se navíc přidává přímočaré soapoperové citové vydírání, když scénárista nechává hned několik postav (v čele s Annou, z níž se definitivně stala až sadisticky trýzněná figura) drasticky trpět, aby tím vytvořil zcela vágní zdání dramatičnosti, a babrá se v tom napříč všemi díly. ----- 1. série - 7/10, 2. série - 8/10, 3. série - 5/10, 4. série - 3/10, 5. série - 3/10, 6. série - 3/10(2.12.2011)

 • flanker.27
  *****

  Jen Britové dokážou, abych já, zapřísáhlý republikán a antimonarchista opovrhující třídním uspořádáním na základě původu, každou středu večer dychtivě očekával další vývoj vztahů na jednom panství ve staré dobré Anglii, kde vše má svůj řád, každý si má být vědom svého postavení a kde jisté meze jsou nepřekročitelné. Suché, se vkusem i vtipem, distingovaností a inteligencí natočené skoro rodinné drama. Update 9.2.2017: Konečně jsem se podíval na poslední řadu. Byl jsem zvyklý na dabing, takže jsem dlouho čekal na uvedení v televizi, ale protože ČT nám poslední řadu stále odpírá, musel jsem nakonec sáhnout jinam. Končilo to možná až moc pohádkově, ale vzhledem k tomu, že se poslední dobou TV tvůrci předhánějí v ošklivostech, hnusu, krvi a incestech, jsem za tento vyžehlený starosvětský přístup velice vděčný. A mé sympatie si až do konce podržela Maggie Smith, jejíž neustálé slovní přestřelky s Penelope Wilton neztratily šťávu až do konce. Zato lady Mary bych občas pořádně nařezal, o kuchtičce Daisy ani nemluvě - a ne, žádný dvojsmysl :)(6.6.2012)

 • gudaulin
  ***

  Považuju se za levicového liberála, ale první díly Panství Downton mě okouzlily takovou tou starosvětskou konzervativností šlechtického sídla, kde úcta k tradicím a přirozeným autoritám patří k samozřejmostem a po pěti dílech jsem s nadšením nadělil 5*. Jenže následovala druhá série, kde už to šlo z dojmy tak nějak z kopce a třetí sérii jsem už spíš přetrpěl. Při pokusu o sledování 4. série jsem začal pociťovat imunitní reakci organismu a vzdal jsem to. Nejde ani tak o to, že by zrovna v tomhle případě zapracovala obvyklá nemoc seriálů, tedy pokles úrovně scénáristické práce, jako spíš se tady záhy projevilo moje politické přesvědčení a ta konzervativní idylka mě začala neskutečně vytáčet. Ono na té velké ploše se pochopitelně projeví jakýkoliv falešný tón a tady musím souhlasit s Faidrou, s odstupem se mi jeví Panství Downton jako velkoryse natočená telenovela pro snoby. Nesmírně snadno by se dění na obrazovce dalo zparodovat. Když se to vezme kolem a kolem, vždycky mi vrtalo hlavou, jak by vypadal proklínaný a opovrhovaný žánr telenovely, kdyby se natáčel nikoliv tak, jak ho známe z podání českých nebo latinoamerických mýdlových oper, ale pečlivě s kvalitním hereckým obsazením i režií, a v případě Downtonu se mi to vlastně povedlo zjistit. Na první pohled to funguje a člověk se může obdivovat herectví zúčastněných, kráse žen, šlechetnosti mužů a intrikám padouchů, jen přitom nesmí moc kriticky myslet a nad některými činy televizních hrdinů musí decentně přimhouřit oko. Pokud hodnotím seriál jako celek, půjdu na pouhé 2* a 45 % celkového dojmu. Pokud bych hodnotil pouze první sérii, dalo by se uvažovat možná i o 4*.(8.3.2015)

 • StarsFan
  ****

  Taková telenovela, která má lepší výpravu, lepší herecké obsazení a lepšího scénáristu. Ano, ne vždy dává vše v dlouhodobém kontextu smysl, jenže už jen ten fakt, že každá osmidílná řada obsáhne období 2 až 4 let a divák tak může sledovat, jak proměna doby a historické události ovlivňují svět jedné aristokratické rodiny, mě sám o sobě přesvědčil, že i na šestou sérii bude mít smysl se dívat.(30.12.2014)

 • Hellboy
  *****

  Celé tři série si drží Downton vysokou laťku, jediný problém mám s některými postavami, které už se naprosto vyčerpaly, ale scenáristé je prostě nedokážou opustit, a pokaždé, když se objeví na scéně, tak se modlím, aby zase rychle vypadly. Naštěstí jich je jen několik a je jim věnováno stále méně prostoru. Kde jsou sakra titulky k Vánočnímu speciálu? :)(8.1.2013)

 • Eddard
  ****

  Velice anglická, příjemně atmosferická nostalgie... Ke konci možná až moc velké melodrama a některé postavy jsou na můj vkus zbytečně černobílé (Thomas, O`Brien), ale jinak nemůžu jinak než doporučit. Když už pro nic jiného, jen pro své formální kvality (hudba, kostýmy) si tahle série vaši pozornost zaslouží. 80% 2. série: Nevidím větší důvod, proč měnit hodnocení, chvála i kritika zůstává v podstatě stejná - občas je to na můj vkus trochu moc sladká limonáda, ale většinu času si užívám velice povedeně vykreslené charaktery postav (např. veskrze rodičovské duo pana Carsona a paní Hughesové). Dialogy jsou kvalitní a pro cyničtěji založené jedince se stále najde dost důvodů, proč u téhle podívané vydržet.(8.2.2011)

 • hellstruck
  *****

  Miluju dobová dramata, miluju Anglii a miluju i její historii - takže se mi DA nemůže nelíbit. Pravdou ale je, že zpočátku cesta k zamilování si jej byla vcelku trnitá. Atmosféra je podmanivá, ale první díly nejsou až tak nadprůměrné a poslední epizody třetí série jsou chvílemi dosti nezáživné. Dovedu si představit, že kdyby se jednalo o další dítko BBC, bylo by to ještě o kus lepší a propracovanější. Služebnictvo mě ale nesmírně baví - konečně seriál, kde neběhají jen jako němí, ale mají své sny, mozek, city a ambice. A v čele s intriky Thomase a Mary je to hodně zábavná podívaná. Přestože mi tahle soap opera učarovala, jedná se o naivní pohádku; vztahy mezi panstvem a služebnictvem se i historikům zdají směšné a je pravda, že občas se načapu, jak nedůvěřivě vrtím hlavou, když se jeho milost až příliš zajímá o zájmy služebnictva. :) Jak jinak bychom ale mohli milovat lady Mary nebo Lorda Granthama, že ano.(25.4.2013)

 • akisha
  *****

  Dowton žeru od úvodní znělky po konečné titulky. Nejvíc na něm mám ale ráda práci s postavami a jejich postupný vývoj a někdy také dost nečekané zvraty. Jinak - O'Brienová je taková kráva, že to nemá obdoby a navíc celou dobu vypadá nejvíc jako Joe Pesci s kudrnkama, děs a hrůza! Mnohem víc mě ale později srali Batesovi a jejich svatouškovství a mučednictví a vůbec, všechno jich se týkající jsem nesnášela. Maggie Smith zaslouží za tuhle roli nějakou cenu, Elizabeth McGovern je neskutečně roztomilá, ne, za celou dobu jsem si neoblíbila Lady Mary a mou nejoblíbenější postavou byl pletichář Thomas - hajzl s citlivou duší. Zrovna u tohoto díla bych klidně brala další série, ale je pravda, že někdy je nejlepší tu utnout, než se to rozplizne a dostaví se zklamání.(10.5.2017)

 • lenuse
  ****

  Po první sérii jsem se nemohla dočkat druhé. Druhou jsem už sledovala převážně kvůli Maggie Smith. Z ostatních se staly tak trochu karikatury. A tedy vánoční speciál po třetí sérii... No, ten byl tedy „vánoční“.(ironie)(4.1.2013)

 • tahit
  *****

  Tenhle zážitek je jak šálek voňavé kávy na kterém si pošmáknu rád. O to vzácnější, že jeho dějství je romantické a inteligentní zároveň. Pohled na dvojí svět s nadhledem i podhledem. Hodilo by se možná dodat, bývaly to slušné časy. Aspoň tak potvrdila i naše stoletá sousedka.(7.4.2012)

 • kinej
  ***

  První série je zajímavá hlavně vzhledem k tomu, že kromě britsky vysokého standardu zpracování a produkce, dobře vykresluje styl života vyšších i nižších vrstev společnosti a také obrovské změny, jímž v první polovině 20. století toto uspořádání prošlo. Bohužel s přibývajícími epizodami 2. a hlavně 3. série už jakoby neměli scénáristé co víc říct a popisované události stále více připomínají tuctový romantický seriál. Zatímco zpočátku mě Donwton Abbey upřímně bavilo, se třetí řadou už jsem měl vztek, že jsem se na to vůbec začal koukat, protože některé zápletky jsou už hodně slabé, nadbytečné a díly jsou plné vaty, což je přesně to, co na seriálech nemám rád. Čtvrtou řadou už si čas krást nenechám.(12.8.2013)

 • LiVentura
  **

  Konverzačka... klasika z Ostrovů..!!! :-((14.2.2012)

 • Aky
  *****

  Klasická anglická nádhera a dokonalost.. Skvostná výprava, promyšlený scénář, režie a herci bez kazu. Na pozadí denního života anglické aristokracie a jejího služebnictva nenásilně sledujeme, jak se v průběhu dvacétého století měnil svět. Spleť příběhů je provázána natolik umně, že z ní netrčí neskutečná práce, kterou to muselo dát, aby všechno působilo přirozeně. Aby vývoj postav byl logický, zvraty uvěřitelné, překvapení taková, jaká zná život a nikoliv počítač scénáristy. Absolutorium.(18.3.2012)

 • Ant
  ****

  Rosamund Pilcher: Downton Edition. Tohle přirovnání je bohudík jen jedním aspektem tohoto seriálu z edvardovské éry. Postavy žijící na venkovském panství sice řeší problémy jak vystřižené z červené knihovny, ale výborný scénář, herecké výkony a dokonalá hudba povyšují celý seriál na vytříbené drama. Downton je ensámblový seriál v pravém slova smyslu, protože každý herec dostane svůj prostor a taky ho řádně využije. Seriál navíc věrně dokumentuje sociální poměry v tehdejší Anglii. Je možná škoda, že příběh neukončili 1. řadou. 2. řada totiž postrádá drajv té první. Hlavní premisou je tentokrát 1. sv. válka, což je filmově docela dost vyčerpané téma, které nenabízí nic nového. Nekonačná romance Mary a Matthewa je taky na facku. Downton Abbey ale musím nechat jedno, a to je, že si své diváky dokáže udržet, i já jsem totiž podlehla jeho kouzlu.(16.10.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace