Havran

El Enigma del Cuervo

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

Len preto, že tam niekoho pretne kyvadlo na polovičku ako grilované kura v "novinovom" stánku, neznamená to hneď, že ide o horor. Vo filme sa viac kecá a vysvetľuje, PREČO a ZAČO. Až ma to miestami uspávalo. Ide skôr o kriminálny thriller so štipkou napätia, opisujúci príbeh E. A. Poa, ktorý napomáha vyšetrovateľovi vrážd pri pátraní po sériovom vrahovi, ktorý hľadá inšpiráciu práve v poviedkach už spomínaného spisovateľa.(11.8.2012)

Jednou o půlnoci, maje horečku a rozjímaje nad divnými svazky vědy prastaré a záslužné - když jsem klímal v polospaní, ozvalo se znenadání velmi jemné zaťukání na dveře - byl to McTeigue, Poe už ne... Košatými adjektivy protkaná detektivní historka, co mi žlučí i přes svůj nesofistikovaný scénář rozhodně nepohnula. Když pominu poněkud těžkopádné naroubování vražd na povídky, občas kostrbaté dedukce a plánovaný konec v Paříži (Chtěl snad nechat Julese pět neděl v balóně bez jídla a pítí?) nemám moc, co bych vytknul, neboť primárním účelem Havrana bylo pobavit bez ohledu na historická fakta. Vždyť já si dokonce nepřál, aby se objevilo Pendulum a udělalo z Johna dva malé Cusacky do školky a to už je co říct! Když už nic, alespoň si touto konzumní formou může najít divák cestu k významnému představiteli romantismu a zakladateli detektivního žánru. Pak si třeba nebude myslet, že Havran je jen zaměstnanec pohřební služby a Sud vína amontilladského objednaný drink na víkendovou hustou kalbu.. Shrnul bych to tak. Během závěrečných titulků mi přistál na římse krkavec a začal s tím svým nevermore. Nyní pod oknem mrtev leží, opeřené tělo naplněno broky, on radit chtěl mi, napovídat - však já děl ne, už maje svoje roky..(8.8.2012)

Detektivka podle povídek Edgara Allana Poa není od začátku špatný námět. Příběh je zajímavý od první chvíle, jenže děj byl občas malinko nezáživný. Nebral bych to jako velký problém, protože převládaly spíše světlé stránky. Herecké obsazení bylo geniální, protože John Cusack v roli Poa byl naprosto famózní a jeho herecký výkon byl bez chyby. Závěr mě malinko zklamal, ale rozhodně nepřebije spíše kladných pocitů. The Raven má hlavně skvělé prostředí a zasažení do doby svou temnou atmosférou.. 8/10 = 80%(28.7.2012)

Ano, ano, ano! Trilionkrát viděná zápletka (vyšinutý psychopat vraždící podle Bible, živlů, zvěrokruhu apod.), a přesto tak nějak správně okořeněná. Krev, brutalita a ponurost 19. století holt dělají své a navracejí "Ravenovi" to, co ztrácí lacinějším vzezřením. Cože to? Že jsem divná, když se vyžívám v brutalitách? Možná, ale každý, kdo Poa někdy četl (a neshledává jeho dílo brakem), mi dá za pravdu v tom, že cenzura by byla naprosté zlo... No, nic proti Havranovi, ale mnohem raději mám Jámu a kyvadlo, takže za větší důraz na toto dílo bych se určitě nezlobila.:-) Cusack dobrý.(4.1.2016)

Jsem knihomolní barbar, jelikož jsem nepřečetl nic od EAP, ale po Havranovi alespoň začnu nad četbou nějakého jeho díla uvažovat. Tajemné kriminálky tohoto tipu mám v oblibě, stejně jako Johna Cusacka, a ikdyž je pravdou, že zde mohl být obsazen kdokoliv jiný, poradil si se svou rolí více než dobře. Napětí, překvapení, nástrahy čekají na každém temném rohu Baltimoru a i vy se tak můžete vydat po stopách záhadných vražd. 72%(25.8.2012)

• - Lekár spomína svojim študentom pri nájdení jednej z indícií, že obeť trpela tuberkulózou. Je to narážka na matku E.A. Poea (John Cusack), ktorému matka umrela na tuberkulózu, keď mal 2 roky. (vander19)

• - Inspektora Emmeta Fieldse měl hrát původně Jeremy Renner, raději však přijal nabídku na roli ve filmu Mission Impossible - Ghost Protocol (2011). (272827)

• - V momentě, kdy beží Edgar Allan Poe (John Cusack) do divadla, běží okolo poutače, který uvádí divadelní hru "Macbeth" od Shakespeara. "Macbeth" je hrou prokletou a už při jeho premiéře v roce 1606 došlo k tragédii. Mladík, který ztělesňoval panovačnou Macbethovu manželku (v alžbětinském divadle hráli muži ženské role), těsně před prvním představením onemocněl. Přesto chtěl hrát, ale osud mu to neumožnil. Pár minut před vstupem na jeviště zemřel. Samotný divadelní příběh plný krve a násilí byl příliš krutý i na svou dobu a král Jakub I. byl po zhlédnutí Macbetha tak znechucen, že ho zakázal po dlouhých sedm let hrát. (Zdroj: procproto.cz) (Romeo5)