Havran

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

• dr.horrible

Najväčšie sklamanie roku.Toto že natočil režisér Vendetty?!?Veď tu nefunguje nič,dokonca ani tá atmosféra nie je taká jak by mala.A keď aj náhodou chvíľu je,tak to kazia buď herci (dokonca aj Cusack),alebo hneď celá hromada klišé.Vážne;v tomto filme nie je originálne absolútne nič a navyše je to od začiatku do konca dokonale predvídateľné a občas bohužiaľ aj nechcene vtipné.Keby som videl menej takýchto filmov,možno by som s hodnotením išiel na tri,ale už som toho v podobnom duchu videl dosť a toto bol proste len jeden veľký neoriginálny scenáristický kŕč.Nevermore(21.8.2012)

Po skvělých snímcích V jako Vendeta a Invaze jsem se hodně těšil i na tento nový film mého oblíbence Jamese McTeigue. Ale jsem mírně zklamán a také si myslím, že nebyl využit velký potenciál tak zajímavého námětu. Scénář byl ze začátku velmi mdlý a dobová atmosféra mohla být ještě tajemnější. Bohužel si Havrana dlouho v paměti nezachovám.(23.7.2012)

Podobné filmu Z pekla s Džonym Deppem, se všemi klady i zápory, takže tu máme dobrý špinavě atmosférický film s fajn exteriéry, krvavoušký, s khůl hudebním doprovodem a s fajn hercem v hlavní roli, ale nadruhou stranu chvílemi nudný a tak nějak nedotažený. Přesto je to fajn podívaná, u který je asi zapotřebí jebat na nějaký očekávání, ale prostě si užít to mysteriózno (shut up, bylo tam! :-) a slavnýho autora jako správňáckýho hrdinu. A Cusack je borec, protože jsem řekl! Každopádně řídit se hodnocením tu na čsfd? Never more, never more...(9.9.2014)

Není to úplně špatné a v rámci tempa docela i zábavné, neboť je to krátké, svižné a hudebně správně dramatické. Sice se dá killer odhadnout už po několika desítkách minut a vše je v podstatě předvídatelné od začátku do konce, ale kvůli těm několika kamerovým fíglům a fantastické práci se zvukem a zvukovými efekty se to dá jednou zvládnout. Je vidět určitá režjní nezkušenost a nevyzrálost, ale Mlčení jehňátek se holt jentak opakovat nebude.(7.12.2012)

Od Poea jsem četl pouze jeho nejslavnější báseň Havran a o něm samotném jsem toho moc nevěděl. A možná o to víc jsem se těšil na tento film. The Raven může někoho zklamat tím, že nemá hororovou atmosféru, která by odpovídala jeho dílům (tohle právě zklamalo mou spolubydlící, která od Poea něco málo četla, a proto se jí tento film moc nelíbil) ale mně ta atmosféra nepřišla špatná. Stejně jako kostýmy či herecké výkony vše pasovalo a film ubíhal svižně. Bohužel, ke konci to jde solidně do… háje a úplný konec je velké WTF, které přičítám režisérovi, který chtěl být cool za každou cenu. Nicméně 3/4 stopáže mě film opravdu bavil, myslím, že Cusack se této role zhostil skvěle, ale přehrál ho Luke Evans. Alice Eve taky mile překvapila, zdaleka není jen pěkná tvářička s luxusním tělem… The Raven mohl být mnohem lepším filmem, to bez debat. Ale ani tato verze není špatná… 70 %.(30.8.2012)

• - V momentě, kdy beží Edgar Allan Poe (John Cusack) do divadla, běží okolo poutače, který uvádí divadelní hru "Macbeth" od Shakespeara. "Macbeth" je hrou prokletou a už při jeho premiéře v roce 1606 došlo k tragédii. Mladík, který ztělesňoval panovačnou Macbethovu manželku (v alžbětinském divadle hráli muži ženské role), těsně před prvním představením onemocněl. Přesto chtěl hrát, ale osud mu to neumožnil. Pár minut před vstupem na jeviště zemřel. Samotný divadelní příběh plný krve a násilí byl příliš krutý i na svou dobu a král Jakub I. byl po zhlédnutí Macbetha tak znechucen, že ho zakázal po dlouhých sedm let hrát. (Zdroj: procproto.cz) (Romeo5)

• - Lekár spomína svojim študentom pri nájdení jednej z indícií, že obeť trpela tuberkulózou. Je to narážka na matku E.A. Poea (John Cusack), ktorému matka umrela na tuberkulózu, keď mal 2 roky. (vander19)

• - Slová Poea (John Cusack) na konci filmu "Snáď Boh pomôže mojej úbohej duši" boli v skutočnosti aj posledné slová v reálnom živote E.A. Poa. (vander19)