Havran

El Enigma del Cuervo

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

James McTeigue mě poměrně překvapil a touto "moderní" detektivkou potěšil. Kromě zajímavosti zápletky (příběhy od E. A. Poa) táhne film herecké duo John Cusack a Luke Evans - oba mám velmi rád a ve snímku hrají nadstandartně. Vidalova hudba je též zajímavá. Celkově, hlavně pro zábavnost a atraktivitu atmosféry 19. století, za 4 hvězdy.(1.5.2012)

Podarený thriller z rady filmov, v ktorých až do konca hádate kto by mohol byť vrahom. Zápletka, ktorá nadväzuje na príbehy z pera Edgara Allana Poa je nielen inovatívna a pomerne lákavá, ale aj dobre spracovaná. Tí, ktorí sa tu chcú doťahovať o to, nakoľko sa film nedržal faktov, pre tých mám zlú správu, pretože film nie je historickým eposom. Podobne neuspel tento rok aj Lincolnov životný príbeh. Tí, ktorí sa vedia povzniesť nad podobné detaily a oceniť originalitu tvorcov, tým sa dostane do rúk skvelá zimomriavková detektívka, v ktorej nechýbajú nečakané zvraty a John Cusack konečne po dlhej dobe v dobrej hereckej forme. Štvrtá hviezdička síce s prižmúrenými ušami, ale občas musím doceniť aj takéto menšie filmy, ktoré ostali podľa mňa výrazne nedocenené. 75%.(2.7.2013)

Tak dnes tu nebudu pět chválu s ostatními. Nepřišlo mi to ani temné, ani napínavé. Při hlubším zamyšlení to dokonce mělo hromadu slepých míst. Je zajímavé jak vyšetřovatelé vždy dle indicie našli to správné místo s další stopou povětšinou v podobě zohavené mrtvoly...! Jeden ze zanechaných lístků hovořil o katakombách. Poe s detektivem vydedukovali, že jde asi o kanalizaci pod městem... Předpokládám, že i Baltimore 1880 měl kanalizační stoky značně rozlehlé, takže hledání stop v kanalizaci jen s lucernami.. eh...a přitom hned našli co potřebovali atd... Co mi ale nejvíce vadilo bylo zatažení E. A.Poe do celého příběhu. Tenhle skvělý americký romantický básník a spisovatel, nejen mistr hororových příběhů si myslím takové posmrtné zprznění nezasloužil i když mu tvůrci možná filmem chtěli vzdát hold. Chápu to hlavně ze závěrečnéscény na lavičce, protože skutečný osud mistra byl mnohem méně romantický. Byl nalezen opilý na chodníku a zemřel v nemocnici. Z celého toho pařížského konce jsem byl na rozpacích ze kterým mne vytrhly zvěrečné titulky ve stylu Bonda a já už zcela jistě věděl, že tohle mi úplně nesedlo... Viktoriánský thriller soudím má vypadat jinak a je úplně jedno, že se tohle odehrávalo v Americe a ne někde v Londýně... Dávám tedy za tři havraní pera a nevermore. * * *(2.3.2019)

Rozpočet $26miliónovTržby USA $16,008,272Tržby Celosvetovo $30,056,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,579,614 //počet predaných kusov 44,738Tržby za predaj DVD v USA $3,334,333 //počet predaných kusov 141,253║ zručne natočené ale miestami zbytočne dejovo zjednodušované, za čo môže zlý strih čím príde na nesúlad príbehu, záver určite chce byť plný prekvapení ale úplne to neodpáli, priemer /55%/(7.9.2014)

Scházelo mi napětí, a to dost. Jinak bylo v Havranovi víceméně všechno správně. Prima podivný John Cusack, dobrá dobová atmosféra na vhodných místech odlehčená humorem, působivé scény vražd (příchod do zamčeného pokoje, možná až příliš krvavé kyvadlo). Příběh byl méně kostrbatý než jsem čekal, ale jak už jsem napsal - napětí v něm nebylo ani za nehet, což je u snímku, který vzdává hold průkopníkovi tohoto žánru, neodpustitelné. Ritchieho Sherlock Holmes (první) v tomto ohledu vyhrál na celé čáře. Ve srovnání s nedávnou viděnou volovinou Abraham Lincoln: Lovec upírů je ale Havran stále nadprůměrná podívaná. Tři a půl.(2.12.2012)

• - Livingston dostal nápad napsat scénář k filmu na večírku roku 1999. Probírala se záhadná úmrtí a někdo zmínil Edgara Alana Poa, jehož poslední 4 dny života jsou opředeny tajemstvím. Údajně byl nalezen na lavičce poblíž baltimorské Light Street a přes rychlou lékařskou pomoc po 4 dnech zemřel. (Lolita)

• - Lekár spomína svojim študentom pri nájdení jednej z indícií, že obeť trpela tuberkulózou. Je to narážka na matku E.A. Poea (John Cusack), ktorému matka umrela na tuberkulózu, keď mal 2 roky. (vander19)

• - Spoiler: Smrť Griswolda (John Warnaby), rozpoliť ho sekerou, bola reakciou Bena Livingstona a Hannah Shakespeare za to, že po smrti Poea (John Cusack) o ňom Griswold napísal nepekný nekrológ a vykreslil ho ako alkoholika a drogám holdujúceho muža. (vander19)