Havran

El Enigma del Cuervo

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

Tak já si myslím, že až na ten pofidérní začátek, kdy to vypadalo jako zkažená americká přehrávka se to docela vyšplhalo na vrcholek topství. Zahrnulo to vše, co to má mít, napětí, akce, zápletky ve formě hádanek, obdivuhodně rychlých a chytrých policistů s vedením ve formě Luka Evanse, který je vážně skvělý, nejen že je charismatický a má super tělo, ale umí i výborně hrát! Ačkoliv celé herecké obsazení je neohrané a vynikající ať už v podání krásné Alice Eve nebo temného Johna Cusacka. Mě to opravdu hodně pohltilo a bavilo. Já mám možná tu výhodu, že jsem se nikdy nedokopala přečíst si pravého Havrana od Poa, takže to s ničím nesrovnávám a opravdu mě bavilo přemýšlet a lámat si hlavu s tím, kdo je vrah a můžu říci, že mi to došlo tak půl hoďky před koncem, kdy můj mozek zajásal. Takové lepší 4 hvězdy!(4.8.2012)

Dobou a příběhem stejný jako Sherlock Holmes akorát že bez humoru a víc..ehm jak bych to jen napsal.. tajemnější? Mě se osobne Cusack v roli Poe libil připomínal mi Hankse ve filmu Ladykillers ale příběh pokulhával dosti nudnými prodlouženými debatami a já se ke konci spíš díval na čas kdy už to skončí než na film. Konec a závěr pro mě nebylo překvapením dalo se to čekat. Vymyšlená tajemná, chvílema otravně nudná kriminálka..jediné co vás zaujme je možná to že se to odehrává v 19. století.(5.5.2012)

Přehnaně kritizovaný, zatracovaný a podhodnocovaný film. Jistě, k nezapomenutelné genialitě to má hodně daleko (a že zápletka přesně takový zážitek slibovala!), ale zase tak hloupé a nepovedené to určitě také není. Navzdory délce to má celkem spád, hororově-detektivní atmosféra je vydařená (zhruba na úrovni Z PEKLA, akorát bez videoklipových hrátek), "kyvadlová" scéna je solidně gradované gore, Cusack mi nevadil a Luke Evans je dokonce výborný! Škoda, že scénář není tak sofistikovaný, jak by bylo záhodno, a že režie postrádá stylovější rukopis. Mohla vzniknout fascinující a výjimečná kombinace detektivního thrilleru a svérázného životopisného filmu, ale buďme rádi i za tu vcelku příjemnou jednorázovou žánrovku, která z toho nakonec vzešla. Byť má mizerný poslední záběr, následovaný podivnými a nevhodnými závěrečnými titulky. 60 - 70 %(9.8.2012)

Čekal jsem krá, krá kravinu a obvyklé holywoodské prznění a dostal jsem docela krá, krá krásný průřez Poeovými povídkami zaobalený do kulantního, temného napínače. Jen obsazení Honzy Hnusacka bylo krá, krá krapet neuvážené, protože je to krá, krá krajně nesympatický neherec, jenž předvádí svůj standardní výkon, jako by mu vrazili do zad krá, krá kramli a vodili ho po place. Ale krá, krá jebat. Na rozdíl od zdejších sebestředných kritiků se dokážu nad takovéto prkotiny povznést a kdo nesouhlasí s mým hodnocením, je zkrákrákrátka jako obvykle pěkný debil. Pardon, chtěl jsem říct, že si nevidí na špičku nosu.(1.8.2012)

• pepo

Scena s kyvadlom a herci vo vedlajsich ulohach su fajn. Zvysok je tragedia. To, co tu predvadza John Cusack je nieco neskutocne (a nemyslim to pozitivne), reziser by sa mal vratit k noseniu kavy sestram wachowskim a scenaristi sa na pisanie vykaslat pre istotu uplne. Skoda totalne zabiteho vyborneho nametu 3/10(13.7.2018)

• - V momentě, kdy beží Edgar Allan Poe (John Cusack) do divadla, běží okolo poutače, který uvádí divadelní hru "Macbeth" od Shakespeara. "Macbeth" je hrou prokletou a už při jeho premiéře v roce 1606 došlo k tragédii. Mladík, který ztělesňoval panovačnou Macbethovu manželku (v alžbětinském divadle hráli muži ženské role), těsně před prvním představením onemocněl. Přesto chtěl hrát, ale osud mu to neumožnil. Pár minut před vstupem na jeviště zemřel. Samotný divadelní příběh plný krve a násilí byl příliš krutý i na svou dobu a král Jakub I. byl po zhlédnutí Macbetha tak znechucen, že ho zakázal po dlouhých sedm let hrát. (Zdroj: procproto.cz) (Romeo5)

• - Na otázku detektiva, zda někdy napsal něco o námořníkovi, Poe (John Cusack) odpovídá "Ne!". E. A. Poe přitom napsal "Příběhy Arthura Gordona Pyma", což je námořní příběh a i v jiných dílech se objevují postavy námořníků. (banrun)

• - Slová Poea (John Cusack) na konci filmu "Snáď Boh pomôže mojej úbohej duši" boli v skutočnosti aj posledné slová v reálnom živote E.A. Poa. (vander19)