Havran

El Enigma del Cuervo

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

Mohlo by to dopadnout lépe, ale i tak jde o celkem slušnou podívanou. Škoda slabého konce.(21.7.2012)

Čekala jsem nápaditý film s nečekaným vývojem, který bude těžit ze svého zasazení do poloviny 19. století. Dočkala jsem se zcela průměrného, neoriginálního thrilleru s povedenými kostýmy a hezkým vizuálním zpracováním, u kterého mé nadšení odpadávalo s přibývajícími minutami. You win some, you lose some.(17.3.2012)

Úžasnej temnej mystickej snímek s úžasnou ha-ha-vraní atmosférou a neutuchajícím nervákovým napětím, že by mohl i Sherlock Holmes závidět.(21.2.2014)

Obyčejná detektivka bez chuti a zápachu či momentu překvapení. Vše je ale tam, kde to má být - díky rozpočtu film vypadá celkem fajn, herci hrají svůj slušný standard (přiznávám, že nejzajímavější mi přišla neokoukaná Alice Eve v roli blonďatého andílka v nesnázích). Jedinou ingrediencí navíc je postava Edgara Allana Poa, která je tu tak odpojená od normálních lidí, že se chvíli ptáte, zda náhodou ty vraždy na motivy Poových povídek nepáchá sám Poe, protože už mu definitivně hráblo. Film vás chvilku nechá v nejistotě, ale vcelku záhy zjistíte, jak na tom jste. Žádné velké nadšení ani emoce, jen rutinní řemeslo. Ale dobře odvedené. PS: Už probůh někdo Luku Evansovi řekl, že nemá charisma? Nechápu, ten chlap umí celkem hrát, vypadá skvěle, ale vyzařuje z něj jen velké nic...(13.9.2012)

Atmosféra, kterou by zbožňoval i londýnský Jack Rozprcávač, afektovaný a hystericky uřvaný John Kusák alias Poe, kam flusneš cylindr a vymazlený mordíčky skoro ve stylu Saw, tak proč jsem se chvílemi tak nudil, že jsem začal počítat pecky v milovaném melounu... Možná jsem čekal více pekelného ptactva, ale to jsem si měl napřed přečíst obsah a tím se vyvarovat zklamání z absence hřbitovní ornitologie, a nebo zhlédnout Hitchcocka. Nicméně nemám na jazyku okřídlenou větu " Nikdy víc" a jsem zvědavý, kdo bude v české verzi Kusáka nařvávat. Skoro čtyřstárová záležitost, ale ráno já nasrán vstávajíc a havran mně do xichtu se vrhajíc, běžíc v kolbenku a zoufajíc, říkám si já...to bych musel mít na hlavě jitrnici, takže velmi dobrá trojice. P.S. Já vím, přechodníky na hovno, ale mně se tam takhle hodily.(15.8.2012)

• - John Cusack kvůli své roli zhubl 11 kilogramů a přečetl velké množství materiálů o Edgaru Allanu Poeovi. (Lolita)

• - V momentě, kdy beží Edgar Allan Poe (John Cusack) do divadla, běží okolo poutače, který uvádí divadelní hru "Macbeth" od Shakespeara. "Macbeth" je hrou prokletou a už při jeho premiéře v roce 1606 došlo k tragédii. Mladík, který ztělesňoval panovačnou Macbethovu manželku (v alžbětinském divadle hráli muži ženské role), těsně před prvním představením onemocněl. Přesto chtěl hrát, ale osud mu to neumožnil. Pár minut před vstupem na jeviště zemřel. Samotný divadelní příběh plný krve a násilí byl příliš krutý i na svou dobu a král Jakub I. byl po zhlédnutí Macbetha tak znechucen, že ho zakázal po dlouhých sedm let hrát. (Zdroj: procproto.cz) (Romeo5)

• - Na otázku detektiva, zda někdy napsal něco o námořníkovi, Poe (John Cusack) odpovídá "Ne!". E. A. Poe přitom napsal "Příběhy Arthura Gordona Pyma", což je námořní příběh a i v jiných dílech se objevují postavy námořníků. (banrun)