Havran

Havran

Thriller / Mysteriózní

USA / Maďarsko / Španělsko, 2012, 111 min

• dr.horrible

Najväčšie sklamanie roku.Toto že natočil režisér Vendetty?!?Veď tu nefunguje nič,dokonca ani tá atmosféra nie je taká jak by mala.A keď aj náhodou chvíľu je,tak to kazia buď herci (dokonca aj Cusack),alebo hneď celá hromada klišé.Vážne;v tomto filme nie je originálne absolútne nič a navyše je to od začiatku do konca dokonale predvídateľné a občas bohužiaľ aj nechcene vtipné.Keby som videl menej takýchto filmov,možno by som s hodnotením išiel na tri,ale už som toho v podobnom duchu videl dosť a toto bol proste len jeden veľký neoriginálny scenáristický kŕč.Nevermore(21.8.2012)

• Lucasion

Před pěti lety zaujal Havran trailerem. Dnes neměl moc čím ohromit. I když ta myšlenka, že autora pronásledují jeho vlastní díla, je když už nic jiného, tak zajímavá. Vizuál 19. století v Anglii je vždy pěkný a hezky se na něj kouká. To bez debaty. Atmosféra hororu taky není špatná a vraždy se stávají rychle. Tím hra na vraha funguje a divák je v napětí co se stane. Navíc jsou i postavy později pod tlakem. Rozplétání tajných hlavolamů pro hrdinu se mi líbí a tyhle honičky za geniálním vrahem mě baví. Ovšem od půlky film definitivně ztratí svoje kouzlo a atmosféru a ve finále se spíše divákovi vysměje. Zápletka se stává triviálnější a z nápadité hry na vraha je spíše nuda. Nakonec tedy ani to moc nebaví. Motivy vraha jsou k zoufání hloupé, a tak je ve výsledku Havran strašně prázdný film. Jakkoli si rozjel svojí atmosféru v úvodu, tak od poloviny jí ztrácí a na konci ji zcela nemá. Luke Evans herecky opět překvapil. Hudebně se film moc nevyznamenal a příběhově se mi tedy nijak zvlášť nelíbil. Pro mě taková prázdná bublina. (47 %)(17.11.2017)

Vždycky mě bavily temný a tajemný detektivky. A pokud je příběh zasazen v 19. století, tak je to vážně chuťovka. Poe mi vždy přišel tajemnej a zvláštní, jako malej jsem četl několik příběhů a vážně to bylo strhující. Připomenout si a nebo zjistit spoustu novýho o tomto autorovi bylo vážně fajn. A spolu se skvělým obsazením, neprokouknutelným scénářem a napínavým dějem i šokujícím koncem, no... nemůžu si stěžovat na nic. Výborná záležitost, kterou nejvíc ocení někdo, kdo o Poeovi něco málo ví, a nebo od něj něco četl.(20.7.2012)

Od Poea jsem četl pouze jeho nejslavnější báseň Havran a o něm samotném jsem toho moc nevěděl. A možná o to víc jsem se těšil na tento film. The Raven může někoho zklamat tím, že nemá hororovou atmosféru, která by odpovídala jeho dílům (tohle právě zklamalo mou spolubydlící, která od Poea něco málo četla, a proto se jí tento film moc nelíbil) ale mně ta atmosféra nepřišla špatná. Stejně jako kostýmy či herecké výkony vše pasovalo a film ubíhal svižně. Bohužel, ke konci to jde solidně do… háje a úplný konec je velké WTF, které přičítám režisérovi, který chtěl být cool za každou cenu. Nicméně 3/4 stopáže mě film opravdu bavil, myslím, že Cusack se této role zhostil skvěle, ale přehrál ho Luke Evans. Alice Eve taky mile překvapila, zdaleka není jen pěkná tvářička s luxusním tělem… The Raven mohl být mnohem lepším filmem, to bez debat. Ale ani tato verze není špatná… 70 %.(30.8.2012)

Spisovatel Edgar Allan Poe (John Cusack) si tykal se smrtí anebo jí byl přinejmenším fascinován stejně jako obdivovatel a vrah v jedné osobě napodobující vraždy z jeho literárních povídek. Film o proslulém spisovateli, který zemřel za záhadných okolností, je stejně temný jako jeho slavná avšak morbidní básnická sbírka "Havran". Poe byl pro mnohé zhýralec, ochlasta, podivín anebo geniání šílenec s vytříbeným literárním stylem. Nyní je však spojován s ohavnými zločiny jimž je sám autorem a které v reálu nabraly poněkud děsivější rozměry než na papíře, který snese všechno. Spolu s inspektorem Fieldsem (Luke Evans) se vrhne do napínavého pátrání po šílenci, který navíc unesl jeho milovanou Emily (Alice Eve), kterou se chystá zaživa pohřbít. Zajímavý režisér s nekompromisním stylem a citem pro vizuání atraktivitu James McTeigue nás věrohodně zavádí do 19.stol. na práh skonu života spisovatele za jehož života nebyla jeho díla dostatečně chápána ani ceněna. O tom však až tolik film nevypráví a divák je svědky napínavých honiček a krvavých mordů, kterým dojde dech až v závěrečné třetině postrádající gradaci, hlavní postava poruší zásadní pravidlo o pudu sebezáchovy dobrovolným pozřením jedu a navíc se nedočkáme žádného pořádného finále. Vyšumění do prázdna, tak by se dal charakterizovat závěr filmu. John Cusack a spol odvádějí spolehlivé herecké výkony, dobová výprava a kostýmy zaujmou ve svých detailech a navození krušné doby funguje znamenitě. Nebýt zbabraného konce, tak jsem měl před sebou neobvyklou detektivku pracující s reálnou postavou slavného spisovatele a jeho až trochu přehnanou dedukcí při pátrání po indíciích zanechaných vrahem. Námět ve kterém vrah napodobuje fiktivní zločiny z literárních děl není nijak objevný. Ve filmu už k vidění byl, ale to neznamená, že se k tomuto námětu nedá přistoupit novátorsky. Teigue se do toho pustil s vervou, ale nepohlídal si konec a rozuzlení příběhu. Odhalení identity vraha také zrovna dvakrát neoslní. Nicméně pátralo se s buldočím úsilím a to se počítá. Havran nakonec skončil s přistřiženými křídly a i když nabral kurs do velkých výšek, tak k těm závratným nakonec přece jen nedoletěl. Mé hodnocení: 60%(16.10.2013)

• - Přestože se snímek odehrává v Batimoru v 19. století, natáčení probíhalo v Budapešti a Bělehradu. (272827)

• - Spoiler: Smrť Griswolda (John Warnaby), rozpoliť ho sekerou, bola reakciou Bena Livingstona a Hannah Shakespeare za to, že po smrti Poea (John Cusack) o ňom Griswold napísal nepekný nekrológ a vykreslil ho ako alkoholika a drogám holdujúceho muža. (vander19)

• - Na otázku detektiva, zda někdy napsal něco o námořníkovi, Poe (John Cusack) odpovídá "Ne!". E. A. Poe přitom napsal "Příběhy Arthura Gordona Pyma", což je námořní příběh a i v jiných dílech se objevují postavy námořníků. (banrun)