Reklama

Reklama

Detektiv Emmet Fields (Luke Evans) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack). Předvolá tedy tohoto sociálního vyvržence k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Fields tedy vyzve Poa, aby mu pomohl zastavit toto krvavé šílenství… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Videa (11)

Trailer 1

Recenze (540)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na Havrana jsem se chtěl podívat především kvůli herci, který mě poslední dobou nepřestává překvapovat. Luke Evans se ale i tady stihl předvést a právě tímto filmem si mě totálně získal. Pokud bych film samotný k něčemu přirovnal, nejspíš by to bylo k filmu Anonym. Havran je totiž takovým pseudo-historickým životopisným příběhem Edgara Allana Poea. Ten ale nevypráví jeho příběh, ale spojuje příběhy jeho jednotlivých povídek. Jedna vražda rovná se jedna povídka. Jako celek to ale dává Edgara, jeho osobnost, jeho názory a jeho myšlení, které se do povídek stihli promítnout. No a já musím říct, že tenhle nápad se mně moc líbil. Atmosféra starého Baltimoru byla dostatečně temná a přitom vůbec nevadí, že celý film se natáčel v Evropě. Spíš naopak. Jediný problém, který mě u tohodle filmu nakonec dost mrzel byl samotný závěr. Na to, jak se příběh rozvíjel, ho závěr dost nekompromisně utnul. Přál jsem si, aby si takový příběh vysloužil vysloveně epický závěr. Nakonec jsem se ale dočkal spíše komorního přijmutí smrti. Asi to tak ale mělo být... ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Pro mě příjemné překvapení, protože podle komentářů některých inženýrů tady jsem čekal pěknou nudu. Evidentně si nevedli čtenářský deník. Pravdou je, že být člověkem, který nezná žádnou Poeho povídku/báseň, díval bych se na to také trochu skeptičtěji, nicméně pořád by se jednalo o ostřejší detektivku, zasazenou do 19.století minulého tisíciletí, jako například francouzský Fantom. No jo, nečteš, nevíš....Hlavním hrdinou filmu je sám E.A.P. (J.Cusack), jež se ve své tradiční opilecké nostalgii snaží získat nezaslíbenou ruku své urozené vyvolené Emily. Na pozadí tohoto se v Baltimore začne odehrávat série vražd, které přesně kopírují děj autorových povídek, čímž Poe připoutá pozornost policie. Vše vygraduje únosem jeho milované, načež žačíná hra na kočku a myš, kdy se Poe ze všech sil snaží ve spolupráci s policií zachránít život ubohé Emily. K odkazům na dílo E.A.P - jednotlivé události(vraždy) ve filmu jsou postupně inspirovány povídkami - Vraždy v ulici Morgue, Jáma a kyvadlo, Maska červené smrti, Záhada Marie Rogêtové, Sud vína amontilladského. Proč se to jmenuje "Havran", ptáte se? Přečtěte si Havrana a odhadnete, jak film skončí. Já jsem spokojený. Ti, kteří nečetli nic z díla E.A.P., a zfuckovali to, by si měli dát pár facek. 80% ()

Reklama

nash. 

všechny recenze uživatele

Solidní raně viktoriánská krimi s nádechem hororu, která by Allana jako jednoho z otců detektivního a hororového žánru určitě bavila. Solidně budovaná temná atmosféra, gradující napětí i zdařilá hra s Poeovými povídkami. Má to spád, žádné hluché místo a občas se blýskne parádním momentem, jako je třeba setkání Poea s vrahem. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Atmosféra 19. storočia je vďačnou kulisou aj iných snímok, s ktorými môže byť "The Raven" porovnávaný. Asi najviac vo mne evokuje tématicky podobný snímok "From Hell" s Johnnym Deppom o legendárnom Jackovi Rozparovačovi. Tieto snímky spája práve atmosféra 19. storočia, ponurosť, tajomno a prekvapivý záver. Ak patríte teda k milovníkom podobných snímkov, možno "Havrana" smelo odporučiť. Herecké výkony sú svižné, dobrú prácu odviedli aj maskéri, kamera má dynamický ráz a tiež hudobné podfarbenie úplne ladí s celkovým nábojom príbehu. Trúfam si tvrdiť, že za takto dobre odvedené dielo by sa nehanbil ani sám majster Edgar Allan Poe. ()

-OverLord- 

všechny recenze uživatele

Vždycky mě bavily temný a tajemný detektivky. A pokud je příběh zasazen v 19. století, tak je to vážně chuťovka. Poe mi vždy přišel tajemnej a zvláštní, jako malej jsem četl několik příběhů a vážně to bylo strhující. Připomenout si a nebo zjistit spoustu novýho o tomto autorovi bylo vážně fajn. A spolu se skvělým obsazením, neprokouknutelným scénářem a napínavým dějem i šokujícím koncem, no... nemůžu si stěžovat na nic. Výborná záležitost, kterou nejvíc ocení někdo, kdo o Poeovi něco málo ví, a nebo od něj něco četl. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (20)

  • Ivan (Sam Hazeldine) sa v jednej scéne nazve „najväčším fanúšikom Poea“. Slovo „fanúšik“ sa začalo používať ako pozitívny výraz v 80. rokoch 19. storočia, zatiaľ čo film sa odohráva v roku 1849. (Arsenal83)
  • Slová Poea (John Cusack) na konci filmu "Snáď Boh pomôže mojej úbohej duši" boli v skutočnosti aj posledné slová v reálnom živote E.A. Poa. (vander19)
  • V jednej scéne titulok novín znie „Sériový vrah“. Dej filmu sa odohráva v roku 1849, no koncept sériového vraha bol predstavený až v 20. storočí. (Arsenal83)

Související novinky

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (více)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Režisér James McTeigue asistoval sourozencům Wachowským u Matrixu nebo Speed Racera, po comicsovém debutu V jako Vendeta ale příliš štěstí neměl. Sci-fi remake Invaze, mlátička Ninja Assassin ani… (více)

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (více)

Cusack je Poe

Cusack je Poe

31.08.2010

John a Edgar Allan – to jste si určitě domysleli. Zdá se, že slavný básník a jeden z otců moderní detektivky a hororu je v podobné situaci jako Dracula – plánuje o něm film úplně každý. Sylvester… (více)

Reklama

Reklama