poster

Spolužáci (TV film)

Krátkometrážní / Komedie

Československo, 1973, 28 min

 • triatlet
  **

  Nevěřil bych, že necelá půlhodina podle Svěráka může nudit. Ve Fuksově podání a s herci, kteří odříkávají text tak, že jim ho člověk ani nevěří, je vděčné téma abiturientského setkání skutečně NUDA. Moc jsem se nezasmál...(24.4.2010)

 • D.Moore
  *****

  Nevím, proč ostatní ne, ale mě tahle příjemná vzpomínací půlhodinka velice bavila. Větší práci na scénáři očividně odvedl Miloň Čepelka (kdo jste četl některou z jeho básnických sbírek nebo novel, jistě Čepelkův hřejivě nostalgický styl snadno poznáte), ovšem Zdeněk Svěrák přidal několik pro něj typických ingrediencí ("...to je Boženka Melichárková. Bydlí tady... Teď tam mají rozbité okno.") a díky oběma pánům vznikla neodolatelně milá podívaná. V hlavních rolích stále vitální spolužáci Posejpal s Křičkou, noční Kroměříž, život a Kainarovy verše.(2.12.2011)

 • Fifer
  ***

  Slabší, ale nuda to rozhodně není. Co mě však nejvíc převapilo, byla nápadná podobnost části zápletky s pozdější Hubačovým scénářem Nezralé Maliny. Vemte si to: Oba filmy jsou o sjezdu abiturentů důchodového věku, v obou filmech hraje důležitou roli náměstí a zvonice a v obou filmech se zvoní kvůli umrtí s tím, že důchodci vzpomínají, jak kdysi ve školních letech také takhle zvonili - tedy chovají se stále jako malí kluci. To mi přijde už příliš mnoho shod okolností, řek bych, že Hubač tento scénář lehounce vykradl, ačkoliv dodal další motivy (školní kapela, krázdež, souboj o osudovou lásku).(21.5.2012)

 • LiVentura
  ***

  Sejdou se po padásti letech ve svém městečku, kde odmaturovali. Velmi příjemný snímek krátkého vzpomínání několika zbylých sedmdesátníků.. Všechny nás to čeká. Fuksovo uctění stáří.(1.12.2011)

 • baxz
  ****

  Televizní komedie realizovaná v ČST Brno na námět a scénář Z.Svěráka a M.Čepelky. Film je z velké části obsazen méně známými herci, ale i tak se podle mě jedná o příjemnou tv jednohubku, která jde určitě pohodlně shlédnout. Ve vedlejší roli květináře mě zaujal J.Tomek. K oficiálním textu distributora bych dodal, že vzhledem k věku gymnazistů bych viděl abiturientský večírek spíš po padesáti letech...(18.3.2010)

 • - Natáčeno v Kroměříži. (baxz)