Slavný film Pásla kone na betóne scenáristky Milky Zimkové a režiséra Štefana Uhra z roku 1982 se zařadil mezi nejvýznamnější díla československé kinematografie. V roce 1995 na tento film navázal režisér Stanislav Párnický, který ve filmu stejné autorky (která si opět zahrála hlavní roli) pokračuje ve vyprávění o osudech Johany, její dcery a její vnučky - tentokrát ve slovenských reáliích poloviny devadesátých let. Příběh se odehrává v parném létě roku 1995, kdy se Johana vydává se svou vnučkou Pavlínkou na letní prázdniny. Poté, co se málem utopily na Šíravě (zachránil je muž středního věku Janko), odjíždějí domů do východoslovenské vísky. Janko je pozván na návštěvu. Po příjezdu domů však má Johana jiné starosti nežli myslet na Janka. Na jedné straně ji trápí nedobrý osud její dcery Pavlíny, která po strastiplném soužití s manželem alkoholikem utíká s dcerkou k matce. Na druhé straně temperamentní letora Johaně nedá, aby nebojovala za obecné blaho svérázně bojuje proti úpadku družstva, zkritizuje amerického velkopodnikatele, který na Slovensku vede úspěšný podnik. V něm pracuje i Janko, Johanin zachránce ze Šíravy. Jejich osudy se znovu protnou. Johana se zpočátku brání novému citu jednak proto, že si na romantické dobrodružství připadá stará, ale i proto, že jí všichni muži, kteří stoupili do jejího života i do života její dcery, přinesli zklamání. Nakonec se začne chystat svatba... ale v životě Johany nikdy není nic snadné. (oficiální text distributora)

gogo76

Podstatne slabšie pokračovanie príbehu z "ďalekého východu". Scenár sám o sebe nebol z kategórie najhorších, ale chcelo to viac okoreniť niektoré situácie, vygradovať, prípadne ešte viac odľahčiť humorom. Typický "vychodňarsky" humor tu je, ale je ho za prvé málo a za druhé v mnohých prípadoch ho prednášajú herci, ktorí toto nárečie ani náturu nemajú v krvi. Viac humoru by film určite posunul bližšie k divákovi i komerčnému úspechu. Nakoniec iba slabý priemer, ktorý som považoval vidieť za nutné hlavne z dôvodu kvalitného prvého dielu a rovnako z dôvodu, že z tohto kraja pochádzam. "Vychodňare...!, nevadzí. Raz budú možno i koňe na trave..." Slabé tri hviezdy-50%. ()

NinadeL

Pure devadesátky light. Zatímco české devadesátkové filmy jsou agresivní ve své malosti a zaujetím pro trendy doby, původně lyrický východoslovenský projekt v polovině 90. let sice také trpí různými obdobnými neduhy, ale vzácným způsobem se mu daří zůstat svojský. Ano, i do kulturáku v Gibové přišlo porno, místní ochutnali coca colu a krachlo JRD, ale tak hluboko jako Troška nebo Chytilová Párnický se Zimkovou neklesli. ()

Anderton

Slovensko nemá tradíciu v pokračovaniach a ak sa o nejaké pokúsi, zdá sa byť zbytočné. Kone na betóne tiež neprinášajú nič zásadné, i keď sa nečudujem, že tvorcovia mali potrebu príbeh Johany uzavrieť. Bohužial sa tak udialo v divokých 90tych rokoch s príšernou módou a všadeprítomnými novopodnikateľmi. Kone na betóne sú však aj po rokoch pozerateľný film, čo je jeho najväčším a v podstate jediným kladom. Niektoré postavy sú zjednodušene napísané, manžel Paulínky sa chová ako karikatúra a syndróm zjednodušenia je prítomný skoro všade. Nápadník Johanky si môže vyberať, môže mať aj Mičkovicovú, avšak dá prednosť vráskam a otáznej charizme hlavnej hrdinky. No je to také malé guilty pleasure, ale ťažko nájsť z tohoto obdobia vkusný a inteligentný nadčasový film. ()

meave

Je to omnoho slabšie /ako väčšina voľných pokračovaní/ ale Johana je stále Johanou. Trošku staršou, obúchanejšou, avšak stále odhodlanou nedať životu nič zadarmo. Páči sa mi táto plnokrvná baba aj s jej postojom a občasnými útekmi pred sebou. A som rada, že nakoniec nikto z nás neutečie..pretože samému pred sebou sa nedá. ()

klerik

Film príliš stoji na vychodniarskom lokalpatriotizme. Humor na hrane arogantnosti. Prišlo mi to hulvátske a pramálo umelecké - podobne ako DEDIČSTVÍ ANEB... ()

curunir

,,TA VIDZÍŠ TY! TA TO RIC!" __ Keď som "...kone na betóne" nedávno videl druhý krát, prekvapilo ma koľko scén z nich mám aj po 19 rokoch, kedy som ich videl prvý krát, v živej pamäti. Zo začiatku film brzdia odkazy na prvé Uhrovo dielo(ku ktorému sa inak dosiaľ akosi nemám), scény zo súčastnosti majú nadviazať na viaceré retrospektívy, avšak zmysluplnejší dej prichádza až od druhej tretiny. Beztak sa tu nájdu aj zbytočné postavy i také, ktorým východniarčina príliš nejde. Filmu síce dávam len 3*, neznamená to však, že by sa mi nepáčil. Páčilo sa mi dobré zachytenie autentickosti, atmosféry danej doby a veľa podobných ľudských charakterov i situácií som v tom období vídal vo svojom okolí. Že je to miestami ľahko erotické? Od 90. rokoch to jednoducho k našim filmom akosi patrí. Milka Zimková podala vo vážnejších polohách veľmi prirodzene pôsobiaci herecký výkon. (593. hodnotenie, 17. komentár k filmu) ()

Martin741

Hystericka a afektovana Zimkova /, Pasla Kone na betone, Proc?/ tentokrat bohuzial v plnej nadhere ..... a zase dej na vychodnom Slovensku... Ja tamtej mentalite proste nerozumiem a zrejme preto nerozumiem ani filmu, a ani poniektorym dialogom. Kone na Betone je krasny priklad ubohosti slovenskej ponovembrovej tvorby. 7 % ()

Juto

Tragikomický príbeh zachytáva Johanin nový vzťah s podnikateľom Jankom Kvašným a nevydarené manželstvo jej dcéry Pavlíny. 5/10 ()

dANo

Nie najhoršie, ale celkom iste úplne zbytočné pokračovanie zaujímavého a celkom vydareného filmu... ()

Autogram

Žena na východe ďalej rieši svoje vzťahové problémy. Príbeh sa nikam neponáhľa, vo vedľajšej línii sa stihne aj pôrod a iné radovánky. Na dialógoch a samotných textoch si mohli dať viac záležať, niektorí herci nárečie zvládajú, väčšina absolútne nie a tak východniari so záhoráckym alebo českým prízvukom vyzerajú maximálne čudne. V erotických scénach sa určite nenechala zahanbiť ani Mičkovicová. Česi majú svoje Slunce, seno a my zase Kone na betóne, ktorými sme ale veľkú dieru do strieborného plátna neurobili. ()

dr.jacoby

Dodnes si pamätám ako sme na tom boli ako stredoškoláci v kine a ako sa učiteľky pohoršovali nad erotickými scénami. ()

bari68

Slabší odvar predchodzieho ,,Pásla kone na betóne,, , v ktorom už dochádzajú nápady, originálnosť i typický východniarsky humor. Klasický príklad pokračovania úspešného filmu. ()

cure

Ono by to bolo aj za viac, ale na hysterickú a afektovanú Zimkovú ako bojovníčku so svojim osudom sa pozerá skutočne ťažko. ()

mvukotic

Klasicke porevolucne pokracovanie. To co je stare, ako tak funguje. Pridana vsak bola typicka rovina, ktora pojednava o spolocenskych a ekonomickych zmenach po pade zeleznej opony, ktora vyznieva nasilu a sem tam az trapne. Inac prijemny oddychovy film na nedelne odpoludnie, teda az na toho chrapuna v podani skveleho Pavlovica, hehe. Paci-paci,fik-fik. ()