Epizody(4)

tron

Mám pocit, že scenáre boli plné nezrozumiteľných zvratov, nad ktorými som musel dlho premýšľať a nakoniec som aj tak na nič neprišiel. Občas nesedí ani Lutherova psychológia: v jednom momente nemá problém nechať po slobode behať ženu, ktorá brutálne zavraždila svojich rodičov (a psa!) a v druhej zaprisahane tvrdí, že nemá právo zabiť ťažkého zločinca. Hmmm, tomu som teda fakt moc nerozumel. Takisto som nepochopil, prečo ho na konci nikto nezatkol. No a čo, že Stark zomrel? Čo jeho nadriadení? Tí predsa z takéhoto vývoja deja nemali ako usúdiť, že v tom Luther bol nevinne. Naopak, mali ešte pritvrdiť. Takisto nechápem, prečo „pomstiteľ“ nezabil Erin. A dosť ma štvalo (je to klišé bývajúce s nami už desaťročia a myslím, že by sa s ním malo začať konečne niečo robiť), ako stále policajti chodili na miesto činu X minút po tom, čo vrah ušiel, bol zabitý alebo niekoho zabil. Inak ale bomba. ()

Shakers

3. séria - 80%. Rovnako ako v predošlej sérii, ani tu ma finále nedostalo do kolien, pritom predposledný diel bol vynikajúci až šokujúci. Prvé diely trošku nemastné neslané, čo uberá na krase tejto sérii, no ako celkom opäť veľmi zaujímavé. ()

Anderton

Tretia séria ide v dramaturgických stopách tej druhej, avšak povedal by som, že tieto novšie prípady a ich aktéri ma bavili viac. Je to proste tentokrát s vyšším tempom a silnejšími emóciami. A Luther sa ocitá v obkolesení žien, ktoré ho zrejme vážne buď milujú alebo ešte budú, ale nájde sa aj jedna, ktorá mu ide po krku. No a tým najmenej sympatickým chlapom tu určite nebude žiaden z vrahov, ale jeden člen policajného tímu, ktorý je akosi prihorený, pretože nechápe, aký je John superchlap. ()

BoredSeal

Po technické stránce výrazné zlepšení oproti odfláklé a hnusně nasnímané druhé sérii (která ovšem měla dobré padouchy). K bombastičnosti scénáře k první sérii se už bohužel nedokáže vrátit ani trojka a hlavní nosnou linií této série je úplně dementní konspirace antifanklubu Luthera s hrozně zahraným policistou záporákem, kde prostě jen kroutíte hlavou a díváte se, jak scénáristi manipulují s oblíbenými postavami. Ano, dokáže to odvést pozornost od zajímavých detektivních případů, taková je to otrava. Naštěstí se to zlepší v posledním díle s návratem super postavy, která by měla pro jistotu být vždy a všude a zachraňovat, co se dá. ()

oasismanik

Tretia séria pokračuje v trende z predchádzajúcej série, čiže dva krát dve časti s jedným prípadom, je to stále veľmi kvalitne. Nevidel som ešte poslednu časť, a tento komentár píšem len kvoli tron-ovi, díky za spoiler brácho. ()

PaTeXx

Několik scén (respektive logika postav v nich) mi přišlo nepochopitelných. Negativně hodnotím i závěr a pointu prvního případu. Druhý to potahal (hlavně jeho výborný antagonista) a proto moje hodnocení vypadá tak dobře. ()

CheeseFigure

Tvorcovia na to idú ako v predchádzajúcej sérií - dva prípady po dvoch epizódach a k tomu jedna linka, ktorá sa tiahne všetkými štyrmi epizódami. V tej sa na scénu vracia otravná Erin, aby bola otravná ešte viac. A nie je sama, tentoraz ju sprevádza nová postava Georga Starka. Obaja chcú len jedno a to dostať Luthera za mreže. Táto linka ma až tak nebavila, môže za to asi aj to, že Erin je nesympatická a George Stark mi prišiel väčší zmrd, ako všetci doterajší vrahovia, s ktorými sa Luther stretol. Čo sa týka prípadov, tak prvý s úchylom ma veľmi nebavil. Ten druhý, so samozvaným pomstiteľom, mi prišiel o dosť zaujímavejší i keď nebol taký, aký som čakal. Čakal som, že sa budeme zapodievať témami viny, trestu a samozvanej spravodlivosti. Miesto toho ale sledujeme pomaly úpadok daného pomstiteľa (SPOILER: Uznávam, je to celkom lacné, ako tvorcovia spravili, aby sme tomu samozvancovi vo finále nefandili.  Rozhodli sa z neho totiž spraviť ku koncu nebezpečného blázna, ktorému už nerobí problém ublížiť i nevinným. Zbavili ho všetkého, čo by ho mohlo robiť sympatickým. I napriek tomu ma ale ,,bavil". KONIEC SPOILERu). Je smutné, ako Lutherovi nič nevychádza. Snaží sa, obetuje všetko a na konci je skoro sám. Máme tu síce mierny náznak, že by mohol mať šťastie, ale tvorcovia hneď dokážu, že pre to v Lutherovom živote nie je miesto. Aj táto tragickosť ho robí veľmi sympatickou postavou. Tretia séria je za mňa slabšia, nohy jej podkopáva linka so snahou zatknúť Luthera a prvé dve epizódy. Posledné dve ale boli skvelé a napravili pachuť po tých prvých. SPOILER: A vracia sa Alice Morgan. A kto by túto psychopatku nemiloval? KONIEC SPOILERu. ()

jizvoun

Překvapení se nekoná. Stejně jako v předchozích sériích, Londýn je jen uzavřené experimentální vákuum, kde se pohybují random panáci, hledaní vrazi prezentovaní v televizi se tu bez skrupulí a pozornosti ostatních volně pohybují po městě, střílí po ulicích z brokovnice a nikoho to nezajímá. Jediný, kdo tu vyšetřuje zločiny, je Luther a jeho skupina, ostatní jsou prostě do počtu, aby se vždy objevili až na konci všeho. Dementní chování protagonistů a nelogičnost spousty událostí mě nutí dávat opakovaně nízké hodnocení. ()

Carlito1

Nadupaná série se skoro Rozparovačským prvním zločincem a druhým jako by současnosti z oka vypadl. Případy byly naprosto skvělé a jelikož Alice Morgan v celé sérii téměř nefigurovala, celé to bylo jen a pouze o Lutherovi, kterého teď také nahání jeho stará kámoška Erin a podivnej starouš bývalý policista Roger Stark, kteří se snaží, aby Luther zaplatil za své činy minulosti. Lutherovi se svět rozpadá pod nohama a když už se mu začíná dít něco dobrého, není to na dlouho. Jediná výtka k této sérii -> Druhou sérií byla ukončena neukončena dějová linka s Jenny, která v této sérii vůbec není zmíněna. Čekal bych, že bude figurovat aspoň v pozadí, ale není o ní opravdu jediná zmínka. ()